Działania Szkolnego Koła Wolontariatu w roku szkolnym 2021/2022

 

ROZPOCZĘCIE PRACY W NOWYM ROKU SZKOLNYM.

We wrześniu Szkolne Koło Wolontariatu z nowymi Wolontariuszami z klas ósmych rozpoczęło swoją działalność. Chętni do pracy uczniowie zapoznali się z regulaminem Koła , zasadami współpracy, przekazywania informacji. Wysłuchali informacji o planowanych akcjach i zostali zachęceni do poszukiwania nowych akcji, które będziemy mogli realizować w szkole. Prawie siedemdziesięciu Wolontariuszy ochoczo ruszyło do działania.

POWITANIE PIERWSZOKLASISTÓW

Wolontariusze powitali nowych uczniów naszej szkoły i wręczyli im własnoręcznie przygotowane zakładki i listy z życzeniami. Niespodzianka przygotowana przez naszych Wolontariuszy bardzo się spodobała i wywołała uśmiech na twarzach Pierwszaków. 

zdjęcia

KWESTA LISTOPADOWA

W dniu 31.10.2021 r. oraz 01.11.2021 r. na Cmentarzu Prądnik Czerwony odbyła się akcja charytatywna ,,Kwesta Listopadowa”. Już po raz czwarty Szkolne Koło Wolontariatu we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” zbierało fundusze na rzecz podopiecznych hospicjum. Serdecznie dziękujemy Wolontariuszom za ich zaangażowanie i pomoc.

zdjęcia

RAZEM DLA KUBY

20 października w naszej szkole odbyła się loteria fantowa. Organizatorem akcji było Szkolne Koło Wolontariatu – z pomocą przyszedł również Samorząd Uczniowski. Zainteresowanie akcją było ogromne, kolejki do losowania gigantyczne, a fanty rozeszły się w mgnieniu oka. Zebrane fundusze zostały przeznaczone na leczenie Kuby – ucznia z naszej szkoły. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu tej akcji charytatywnej. Było to nasze kolejne, wspaniałe, wspólne przedsięwzięcie, które jest dowodem na to, że można razem miło spędzać czas i jednocześnie pomagać potrzebującym.

Dziękujemy!

zdjęcia

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

W ramach obchodów Dnia Praw Dziecka wolontariusze spotkali się i wspólnie wykonali własnoręcznie litery, z których stworzyli napis Światowy Dzień Praw Dziecka. Poszczególne litery razem z wykonawcami zostały sfotografowane, a następnie komputerowo połączone w jeden napis. Uczniowie przygotowali również ciekawe prezentacje multimedialne, które zostały udostępnione kolegom i koleżankom z naszej szkoły. Wszystkie prace zostały wykonany z akcentem koloru niebieskiego. Dlaczego? Bo niebieski to kolor UNICEF – symbol solidarności z rówieśnikami, którym pomoc niesie UNICEF.

zdjęcia

„PODZIEL SIĘ DOBRYM SŁOWEM”

Wolontariusze samodzielnie wykonali kartki świąteczne i ozdoby dla podopiecznych Hospicjum świętego Łazarza. Życzenia od naszych uczniów na pewno wywołały wiele wzruszeń u obdarowanych.

 

 

„SZLACHETNA PACZKA”

W tym roku, po raz pierwszy, nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji SZLACHETNA PACZKA, organizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna. Przedsięwzięcie opiera się o ideę przekazywania bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym na podstawie wcześniejszego rozpoznania ich potrzeb. Objęliśmy opieką jedną z rodzin, stając się tym samym Darczyńcą w tej akcji charytatywnej. Naszym celem było zorganizowanie wsparcia materialnego dla Pani Kamili i jej dziewięcioletniej córki.

         Do tworzenia Paczki zaprosiliśmy całą społeczność szkolną: Rodziców, Uczniów i Pracowników szkoły. Zaangażowanie wszystkich ludzi dobrej woli i wielkiego serca przyniosło nieoczekiwane efekty – przygotowaliśmy 41 różnorodnych paczek, zawierających żywność, środki czystości, kosmetyki, odzież, artykuły szkolne oraz szczególne prezenty: gry planszowe, książki obyczajowo – psychologiczne, Vouchery i wiele innych.

         Na trzy dni przed finałem, rozpoczęliśmy wielkie pakowanie. W akcję włączyli się nauczyciele i wolontariusze. Wszystkie artykuły podzieliliśmy na poszczególne kategorie i zapakowaliśmy do kartonów. By nadać paczce świąteczny charakter, pudełka owinęliśmy ozdobnym papierem. Było to pracochłonne, ale jakże miłe zajęcie!

         W sobotę odbył się wielki finał! Chłopcy z klasy 8d i 8f  wykazali się swoją siłą i załadowali pakunki do samochodów. Gotowe, zakodowane paczki przekazaliśmy do głównego magazynu zlokalizowanego w XII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. W wyładunku pomogli nam czekający na miejscu wolontariusze Szlachetnej Paczki. Na tym zakończyło się nasze zadanie. Otrzymaliśmy dyplomy i podziękowania ORAZ WYRAZY WIELKIEGO UZNANIE DLA CAŁEJ SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ ZA TAK WSPANIAŁĄ CHĘĆ NIESIENIA POMOCY. CZTERDZIEŚCI JEDEN PACZEK TO WSPANIAŁY WYNIK!!!

Wzruszenie udzieliło się wszystkim. Opuszczaliśmy magazyn w poczuciu dobrze spełnionej misji.

„STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM” 

W ramach akcji „Starsi czytają młodszym” wolontariusze przygotowali nagrania krótkich bajek/opowiadań, które trafiły w postaci wirtualnej książki (prezentacji) do uczniów klas młodszych.

zdjęcia

 „POMOC DLA UKRAINY”

Nie mogliśmy przejść obojętnie wobec potrzeby niesienia pomocy osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie. Cała społeczność szkolna bardzo mocno zaangażowała się w zbiórkę darów dla uchodźców. Wolontariusze naprawdę z olbrzymim zaangażowaniem je posegregowali i  przygotowali do przekazania potrzebującym. Serdecznie wszystkim dziękujemy za pomoc w organizacji akcji.

zdjęcia

 

„DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY I GRA TERENOWA”

Wolontariusze dla przedszkolaków, którzy przyszli zobaczyć szkołę przygotowali grę terenową.  Prezentem dla tych, którzy podjęli się próby rozwiązania zagadek były zakładki i dyplomy wykonane przez wolontariuszy.  

zdjęcia

„WIELKANOCNA PISANKA”

W ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych wolontariusze spotkali się i wspólnie pomalowali pisankę XXL, składająca się z 30 kartek formatu A4. Każdy malował jeden fragment, który musiał kolorystycznie współgrać z pozostałymi częściami. Na zakończenie wolontariusze zawiesili swoje dzieło tuż przy wejściu do szkoły, by umilić innym uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły ten przedświąteczny czas.

 

zdjęcia

 „KWESTA DLA HOSPICJUM”

Już po raz kolejny Szkolne Koło Wolontariatu we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” zbierało fundusze na rzecz podopiecznych hospicjum. Serdecznie dziękujemy Wolontariuszom za ich zaangażowanie i pomoc.

zdjęcia

 

 

KOLOROWE KREDKI

Szkolne Koło Wolontariatu dołączyło do akcji KOLOROWE KREDKI, której  pomysłodawcą są nauczyciele  Szkoły Podstawowej im. Jana Paderewskiego w Zagościńcu. Zbieraliśmy stare, częściowo zużyte kredki.  W akcję wyłączyła się cała SP144- zebraliśmy ponad 10 kg. Wolontariusze zastrugali  i posegregowali kolorami kredki, które następnie wysłaliśmy do Zagościńca. Tam dostaną drugie życie- zostaną zapakowane w ręcznie szyte piórniki i trafią do dzieci w szpitalach, szkołach przyszpitalnych, świetlicach środowiskowych i do innych instytucji związanych z dziećmi. 

 

 

 

KONKURS 4 PORY ROKU

19 maja to Światowy Dzień Dobrych Uczynków. Z tej okazji Wolontariusze przeprowadzili w Przedszkolu nr 144 konkurs „4 pory roku”. Starsze koleżanki, cukierki jako punkty i czasem podchwytliwe pytania sprawiły, że pięciolatkowie z ogromnym zaangażowaniem brali udział w konkursie. Nie było przegranych i wszyscy dobrze się bawili.

zdjęcia

 Posted by at 12:24