lut 222022
 

15 lutego 2022 my miłośnicy fizyki z klas 7 i 8 ponownie spotkaliśmy się z naukowcami Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej by odbyć podróż do „Fascynującego świata metali”, w czasie której ich wyjątkowe właściwości odkrywał przed nami Dr inż. Janusz Walter.

Nic więc dziwnego, że teraz, ani kryształy, ani model Drudego, ani pasmowa teoria przewodnictwa nie mają już przed nami tajemnic, a z elektronami swobodnymi jesteśmy za pan brat. Wiemy także skąd bierze się doskonałe przewodnictwo elektryczne i termiczne metali, znamy przyczyny ich połyskliwości i potrafimy wykorzystać ciągliwość i kowalność. Nie damy się również nabrać, ani na tombak, ani na złoto głupców. Swej metaliczności nie ukryje przez nami też pani rtęć – choćby chciała nas zwieść zamieniając się w najpiękniejszą z kropel.

Moglibyśmy tak nawijać jeszcze długo, ale nie starczyłoby nam miejsca by podziękować Doktorowi J. Walterowi za uchylenia nam rąbka swej ogromnej wiedzy, Pani Doktor I. Pietryce za zorganizowanie spotkania i przyjęcie nas z otwartymi ramionami, oraz Dyrekcji Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Salezjanek w Krakowie za zaproszenie do współudziału – jako że wykład dedykowany był klasom politechnicznym tamtejszego liceum.

 Posted by at 18:51

Sorry, the comment form is closed at this time.