kw. 302020
 

maj 1W tym roku szkolnym nie dane nam jest wspólne świętowanie jednego z najważniejszych polskich świąt państwowych – Konstytucji 3 Maja. Nie możemy spotkać się na uroczystej akademii, która przybliżyłaby nam to ważne wydarzenie ani wspólnie zaśpiewać patriotycznych pieśni. Nie weźmiemy też udziału w pochodach. Tę wielką uroczystość  będziemy obchodzić w swoich domach, obserwując uroczystości  w telewizji.   My, młodzi patrioci nigdy nie zapomnimy daty 3maja 1791r. Wtedy to właśnie w naszej Ojczyźnie ustanowiono pierwszą konstytucję w Europie.  Zmieniała ona ustrój Rzeczypospolitej: znosiła wolną elekcję i liberum veto oraz wprowadzała dziedziczność tronu i trójpodział władzy. Niestety, nie zdołała zapobiec tragicznym losom  Polski,  której ustrój kształtowała zaledwie przez kilkanaście miesięcy. Po rozbiorach stała się niedoścignionym wzorem i symbolem marzeń o niezawisłości państwa i wolności jego obywateli.  Poglądy zniewolonych Polaków na Konstytucję streścić można słowami jednego z działaczy emigracji po powstaniu listopadowym, Janusza Woronicza:

„Ustawa 3 maja nie zdołała odwrócić już rozbiorów, uratować niepodległości narodu, uratowała go wszakże pod względem wewnętrznej naprawy, uratowała od wiecznej zakały. Z zapałem powitał ją cały naród i po dziś dzień jest ona jedynym węzłem rozszarpanej Polski”.

Przy okazji majówki warto również pamiętać o dniu 2 maja, kiedy to obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to maj2stosunkowo młoda tradycja, której data została wybrana ze względu na bliskie sąsiedztwo Święta Pracy (1 maja) i Święta Konstytucji (3 maja). Oficjalny wygląd polskiej flagi zatwierdzono w 1919 roku. Składa się ona z dwóch pasów: białego i czerwonego. Biel to oczywiście symbol czystości, a czerwień oznacza odwagę i przelaną krew. Święto Flagi stanowi rodzaj hołdu dla jednego z najważniejszych symboli narodowych i służy propagowaniu wartości patriotycznych poprzez różnego rodzaju akcje, happeningi i demonstracje uczuć narodowych.                               

W dniach 2 i 3 maja  bądźmy myślami przy naszej Ojczyźnie.  Niech uroczystości pokazane na ekranach telewizorów skłonią nas do refleksji nad historią Polski.  Zachęcamy wszystkich uczniów i ich rodziny do wywieszenia flagi narodowej będącej widocznym przejawem dumy z naszej narodowości. Gest ten będzie wyrazem szacunku dla walczących    o wolną Polskę oraz hołdem dla tych wszystkich, którym zawdzięczamy wolność  i niepodległość. Pokażmy swój patriotyzm i szacunek dla tradycji. Bądźmy dumni z bycia Polakami!

 Posted by at 10:00

Sorry, the comment form is closed at this time.