Rok szkolny 2019/2020
ROK SZKOLNY 2019/2020
INNOWACJA PEDAGOGICZNA DLA KLAS O-III
„ ENTER – CZYTANIE !”
Oddziaływania skierowane są do uczniów klas I-III , oddziałów przedszkolnych w szkole, nauczycieli, rodziców oraz innych osób ważnych dla realizacji celów innowacji . Zajęcia będą odbywać się w szkole i poza nią z wykorzystaniem różnorodnych, atrakcyjnych metod, form, technik, środków i pomocy w pracy z uczniem. Program ma na celu wzbogacanie wiedzy o szeroko pojętym otaczającym nas świecie oraz nabywanie przez uczniów umiejętności istotnych dla prawidłowego w nim funkcjonowania
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA – „W MAGICZNYM ŚWIECIE SŁODZIAKÓW”.
24.10. 2019 dzieci z klas pierwszych i drugich zostały zaproszone do świata Słodziaków. Miały okazję znaleźć się w Magicznym lesie, w którym rośliny, zwierzęta i inne przedmioty wykonane zostały z materiałów wtórnych przez dzieci z klasy 1a oraz ich rodziców. Rozwiązywali zagadki graficzne i słuchowe o życiu leśnych zwierząt. Uczniowie dowiedzieli się także co to jest recycling i nauczyli się w jaki sposób segregować odpady. Dzieci mogły posłuchać opowiadania o przygodach małych bohaterów z książki „Gang Słodziaków- przyjaciele mogą wiele” czytanego przez starsze koleżanki z klasy 8a. Głównym celem imprezy było propagowanie zalet głośnego czytania dzieciom |
Rodzicu wybierz książkę i zasiądź do wspólnego czytania!!!
Według Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom-
KONKURS DLA SZKÓŁ „SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW”
Nasza szkoła przystąpiła do akcji sieci sklepów Biedronka, która wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych. Jest to udział w drugiej edycji konkursu dla szkół podstawowych, którego celem jest motywowanie uczniów klas I-III do czytania oraz rozwijania wyobraźni. Inspiracją dla dzieci i rodziców do przygody z literaturą i wzięcia udziału w zmaganiach są ilustrowane opowieści o przygodach Gangu Słodziaków. II edycja konkursu dla szkół podstawowych: „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, ma inspirować dzieci do codziennego czytania i obudzić w nich odpowiedzialność za środowisko naturalne.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie dekoracji sali z surowców wtórnych – Magiczne drzewo – oraz przeprowadzenie zajęć promujących czytanie oraz ideę recyclingu. Dekoracja została wykonana przez dzieci z klasy 1a na zajęciach w szkole oraz przez dzieci i rodziców w domu. Pomocy udzielili również uczniowie klasy 3a.
A oto praca konkursowa…
W konkursie nagrodzone zostanie 15 prac, których autorzy wygrają dofinansowanie dla swojej szkoły na zakup nowego księgozbioru do szkolnej biblioteki w wysokości po 3 000 złotych dla każdej placówki. Dodatkowo aż 500 klas otrzyma wyróżnienia i wyjątkowe nagrody dla uczniów. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 13.12.2019 roku.
Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE
3 listopada klasa 1 a gościła na zajęciach w Bibliotece Publicznej na os. Bohaterów Września. Część dzieci znała już to miejsce i posiadała Kartę Czytelnika, dla innych była to pierwsza wizyta. Uczniowie zwiedzili bibliotekę, poznali różnice między księgarnią a biblioteką i dowiedzieli się jak można korzystać z jej zasobów. Wysłuchali czytanego głośno przez panią bibliotekarkę opowiadania o pewnym magicznym miejscu . Na koniec wykonali samodzielnie zakładkę do książki.
STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM
W ramach akcji „Starsi czytają młodszym”, już trzeci rok angażowani są uczniowie najstarszych klas, by szerzyć czytelnictwo wśród najmłodszych. W tym roku szkolnym, zeròwkowiczom czytają uczniowie klasy 7b. Raz w tygodniu, dwoje wybranych uczniów, zapoznaje sześciolatków z historią najsłynniejszego misia na świecie – Kubusia Puchatka. Spotkaniom towarzyszy wiele radości i pozytywnych emocji. Każde spotkanie uwieńczone jest pamiątkową fotografią. Rozstania najmłodszych że starszakami są trudne, bowiem przedszkolaki nigdy nie mają dość. Ze spotkań korzystają obie strony a przy tym czytelnictwo jest wciąż żywe.
BYŁA SOBIE ASTRID LINDGREN…
Od listopada 2019r. organizowane są w bibliotece szkolnej spotkania czytelnicze dla klas trzecich zatytułowane „Była sobie Astrid Lindgren…”. Uczniowie poznają osobowość i twórczość autorki ze szczególnym uwzględnieniem książki „Dzieci z Bullerbyn”. Młodzi czytelnicy dowiadują się, iż źródłem jej inspiracji było dzieciństwo, w którym można przeskakiwać płoty, wchodzić na drzewa, spać w stogu siana… Prezentowane są też inne książki tej autorki , np. „Pippi Langstrumpf”, „Emil ze Smalandii”, „Lotta z ulicy Awanturników”, „Braciszek i Karlsson z Dachu”, zachęcając tym samym do ich przeczytania.
ZERÓWKA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Dzieci z naszej zerówki od października 2019r. raz w miesiącu goszczą w bibliotece szkolnej na głośnym czytaniu. Jest to cykl 4 spotkań zatytułowanych „Kogutek Ziutek uczy i wychowuje”, podczas których wspólnie przeżywamy zabawne i pouczające przygody dzielnego kogutka.
Na pierwszym spotkaniu czytamy „Z kurnika w świat” i poznajemy uroczego malca, który jest pełen pomysłów i radości życia. Na kolejnych zajęciach dzieci dowiadują się: jak kogutek wraz z przyjaciółmi poradził sobie z łobuzami w zerówce („Kogutek Ziutek w zerówce”), dlaczego nie należy ufać nieznajomym („Kogutek Ziutek i lis”) oraz jak piękny i ciekawy jest nasz Kraków („Kogutek Ziutek w Krakowie”).
TYDZIEŃ POSTACI Z BAJEK
W dniach 04-07.11.2019 r. odbyła się akcja ”Tydzień Postaci z Bajek” organizowana przez Szkolne Koło Wolontariatu. Wolontariusze, przebrani za postacie z bajek, sprawdzali wiedzę o bajkowym świecie wśród uczniów klas 0-3. Dzieci słuchały czytanych w formie wierszyków zagadek i wykonywały zadania dotyczące „magicznych” rekwizytów. Wszyscy wykazali świetną znajomość bajek i baśni. Uczniowie każdej klasy na zakończenie bajkowego dnia otrzymali dyplom dla klasy oraz zakładki do książek własnoręcznie robione przez wolontariuszy.
Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcia. Wszyscy dobrze się bawili.
STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM
W dniu 5 grudnia uczniowie klasy 4a przyszli z wizytą do dzieci z klasy 1a w ramach akcji „Starsi czytają młodszym”. Pierwszaki wysłuchały czytanego przez starszych kolegów i koleżanki opowiadania pt „ Ślimak”. Mimo, że tytuł na to nie wskazywał opowieść wcale nie była o zwierzątku z gatunku mięczaków… Ślimak to bowiem nazwa najważniejszej części naszego ucha. Dzieci dowiedziały się jak odbierają świat osoby niesłyszące, na jakie napotykają trudności w życiu codziennym oraz jak osoby słyszące mogą się z nimi porozumieć. Na koniec był słodki poczęstunek i pamiątkowe zdjęcie.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Klasy pierwsze w grudniu biorą udział w zajęciach pt „Witajcie w bibliotece szkolnej – pasowanie na czytelnika”. Celem spotkań jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki lecz zanim to nastąpi, dzieci dowiadują się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając książkę oraz zapoznają się z zasadami korzystania z biblioteki szkolnej.
Po takim wprowadzeniu pierwszoklasiści składają uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Następnie nasi nowi czytelnicy otrzymują zakładki do książki i wreszcie przychodzi czas na pierwsze wypożyczenie książki!
ZE ŚWIĄTECZNĄ WIZYTĄ W ZERÓWCE
19 grudnia klasa 1a odwiedziła dzieci z zerówki w związku z nadchodzącymi świętami . Dzieci wysłuchały świątecznego opowiadania o choince z lektury „Szkolne perypetie jeżyka Władzia”. Następnie pierwszoklasiści czytali przedszkolakom zagadki o tematyce świątecznej. Wszystkie zagadki okazały się łatwe do zgadnięcia dla zerówkowiczów. Następnie dzieci zaśpiewały wspólnie piosenkę ”Choinka piękna jak las”. Punktem kulminacyjnym spotkania było wykonanie wielkiego łańcucha choinkowego, który powstał z połączenia indywidualnych łańcuchów dzieci. Wszyscy dobrze się bawili , o czym świadczą uśmiechnięte buzie na zdjęciach.
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA
Konkurs Pięknego Czytania odbył się w naszej szkole w dniach 19-20 lutego 2020 roku. W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-VIII. Zgłosiło się około 80 chętnych. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować do czytania fragment ulubionej książki z literatury dla dzieci i młodzieży. Ocenie podlegała: dykcja, interpretacja tekstu, płynność czytania oraz zachowanie limitu czasu. Przesłuchania odbyły się w bibliotece szkolnej. Zwycięzców wyłoniła komisja.
KLASY 1
Miejsce pierwsze i tytuł MISTRZA CZYTANIA w klasach pierwszych otrzymała:
Sobczyk Sylwia, 1d
Miejsce drugie: Czepiel Magdalena, 1a
Miejsce trzecie: Dyrka Adela, 1b i Krzyżanowski Wit, 1c
KLASY 2
Miejsce pierwsze i tytuł MISTRZA CZYTANIA w klasach drugich otrzymała:
Chamerlińska Milena, 2c
Miejsce drugie: Marcinek Michał, 2a
Miejsce trzecie: Zasadzka Anna, 2a
Wyróżnienie: Baraniak Franciszek, 2b i Rajska Eliza, 2d
KLASY 3
Miejsce pierwsze i tytuł MISTRZA CZYTANIA w klasach trzecich otrzymali:
Sierpińska Emilia, 3a i Ludwikowski Leon, 3a
Miejsce drugie: Baradziej Aleksandra, 3c
Miejsce trzecie: Grzegorczyk Natalia, 3d
Wyróżnienie: Kłósek Natalia, 3b
KLASY 4-8
Miejsce pierwsze i tytuł MISTRZA CZYTANIA w klasach 4-8 otrzymała:
Antoniuk Gabriela, 8a
Miejsce drugie: Gawlik Amelia, 5e
Miejsce trzecie: Baraniak Małgorzata, 6c i Hopkowicz Weronika, 6d
WYRÓŻNIENIA otrzymali:
Justyna Jaros, 4a; Piwowarczyk Natalia, 5e; Pytel Julia, 8a
Mistrzowie czytania oraz wyróżnieni zdobyli dyplomy, zakładki i nagrody książkowe.
GRATULUJEMY!