Rok szkolny 2019/2020

 

ROK SZKOLNY 2019/2020

 INNOWACJA PEDAGOGICZNA DLA KLAS O-III

„ ENTER –  CZYTANIE !”

Oddziaływania  skierowane są do uczniów klas  I-III  , oddziałów przedszkolnych w szkole, nauczycieli, rodziców oraz innych  osób ważnych dla realizacji celów innowacji . Zajęcia będą odbywać się w szkole i poza nią z wykorzystaniem różnorodnych, atrakcyjnych metod, form, technik, środków  i pomocy w pracy z uczniem. Program ma na celu wzbogacanie wiedzy o szeroko pojętym otaczającym nas  świecie oraz nabywanie przez uczniów umiejętności istotnych dla prawidłowego w nim funkcjonowania

1

linia-ruchomy-obrazek-0353

DZIEŃ  GŁOŚNEGO  CZYTANIA –  „W MAGICZNYM ŚWIECIE SŁODZIAKÓW”. 

24.10. 2019 dzieci z klas pierwszych i drugich zostały zaproszone do świata Słodziaków. Miały okazję znaleźć się w Magicznym lesie,  w którym rośliny, zwierzęta i inne przedmioty wykonane zostały z materiałów wtórnych przez dzieci z klasy 1a oraz ich rodziców. Rozwiązywali zagadki graficzne i słuchowe o życiu leśnych zwierząt. Uczniowie dowiedzieli się także co to jest recycling i nauczyli się w jaki sposób segregować odpady. Dzieci mogły posłuchać opowiadania o przygodach małych bohaterów z książki „Gang Słodziaków- przyjaciele mogą wiele” czytanego  przez starsze koleżanki z klasy 8a. Głównym celem imprezy było propagowanie  zalet  głośnego czytania dzieciom

2

galeria zdjęć

linia-ruchomy-obrazek-0353

Rodzicu wybierz książkę i zasiądź do wspólnego czytania!!!

Według Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom-

3

linia-ruchomy-obrazek-0353

              KONKURS DLA SZKÓŁ „SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW”

     Nasza szkoła przystąpiła do akcji sieci sklepów Biedronka, która wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych. Jest to  udział w drugiej edycji konkursu dla szkół podstawowych, którego celem jest motywowanie uczniów klas I-III do czytania oraz rozwijania wyobraźni. Inspiracją dla dzieci i rodziców do przygody z literaturą i wzięcia udziału w zmaganiach są  ilustrowane opowieści o przygodach Gangu Słodziaków. II edycja konkursu dla szkół podstawowych: „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, ma inspirować dzieci do codziennego czytania i obudzić w nich odpowiedzialność za środowisko naturalne.

   Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie dekoracji sali z surowców wtórnych – Magiczne drzewo – oraz przeprowadzenie zajęć promujących czytanie oraz ideę recyclingu. Dekoracja została wykonana przez dzieci z klasy 1a na zajęciach w szkole oraz przez dzieci i rodziców w domu. Pomocy udzielili również uczniowie klasy 3a.

A oto praca konkursowa…

4

 

W konkursie nagrodzone zostanie  15 prac, których autorzy wygrają dofinansowanie dla swojej szkoły na zakup nowego księgozbioru do szkolnej biblioteki w wysokości po 3 000 złotych dla każdej placówki. Dodatkowo aż 500 klas otrzyma wyróżnienia i wyjątkowe nagrody dla uczniów. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 13.12.2019 roku.

linia-ruchomy-obrazek-0353

 Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

3  listopada klasa 1 a  gościła na zajęciach w Bibliotece Publicznej na os. Bohaterów  Września. Część dzieci znała już to miejsce i posiadała Kartę Czytelnika, dla innych była to pierwsza wizyta. Uczniowie zwiedzili bibliotekę, poznali różnice między księgarnią a biblioteką i dowiedzieli się jak można korzystać z jej zasobów. Wysłuchali czytanego głośno przez panią bibliotekarkę opowiadania o pewnym magicznym miejscu . Na koniec wykonali samodzielnie zakładkę do książki.

5

linia-ruchomy-obrazek-0353

STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM 

W ramach akcji „Starsi czytają młodszym”, już trzeci rok angażowani są uczniowie najstarszych klas, by szerzyć czytelnictwo wśród najmłodszych. W tym roku szkolnym, zeròwkowiczom czytają uczniowie klasy 7b. Raz w tygodniu, dwoje wybranych uczniów, zapoznaje sześciolatków z historią najsłynniejszego misia na świecie – Kubusia Puchatka. Spotkaniom towarzyszy wiele radości i pozytywnych emocji. Każde spotkanie uwieńczone jest pamiątkową fotografią. Rozstania najmłodszych że starszakami są trudne, bowiem przedszkolaki nigdy nie mają dość. Ze spotkań korzystają obie strony a przy tym czytelnictwo jest wciąż żywe.

mis

galeria zdjęć

linia-ruchomy-obrazek-0353

BYŁA SOBIE ASTRID LINDGREN…

Od listopada 2019r. organizowane są w bibliotece szkolnej spotkania czytelnicze dla klas trzecich zatytułowane „Była sobie Astrid Lindgren…”. Uczniowie poznają osobowość i twórczość autorki ze szczególnym uwzględnieniem książki „Dzieci z Bullerbyn”. Młodzi czytelnicy dowiadują się, iż źródłem jej inspiracji było dzieciństwo, w którym można przeskakiwać płoty, wchodzić na drzewa, spać w stogu siana… Prezentowane są też inne książki tej autorki , np. „Pippi Langstrumpf”, „Emil ze Smalandii”, „Lotta z ulicy Awanturników”, „Braciszek i Karlsson z Dachu”, zachęcając tym samym do ich przeczytania.

ksiazki

galeria zdjęć

linia-ruchomy-obrazek-0353

ZERÓWKA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Dzieci z naszej zerówki od października 2019r. raz w miesiącu goszczą w bibliotece szkolnej na głośnym czytaniu. Jest to cykl 4 spotkań zatytułowanych „Kogutek Ziutek uczy i wychowuje”, podczas których wspólnie przeżywamy zabawne i pouczające przygody dzielnego kogutka.

Na pierwszym spotkaniu czytamy „Z kurnika w świat” i poznajemy uroczego malca, który jest pełen pomysłów i radości życia. Na kolejnych zajęciach dzieci dowiadują się: jak kogutek wraz z przyjaciółmi poradził sobie z łobuzami w zerówce („Kogutek Ziutek w zerówce”), dlaczego nie należy ufać nieznajomym („Kogutek Ziutek i lis”) oraz jak piękny i ciekawy jest nasz Kraków („Kogutek Ziutek w Krakowie”).

biblioteka

galeria zdjęć

galeria zdjęć

linia-ruchomy-obrazek-0353

TYDZIEŃ POSTACI Z BAJEK

W dniach 04-07.11.2019 r. odbyła się akcja Tydzień Postaci z Bajek” organizowana przez  Szkolne Koło WolontariatuWolontariusze, przebrani za postacie z bajek, sprawdzali wiedzę o bajkowym świecie wśród uczniów klas 0-3. Dzieci słuchały czytanych  w formie wierszyków zagadek i wykonywały zadania dotyczące „magicznych” rekwizytów. Wszyscy wykazali świetną znajomość bajek i baśni. Uczniowie każdej klasy na zakończenie bajkowego dnia otrzymali dyplom dla klasy oraz zakładki do książek własnoręcznie robione przez wolontariuszy.

Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcia. Wszyscy dobrze się bawili.

bajki

linia-ruchomy-obrazek-0353

STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM

W dniu 5 grudnia uczniowie klasy 4a przyszli z wizytą do dzieci z klasy 1a w ramach akcji „Starsi czytają młodszym”. Pierwszaki wysłuchały czytanego przez starszych kolegów i koleżanki opowiadania pt „ Ślimak”. Mimo, że tytuł na to nie wskazywał opowieść wcale nie była o zwierzątku z gatunku mięczaków… Ślimak to bowiem nazwa najważniejszej części naszego ucha. Dzieci dowiedziały się jak odbierają świat osoby niesłyszące, na jakie napotykają trudności w życiu codziennym oraz  jak osoby słyszące mogą się z nimi porozumieć. Na koniec był słodki poczęstunek i pamiątkowe zdjęcie.

czytanie

linia-ruchomy-obrazek-0353

PASOWANIE  NA  CZYTELNIKA

Klasy pierwsze w grudniu biorą udział w zajęciach pt „Witajcie w bibliotece szkolnej – pasowanie na czytelnika”. Celem spotkań jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki lecz zanim to nastąpi, dzieci dowiadują się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając książkę oraz zapoznają się z zasadami korzystania z biblioteki szkolnej.

Po takim wprowadzeniu pierwszoklasiści składają uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Następnie nasi nowi czytelnicy otrzymują zakładki do książki i wreszcie przychodzi czas na pierwsze wypożyczenie książki!

psaowanie

galeria zdjęć – 1 d

galeria zdjęć – 1 b

linia-ruchomy-obrazek-0353

ZE ŚWIĄTECZNĄ WIZYTĄ W ZERÓWCE

19 grudnia klasa 1a odwiedziła dzieci z zerówki w związku z nadchodzącymi świętami . Dzieci wysłuchały świątecznego opowiadania o choince z lektury „Szkolne perypetie jeżyka Władzia”.  Następnie pierwszoklasiści czytali przedszkolakom zagadki o tematyce świątecznej. Wszystkie zagadki okazały się łatwe do zgadnięcia dla zerówkowiczów. Następnie dzieci zaśpiewały wspólnie piosenkę ”Choinka piękna jak las”. Punktem kulminacyjnym spotkania było wykonanie wielkiego łańcucha choinkowego, który powstał z połączenia indywidualnych łańcuchów dzieci. Wszyscy dobrze się bawili , o czym świadczą uśmiechnięte buzie na zdjęciach.

choinka

linia-ruchomy-obrazek-0353

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Konkurs Pięknego Czytania odbył się w naszej szkole w dniach 19-20 lutego 2020 roku. W konkursie wzięli udział czytanieuczniowie klas I-VIII. Zgłosiło się około 80 chętnych. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować do czytania fragment ulubionej książki z literatury dla dzieci i młodzieży. Ocenie podlegała: dykcja, interpretacja tekstu, płynność czytania oraz zachowanie limitu czasu. Przesłuchania odbyły się w bibliotece szkolnej. Zwycięzców wyłoniła komisja.

KLASY 1

Miejsce pierwsze i tytuł MISTRZA CZYTANIA w klasach pierwszych otrzymała:

Sobczyk Sylwia, 1d

Miejsce drugie: Czepiel Magdalena, 1a

Miejsce trzecie: Dyrka Adela, 1b i Krzyżanowski Wit, 1c

                                  

KLASY 2

Miejsce pierwsze i tytuł MISTRZA CZYTANIA w klasach drugich otrzymała:

Chamerlińska Milena, 2c

Miejsce drugie: Marcinek Michał, 2a

Miejsce trzecie: Zasadzka Anna, 2a

Wyróżnienie: Baraniak Franciszek, 2b i Rajska Eliza, 2d                       

 

KLASY 3

Miejsce pierwsze i tytuł MISTRZA CZYTANIA w klasach trzecich otrzymali:

Sierpińska Emilia, 3a  i  Ludwikowski Leon, 3a

Miejsce drugie: Baradziej Aleksandra, 3c

Miejsce trzecie: Grzegorczyk Natalia, 3d

Wyróżnienie: Kłósek Natalia, 3b

KLASY 4-8

Miejsce pierwsze i tytuł MISTRZA CZYTANIA w klasach 4-8 otrzymała:

Antoniuk Gabriela, 8a

Miejsce drugie: Gawlik Amelia, 5e

Miejsce trzecie: Baraniak Małgorzata, 6c i Hopkowicz Weronika, 6d

WYRÓŻNIENIA otrzymali:

Justyna Jaros, 4a; Piwowarczyk Natalia, 5e; Pytel Julia, 8a

Mistrzowie czytania oraz wyróżnieni zdobyli dyplomy, zakładki i nagrody książkowe.

GRATULUJEMY!

galeria zdjęć

linia-ruchomy-obrazek-0353

 Posted by at 20:18