Rok szkolny 2012/2013

 

WRZESIEŃ 2012

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

3 września z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2012/2013 dobyła się Msza Święta. Po mszy uczniowie spotkali się z wychowawcami , wymienili wrażeniami z wakacji, zapoznali z nowym planem lekcji. Przypomniane zostały również zasady bezpieczeństwa w szkole i w drodze do niej.

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2012 „KOCHAM, LUBIĘ SZANUJĘ …… NIE ŚMIECĘ”

Od wielu już lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w akcji Sprzątanie Świata. Również

w roku szkolnym 2012/2013 włączyliśmy się do akcji. Tradycyjnie rozpoczęliśmy od akcji edukacyjnej, która zachęcała do NIE śmiecenia i zwracała uwagę, że pierwszy wyrzucony papierek może stać się początkiem dzikiego wysypiska śmieci! Przypomnieliśmy historię Sprzątania, które odbywa się w naszym kraju już po raz 19.

Po tym wstępie uczniowie klas szóstych razem z nauczycielami, zaopatrzeni w rękawiczki i worki, ochoczo przystąpili do porządkowania terenów wokół szkoły. W tym roku segregowaliśmy zebrane śmieci na plastik i pozostałe odpady do różnokolorowych worków. Z dumą można stwierdzić, że rośnie świadomość ekologiczna dzieci i czują one naturalną potrzebę dbania o swoje naturalne otoczenie.

ŚWIĘTO ZIEMNIAKA

W dniu 21.09.2012r. uczniowie klas IIIb, IIId i IIIf  (łącznie 53 osoby) bawili się wspólnie na ekologicznej imprezie integracyjnej pod hasłem „Święto Ziemniaka”. Była to kolejna tego typu wycieczka kultywowana od kilku lat. Miejscem imprezy było Schronisko Młodzieżowe w Łazach na terenie Parku Krajobrazowego Dolinek Krakowskich. Wychowawcy klasy IIIb –  Beata Szczygieł i Joanna Pater  zorganizowały zabawy na wolnym powietrzu, konkursy z nagrodami oraz pieczenie  ziemniaków. 

Impreza miała na celu wzbudzenie u uczniów zainteresowań obrzędami ludowymi, przekazywanie tradycji poprzez zabawę, uczenie współpracy w grupie, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.

Zapraszamy do Galerii

WYJAZD DO OLSZANICY

Dnia 27.09.2012r. uczniowie z klas integracyjnych I-III uczestniczyli w całodziennej wycieczce organizowanej przez Fundację „Bądźcie z Nami” do Olszanicy. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji: zwiedzanie fortu, przejażdżka konna w terenie, zabawy ruchowo – zadaniowe. Organizatorzy zapewnili również drugie śniadanie i obiad. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie niespodzianki a nasza grupa dostała piłkę do koszyków.

Na zakończenie miłego pobytu zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z Panią Prezes fundacji Cecylią Chrząścik. Wyjazd ten należał do udanych, wszyscy wrócili zadowoleni.

Zapraszamy do Galerii

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

„Choć nie wiem gdzie spoczywasz
Śmiertelną przeszyty kulą,
Choć nie wiem, jakie jest Twoje imię,
Żołnierzu,
Któryś o świcie
Dnia 1 września
W obronie ojczyzny zginął,
Jednak wołam do Ciebie
Głosem zalanym łzami
I żarem serca:
Módl się za nami.”

Tymi słowami, punktualnie w południe 29 września rozpoczęło się uroczyste Święto Patrona Szkoły – Bohaterów Września 1939. W tym roku uczniowie z rodzicami
i nauczycielami świętowali w nietypowej scenerii.

Msza Święta odprawiona została na Plantach Mistrzejowickich. Wszyscy zapamiętamy Apel Poległych: donośny głos prowadzącego, przejmujący werbel przywołał pamięć poległych w 1939 roku. Surowa oprawa Mszy Świętej przypominała wojenną mszę polową. Modlitwa harcerska, pieśni liturgiczne śpiewane przez chóry szkolne i scholę, wprowadzały nostalgiczny, liryczny nastrój imprezy.
Dynamika uroczystości nieco się zmieniła, gdy na scenę wkroczyła Grupa Rekonstrukcyjna ze Stowarzyszenia Wrzesień 39. Uczniowie wzięli udział w żywej lekcji historii.

Na zgłodniałych czekała wyjątkowo smaczna grochówka wojskowa przygotowana przez kuchnię V Batalionu Dowodzenia w Krakowie.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i  nauczycielom,  którzy wzięli udział w obchodach. Szczególne podziękowania kierujemy dla dostojnych Gości ze Związku Kombatantów Polskich.

www.wrzesień39.pl

Zapraszamy do Galerii

PAŹDZIERNIK 2012

WYCIECZKA DO CHORZOWA

2 października wszyscy uczniowie klas szóstych spędzili na wycieczce. Tym razem podróż odbyła się niedaleko, do Chorzowa. Ciepłe, jesienne słońce sprzyjało obieżyświatom. Czterogodzinny spacer w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym zmęczył nawet wytrwałych wędrowców. Niektórzy wytchnienia szukali w Kotlinie Dinozaurów, inni cieszyli się zabawą w Mini – ZOO. Drugim etapem podróży była wizyta w najstarszym i największym polskim planetarium – Śląskim Planetarium w Chorzowie. Lekcję w Obserwatorium Astronomicznym poprzedził ciekawy seans „Heweliusz i Ja.” Z niecierpliwością czekamy na następne wycieczki. Przed nami jeszcze wyjazd do Warszawy, zwiedzanie Podziemi Rynku w Krakowie, cykl lekcji muzealnych na Wawelu, wizyty w krakowskich muzeach i teatrach….

Zapraszamy do Galerii

LISTOPAD 2012

ŚWĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

9.11.2012 roku odbył się w naszej szkole Przegląd Pieśni Patriotycznej. Na początku uroczystości uczniowie klas: IIIa, IIIc, IIIe przypomnieli uczniom klas drugich i trzecich najważniejsze fakty historyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Następnie uczniowie klas młodszych prezentowali pieśni, które śpiewali Polacy w czasie walki o wolność Ojczyzny. Usłyszeliśmy kolejno pieśni: „Nasza najpiękniejsza”, „Rota”, „O mój rozmarynie”, „Maszerują strzelcy”, „Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko”, „My pierwsza brygada” wykonane przez uczniów klas: IIIa, IIIc, IIIe, IIf,IIId, IIc, IId, IIIf. Wszyscy zgromadzeni w sali gimnastycznej uczniowie włączali się do wspólnego śpiewu,   by w ten sposób uczcić i zachować w pamięci tych, którzy walczyli o wolność Polski.

Klasy IV-VI uczciły ten dzień uroczystą akademią. Miejsca na widowni symbolizowały trzy zabory. Na pięknie udekorowanej sali zobaczyliśmy przedstawienie, dzięki któremu przybliżono dzieciom historię Polski. Recytację na tę okazję przygotowali uczniowie klas szóstych, wspaniałe plakaty zaprojektowały klasy piąte, zaś pieśni patriotyczne zaśpiewali czwartoklasiści. Całość tej wspaniałej uroczystości dopełnił profesjonalny występ szkolnego chóru. Dzięki  włączeniu wszystkich klas we wspólne obchodzenie Narodowego Święta Niepodległości upamiętniliśmy rocznicę odzyskania przez Polaków niepodległości po 123 latach niewoli.

Zapraszamy do Galerii

 

SPOTKANIE Z KS. BISKUPEM JANEM SZKODOŃ

W ramach wizytacji parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie – Mistrzejowicach, dnia 16 listopada 2012 roku naszą szkołę odwiedził Ks. biskup Jan Szkodoń. Tak znamienitego Gościa przywitaliśmy pieśnią „Bądź pozdrowiony gościu nasz” w wykonaniu chóru szkolnego. Następnie głos zabrała uczennica z klasy pierwszej, która wyrecytowała piękny wiersz o bł. Janie Pawle II. Biskupa powitali również reprezentanci Samorządu Uczniowskiego oraz przedstawiciele  nauczycieli naszej szkoły. Po słowach powitania głos zabrał Ks. Biskup, który wyraził wdzięczność za wspaniałe spotkanie. Po życzeniach i błogosławieństwie udał się na krótkie spotkanie z nauczycielami, na którym pedagodzy dzielili się z Ks. Biskupem swoim doświadczeniem w  pracy z dziećmi. Na zakończenie spotkania Ks. Biskup podziękował Gronu Pedagogicznemu i Dyrekcji za miłe przyjęcie. Życzył całej społeczności szkolnej, by nadal wychowywała młodych ludzi do pełni człowieczeństwa w duchu umiłowania Boga i Ojczyzny.

Zapraszamy do Galerii

SPOTKANIE UCZNIÓW KLAS 0-3 Z PISARZEM.

Dnia, 26 i 27 listopada gościliśmy w szkole pana Karola Kozłowskiego – autora książek dla dzieci. Pisarz z humorem i w przystępny dla młodszych dzieci sposób, przedstawiał bohaterów swoich książek, zachęcając dzieci do czytania. Po spotkaniu, które upłynęło w miłej  i ciepłej atmosferze, dzieci miały możliwość zakupu książeczek.

Zapraszamy do Galerii

GRUDZIEŃ 2012

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH  – 3 GRUDNIA

W tym roku szczególną uwagą obdarowaliśmy osoby słabowidzące i niewidome. 29 listopada odbył się konkurs plastyczny dla kl. 0-3, podczas którego uczniowie „oglądali” przygotowany specjalnie dla osób niewidomych film z audiodeskrypcją, czyli dodatkowym opisem słownym. Na podstawie filmu pt. „Len” powstały prace, które można było podziwiać na wystawie. 3 grudnia miały miejsce główne obchody. Zaprosiliśmy do naszej szkoły wyjątkowych gości. Pana Tomasza Maszczaka – niewidomego, który opowiedział nam o tym, jak pomagać osobie z dysfunkcją wzroku oraz panią Monikę Janik, której na co dzień pomaga pies przewodnik. W tym dniu uczniowie kl. 0-3 mieli również okazję oglądnąć film „N jak niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku”, mogli także poczuć się jak osoba niewidoma w trakcie specjalnie zorganizowanych zabaw. Poza tym zapoznali się ze sprzętem służącym osobom niewidomym, o którym opowiedziały nam panie Sylwia Kołodziej i Agnieszka Giermek z Krakowskiego Oddziału Polskiego Związku Niewidomych. Składamy serdeczne podziękowania naszym gościom oraz Pani Barbarze Mirochnie, dyrektor PZN za okazaną życzliwość, otwartość i nieocenioną pomoc w organizacji tego dnia.

Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych zakończyły się w naszej szkole dopiero 10 grudnia. Klasy 4-6 oczekiwały w tym dniu na spotkanie z panem Łukaszem Żelechowskim – niewidomym od urodzenia nauczycielem informatyki, podróżnikiem, pieśniarzem. Pan Łukasz Żelechowski opowiedział uczniom o swoim niezwykle interesującym i intensywnym życiu. O wyprawach na Kilimandżaro, Elbrus, Aconcaguę, o nurkowaniu i skoku ze spadochronem. Wprowadził ich przede wszystkim w świat dźwięków, które dla niego są najważniejsze. Swoje wystąpienie zakończył śpiewem. Bardzo dziękujemy Panu Łukaszowi, który specjalnie dla nas przyjechał w tym dniu z Katowic.

Mamy nadzieję, że spotkania te pozostaną na długo w pamięci naszych uczniów.

ODWIEDZINY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Tradycyjne, 6 grudnia, uczniów naszej szkoły odwiedził św. Mikołaj. Wraz ze swoimi pomocnikami, Aniołkiem i Diabełkiem, rozdawał słodkie upominki. Do świątecznego nastroju przyczyniły się też przebrania uczniów: mikołajkowe czapki, rogi reniferów i diabełków.

Zapraszamy do Galerii

SPOTKANIE Z MAJĄ SZYMANOWSKĄ

We wtorek, 18 grudnia 2012r. odbyło się w naszej szkole muzyczne, przedświąteczne spotkanie z Mają Szymanowską. Jest ona uczestniczką telewizyjnego show „Bitwa na głosy”, a jej wielką pasją jest śpiewanie. Maja zaprezentowała swoje piosenki oraz kolędy. Utwór pt.„Jadę na święta” zaśpiewała wraz z chórem szkolnym, a wszystkich uczniów zachęciła do wspólnego świątecznego śpiewania. Zainteresowane osoby mogły otrzymać autograf, a najbardziej umuzykalnieni dostali płyty. Chór w prezencie świątecznym wykonał  piosenkę Piotr Rubika pt. „Biały śnieg i Ty”. Będziemy długo wspominać to spotkanie.

Życzymy Mai wspaniałych muzycznych sukcesów.

Zapraszamy do Galerii

„CHRISTMAS IS COMING”

20 grudnia 2012r.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia kółko języka angielskiego klas 0-3 pod nadzorem p. Beaty Nyczaj i p. Dominiki Kędry zaprezentowało inscenizację pod tytułem ‘’Christmas is coming”. Uczniowie wprowadzając w świąteczny nastrój, zaśpiewali kolędy tj. Jingle bells, We wish you a Merry Christmas, Twinkle, twinkle little star. Nie zabrakło również elementów humorystycznych w postaci potwora jak i piosenek z elementami ruchowymi. Występ uświetniła gra na gitarze naszej pierwszoklasistki.

Zapraszamy do Galerii

JASEŁKA

21.12.2012 tradycyjnie, przed Świętami Bożego Narodzenia odbyły się Wigilie klasowe. Spotkania opłatkowe zostały ubarwione występami kolędników. W tym dniu uczniowie klas VI –tych podczas Jasełek pokazali historię zbawienia od pojawienia się Adama i Ewy w raju- ich pierwszego grzechu, aż do narodzenia Zbawiciela. Byli Maryja i Józef, pasterze, król Herod, trzej królowie, aniołowie, diabeł i śmierć.  Na koniec wielka radość, życzenia i piękny śpiew w wykonaniu chóru, który towarzyszył podczas całego występu.

Po występie głos zabrał Pan Dyrektor przekazując najlepsze życzenia, a młodzież odśpiewała kolędę „Wśród nocnej ciszy”.

Zapraszamy do Galerii

 

SPOTKANIE Z PISARKĄ ELŻBIETĄ WOJNAROWSKĄ

W spotkaniu z pisarką Elżbietą Wojnarowską w klubie Kuźnia uczestniczyły klasy 0a i 1a. Autorka prezentowała swój dorobek literacki, czytała fragmenty baśni „Strażnik czasu” i rozdawała autografy.

Zapraszamy do Galerii

LUTY 2013

ENJOY MY ORIGIN

W ubiegłym tygodniu, tj.11.02-15.02, mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole dwóch gości-trenerów, którzy prowadzili warsztaty edukacyjne w języku angielskim i opowiadali o tradycjach, kulturze i geografii własnych państw: Jenna MacIntyre o Kanadzie a Mohammad Yasser o Egipcie.

To dzięki projektowi „Enjoy my origin” nasi uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat Kanady lub Egiptu, zweryfikować niektóre stereotypowe opinie na temat Kanadyjczyków i Egipcjan i ich krajów.

Cieszymy się, że niektórzy uczniowie mieli okazję zabrać głos w języku angielskim i spytać o coś naszych gości lub odpowiedzieć na ich pytania.

Można powiedzieć, ze Jenna i Mohammad świetnie odnaleźli się w roli ambasadorów swych państw przenosząc nas dzięki swoim opowieściom i zdjęciom do Kanady i Egiptu sprawiając, że chcielibyśmy odwiedzić ich ojczyzny.

Jenno, Mohammadzie! Miejmy nadzieję, że Wasz tygodniowy pobyt na terenie naszej szkoły zaowocuje zdwojonym zapałem naszych uczniów do nauki języka angielskiego oraz otwartością i większą tolerancją wobec innych kultur. Dziękujemy!

Dominika Kot

Zapraszamy do Galerii

WALENTYNKI

„ Walentynki takie święto jest raz w roku.

Pełne uczuć i uroku”.

14 lutego, z okazji Walentynek Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy. Przedstawiciele św. Walentego odwiedzili klasy 4-6, rozdając „serca z niespodzianką”. Wzięły one udział w loterii. Jeżeli ktoś wylosował wybrany cytat w nagrodę otrzymywał słodką niespodziankę.

W tym dniu można było również zakupić walentynkowe serca z piernika. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na naszą szkolną maskotkę- strusia nandu z Krakowskiego Ogrodu Zoologicznego. 

Samorząd zaproponował również, aby uczniowie klas 4- 6 swoim ubiorem nawiązywali do Walentynek. Największą pomysłowością i poczuciem humoru wykazali się: Ada Topór z klasy Vb i Wiktor Kluba z klasy VIc.

Zapraszamy do Galerii

CAPOEIRY

Po raz kolejny w naszej szkole odbył się pokaz brazylijskiej i afrykańskiej sztuki walki- CAPOEIRY. Uczniowie mieli okazję przećwiczyć podstawowe kroki i porozmawiać z mistrzem o pochodzeniu i tajnikach tej sztuki walki. Wszyscy zainteresowani zostali zaproszeni na treningi organizowane w pobliskim domu kultury.

Zapraszamy do Galerii

BAL KARNAWAŁOWY

Każdy, kto wszedł do naszej szkoły 9 stycznia w godzinach popołudniowych, mógł spotkać królewny, królewiczów, smoki, wróżki, kościotrupy, potwory, zwierzaki, przedstawicieli różnych zawodów…. Ale spokojnie… nikt nikogo nie zaczarował. To tylko uczniowie klas 0 – III tak solidnie przygotowali się do balu karnawałowego. Dobrej muzyki, zabawy, konkursów, tańców było co nie miara. Może bal się już skończył, ale wspomnienia z tak rewelacyjnej zabawy na pewno zostaną w sercach uczestników bardzo, bardzo długo.

Zapraszamy do Galerii

MARZEC 2013

DZIEŃ IRLANDZKI (Irish Day)

Dnia 15 marca 2013 r. odbył się w naszej szkole DZIEŃ IRLANDZKI (Irish Day). Właśnie w tym dniu uczciliśmy przypadający 17 marca tradycyjnie obchodzony przez Irlandczyków oraz ich sympatyków na całym świecie  Dzień św. Patryka – misjonarza i patrona Irlandii. Była to też doskonała okazja przybliżenia irlandzkiej historii, kultury, sztuki i ciekawostek z życia codziennego.

W nastrój „szmaragdowej wyspy” pełnej legend, muzyki, poezji i tańca  wprowadziła nas szkolna dekoracja w kolorach  irlandzkiej flagi – przedstawiająca postać św. Patryka, irlandzkie symbole, zwyczaje, zabytki i krajobrazy, legendy ( skrzata Leprechauna ) i sławne postacie  pochodzące z Irlandii. Na specjalnej wystawie można było obejrzeć plakaty prezentujące Irlandię, wykonane przez uczniów, przedstawiające najbardziej charakterystyczne miejsca w tym kraju. Nieodzownym elementem dekoracji były trójlistne koniczyny.

Tego dnia każdy uczeń i nauczyciel miał za zadanie przywdziać coś zielonego. W całej szkole zrobiło się naprawdę zielono. Nawet na szkolnej stołówce czekał na uczniów pyszny zielony deser.

Dużym  powodzeniem cieszył się szkolny konkurs wiedzy o Irlandii. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje ogólne wiadomości na temat tego kraju.

Jednak największą atrakcją dnia okazał się pokaz tańca w wykonaniu zespołu tańca irlandzkiego Eriu. Społeczność szkoły zapoznała się z podstawowymi krokami tańca irlandzkiego i mogła podziwiać piękno tańca oraz posłuchać ciekawych opowieści dotyczących Irlandii i samego tańca irlandzkiego.

Mamy nadzieję, że dzięki obchodom „Dnia Irlandzkiego” nauczyciele i uczniowie naszej szkoły zachwycili się pięknem zielonej wyspy i opuszczali szkołę z postanowieniem rychłego odwiedzenia  tego kraju.

Zapraszamy do Galerii

DZIEŃ KOBIET

W Dniu Kobiet, klasy 4-6 zaprezentowały oryginalne i zabawne fryzury. Największą pomysłowością wykazali się: Marysia Kuzera i Patrycja Świerczek z klasy 4a, Weronika Mikuła, Wiktoria Wąsik i  Kamil Kostilek z klasy 5a, Weronika Konieczna z klasy 5e,  Jakub Anusz z klasy 6b, Dawid Bubka z klasy 6c oraz Aleksandra Kuzera z klasy 6f. Klasa 5c została nagrodzona za największe zaangażowanie, natomiast wyróżnienie otrzymała klasa 6b.

Wszystkim uczniom, którzy w tym dniu włączyli się o zabawy, gratulujemy pomysłowości i poczucia humoru! 

 Ósmego marca świętują kobiety

i tylko one mają zabawę, niestety.

Przyjmują kwiaty i życzenia,

a panowie nie mają nic do powiedzenia.

Aby wszyscy tym dniu mieli trochę radości

i uśmiech na ich twarzach zagościł:

Droga koleżanko i przyjacielu,

poszukaj pomysłu na fryzurę, jaką ma niewielu!

Nastroszone, rozczochrane,

zaplecione lub splątane- takie fryzury będą doceniane.

Również spinki i kokardki

oraz kwiatki i falbanki,

mogą dodać ci uroku-

taki dzień jest tylko raz w roku.

Przechodząc do sedna sprawy:

ZAPRASZAMY DO ZABAWY!

Zapraszamy do Galerii

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY NA WESOŁO

W tym roku witaliśmy wiosnę na wesoło. Każda klasa przebrała się za zwierzątko, które wylosowała. W szkole można było spotkać  m.in.: kangury, niedźwiedzie , papugi, psy, koty, króliki, lisy, pawie, pszczółki, tygrysy, pantery, kruki, żyrafy, lwy, zebry, motyle i biedronki. Było zabawnie, kolorowo i bajkowo.

Zapraszamy do Galerii

DNI OTWARTE SZKOŁY

W lutym i marcu 2013 roku odbyły się Dni Otwarte, w czasie których można było zapoznać się z ofertą edukacyjną naszej szkoły. Rodziców i przyszłych uczniów powitał Pan Dyrektor,  a na sali gimnastycznej można było obejrzeć Jasełka oraz przedstawienie z okazji pierwszego dnia wiosny. W poszczególnych salach dzieci miały możliwość uczestniczyć w różnych zabawach oraz poznać wszystkich nauczycieli. Dni otwarte wsparł Samorząd Uczniowski, oprowadzając gości po szkole i częstując słodkościami. Największy entuzjazm wywołał miś, z którym chętnie witały się wszystkie dzieci. Po szkolnych korytarzach spacerowały również dziewczęta w przebraniach Pani Wiosny oraz różnych zwierzątek.

Dni Otwarte uważamy za udane i we wrześniu czekamy z otwartymi ramionami na nowych uczniów. Do zobaczenia!

Zapraszamy do Galerii

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

W dniach od 11. 03 do 13. 03. 2013r. w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy Krakowie-Mistrzejowicach, uczniowie naszej szkoły przeżywali swoje coroczne rekolekcje wielkopostne. Rekolekcje dla dzieci prowadził ks. Andrzej Gołębiowski – salezjanin. Podczas nauk ks. Andrzej poruszał ciekawe tematy: każdy powinien iść za Jezusem, czym jest grzech i jakie ma skutki dla naszego sumienia oraz miłość, która jest nieustannie dawana. Wszystko to przeplatane ciekawymi historyjkami oraz talentem aktorko-muzycznym księdza rekolekcjonisty nadało niezapomniany charakter tych dni. Pragniemy wyrazić wdzięczność tym wszystkim, którzy poprzez zaangażowanie w ten święty czas, pomogli dzieciom, choć trochę zbliżyć się do Bożych tajemnic.

Zapraszamy do Galerii

PIERWSZY DZIEŃ  WIOSNY (KLASY 0 – III)

 Pierwszy Dzień  Wiosny młodsze klasy 0-3 witały przebierając się  za zwierzęta. Zagościły na naszych korytarzach biedronki, pszczółki, papugi  niedźwiedzie polarne, motylki, psy , koty i pingwiny. Wszyscy bawili się spontaniczne i radośnie   ( choć wiosny za oknami widać nie było!!!!).Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc rodziców w przygotowanie strojów. A to jak wyglądaliśmy zobaczcie sami!!!

Zapraszamy do Galerii

 

APEL Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

W dniu 27 marca odbył się uroczysty apel z okazji Świąt Wielkanocnych. Uczniowie klas  VIa, VIc i VI d przedstawili  fragmenty Męki Pańskiej na podstawie Ewangelii św. Jana (mowa pożegnalna Jezusa w czasie Ostatniej Wieczerzy, Modlitwa w Ogrójcu, sąd przed Piłatem oraz ukrzyżowanie).  Radosną wiadomość o zmartwychwstaniu przekazały zebranym  w wieczerniku Apostołom  zaskoczone kobiety. Chór szkolny ubogacił występ pięknymi śpiewem pieśni wielkopostnych oraz radosnym Alleluja. Po przedstawieniu uczniowie złożyli życzenia Dyrekcji i Nauczycielom.

Zapraszamy do Galerii

KWIECEŃ 2013

PRZEDSTAWIENIE KÓŁKA TEATRALNEGO PT. „MUCHA PRZED SĄDEM”

Trochę nerwów, odrobina tremy, szczypta emocji, a przede wszystkim ogromna ilość zabawy. Wszystko to możemy spotkać otwierając drzwi kółka teatralnego. Podczas tych zajęć rodzą się pomysły. Jednym z nich było ukazanie naszej „zabawy w teatr” młodszym koleżankom i kolegom.  Początkujący aktorzy mieli ogromną przyjemność ,w czwartkowe przedpołudnie, gościć drugo i trzecioklasistów wraz z wychowawczyniami na przedstawieniu pod tytułem „Mucha przed sądem”.

W imieniu przedszkolaków aktorstwa, dziękujemy za ciepłe słowa ze strony najbardziej wrażliwej estetycznie publiczności.

W galerii możemy oglądnąć przyszłe celebrytki. Może warto zadbać o autograf;)

LEKCJA ASTRONOMII

W dniu 12.04.2013 r. 190 uczniów naszej szkoły wzięło udział w lekcji astronomii przeprowadzonej w mobilnym planetarium jupiter. Projekcja odbywała się w specjalnej kopule o kształcie kuli, która dawała wrażenie przestrzeni kosmicznej. W czasie pokazów lektor tłumaczył zagadnienia związane z powstaniem wszechświata, galaktyk, układu słonecznego i ruch planet. Na zakończenie pokazu dzieci obejrzały w technologii 3D krótki film o dinozaurach.

Zapraszamy do Galerii

WYCIECZKA DO WARSZAWY

Warszawa da się lubić,
Warszawa da się lubić,
tu szczęście można znaleźć,
tutaj serce można zgubić.

Uczniowie szóstych klas odwiedzili w kwietniu Warszawę. Wyjazd zorganizowano w dwóch turach: 11.04 – 12.04 oraz 18.04 –19.04.  Głównymi punktami programu były wizyty w Centrum Nauki Kopernik oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Godziny spędzone w tych miejscach minęły błyskawicznie.

Fantastyczna zabawa połączona z nauka wypełniła czwartkowe wizyty w Centrum . Ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach oraz Teatr Robotyczny, Park Odkrywców i planetarium. Zaawansowane technologie i multimedia, ale też proste  rozwiązania, często oparte ma wynalazkach sprzed wielu lat zachwyciły uczniów. Nauka i sztuka razem. Wszystko można było testować samodzielnie. Każdy szukał odpowiedzi na pytanie: Jakie są możliwości ludzkiego organizmu? Czy można wpływać na otaczający nas świat? Uczniowie sprawdzali, doświadczali, tworzyli, burzyli, odkrywali ale przede wszystkim świetnie się bawili.

Kolejny dzień przyniósł wizytę w Muzeum Powstania Warszawskiego. Atmosfera tego niezwykłego miejsca na długo pozostanie w pamięci szóstoklasistów.  Uczniowie, podążając za przewodnikiem, poznawali Powstanie dzień po dniu. W zapamiętaniu wiadomości pomogły im kartki z kalendarza z roku 1944, które odnaleźć można było podczas zwiedzania. Ekspozycji. Najpilniejsi skompletowali ponad 60 kartek z kalendarza opisujących dzień po dniu historię Powstania Warszawskiego. Kalendarium rozpoczyna się 27 lipca 1944, a kończy 5 października 1944, w dniu wyjścia z Warszawy ostatnich pułków żołnierzy Armii Krajowej.

W trakcie wyjazdu uczniowie zwiedzili Warszawę. Część z okien autobusu, część, szczególnie Stare Miasto, spacerując. Wszystko co dobre szybko się kończy. Grupy wróciły do Krakowa wieczorem. Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Wyjazd zaliczamy do udanych.

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

Dnia 9 kwietnia z okazji Światowego Dnia Zdrowia, przeprowadziliśmy w naszej szkole akcję profilaktyczno- informacyjną pod hasłem „Ciszej nie hałasuj”. Celem działań było zmniejszenie w tym dniu natężenia hałasu i pokazanie uczniom że nieco ciszej jest lepiej. Uczniowie specjalnie na ta ten dzień przygotowali samodzielnie maseczki „antyhałasowe”, których formy i pomysłowość przeszła nasze oczekiwania. Na przerwach było nieco ciszej, zwłaszcza w godzinach przedpołudniowych, a przez radiowęzeł słychać było dźwięki natury i muzyki. Dzień ten poprzedzono zajęciami edukacyjnymi na godzinach wychowawczych wspomaganych prezentacją multimedialną na temat hałasu. A oto najciekawsze zdjęcia z tego dnia.

Zapraszamy do Galerii

PROJEKT EDUKACYJNY – SŁONECZNA INTEGRACJA

 

11 kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 5 na osiedlu Słonecznym w Krakowie odbyła się uroczysta gala kończąca krakowski projekt edukacyjny, grę miejską Słoneczna InteGracja. Z dumą informujemy, że wśród nagrodzonych znalazły się zespoły reprezentujące nasza szkołę. Oto lista zwycięzców:

 

 

I miejsce w kategorii szóstaki:
Zespół 138 w składzie: Oliwia Gurgul, Patrycja Maliszkiewicz, Agnieszka Gawlik, Adrian Warzecha.

Wyróżnienie w kategorii szóstaki:

Zespół 128 w składzie: Oliwia Kupiec, Arkadiusz Dec, Mateusz Kubiak, Natalia Vogelsinger, Natalia Marszałek.

Wyróżnienie w kategorii szóstaki:
Zespół 140 w składzie: Monika Błachut, Julia Formas, Julia Maciejewska, Wiktoria Szklarska.

Wyróżnienie w kategorii szóstaki:
Zespół 126 w składzie: Maciej Piech, Eryk Kosałka, Kamil Pieprzycki, Joachim Potępski.

Najlepsze, nagrodzone zespoły z klas, które nie znalazły się na podium:

Zespół 144 w składzie: Katarzyna Błachut, Alicja Gniadek, Alicja Kamińska, Wiktor Kluba, Kacper Peter.

Zespół 132 w składzie: Tomasz Jarosik, Kamil Janik, Adam Kurczab, Jakub Kurczab, Bartosz Szkurat. 

Nagrody zespołowe w kategorii najlepsze średnie punktów na ucznia uzyskane przez klasy

I miejsce: klasa VI d.

II miejsce: klasa VI a ex. VI e

Prezentacja z gali –  http://www.gim49krakow.neostrada.pl/sloneczna.htm

Zapraszamy do oglądnięcia fotoreportaży wyróznionych w konkursie Lodołamaczahttps://www.facebook.com/media/set/?set=a.479421878798075.1073741843.231563093583956&type=1

NOWE ZDJĘCIA  z Gali Nagrodzonych : http://www.gim49krakow.neostrada.pl/galeria.htm

DZIEŃ ZIEMI

Ziemio!

Nie chcemy abyś była zniszczona,

Chcemy żebyś była cała zielona.

Więc przysięgę Ci składamy,

że zniszczyć Ciebie nie damy!

Uczniowie SP 144

Z okazji Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły wysłuchali audycji na temat historii tego święta oraz ważnej roli naszej postawy proekologicznej dla całej planety.

Uczniowie klas 4 – 6 wzięli również udział w dwóch konkursach ekologicznych. Pierwszy z konkursów polegał na wykonaniu przedmiotu użytecznego w codziennym życiu lub instrumentu muzycznego z surowców wtórnych. Inwencja twórcza naszych wychowanków jak zwykle zadziwiła wszystkich, wykonali lampki nocne, które świecą zasilane bateriami, świeczniki, skarbonki, roboty, laptopy, bębenki i gitary oraz wiele innych ciekawych przedmiotów.  Organizatorki konkursu miały wielki problem z przyznaniem nagrody głównej, dlatego przyznano wyróżnienia w trzech kategoriach:

W kategorii PRZEDMIOT UŻYTECZNY wyróżnienie otrzymała Kasia Cholewa z kl. 5c za wykonanie lampki nocnej, w kategorii INSTRUMENT MUZYCZNY wyróżniono Gabrysię Golonka z kl. 5c za gitarę z zakrętek, w kategorii ZABAWKA nagrodę zdobył Jakub Wyrwa z kl. 4c za wykonanie robota.

 

W drugim z konkursów należało złożyć Ziemi życzenia z okazji jej święta.  Najpiękniejsze życzenia naszej planecie złożyła Kasia Bryk z kl. 5c

Droga Ziemio, dziś Twoje Święto

Dlatego z całego serca życzymy Ci

Abyś czystą wodą była oblana

I czystym powietrzem pachniała,

Żeby Ci Słonko świeciło,

Wietrzyk wiał, a deszczyk padał.

O poranku ptaszek śpiewał,

Niech Ci zielone zaszumią drzewa.

Bądź dla ludzi ziemskim rajem.

Wieki życia i szacunku

Od ludzkiego przyjmij gatunku!

Ziemio

Zapraszamy do Galerii

DZIEŃ  Z   KSIĄŻKĄ  

Kwiecień to miesiąc szczególnie poświęcony książkom.  Obchodzimy w nim Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci (2.IV) i  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich(23. IV). Nasza szkoła już drugi rok bierze udział w Ogólnopolskiej Akcji  Cała Polska Czyta Dzieciom  i w związku z tym 26  kwietnia odbył  się Dzień z książką.  Uczniowie klas  I- III przynieśli do szkoły swoje ulubione książki oraz rekwizyty związane z treścią książek. Podczas zajęć i przerw mogli dzielić się wrażeniami z przeczytanych książek i polecać je innym . Dzieci wykonywały fiszki w formie zakładek reklamujące swoje książki, które zostały następnie wywieszone na drzwiach sal lekcyjnych.

                                                                           Zapraszamy do Galerii

FLASH MOB

Dnia 26.04 z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Tańca (29.04)w naszej szkole miał miejsce taneczny flash mob (z ang. dosłownie znaczy „błyskawiczny tłum”). Zgodnie z zasadami flash moba był wydarzeniem niespodziewanym i niezapowiedzianym. Uczniowie jak zawsze po dzwonku wyszli na przerwę i zobaczyli uczniów z fakultetu tanecznego tańczących na korytarzu podczas przerwy, w rytm muzyki płynącej z głośników.

    Zwykle flash moby są wydarzeniami spontanicznymi. Zaczynają się nagle i równie niespodziewanie się kończą. Ludzie spotykają się w jednym miejscu, żeby wspólnie, spontanicznie przez chwilę zrobić coś razem tylko dla przyjemności, choćby to miało być puszczanie baniek w Galerii Krakowskiej. Ważne jest by dużo ludzi wzięło udział we flash mobie i by odbył się w miejscu publicznym. 

Nie jest łatwo tańczyć na korytarzu, gdzie nie ma dużo miejsca na dynamiczny ruch. Nie jest także łatwo tańczyć kiedy widzowie są tak blisko – uczniom z fakultetu tanecznego udało się to jednak, podjęli wyzwanie co dało im wiele radości i pierwsze doświadczenie „sceniczne”.

Zapraszmy do Galerii

MAJ 2013

 Dzień Matematyczno-Przyrodniczy

Dnia 08.05.2013 r. po raz kolejny odbył się w naszej szkole konkurs dla uczniów klas szóstych, obchodzony jako Dzień Matematyczno-Przyrodniczy.

Na szkolnym boisku, przy pięknej, wiosennej pogodzie rywalizowały ze sobą kilkuosobowe grupy. Zadaniem każdej drużyny było rozwiązanie 10 zadań o tematyce przyrodniczej i matematycznej. Uczestnicy chętnie pracowali i podkreślali, że problemy i zagadnienia, z którymi się zmagali były ciekawe, miały charakter praktyczny i wymagały współpracy w grupie.

W konkursie największą liczbę punktów uzyskały drużyny w składzie:

Miejsce 1:

Agnieszka Gawlik, Alicja Gniadek, Damian Krawczyk, Paweł Kwinta, Julia Maciejewska i Patrycja Maliszkiewicz.

Miejsce 2:

Katarzyna Błachut, Oliwia Gurgul, Marcin Kapusta, Grzegorz Korzeniak, Patryk Krzywdziński, Ewa Sroka i Adrian Warzecha.

Miejsce 3:

Mateusz Godeń, Wiktor Kluba, Dawid Knapik, Patryk Krawacki, Patryk Popardowski i Weronika Ziętara.

Zwycięzcom gratulujemy.

Zapraszamy do Galerii

 „Ja wszystko czuję inaczej”

PODSUMOWANIE MIESIĄCA WIEDZY NA TEMAT AUTYZMU

To był miesiąc zdobywania wiedzy. Wiedzy trudnej: o inności, o zmaganiach
z codziennością tak oczywistą dla większości z nas, o walce. Być może złamaliśmy jakieś tabu. Próbowaliśmy „dotykać” ze wszystkich stron: z perspektywy samego dziecka, oczami rodzeństwa, rodzica oraz od strony stereotypów, łamiąc ich moc. Najpiękniejsze były chwile odkrywania własnej wrażliwości, umykającej nam tak łatwo w pędzącej codzienności.

Cały miesiąc kwiecień został poświęcony w naszej szkole osobom z autyzmem. W ramach obchodów odbyło się kilka wydarzeń. 5 kwietnia zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zadbali o niebieski akcent – kolor ogólnoświatowej akcji „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu”. W naszej szkole zrobiło się w tym dniu naprawdę niebiesko. Każdy uczeń otrzymał niebieską ulotkę z informacjami dotyczącymi autyzmu oraz podpowiedziami mającymi ułatwić kontakt z niepełnosprawnymi kolegami i koleżankami. Chętni uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat tego zaburzenia. Młodsze dzieci z klas 0-3 uczestniczyły we wspólnym czytaniu książki pt. „Krzyś jest wyjątkowy”. Uczniom klas 4-6 zaproponowany został film „Temple Grandin”, przedstawiający prawdziwą historię autystycznej kobiety. Odbył się również specjalny seans tego filmu dla nauczycieli. Na drzwiach sal lekcyjnych pojawiły się cytaty, mające na celu uzmysłowienie odczuć i odmiennego sposobu odbioru świata przez osoby z autyzmem. W pełnym zrozumieniu funkcjonowania zmysłów u tych osób pomogła interaktywna wystawa skonstruowana na podstawie „Cube Instalacji Sensorycznej” stworzonej przez Fundację Synapsis w ramach akcji „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”. Każda klasa uczestniczyła w specjalnej lekcji wychowawczej, podczas której uczniowie mogli doświadczać, korzystając z wystawy. Była ona również dostępna dla rodziców podczas dni otwartych. Oczekując na dzieci po lekcjach rodzice również mogli poszerzyć swoją wiedzę, zapoznając się ze specjalnie przygotowanymi na tę okazję tablicami informacyjnymi w szatni. Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu zakończyła 29 kwietnia coroczna akcja „Ciasto”. Tym razem zebrane fundusze zostały przekazane na rzecz dzieci z autyzmem.

Wierzymy, że dzięki tym działaniom, „inność” została oswojona.

Zapraszamy do Galerii.

AKADEMIA DLA KLAS MŁODSZYCH „MAJOWE ŚWIĘTA”

 

2 MAJA – ŚWIĘTO FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ

FLAGA– Tworzą ją dwa jednakowej wielkości pasy w kolorach białym i czerwonym. Kolory flagi nawiązują do polskiego godła – białego orła na czerwonym tle.” Mazurek Dąbrowskiego”

Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.

Marsz, marsz Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.

Marsz, marsz…

Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.

Marsz, marsz…

Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany –
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.

Marsz, marsz…HYMN– Hymnem naszego kraju jest „Mazurek Dąbrowskiego” – pieśń, do której słowa napisał  w 1797  roku Józef Wybicki. Muzyka jest oparta  na ludowej melodii. Od 1927 roku „Mazurek Dąbrowskiego” jest oficjalnym hymnem państwowym.

3 MAJA – ŚWIĘTO  KONSTYTUCJI

KONSTYTUCJA- Konstytucja to najważniejszy akt prawny w państwie. Pierwszą konstytucję w Polsce uchwalono  w 1791 roku. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po Stanach Zjednoczonych, demokratyczną  konstytucją.

  Akademię z okazji 3 Maja przygotowała klasa II a

Zapraszamy do Galerii

KIERMASZ PRAC

21 i 22 maja odbył się kiermasz prac wykonanych przez uczniów klas IV-VI na kółku plastycznym – Warsztat Rękodzieła Artystycznego. Za niewielką cenę można było zakupić wiosenny gadżet na dobry humor oraz drobny prezent dla mamy z okazji jej święta.

 Zapraszmy do Galerii

„Prawdziwa sztuka to taka, która powstaje dzięki potrzebie tworzenia.”

                                                                                                Albert Einstein

W ciągu całego roku szkolnego intensywnie działało kółko plastyczne dla klas 4-6. Zajęcia cieszyły się dużą popularnością. Uczniowie nie tylko doskonalili swoje umiejętności artystyczne, ale także relaksowali się i bawili poznając nowe techniki plastyczne, wykorzystując ciekawe tworzywa. Prace ich podziwiać mogliśmy na kiermaszu wiosennym oraz na korytarzach naszej szkoły. Były one piękną dekoracją tworzącą miły, artystyczny nastrój.

                                                     Wszystkim młodym twórcom gratulujemy i chcemy więcej…

 Zapraszamy do Galerii

CZERWIEC 2013

Uwaga uczniowie klas 4 i 5!!!

Możecie zaoszczędzić na podręcznikach.

Pod koniec roku szkolnego 2013/2014 będzie możliwość sprzedania podręczników i kupna używanych od starszych klas po niższej cenie. W poprzednim roku zorganizowany kiermasz cieszył się dużym powodzeniem i brakowało do szczęścia sprzedających podręczniki. Podaż przerosła sprzedaż. Zatem szanujmy książki przez cały rok, tak abyśmy mogli taniej sprzedać i kupić. Bookcrossing przerósł nasze oczekiwania, nie została ani jedna książka.

Zapraszamy znów przed zakończeniem roku szkolnego, a oto kilka zdjęć…

 PARADA SZKOLNYCH PATRONÓW

21 czerwca 2013 r. ulicami Krakowa przeszła uroczyście, organizowana po raz drugi w naszym mieście – PARADA SZKOLNYCH PATRONÓW.

Plenerowa impreza zgromadziła 71 placówek oświatowych. W kilku sektorach zaaranżowanych u podnóża Wawelu przy ulicy Bernardyńskiej gromadzili się ciekawie przebrani uczniowie, przedszkolaki i reprezentanci krakowskich domów kultury. Dzieci miały wizerunki patronów, ich atrybuty, przygotowane cytaty, olbrzymie tarcze szkolne – widoczne z daleka.

Barwny korowód poprzedzony wozem strażackim i motocyklową eskortą policyjną wyruszył spod Wawelu o godz. 11.00, przeszedł ulicą Grodzką, okrążył Rynek Główny i zakończył swój przemarsz na scenie ustawionej na Małym Rynku.

W paradzie wzięli udział również uczniowie Naszej Szkoły.

Zobacz galerię

ZAJĘCIA TANECZNE

Dzieci uczestniczące w zajęciach fakultetu tanecznego oraz dzieci z klas III wystąpiły wspólnie na boisku naszej szkoły 21 czerwca. Mimo upałów pięknie zatańczyły układ tańca nowoczesnego, ćwicząc go pod okiem pani Moniki. Po krótkim pokazie mogliśmy uczyć się tego układu wszyscy razem; najodważniejsze były chyba dzieci z klas pierwszych, które od razu przyłączyły się do wspólnej zabawy. Tych, którzy kochają taniec serdecznie zapraszamy na zajęcia fakultetu tanecznego w nowym roku szkolnym 2013/2014.

Zapraszamy do Galerii

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

27 czerwca odbyło się zakończenie roku szkolnego 2012/2013 klas IV – VI. W uroczystości wzięli udział: dyrekcja, grono pedagogiczne, rodzice, a szczególnie  absolwenci szkoły oraz uczniowie klas czwartych i piątych. W czasie  specjalnej, ostatniej w tym roku  akademii,  nastąpiło ślubowanie szóstoklasistów i przekazanie sztandaru szkoły młodszym kolegom. Następnie przedstawiono  krótki program artystyczny, w którym uczniowie wyrażali nie tylko radość ze zbliżających się wakacji, ale także przypominali o zasadach bezpiecznego spędzania czasu wolnego, jak i trosce o środowisko naturalne człowieka. Młodzież wyraziła wdzięczność wychowawcom i nauczycielom za opiekę, pełną poświęcenia pracę, wyrozumiałość, dobre rady i przekazaną wiedzę. Spotkanie zakończyło wystąpienie pana dyrektora, który podziękował dzieciom i rodzicom  za współpracę. Wręczono nagrody i wyróżnienia uczniom klas IV –VI, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce i zostali wpisani do  Złotej Księgi Uczniów oraz nagrodzono laureatów tegorocznych konkursów przedmiotowych.

Zapraszamy do Galerii

 Posted by at 14:26