Rok szkolny 2023/2024

 

LISTOPAD

GRECKI OLIMP W NASZEJ SZKOLE!

W dniu 22.11.23r.  w naszej szkole odbył się Szkolny Turniej Historyczny pod hasłem Nie tylko mity dla klas V. Uczniowie rywalizowali ze sobą w kilku kategoriach, m.in.  musieli stworzyć własny mit o powstaniu gwiazd, wziąć udział w quizie o greckiej mitologii, a także ubrać greckiego hoplitę. Niespodzianką dla uczestników było pojawienie się greckich bóstw- w które wcieliły się uczennice ze szkolnego kółka historyczno-teatralnego CARPE DIEM. Najlepsi w rywalizacji okazali się uczniowie klasy 5c, ale II miejsce równorzędnie zajęły klasy: 5a, 5b i 5d. Zabawę zakończyło rozdanie dyplomów oraz słodkich nagród.

zdjęcia

FIZYKA W DOŚWIADCZENIACH W INSTYTUCIE FIZYKI UJ

Popołudnie i wieczór 8 listopada 2023 nasi fizycy spędzili w Instytucie Fizyki UJ, gdzie wzięli udział w doświadczeniach pokazowych, których celem była demonstracja oraz analiza porównawcza różnych wariantów ruchów postępowych, obrotowych i oscylacyjnych.

A skoro przez cały wieczór na twarzach naszych Pań gościł uśmiech, to zajęcia musiały przypaść im do gustu. Nie da się również wykluczyć, że towarzystwo, w którym się obracały, też mogło mieć w tym swój udział.

 

UCZEŃ MIESIĄCA –  LISTOPAD

Miło nam poinformować, iż Uczniem Miesiąca Listopada 2023 roku w Naszej Szkole został Hubert Budych– uczeń klasy 6c.
Piłka jest okrągła, a bramki są dwie. Kto z Nas nigdy nie słyszał tego cytatu? Dziś udowodnimy Wam, iż istnieje duża nadzieja dla polskiej piłki nożnej, a jest nią uczeń klasy 6c!
Pasją Huberta jest piłka nożna. Trenuje ten sport od 7 lat, uczęszczając na 4 treningi tygodniowo. W tak młodym wieku, Hubertowi udało się już wziąć udział w turnieju piłki nożnej w Niemczech! Dodatkowo Hubert interesuje się biegami przełajowymi i ma już na koncie sukcesy z tego tytułu.
Miłość do sportu Hubert perfekcyjnie łączy z nauką- ma wysoką średnią ocen i zapewne nie zaskoczy Was, iż jego ulubionym przedmiotem jest wychowanie fizyczne.

Pozostaje Nam trzymać kciuki za przyszłą karierę sportową Huberta- oby kiedyś zagrał na najlepszych stadionach- tego mu życzymy!
Serdecznie gratulujemy!

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

„Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem. Staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.” J. Piłsudski

10 listopada zgromadziliśmy się na uroczystej akademii, by wspólnie świętować fakt, że w 1918 r. Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Uczniowie klas 5a, 5c oraz 8a i 8b wraz z nauczycielami przygotowali wzruszającą opowieść o latach tak trudnych w naszej historii. Uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru. Dziękujemy wszystkim za obecność i godną podziwu postawę.

Radujmy się z wolności i dbajmy o naszą ojczyznę.

zdjęcia

KONTUSZ, BUŁAWA, SARMACKA ZABAWA!

10 listopada klasa VI a uczestniczyła w lekcji historii w Muzeum Książąt Czartoryskich. W trakcje zajęć uczniowie dowiedzieli się co to jest buława, jak wyglądał strój polskiego szlachcica oraz jakie dania serwowano w trakcie sarmackiej zabawy.

Poznali również sekrety obrazu Leonarda do Vinci oraz tajemniczej damy z gronostajem.

zdjęcia

PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

10 listopada uczniowie klas I-III, oddali naszej historii piękny hołd – wzięli udział w  Przeglądzie Pieśni Patriotycznych.

zdjęcia

 

BIAŁO-CZERWONA DLA PRZEDSZKOLAKA

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości nasza szkoła zaangażowała się w projekt edukacyjny Biało-Czerwona dla Przedszkolaka , którego celem jest utrwalanie wśród najmłodszych znajomości polskich symboli narodowych, realizowane podczas wspólnej zabawy ze starszymi kolegami. Uczniowie klasy 7c wraz z opiekunami udali się w dniu 8 listopada do Samorządowego Przedszkola nr 144 w Krakowie aby przedstawić najmłodszym legendę o Lechu, Czechu i Rusie oraz przypomnieć tradycje zbliżającego się Święta Niepodległości. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem polskiego hymnu.

zdjęcia

MAGICZNO-CHEMICZNE WARSZTATY W DZIÓRAWYM KOTLE.

W dniu 07.11.23 klasa 7c udała się pod opieką opiekunów do kawiarni słynącej z magii i przygód Harrego Pottera. Uczniowie pod kierunkiem doświadczonej czarownicy stworzyli własny eliksir, a także dowiedzieli się jak działa suchy lód. Być może kolejnym razem dowiemy się jak zaczarować oceny.

zdjęcia

 

PAŹDZIERNIK

JESIENNY PIKNIK FIZYCZNY 2023

Za nami Jesienny Piknik Fizyczny, którego symbol – ognisko, zapłonęło nad pięknym, modrym Zalewem Zesławickim.  

Jak zawsze zabawa była przednia, wybrany z gestem repertuar sprawił, że smartfonowe śpiewniki się przegrzewały i głośnym śpiewom nie było końca, a przekąskami, napojami i pizzą, których zakup współfinansowała Rada Rodziców, można było wykarmić cały regiment.

Wspaniała pogoda pozwoliła także na rozegranie meczu piłki nożnej, który, ku zaskoczeniu wszystkich, wygrali lepsi.

KAŻDY INNY – WSZYSCY RÓWNI

W ramach projektu„ Każdy inny – wszyscy równi” w naszej szkole włączyliśmy się do akcji „Październik miesiącem komunikacji alternatywnej i wspomagającej”

Komunikacja ta, to wszelkie możliwe sposoby, które umożliwiają porozumiewanie się osobom ze złożonymi zaburzeniami komunikacji.  

W związku z obchodzonym świętem uczniowie klas 4-8 mogli zapoznać się z informacjami dotyczącymi tej formy komunikacji zamieszczonymi na gazetce szkolnej.  Przedstawiciele klas 4 – 6 wzięli udział w konkursie ze znajomości alternatywnych form komunikacji. 

Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili rozwiązując przygotowane zadania.

Wyniki konkursu już wkrótce !

zdjęcia

#SZKOŁAPAMIĘTA
W dniu 26 października klasy: 7a,7c i 7d udały się  do Teatru Współczesnego na spektakl Dziady A. Mickiewicza. Aktorzy teatru w rewelacyjny sposób porwali naszych uczniów w świat duchów i dawnych wierzeń,  przypominając o wadze utworów naszego narodowego wieszcza. Aby uczcić jego pamięć, uczniowie udali się także pod najsłynniejszy pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie.

 

 

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

23 października 2023 r. w naszej szkole odbyło się Ślubowanie uczniów klas pierwszych. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter. W tym szczególnym dniu pierwszoklasistów swoją obecnością wspierali rodzice oraz zaproszeni goście. Uczniowie czterech klas pierwszych przed pocztem sztandarowym złożyli uroczyste ślubowanie, zobowiązując się do tego, że będą dobrymi uczniami i Polakami. Chwilę później nastąpił najbardziej oczekiwany moment – Pan i Pani Dyrektor, dotykając ramion dzieci symbolicznym, drewnianym ołówkiem, przyjęli je do grona uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 im. Bohaterów Września 1939 roku w Krakowie. Dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych i recytatorskich w części artystycznej. Występ spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Artyści po występie byli nagradzani gromkimi brawami. Na zakończenie pierwszakom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy.

zdjęcia

UCZEŃ MIESIĄCA

Miło nam poinformować iż Uczniem Miesiąca Października 2023 roku w Naszej Szkole została Milena Nowak– uczennica klasy 6d.
Milena jest ogromną pasjonatką piłki ręcznej- trenuje ten sport 2 razy w tygodniu, umiejętnie łącząc pasję z nauką. Jak prawdziwy człowiek renesansu odnajduje się również w innej roli- i to dosłownie! Aktywnie uczęszcza na zajęcia szkolnego kółka teatralno- historycznego CARPE DIEM.
Uczennica uwielbia język polski, a w wolnym czasie oprócz treningów skupia się na czytaniu książek. Marzy o grze w kadrze narodowej.

Trzymamy kciuki za to marzenie i gratulujemy pięknej pasji!
Serdecznie gratulujemy!

Zespół ds. Ucznia Zdolnego

 

ZESPÓŁ SZKÓŁ POLIGRAFICZNO-MEDIALNYCH W NASZEJ SZKOLE.
W czwartek 05.10 b.r. na zajęciach doradztwa zawodowego, klasy ósme miały okazję zapoznać się z ofertą Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych. Dowiedzieliśmy się, jakie kierunki oferuje szkoła, jak bogate posiada zaplecze, oraz jak blisko mają do niej Nasi Uczniowie. Wielu z nich, już dziś deklaruje chęć uczęszczania do ZSPM, trzymamy kciuki za wyniki przyszłorocznej rekrutacji.

WRZESIEŃ

Małopolska Noc Naukowców  to wydarzenie pełne niesamowitych doświadczeń i fascynujących odkryć, różnorodne prezentacje, wykłady, warsztaty i pokazy. Udział w imprezie daje  możliwość zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami naukowymi, technologicznymi i medycznymi.

29 września 2023 r. odbyła się już kolejna Małopolska Noc Naukowców

Uczniowie chętnie biorą udział w różnych wydarzeniach . Dzięki nim mogą zanurzyć się w fascynujących tematach i poszerzyć swoje horyzonty, pomyśleć o swojej przyszłości.

Świat metali i stopów widziany pod mikroskopem.  Wybijanie pamiątkowych żetonów. Granulacja stopionego srebra w wodzie.  Co metal ma w środku – mikroskopia świetlna i elektronowa. Szkła metaliczne, czyli do czego prowadzi bałagan wśród atomów?

Kolorowa chemia.  Świat w mikroskali. To tylko niektóre atrakcje, które udało się zobaczyć. Nie możemy się doczekać kolejnej edycji i nowych fascynujących odkryć!

https://www.facebook.com/imic.agh/?locale=ka_GE

zdjęcia

ŻYWA LEKCJA HISTORII
Temat II wojny światowej jest szczególnie bliski naszej szkole. Często wspominamy naszych patronów – Bohaterów Września 1939 roku, którzy oddali życie za naszą wolność. Klasy ósme analizując temat kampanii wrześniowej miały okazję przyjrzeć się fragmentom gazet z tamtego okresu- jedna z nich wydana przed wojną,  w grudniu 1935 roku, inna z datą 3 marca 1940 roku. Dzięki tej lekturze mogliśmy chociaż na chwilę przenieść się w tamte czasy- trudne i niebezpieczne, a jednocześnie budujące świadomość poświęcenia naszych przodków dla przyszłych pokoleń.

DZIEŃ CHŁOPAKA TO ŚWIĘTO WSZYSTKICH PANÓW – MAŁYCH I TYCH DUŻYCH.

W naszej szkole również pamiętamy o tym dniu. W większości klas chłopcy zostali obdarowani drobnymi upominkami od koleżanek  lub zostało zorganizowane klasowe wyjście do kina.

Z tej okazji Samorząd Uczniowski na korytarzu szkolnym przygotował planszę
„Weź ze sobą miłe słowo”. Można było w łatwy sposób obdarować kolegę miłą sentencją J

Życzymy wszystkim chłopakom dużo zdrowia, sukcesów w życiu, wiele powodów do uśmiechu, ludzkiej przyjaźni i życzliwości.

Samorząd Uczniowski

 

 

 

 

KAŻDY INNY – WSZYSCY RÓWNI”

W tym roku szkolnym, podobnie jak w roku minionym, nasza szkoła realizuje projekt edukacyjno-społeczny „Każdy inny – wszyscy równi”. Ma on na celu  uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz rozwijanie empatii i tolerancji wobec tych osób.

W ramach projektu w naszej szkole obchodziliśmy  „Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących i Języka Migowego”.  Święto zostało ustanowione w 1958 roku przez Światową Federację Głuchych. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób niesłyszących – ich prawa, osiągnięcia oraz trudności w życiu codziennym, a także przeciwdziałanie dyskryminacji.

W związku z obchodzonym świętem uczniowie klas 4-8 mogli zapoznać się z informacjami dotyczącymi języka migowego zamieszczonymi na gazetce szkolnej.  Mieli możliwość poznania alfabetu języka migowego i wzięcia udziału w konkursie „Rozszyfruj wyrazy zakodowane w znakach języka migowego”. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili rozwiązując przygotowane zadania.

Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do nauki języka migowego, aby w ten sposób przełamywać bariery komunikacyjne.

zdjęcia

 

ŚWIĘTO PATRONA

29 września 2023 roku w uroczysty sposób obchodziliśmy po raz kolejny święto Patrona Naszej Szkoły – Bohaterów Września 1939.

W czasie uroczystości uczniowie przypomnieli odwagę, bohaterstwo i męstwo żołnierzy walczących oraz pokazali jak ważny jest szacunek dla historii minionych pokoleń i pamięć o bohaterach. Po uroczystości poczet sztandarowy złożył kwiaty i oddał hołd przy tablicy upamiętniającej Bohaterów Września 1939.

zdjęcia

PARADA PATRONÓW

22 września ulicami Krakowa przeszła Parada Patronów, wśród Nich nie zabrakło Naszych przedstawicieli. 7a wraz z wychowawcami godnie reprezentowała Szkołę im. Bohaterów września 1939

zdjęcia

 

 

UCZEŃ MIESIĄCA – ZOFIA DUDA

Miło nam poinformować iż Uczniem Miesiąca Września 2023 roku w Naszej Szkole została Zofia Duda- uczennica klasy 7c.
Zosia jest energiczną i zawsze uśmiechniętą pasjonatką jazdy konnej. Jeździectwo pojawiło się w jej życiu już kilka lat temu i zostało na dobre. Zosia trenuje raz w tygodniu, a do jej sukcesów możemy zaliczyć umiejętności w skokach przez przeszkody na swoim ulubionym rumaku.
Zosia umiejętnie łączy swoją pasję z nauką, jej ulubionymi przedmiotami są plastyka, biologia i chemia, w wolnych chwilach pomiędzy zajęciami szkolnymi, a treningami lubi czytać książki oraz marzyć o posiadaniu własnego konia.

Trzymamy kciuki za to marzenie i gratulujemy pięknej pasji!

 

 Posted by at 08:55