Rok szkolny 2023/2024

 

MAJ

IRISH DAY 

Dnia 21 maja 2024 r. w naszej szkole odbył się DZIEŃ IRLANDZKI (Irish Day). Właśnie w tym dniu nauczyciele języka angielskiego wraz z uczniami klas IV-VIII wprowadzili całą społeczność uczniowską w nastrój „szmaragdowej wyspy” pełnej legend, muzyki, poezji i tańca . Pomocna w tym była specjalna wystawa, na której można było obejrzeć wykonane przez uczniów plakaty prezentujące Irlandię, przedstawiające najbardziej charakterystyczne miejsca w Irlandii, symbole tego kraju oraz wykonane różnymi technikami flagi irlandzkie. Nieodzownym elementem dekoracji były trójlistne koniczyny, a uczniowie dzięki swoim przebraniom sprawili, że cała szkoła się zazieleniła.

Powodzeniem cieszył się szkolny konkurs wiedzy o Irlandii. Uczniowie już od rana mieli okazję sprawdzić swoje ogólne wiadomości na temat tego kraju. Na szkolnej stołówce czekał na uczniów pyszny irlandzki obiad.

Jednak największą atrakcją dnia okazało się popołudniowe irlandzkie spotkanie,  w czasie którego uczniowie klas V i VI  mogli uczestniczyć w licznych zabawach i atrakcjach, a także  mogli rywalizować rozwiązując liczne zadania i łamigłówki w przygotowanych  stacjach zadań, a wszystko to w poszukiwaniu skarbu Leprechauna .

Popołudniowe zabawy uświetnił pokaz tańca – „Shamrock Dance”, w wykonaniu uczniów klasy 4b, którzy z entuzjazmem nauczyli wszystkich „Irish Jig” , czyli  podstawowego kroku tańca irlandzkiego.

Zielona trzylistna koniczynka, garnek Leprechauna pełen złotych monet, magia szmaragdowej wyspy i oczywiście pyszne irlandzkie przekąski – wszystko to sprawiło, że dzięki obchodom Dnia Irlandzkiego uczniowie naszej szkoły zachwycili się pięknem zielonej wyspy i opuszczali szkołę z postanowieniem rychłego odwiedzenia  Irlandii.

zdjęcia

KWIECIEŃ

DZIEŃ NAUKI Z CHEMII

zdjęcia

ŚWIĘTO UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA W NASZEJ SZKOLE

Dnia 30 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie poprzez przygotowany montaż słowno-muzyczny starali się przybliżyć wszystkim to ważne wydarzenie z historii naszego kraju.  Młodzi artyści zabrali społeczność szkolną w podróż w czasie przez historię naszego kraju, prezentując fascynujące informacje dotyczące uchwalenia tej ważnej dla naszego narodu konstytucji. Ich staranne przygotowanie, nie tylko ożywiło przeszłość, ale także podkreśliło wagę tego wydarzenia dla kształtowania naszej tożsamości narodowej.

Nie tylko słowem, ale także dźwiękiem uczciliśmy to wyjątkowe święto. Chór szkolny, oprawa muzyczna oraz „taniec patriotycznych kwiatów” wzbogacił atmosferę naszej akademii. Uczestnicy mogli celebrować to święto w atmosferze wykreowanej piękną muzyką.

Dziękujemy wszystkim uczniom za ich zaangażowanie i wkład w przygotowanie tej wyjątkowej uroczystości. Święto Konstytucji 3 Maja to nie tylko czas na refleksję nad historią, ale także okazja do budowania wspólnoty i pielęgnowania naszych wartości narodowych.

zdjęcia

FESTIWAL ZAWODÓW MAŁOPOLSKA

W dniach 24-25 kwietnia klasy 7 i 8 odwiedziły Festiwal Zawodów Małopolska. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z ofertami szkół średnich oraz poznali tajniki wielu zawodów. Największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska firm branży technologicznej oraz tradycyjnie gastronomicznej.

zdjęcia

 

DZIEŃ W POLSCE PIASTÓW

W dniu 23.04 nasi uczniowie przenieśli się w czasie w długie wieki średniowiecza. Uczniowie klas 7a i 7c wraz ze szkolnym kółkiem historyczno-teatralnym CARPE DIEM zaprezentowali pokaz tańców średniowiecznych, przypomnieli dzieje dynastii Piastów, a także ujawnili szczegóły z zapoznania księcia Mieszka I z czeską księżniczką Dobrawą. Ich występ zdobył uznanie nie tylko miłośników historii ale wszystkich widzów, którzy gromkimi brawami nagrodzili występujących.

zdjęcia

 

AKCJA ŻONKILE W NASZEJ SZKOLE

19 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Żonkile upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Papierowe kwiaty zostały wykonane przez uczniów na lekcjach wychowawczych, w trakcie których mieli okazję zapoznać się z niezwykłą historią tych kwiatów. Dzięki tej akcji mogliśmy wspomnieć bohaterów tamtych wydarzeń.

UCZEŃ MIESIĄCA – KWIECIEŃ

Miło nam poinformować, iż Uczniem Miesiąca Kwietnia 2024 roku w Naszej Szkole została Urszula Migdał- uczennica klasy 5c.
Dziś przedstawiamy Wam kolejną wyjątkową osobę z naszej szkoły- to Ula, wszechstronnie uzdolniona dziewczyna, potrafiąca łączyć swoje liczne pasje z nauką i to z pełnym sukcesem!
Ula ma wiele pasji- od 3 lat gra na gitarze i śpiewa, uwielbia pływać, a nawet bierze udział w zawodach pływackich! Oprócz stałego czasu poświęcanego na te pasje, bardzo dobrze się uczy, uczęszcza na zajęcia pozalekcyjne, a jej ulubionym przedmiotem szkolnym jest…matematyka!
W czasie wolnym Ula wybiera aktywny wypoczynek- górskie wędrówki, jazdę na rowerze , nartach, a czasami lubi także jak typowy matematyk pogłówkować w trakcie gier planszowych wspólnie z rodziną .Marzeniem Uli jest wycieczka do Włoch, a także zdobycie najwyższego szczytu Polski.
Trzymamy kciuki aby Ula osiągnęła swoje cele i spełniła wszystkie marzenia!
Serdecznie gratulujemy!

Zespół ds. Ucznia Zdolnego

GÓRA GROSZA – PODZIĘKOWANIE

MARZEC

KOLOROWY ŚWIAT CHEMII

UCZEŃ MIESIĄCA – MARZEC

Miło nam poinformować, iż Uczniem Miesiąca Marca 2024 roku w Naszej Szkole została Sofia Karadeniz- uczennica klasy 8b.
Jeśli usłyszeliście kiedyś dźwięki gitary klasycznej, które poruszyły Wasze serca- to z pewnością słyszeliście jak Sofia gra! Jej umiejętności możemy podziwiać na szkolnych uroczystościach oraz apelach. Grą na gitarze Sofia interesuje się od 4 lat, ćwiczy aż 3 razy w tygodniu i już możemy podziwiać ją w trakcie koncertów w szkole muzycznej.
Jednak to nie wszystko! Sofia wzięła udział w niezliczonej ilości konkursów z wielu przedmiotów, ma świetne wyniki w nauce, a także plany na przyszłość. Kocha lekcje języka polskiego oraz chemii, w wolnym czasie lubi czytać książki oraz rozmawiać ze znajomymi.
Swój czas poświęca także na inną pasję- piesze wędrówki i zdobywanie górskich szczytów- jej marzeniem jest podróż na szczyty Nepalu.

Trzymamy kciuki aby Sofia osiągnęła swoje cele i spełniła wszystkie marzenia!
Serdecznie gratulujemy!

LUTY

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY – POWITALNE PRZESTAWIENIE

Dnia 28 lutego, w czasie Dnia Otwartego naszej szkoły, uczniowie klas 7b, 5b i 8b zaprezentowali swoje aktorskie talenty wystawiając „Kopciuszka”. Jak to w baśniach bywa biedny Kopciuszek za swoją ciężką pracę został nagrodzony – poślubił Księcia. Przedstawienie zostało wzbogacone pięknym dworskim tańcem. Zaproszonym gościom bardzo się podobało, nie szczędzili pochwał i braw. Widownia była zachwycona.

 

zdjęcia

UCZEŃ MIESIĄCA – LUTY

Miło nam poinformować, iż Uczniem Miesiąca Lutego 2024 roku w Naszej Szkole została Aleksandra Bańdura- uczennica klasy 8b.
Jesteśmy pewni, że naszą Panią Inżynier kojarzycie- Ola w tym roku szkolnym została zakwalifikowana do projektu „Inżynierki pilnie poszukiwane” i ukończyła go z sukcesem. To jednak niewielki wycinek jej umiejętności- Ola osiąga znakomite wyniki w nauce, ma również swoją pasję -akrobatykę, którą trenuje już od…7 lat!
Ola wzięła udział w niezliczonej ilości konkursów z wielu przedmiotów, a w Małopolskim Konkursie Matematycznym udało jej się zakwalifikować do etapu rejonowego.
Swój wolny czas Ola spędza ze znajomymi, poświęca go także na malowanie oraz uprawianie sportu.
Dodatkowo Olę cechuję wyjątkowa kultura osobista oraz promienny uśmiech. Jest ambitna i ma jasno sprecyzowane plany na przyszłość.

Trzymamy kciuki aby Ola osiągnęła swoje cele i spełniła wszystkie marzenia!
Serdecznie gratulujemy!

Zespół ds. Ucznia Zdolnego

OSCYLACJE I FALOWANIA W IFUJ

W trakcie ostatniej w tym semestrze „Fizyki w doświadczeniach” naukowcy z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zdecydowali się na „Falowanie, drganie i muzyki słuchanie”.

Celem prezentowanych eksperymentów było wyjaśnienie praw rządzących ruchami oscylatorów oraz omówienie ich roli w powstawaniu i propagacji fal mechanicznych.

Sporo uwagi poświęcono także drganiom ładunków elektrycznych i generowanym przez nie falom elektromagnetycznym oraz wyjaśnianiu mechanizmów zjawisk falowych takich jak dyfrakcja i interferencja.

Można było również przekonać się, jak daremne jest wsłuchiwanie się w dźwięki próżni, zobaczyć jak prostopadłe do siebie drgania harmoniczne rysują zwariowane krzywe Lissajous, oraz zachwycić się tańczącymi w rytm muzyki płomieniami wydobywającymi się z rury Rubensa.

UROCZYSTE OTWARCIE BASENU

 

Mamy to! Dziś, 1 lutego 2024 r., odbyło się uroczyste otwarcie basenu, który miasto przekazało naszej szkole. Po dwóch latach została ukończona budowa i już od jutra można korzystać z pływalni! Hala basenowa mieści 6 torów o głębokości 180 cm, z możliwością podnoszenia dna na szerokości trzech z nich. Na terenie obiektu znajduje się jacuzii i sauna. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na pierwszy skok do wody!

zdjęcia

 

 

 

STYCZEŃ

WYJŚCIE ZAWODOZNAWCZE DO URZĘDU SKARBOWEGO

W dniu 29 stycznia odbyło się wyjście zawodoznawcze klas 7c i 8b do Urzędu Skarbowego . Uczniowie dowiedzieli się czym są podatki i jakie są ich rodzaje, a także w jaki sposób można rozliczyć PIT elektronicznie. Wiele wiadomości dotyczyło również zawodu urzędnika.

zdjęcia

 

 

 

STYCZNIOWE TARGI SZKÓŁ ZAWODOWYCH

W dn. 25 stycznia klasy 8a i 8b udały się na 22 Styczniowe Targi Szkół Zawodowych w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji w Krakowie. Uczniowie mogli z bliska poznać takie profile jak: technik fryzjerstwa, technik reklamy czy technik inżynierii środowiska i melioracji.

 

zdjęcia

 

 

HAZARD – WARSZTATY DLA UCZNIÓW

W dn. 23 i 24 stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników Urzędu Skarbowego. Tematem warsztatów była kwestia uzależnienia od hazardu i związanych z tym niebezpieczeństw. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań oraz dyskusji na temat uzależnień.

 

zdjęcia

 

 

PRZYSTANEK … HISTORIA!

W dn. 19.01 klasy 7a i 7c odwiedziły Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej Przystanek Historia w Krakowie. Uczniowie wzięli udział w interesującym wykładzie pt. Solidarność w Nowej Hucie, mieli też możliwość zadania nurtujących ich pytań, a także obejrzenia pamiątek historycznych związanych z okresem komunizmu w Polsce.

zdjęcia

 

UCZEŃ MIESIĄCA – STYCZEŃ
Miło nam poinformować, iż Uczniem Miesiąca Stycznia 2024 roku w Naszej Szkole została Lena Gałuszczyńska- uczennica  klasy 5c.
Dzięki Lenie możemy być pewni- niemożliwe nie istnieje! Ta dziewczyna poza obowiązkami szkolnymi znajduje czas na takie hobby jak: rysowanie, śpiew ( 3 razy w tygodniu uczęszcza na zorganizowane zajęcia), dodatkowo gra na instrumentach: gitarze, ukulele i pianinie, udziela się także w szkolnym kółku historyczno-teatralnym CARPE DIEM.
Zapewne nie raz mogliście podziwiać Lenę w trakcie szkolnych uroczystości- możemy usłyszeć jej śpiew, grę na gitarze lub zaobserwować jak wciela się w różne role.
Dodatkowo Lena swój wolny czas spędza na czytaniu książek oraz spotkaniach z przyjaciółmi. Jej marzeniem jest założenie kreatywnego kącika dla dzieci.
Życzymy Lenie aby jej entuzjazm i dobra energia nigdy jej nie opuściły!

Serdecznie gratulujemy!
Zespół ds. Ucznia Zdolnego

ZDROWA KLASA – PROJEKT

W dniu 10.01 klasy: 8b, 7c i 6c wzięły udział w projekcie Zdrowa Klasa, który ma na celu edukowanie uczniów w dziedzinie zdrowego odżywiania oraz aktywnego trybu życia. Naszą szkołę odwiedziła Pani dietetyk z poradni Dobry Dietetyk. Uczniowie mieli za zadanie wypełnić ankiety o sposobie odżywiania, dzięki którym mogli zweryfikować swój jadłospis. Nasi Uczniowie wykazali sie dużą wiedzą oraz merytorycznymi pytaniami.

 

zdjęcia

 

SZLACHETNA PACZKA – PODSUMOWANIE AKCJI

film

FIZYKA W DOŚWIADCZENIACH W INSTYTUCIE FIZYKI UJ

Kolejna Fizyka w doświadczeniach za nami. Tym razem naukowcy z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowali dla nas eksperymenty ilustrujące rolę pracy, mocy i energii w zjawiskach fizycznych oraz dowodzące słuszności zasad zachowania energii i pędu. Nie obyło się również bez maszyn prostych, wielokrążków, przekładni, a nawet strzelby.

A że doświadczenia fizyczne nie zawsze udają się w pojedynkę w roli asystenta zgodził się wystąpić kolega Filip, który napracował się strasznie i w podzięce za zaangażowanie otrzymał nagrodę – bidon z logo IFUJ. Gratulacje!

GRUDZIEŃ

LEKCJA CHEMII NA UNIWERSYTECIE JAGIELLOŃSKIM

zdjęcia

UCZEŃ MIESIĄCA –  GRUDZIEŃ
Miło nam poinformować, iż Uczniem Miesiąca Grudnia 2023 roku w Naszej Szkole została Liliana Petrylak- uczennica klasy 5c.
Czy ktoś z Was poznał kiedyś osobiście człowieka renesansu? Z lekcji historii wiemy, że to człowiek wszechstronnie uzdolniony…a oto i ona!
Liliana jest pogodną i zawsze uśmiechniętą uczennicą. Do jej licznych pasji możemy zaliczyć grę na pianinie i ukulele, śpiew w szkolnym i kościelnym chórze, karate (na które uczęszcza już od 3 lat), dodatkowo Lila bierze udział w zajęciach kółka matematycznego, misyjnego, a także  historyczno-teatralnego, gdzie szkoli swoje umiejętności aktorskie.
Myślicie, że to wszystko? Absolutnie nie! W wolnym czasie Lila uwielbia grać w piłkę ręczną, a do jej ulubionych przedmiotów szkolnych należą plastyka, muzyka, technika i język angielski.
Pozostaje Nam trzymać kciuki aby Lilianie nie zabrakło czasu na kolejną pasję…bo taka zapewne niedługo się pojawi

Serdecznie gratulujemy!

ŚWIĘTY MIKOŁAJ W NASZEJ SZKOLE

„Siedziałem sobie właśnie w Raju,

Gdzie światłość wieczną mam i ciszę,

Gdy wtem wołanie nagle słyszę:

„Gdzie jesteś, święty Mikołaju?“

Zaciekawiony tym szelestem,

Co przerwał błogi spokój nieba,

Pytam Aniołków: „Co wam trzeba?

Co chcecie dzieci? Oto jestem!“

„To nie my,  rzekną Aniołkowie,

To dziatwa ziemska Ciebie szuka;

Na ziemi dziatek całe mrowie,

Modlitwą głośną w niebo puka!“

„Prawda, odrzekłem: jam dziś dłużny

Dziatwie na ziemi dzionek cały;

Dajcież mi prędko kij podróżny,

Biskupią mitrę i sandały;

A chociaż droga to daleka

I niewygodna o tej porze,

Skoro mię jednak dziatwa czeka,

Trzeba iść do niej w imię Boże! …”

 

Dziękujemy  wszystkim i każdemu z osobna za ten wspaniały grudniowy dzień!

Święty Mikołaju do zobaczenia za rok!

zdjęcia

LISTOPAD

GRECKI OLIMP W NASZEJ SZKOLE!

W dniu 22.11.23r.  w naszej szkole odbył się Szkolny Turniej Historyczny pod hasłem Nie tylko mity dla klas V. Uczniowie rywalizowali ze sobą w kilku kategoriach, m.in.  musieli stworzyć własny mit o powstaniu gwiazd, wziąć udział w quizie o greckiej mitologii, a także ubrać greckiego hoplitę. Niespodzianką dla uczestników było pojawienie się greckich bóstw- w które wcieliły się uczennice ze szkolnego kółka historyczno-teatralnego CARPE DIEM. Najlepsi w rywalizacji okazali się uczniowie klasy 5c, ale II miejsce równorzędnie zajęły klasy: 5a, 5b i 5d. Zabawę zakończyło rozdanie dyplomów oraz słodkich nagród.

 

zdjęcia

FIZYKA W DOŚWIADCZENIACH W INSTYTUCIE FIZYKI UJ

Popołudnie i wieczór 8 listopada 2023 nasi fizycy spędzili w Instytucie Fizyki UJ, gdzie wzięli udział w doświadczeniach pokazowych, których celem była demonstracja oraz analiza porównawcza różnych wariantów ruchów postępowych, obrotowych i oscylacyjnych.

A skoro przez cały wieczór na twarzach naszych Pań gościł uśmiech, to zajęcia musiały przypaść im do gustu. Nie da się również wykluczyć, że towarzystwo, w którym się obracały, też mogło mieć w tym swój udział.

 

UCZEŃ MIESIĄCA –  LISTOPAD

Miło nam poinformować, iż Uczniem Miesiąca Listopada 2023 roku w Naszej Szkole został Hubert Budych– uczeń klasy 6c.
Piłka jest okrągła, a bramki są dwie. Kto z Nas nigdy nie słyszał tego cytatu? Dziś udowodnimy Wam, iż istnieje duża nadzieja dla polskiej piłki nożnej, a jest nią uczeń klasy 6c!
Pasją Huberta jest piłka nożna. Trenuje ten sport od 7 lat, uczęszczając na 4 treningi tygodniowo. W tak młodym wieku, Hubertowi udało się już wziąć udział w turnieju piłki nożnej w Niemczech! Dodatkowo Hubert interesuje się biegami przełajowymi i ma już na koncie sukcesy z tego tytułu.
Miłość do sportu Hubert perfekcyjnie łączy z nauką- ma wysoką średnią ocen i zapewne nie zaskoczy Was, iż jego ulubionym przedmiotem jest wychowanie fizyczne.

Pozostaje Nam trzymać kciuki za przyszłą karierę sportową Huberta- oby kiedyś zagrał na najlepszych stadionach- tego mu życzymy!
Serdecznie gratulujemy!

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

„Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem. Staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.” J. Piłsudski

10 listopada zgromadziliśmy się na uroczystej akademii, by wspólnie świętować fakt, że w 1918 r. Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Uczniowie klas 5a, 5c oraz 8a i 8b wraz z nauczycielami przygotowali wzruszającą opowieść o latach tak trudnych w naszej historii. Uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru. Dziękujemy wszystkim za obecność i godną podziwu postawę.

Radujmy się z wolności i dbajmy o naszą ojczyznę.

zdjęcia

KONTUSZ, BUŁAWA, SARMACKA ZABAWA!

10 listopada klasa VI a uczestniczyła w lekcji historii w Muzeum Książąt Czartoryskich. W trakcje zajęć uczniowie dowiedzieli się co to jest buława, jak wyglądał strój polskiego szlachcica oraz jakie dania serwowano w trakcie sarmackiej zabawy.

Poznali również sekrety obrazu Leonarda do Vinci oraz tajemniczej damy z gronostajem.

zdjęcia

PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

10 listopada uczniowie klas I-III, oddali naszej historii piękny hołd – wzięli udział w  Przeglądzie Pieśni Patriotycznych.

zdjęcia

 

BIAŁO-CZERWONA DLA PRZEDSZKOLAKA

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości nasza szkoła zaangażowała się w projekt edukacyjny Biało-Czerwona dla Przedszkolaka , którego celem jest utrwalanie wśród najmłodszych znajomości polskich symboli narodowych, realizowane podczas wspólnej zabawy ze starszymi kolegami. Uczniowie klasy 7c wraz z opiekunami udali się w dniu 8 listopada do Samorządowego Przedszkola nr 144 w Krakowie aby przedstawić najmłodszym legendę o Lechu, Czechu i Rusie oraz przypomnieć tradycje zbliżającego się Święta Niepodległości. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem polskiego hymnu.

zdjęcia

MAGICZNO-CHEMICZNE WARSZTATY W DZIÓRAWYM KOTLE.

W dniu 07.11.23 klasa 7c udała się pod opieką opiekunów do kawiarni słynącej z magii i przygód Harrego Pottera. Uczniowie pod kierunkiem doświadczonej czarownicy stworzyli własny eliksir, a także dowiedzieli się jak działa suchy lód. Być może kolejnym razem dowiemy się jak zaczarować oceny.

zdjęcia

 

PAŹDZIERNIK

JESIENNY PIKNIK FIZYCZNY 2023

Za nami Jesienny Piknik Fizyczny, którego symbol – ognisko, zapłonęło nad pięknym, modrym Zalewem Zesławickim.  

Jak zawsze zabawa była przednia, wybrany z gestem repertuar sprawił, że smartfonowe śpiewniki się przegrzewały i głośnym śpiewom nie było końca, a przekąskami, napojami i pizzą, których zakup współfinansowała Rada Rodziców, można było wykarmić cały regiment.

Wspaniała pogoda pozwoliła także na rozegranie meczu piłki nożnej, który, ku zaskoczeniu wszystkich, wygrali lepsi.

KAŻDY INNY – WSZYSCY RÓWNI

W ramach projektu„ Każdy inny – wszyscy równi” w naszej szkole włączyliśmy się do akcji „Październik miesiącem komunikacji alternatywnej i wspomagającej”

Komunikacja ta, to wszelkie możliwe sposoby, które umożliwiają porozumiewanie się osobom ze złożonymi zaburzeniami komunikacji.  

W związku z obchodzonym świętem uczniowie klas 4-8 mogli zapoznać się z informacjami dotyczącymi tej formy komunikacji zamieszczonymi na gazetce szkolnej.  Przedstawiciele klas 4 – 6 wzięli udział w konkursie ze znajomości alternatywnych form komunikacji. 

Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili rozwiązując przygotowane zadania.

Wyniki konkursu już wkrótce !

zdjęcia

#SZKOŁAPAMIĘTA
W dniu 26 października klasy: 7a,7c i 7d udały się  do Teatru Współczesnego na spektakl Dziady A. Mickiewicza. Aktorzy teatru w rewelacyjny sposób porwali naszych uczniów w świat duchów i dawnych wierzeń,  przypominając o wadze utworów naszego narodowego wieszcza. Aby uczcić jego pamięć, uczniowie udali się także pod najsłynniejszy pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie.

 

 

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

23 października 2023 r. w naszej szkole odbyło się Ślubowanie uczniów klas pierwszych. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter. W tym szczególnym dniu pierwszoklasistów swoją obecnością wspierali rodzice oraz zaproszeni goście. Uczniowie czterech klas pierwszych przed pocztem sztandarowym złożyli uroczyste ślubowanie, zobowiązując się do tego, że będą dobrymi uczniami i Polakami. Chwilę później nastąpił najbardziej oczekiwany moment – Pan i Pani Dyrektor, dotykając ramion dzieci symbolicznym, drewnianym ołówkiem, przyjęli je do grona uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 im. Bohaterów Września 1939 roku w Krakowie. Dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych i recytatorskich w części artystycznej. Występ spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Artyści po występie byli nagradzani gromkimi brawami. Na zakończenie pierwszakom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy.

zdjęcia

UCZEŃ MIESIĄCA

Miło nam poinformować iż Uczniem Miesiąca Października 2023 roku w Naszej Szkole została Milena Nowak– uczennica klasy 6d.
Milena jest ogromną pasjonatką piłki ręcznej- trenuje ten sport 2 razy w tygodniu, umiejętnie łącząc pasję z nauką. Jak prawdziwy człowiek renesansu odnajduje się również w innej roli- i to dosłownie! Aktywnie uczęszcza na zajęcia szkolnego kółka teatralno- historycznego CARPE DIEM.
Uczennica uwielbia język polski, a w wolnym czasie oprócz treningów skupia się na czytaniu książek. Marzy o grze w kadrze narodowej.

Trzymamy kciuki za to marzenie i gratulujemy pięknej pasji!
Serdecznie gratulujemy!

Zespół ds. Ucznia Zdolnego

 

ZESPÓŁ SZKÓŁ POLIGRAFICZNO-MEDIALNYCH W NASZEJ SZKOLE.
W czwartek 05.10 b.r. na zajęciach doradztwa zawodowego, klasy ósme miały okazję zapoznać się z ofertą Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych. Dowiedzieliśmy się, jakie kierunki oferuje szkoła, jak bogate posiada zaplecze, oraz jak blisko mają do niej Nasi Uczniowie. Wielu z nich, już dziś deklaruje chęć uczęszczania do ZSPM, trzymamy kciuki za wyniki przyszłorocznej rekrutacji.

WRZESIEŃ

Małopolska Noc Naukowców  to wydarzenie pełne niesamowitych doświadczeń i fascynujących odkryć, różnorodne prezentacje, wykłady, warsztaty i pokazy. Udział w imprezie daje  możliwość zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami naukowymi, technologicznymi i medycznymi.

29 września 2023 r. odbyła się już kolejna Małopolska Noc Naukowców

Uczniowie chętnie biorą udział w różnych wydarzeniach . Dzięki nim mogą zanurzyć się w fascynujących tematach i poszerzyć swoje horyzonty, pomyśleć o swojej przyszłości.

Świat metali i stopów widziany pod mikroskopem.  Wybijanie pamiątkowych żetonów. Granulacja stopionego srebra w wodzie.  Co metal ma w środku – mikroskopia świetlna i elektronowa. Szkła metaliczne, czyli do czego prowadzi bałagan wśród atomów?

Kolorowa chemia.  Świat w mikroskali. To tylko niektóre atrakcje, które udało się zobaczyć. Nie możemy się doczekać kolejnej edycji i nowych fascynujących odkryć!

https://www.facebook.com/imic.agh/?locale=ka_GE

zdjęcia

ŻYWA LEKCJA HISTORII
Temat II wojny światowej jest szczególnie bliski naszej szkole. Często wspominamy naszych patronów – Bohaterów Września 1939 roku, którzy oddali życie za naszą wolność. Klasy ósme analizując temat kampanii wrześniowej miały okazję przyjrzeć się fragmentom gazet z tamtego okresu- jedna z nich wydana przed wojną,  w grudniu 1935 roku, inna z datą 3 marca 1940 roku. Dzięki tej lekturze mogliśmy chociaż na chwilę przenieść się w tamte czasy- trudne i niebezpieczne, a jednocześnie budujące świadomość poświęcenia naszych przodków dla przyszłych pokoleń.

DZIEŃ CHŁOPAKA TO ŚWIĘTO WSZYSTKICH PANÓW – MAŁYCH I TYCH DUŻYCH.

W naszej szkole również pamiętamy o tym dniu. W większości klas chłopcy zostali obdarowani drobnymi upominkami od koleżanek  lub zostało zorganizowane klasowe wyjście do kina.

Z tej okazji Samorząd Uczniowski na korytarzu szkolnym przygotował planszę
„Weź ze sobą miłe słowo”. Można było w łatwy sposób obdarować kolegę miłą sentencją J

Życzymy wszystkim chłopakom dużo zdrowia, sukcesów w życiu, wiele powodów do uśmiechu, ludzkiej przyjaźni i życzliwości.

Samorząd Uczniowski

 

 

 

 

KAŻDY INNY – WSZYSCY RÓWNI”

W tym roku szkolnym, podobnie jak w roku minionym, nasza szkoła realizuje projekt edukacyjno-społeczny „Każdy inny – wszyscy równi”. Ma on na celu  uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz rozwijanie empatii i tolerancji wobec tych osób.

W ramach projektu w naszej szkole obchodziliśmy  „Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących i Języka Migowego”.  Święto zostało ustanowione w 1958 roku przez Światową Federację Głuchych. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób niesłyszących – ich prawa, osiągnięcia oraz trudności w życiu codziennym, a także przeciwdziałanie dyskryminacji.

W związku z obchodzonym świętem uczniowie klas 4-8 mogli zapoznać się z informacjami dotyczącymi języka migowego zamieszczonymi na gazetce szkolnej.  Mieli możliwość poznania alfabetu języka migowego i wzięcia udziału w konkursie „Rozszyfruj wyrazy zakodowane w znakach języka migowego”. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili rozwiązując przygotowane zadania.

Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do nauki języka migowego, aby w ten sposób przełamywać bariery komunikacyjne.

zdjęcia

 

ŚWIĘTO PATRONA

29 września 2023 roku w uroczysty sposób obchodziliśmy po raz kolejny święto Patrona Naszej Szkoły – Bohaterów Września 1939.

W czasie uroczystości uczniowie przypomnieli odwagę, bohaterstwo i męstwo żołnierzy walczących oraz pokazali jak ważny jest szacunek dla historii minionych pokoleń i pamięć o bohaterach. Po uroczystości poczet sztandarowy złożył kwiaty i oddał hołd przy tablicy upamiętniającej Bohaterów Września 1939.

zdjęcia

PARADA PATRONÓW

22 września ulicami Krakowa przeszła Parada Patronów, wśród Nich nie zabrakło Naszych przedstawicieli. 7a wraz z wychowawcami godnie reprezentowała Szkołę im. Bohaterów września 1939

zdjęcia

 

 

UCZEŃ MIESIĄCA – ZOFIA DUDA

Miło nam poinformować iż Uczniem Miesiąca Września 2023 roku w Naszej Szkole została Zofia Duda- uczennica klasy 7c.
Zosia jest energiczną i zawsze uśmiechniętą pasjonatką jazdy konnej. Jeździectwo pojawiło się w jej życiu już kilka lat temu i zostało na dobre. Zosia trenuje raz w tygodniu, a do jej sukcesów możemy zaliczyć umiejętności w skokach przez przeszkody na swoim ulubionym rumaku.
Zosia umiejętnie łączy swoją pasję z nauką, jej ulubionymi przedmiotami są plastyka, biologia i chemia, w wolnych chwilach pomiędzy zajęciami szkolnymi, a treningami lubi czytać książki oraz marzyć o posiadaniu własnego konia.

Trzymamy kciuki za to marzenie i gratulujemy pięknej pasji!

 

 Posted by at 08:55