Rok szkolny 2022-2023
KIM JEST PLASTUŚ?
Co to za stworek na okładce naszego podręcznika?- pytają dzieci w klasie 1a. Duże uszka, bystre oczka, śmieszny nosek, zielone spodenki. To Plastuś – dzieci poznały ciekawskiego ludzika z plasteliny, słuchając fragmentu książki Marii Kownackiej. Następnie każdy wykonał własnego Plastusia, który siedząc na ławce towarzyszył mu w czasie lekcji, a potem został zabrany do domu
zdjęcia W KRAINIE CISZAKÓW…
Do dzieci z klasy 1a przybyli goście – to Ciszaki. Są to kolorowe stworki z Krainy Grzecznolandii, które chcą zamieszkać razem z dziećmi. Dzieci wysłuchały opowiadania o Ciszakach, dowiedziały się dlaczego przybyły one do dzieci, co lubią i czego się boją. Ciszaki zostały z nami, mieszkają w swoim bezpiecznym domku i codziennie podczas zajęć, kiedy jest cicho, siadają na ławkach dzieci . Towarzyszą im w nauce i zabawie, lecz kiedy robi się za głośno uciekają do swojego domku…
CZYTANIE NA DYWANIE
Klasa 1a uczestniczyła w zajęciach w bibliotece szkolnej, podczas których została zaproszona do podróżowania z Kogutkiem Ziutkiem. Ten sympatyczny ptak, jest bohaterem serii książek autorstwa Barbary Sudoł. Dzieci poznały i polubiły Ziutka i jego przygody. Pani bibliotekarka zaprosiła nas na kolejne czytanie i słuchanie …na dywanie w bibliotece.
Z okazji święta wszystkich wcześniaków dzieci wysłuchały i obejrzały historię opisaną w książce „Dlaczego mój brat jest wcześniakiem” Małgorzaty Brzozowskiej. Dowiedziały się , kim sa wczesniaki, że mają super moce, wymagają wiele troski i że wcześniaki są również w naszej klasie. Na koniec zajęć dzieci wykonały piękne laurki dla maleńkich wcześniaków.
KONKURS CICHEGO CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM.
Uczniowie klas trzecich wzięli udział w konkursie sprawdzającym umiejętności rozumienia czytanego tekstu i formułowania odpowiedzi na pytania do tekstu. Rywalizacja była bardzo mocna a poziom wyrównany. Wszystkim uczestnikom gratulujemy. A oto laureaci:
I miejsce- Michał Łapaj IIIc .
II miejsce – Julia Skrzypek IIIc.
III miejsce – Nadia Klimczyk IIIb.
W KRAINIE DINOZAURÓW…
Dzieci z klasy 1 a wyruszyły w podróż …cofając się w czasie do czasów prehistorycznych, w których żyły dinozaury. Oglądały filmiku poznając dinozaury, zwiedziły wirtualnie Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Przyniosły swoje zbiory dinozaurów oraz książki o nich, by podzielić się wiedzą z innymi. Gościliśmy również w bibliotece szkolnej, gdzie dzieci mogły zapoznać się z książkami o życiu prehistorycznych gadów. Największą atrakcją było jednak „budowanie” świata dinozaurów co stanowiło świetną zabawę.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Klasa 1 a znów gościła w bibliotece szkolnej , tym razem z okazji Dnia Pluszowego Misia. Dzieci przyszły wraz ze swoimi ulubionymi misiami. Wysłuchały bajki o Misiu Tulisiu z książeczki „Kto przytuli Misia Tulisia” i poznały inne książki , których bohaterami są również misie. Każdy mógł przedstawić swojego pluszaka innym i opowiedzieć o nim. Miło i przyjemnie upłynął nam czas w bibliotece.zdjęcia
PLUSZOWY MIŚ JESZCZE RAZ
Dzień Pluszowego Misia wraz z biblioteką świętowała również klasa 2c, która wzięła udział w konkursie “Mój Czarny Nosek”. Dzieci wcześniej przeczytały lekturę „Pamiętnik Czarnego Noska”, a następnie narysowały portret głównego bohatera. Najlepsze prace znalazły się na wystawie w bibliotece. Zapraszamy do oglądania i podziwiania prac młodych artystów.
CZYTANIE NA DYWANIE cd.
Klasa 2c w dniu 22.10.2022 uczestniczyła w zajęciach czytelniczych, na których nauczyciel bibliotekarz zapoznał uczniów z detektywem Zagadką, bohaterem książek z serii Sami Czytamy autorstwa Ireny Czarkowskiej. Detektywistyczne łamigłówki bardzo spodobały się dzieciom. Z taką książką nie można się nudzić!
27 października klasa 3b uczestniczyła w zajęciach bibliotecznych – wspólne, głośne czytanie wierszy Michała Rusinka. Uczniowie mogli poczuć się bardzo swobodnie, położyć się na dywanie, zamknąć oczy i dać się ponieść opowieści. Taka forma słuchania służy budowaniu więzi, rozbudzaniu wyobraźni i znakomicie przekonuje do książek nawet najbardziej oporne dzieciaki.
14.11.2022 kl.3c była gościem biblioteki. Uczniowie zapoznali się z książką Barbary Gawryluk Dżok – legenda o psiej wierności. Dzieci wysłuchały historii, która zdarzyła się naprawdę. Mimo, iż całkiem niedawno – już dziś nazywana jest legendą. Główny bohater książki ma swój pomnik w Krakowie, blisko smoka wawelskiego. Dlaczego Dżok był taki niezwykły? Jeśli jeszcze nie znacie tej opowieści, to koniecznie ją przeczytajcie:)
W INTERNETU ERZE, JA WCIĄŻ W KSIĄŻKI WIERZĘ.
Autor Franciszek Baraniak z kl.5. Z okazji Października -Miesiąca Bibliotek Szkolnych – zorganizowano konkurs dla klas 3 – 8 na HASŁO PROMUJĄCE BIBLIOTEKĘ LUB CZYTANIE KSIĄŻEK. Każdy uczeń mógł przynieść jedno wymyślone przez siebie hasło do w biblioteki szkolnej w formie pisemnej. Jury oceniało pomysłowość, oryginalność oraz adekwatność do tematu konkursu. Konkurs odbył się na przełomie października i listopada. Nagrodzone hasła zaprezentowano na wystawie w bibliotece szkolnej.
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT CZYTELNICZY „CZYTAM Z KLASĄ – LEKTURKI SPOD CHMURKI”
W tym roku szkolnym klasa 1a i 3c przystąpiły do IV edycji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Czytam z klasą –Lekturki spod chmurki”.
CZAS TRWANIA PROJEKTU:
od 03 października 2022 roku do 31 maja 2023 roku.
CELE PROJEKTU:
- rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
- rozwijanie aktywności czytelniczej,
- doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
- zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
- zgłębianie wiedzy na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody,
- wspieranie młodych ludzi w myśleniu o swojej karierze, jak o czymś, co się dynamicznie zmienia, jak o nie mającym końca procesie uczenia się i odkrywania siebie,
- integracja zespołu klasowego,
- współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT CZYTELNICZY „CZYTAM Z KLASĄ – LEKTURKI SPOD CHMURKI” w klasie 3c
Uczniowie klasy 3 c przystąpili do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”. Tegorocznym hasłem projektu jest „Podróżowanie przez czytanie”. Razem z Chmurką Tosią pogłębiamy wiedzę na temat Polski i innych krajów na kuli ziemskiej, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji. Po zapoznaniu się z przyjazną chmurką założyliśmy lekturniki i przystąpiliśmy do czytania książki Marcina Pałasza „Sposób na Elfa”. W trakcie czytania na bieżąco uzupełnialiśmy magiczne pudełka, do których wkładaliśmy przedmioty kojarzące się z lekturą. Poznaliśmy historię psa Elfa oraz miasto, w którym toczyła się akcja lektury. Wrocław zafascynował nas wszystkich. Postanowiliśmy więc zachęcić innych do odwiedzenia stolicy Dolnego Śląska, poprzez przygotowanie plakatów przybliżających to miasto. Omawianie lektury sprawiło nam wiele radości i zachęciło do czytania. Z niecierpliwością czekamy na kolejny moduł…ciekawe dokąd tym razem zabierze nas Chmurka Tosia.
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT CZYTELNICZY „CZYTAM Z KLASĄ – LEKTURKI SPOD CHMURKI” w klasie 1a
Klasa 1a ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr144 w Krakowie zakończyła I moduł projektu. Wybraliśmy miejsce nam najbliższe, aby je jak najlepiej poznać czyli Kraków. W podróż wyruszyliśmy z książką Michała Rusinka „Krakowski Rynek dla chłopców i dziewczynek”. Te zabawne wiersze były inspiracją do wykonania ciekawych zadań. Stworzyliśmy Chmurkę Tosię, przygotowaliśmy lekturniki. Wiele radości sprawiło gromadzenie rekwizytów do Lektur w pudełku i dzielenie się wrażeniami podczas ich oglądania. Stworzyliśmy, wspólnie plakat reklamujący atrakcje naszego miasta. Najwięcej emocji towarzyszyło sesji zdjęciowej i nagraniu piosenki „Na Krakowskim Rynku”. To była wyśmienita zabawa!
Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ
5 stycznia klasa 3c wzięła udział w lekcji bibliotecznej zorganizowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej filia nr3 w Krakowie. Dzieci poznały zbiory biblioteki oraz zasady korzystania z niej. Trzecioklasiści poznali historię pisma i książki. Dzieci aktywnie uczestniczyli w zajęciach i podejmowali próby pisania na różnych materiałach piśmiennych.
CZYTANIE NA DYWANIE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
5 stycznia uczniowie klasy 1a uczestniczyli w kolejnych zajęciach z cyklu ‘Czytanie na dywanie’. Dzieci znów wyruszyły w podróż po Polsce razem z kogutkiem Ziutkiem tym razem do Krakowa. Oglądały zabytki Krakowa i wysłuchały wrażeń Ziutka z wycieczki. Na koniec obejrzały filmik prezentujący ciekawe miejsca naszego miasta. To była ekscytująca podróż…