Rok szkolny 2022-2023

 

KIM  JEST  PLASTUŚ?

Co to za stworek na okładce naszego podręcznika?- pytają dzieci w klasie 1a.  Duże uszka, bystre oczka, śmieszny nosek, zielone spodenki. To Plastuś – dzieci poznały ciekawskiego ludzika z plasteliny,  słuchając fragmentu książki Marii Kownackiej. Następnie każdy wykonał własnego Plastusia, który siedząc na ławce towarzyszył mu w czasie lekcji, a potem został zabrany do domu

zdjęcia W KRAINIE CISZAKÓW…

Do dzieci z klasy 1a przybyli goście – to Ciszaki.  Są to kolorowe stworki z Krainy Grzecznolandii, które chcą zamieszkać razem z dziećmi. Dzieci wysłuchały opowiadania o Ciszakach, dowiedziały się dlaczego przybyły one do dzieci, co lubią i czego się boją. Ciszaki zostały z nami, mieszkają w swoim bezpiecznym domku i codziennie podczas zajęć, kiedy jest cicho,  siadają na ławkach dzieci . Towarzyszą im w nauce i zabawie, lecz kiedy robi się za głośno uciekają do swojego domku…

zdjęcia

CZYTANIE NA DYWANIE

Klasa 1a uczestniczyła w zajęciach w bibliotece szkolnej, podczas których została zaproszona do podróżowania z Kogutkiem Ziutkiem. Ten sympatyczny ptak, jest bohaterem serii książek autorstwa Barbary Sudoł. Dzieci poznały i polubiły Ziutka i jego przygody. Pani bibliotekarka zaprosiła nas na kolejne czytanie i słuchanie …na dywanie w bibliotece.

zdjęcia

DZIEŃ WCZEŚNIAKA 

Z okazji święta wszystkich wcześniaków dzieci wysłuchały i obejrzały historię opisaną w książce „Dlaczego mój brat jest wcześniakiem” Małgorzaty Brzozowskiej. Dowiedziały się , kim sa wczesniaki, że mają super moce, wymagają wiele troski i że wcześniaki są również w naszej klasie. Na koniec zajęć dzieci wykonały piękne laurki dla maleńkich wcześniaków.

zdjęcia

KONKURS  CICHEGO  CZYTANIA  ZE  ZROZUMIENIEM.

Uczniowie klas trzecich wzięli udział w konkursie sprawdzającym umiejętności rozumienia czytanego tekstu i formułowania odpowiedzi na pytania do tekstu.  Rywalizacja była bardzo mocna  a poziom wyrównany. Wszystkim uczestnikom gratulujemy. A oto laureaci:

I miejsce-  Michał Łapaj IIIc .

II miejsce – Julia Skrzypek  IIIc.

III miejsce – Nadia Klimczyk IIIb.

W KRAINIE DINOZAURÓW…

 Dzieci z klasy 1 a wyruszyły w podróż …cofając się w czasie do czasów prehistorycznych, w których żyły dinozaury. Oglądały filmiku poznając dinozaury, zwiedziły wirtualnie  Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Przyniosły swoje zbiory dinozaurów oraz książki o nich, by podzielić się wiedzą z innymi. Gościliśmy również w bibliotece szkolnej, gdzie dzieci mogły zapoznać się z książkami o życiu prehistorycznych gadów. Największą atrakcją było jednak „budowanie” świata dinozaurów co stanowiło świetną zabawę.

zdjęcia

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 Klasa 1 a znów gościła w bibliotece szkolnej , tym razem z okazji Dnia Pluszowego Misia. Dzieci przyszły wraz ze swoimi ulubionymi misiami. Wysłuchały bajki o Misiu Tulisiu z książeczki  „Kto przytuli Misia Tulisia” i  poznały inne książki , których bohaterami są również misie. Każdy mógł przedstawić swojego pluszaka innym i opowiedzieć o nim. Miło i przyjemnie upłynął nam czas w bibliotece.zdjęcia

PLUSZOWY MIŚ JESZCZE RAZ

Dzień Pluszowego Misia wraz z biblioteką świętowała również klasa 2c, która wzięła udział w konkursie “Mój Czarny Nosek”. Dzieci wcześniej przeczytały lekturę „Pamiętnik Czarnego Noska”, a następnie narysowały portret głównego bohatera. Najlepsze prace znalazły się na wystawie w bibliotece. Zapraszamy do  oglądania i podziwiania prac młodych artystów.

CZYTANIE NA DYWANIE cd.

 Klasa 2c w dniu 22.10.2022 uczestniczyła w zajęciach czytelniczych, na których nauczyciel bibliotekarz zapoznał uczniów z detektywem Zagadką, bohaterem książek z serii Sami Czytamy autorstwa Ireny Czarkowskiej. Detektywistyczne łamigłówki bardzo spodobały się dzieciom. Z taką książką nie można się nudzić!

27 października klasa 3b uczestniczyła w zajęciach bibliotecznych – wspólne, głośne czytanie wierszy Michała Rusinka. Uczniowie mogli poczuć się bardzo swobodnie, położyć się na dywanie, zamknąć oczy i dać się ponieść opowieści. Taka forma słuchania służy budowaniu więzi, rozbudzaniu wyobraźni i znakomicie przekonuje do książek nawet najbardziej oporne dzieciaki.

14.11.2022  kl.3c była gościem biblioteki. Uczniowie zapoznali się z książką Barbary Gawryluk Dżok – legenda o psiej wierności. Dzieci wysłuchały historii, która zdarzyła się naprawdę. Mimo, iż całkiem niedawno – już dziś nazywana jest legendą. Główny bohater książki ma swój pomnik w Krakowie, blisko smoka wawelskiego. Dlaczego Dżok był taki niezwykły? Jeśli jeszcze nie znacie tej opowieści, to koniecznie ją przeczytajcie:)

W INTERNETU ERZE, JA WCIĄŻ W KSIĄŻKI WIERZĘ.

 Autor Franciszek Baraniak z kl.5.  Z okazji Października -Miesiąca Bibliotek Szkolnych – zorganizowano konkurs dla klas 3 – 8  na HASŁO PROMUJĄCE BIBLIOTEKĘ LUB CZYTANIE KSIĄŻEK. Każdy uczeń mógł przynieść jedno wymyślone przez siebie hasło do w biblioteki szkolnej w formie pisemnej. Jury oceniało pomysłowość, oryginalność oraz adekwatność do tematu konkursu. Konkurs odbył się na przełomie października i listopada. Nagrodzone hasła zaprezentowano na wystawie w bibliotece szkolnej.

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT CZYTELNICZY „CZYTAM Z KLASĄ – LEKTURKI  SPOD CHMURKI”

W tym roku szkolnym klasa 1a i  3c przystąpiły do IV edycji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Czytam z klasą –Lekturki spod chmurki”.

CZAS TRWANIA PROJEKTU:
od 03 października 2022 roku do 31 maja 2023 roku.                                                                       

CELE PROJEKTU:

  • rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
  • rozwijanie aktywności czytelniczej,
  • doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
  • zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
  • zgłębianie wiedzy na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody,
  • wspieranie młodych ludzi w myśleniu o swojej karierze, jak o czymś, co się dynamicznie zmienia, jak o nie mającym końca procesie uczenia się i odkrywania siebie,
  • integracja zespołu klasowego,
  • współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.

zd

zdjęcia

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT CZYTELNICZY „CZYTAM Z KLASĄ – LEKTURKI  SPOD CHMURKI”  w klasie 3c

Uczniowie klasy 3 c przystąpili do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”. Tegorocznym hasłem projektu jest „Podróżowanie przez czytanie”. Razem z Chmurką Tosią pogłębiamy wiedzę na temat Polski i innych krajów na kuli ziemskiej, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji. Po zapoznaniu się z przyjazną chmurką założyliśmy lekturniki i przystąpiliśmy do czytania książki Marcina Pałasza „Sposób na Elfa”. W trakcie czytania na bieżąco uzupełnialiśmy magiczne pudełka, do których wkładaliśmy przedmioty kojarzące się z lekturą. Poznaliśmy historię psa Elfa oraz miasto, w którym toczyła się akcja lektury. Wrocław zafascynował nas wszystkich. Postanowiliśmy więc zachęcić innych do odwiedzenia stolicy Dolnego Śląska, poprzez przygotowanie plakatów przybliżających to miasto. Omawianie lektury sprawiło nam wiele radości i zachęciło do czytania. Z niecierpliwością czekamy na kolejny moduł…ciekawe dokąd tym razem zabierze nas Chmurka Tosia.

zdjęcia

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT CZYTELNICZY „CZYTAM Z KLASĄ – LEKTURKI  SPOD CHMURKI”  w klasie 1a

Klasa 1a ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr144 w Krakowie zakończyła I moduł projektu. Wybraliśmy miejsce nam najbliższe, aby je jak najlepiej poznać czyli Kraków. W podróż wyruszyliśmy z książką Michała Rusinka „Krakowski Rynek dla chłopców i dziewczynek”. Te zabawne wiersze były inspiracją do wykonania ciekawych zadań. Stworzyliśmy Chmurkę Tosię, przygotowaliśmy lekturniki. Wiele radości sprawiło gromadzenie rekwizytów do Lektur w pudełku i dzielenie się wrażeniami podczas ich oglądania. Stworzyliśmy, wspólnie plakat reklamujący atrakcje naszego miasta. Najwięcej emocji towarzyszyło sesji zdjęciowej i nagraniu piosenki „Na Krakowskim Rynku”. To była wyśmienita zabawa!

zdjęcia

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

5 stycznia klasa 3c wzięła udział w lekcji bibliotecznej zorganizowanej  w Miejskiej Bibliotece Publicznej filia nr3 w Krakowie. Dzieci poznały zbiory biblioteki oraz zasady korzystania z niej. Trzecioklasiści poznali historię pisma i książki. Dzieci aktywnie uczestniczyli w zajęciach i podejmowali próby pisania na różnych materiałach piśmiennych.

zdjęcia

CZYTANIE NA DYWANIE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

5 stycznia uczniowie klasy 1a uczestniczyli w kolejnych zajęciach z cyklu ‘Czytanie na dywanie’. Dzieci znów wyruszyły w podróż po Polsce razem z kogutkiem Ziutkiem tym razem do Krakowa. Oglądały zabytki Krakowa i wysłuchały wrażeń Ziutka z wycieczki. Na koniec obejrzały filmik prezentujący ciekawe miejsca naszego miasta. To była ekscytująca podróż…

zdjęcia

 PASOWANIE NA CZYTELNIKA   

16 lutego pierwszaki zostały zaproszone na uroczyste pasowanie na czytelnika. Dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz dowiedziały się jak należy się tu zachować. Następnie złożyły uroczyste przyrzeczenie przestrzegania obowiązków czytelnika. Na koniec każdy wybrał sobie pierwszą książkę z naszej biblioteki do wypożyczenia i przeczytania w domu.

Z MISIEM USZATKIEM W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

Klasa 1a , 9 marca udała się z kolejną wizytą do Biblioteki Publicznej na os. Bohaterów Września- tym razem było to spotkanie z Misiem Uszatkiem. Dzieci rozwiązywały zadania logiczne, by poznać bohatera zajęć – Uszatka. Następnie słuchały przygód misia czytanych przez panią bibliotekarkę, a potem grały w „kolory” poznając przyjaciół Misia. Na koniec wykonały portrety Uszatka, z których zrobiliśmy piękną wystawę w szkole.

KONKURS RECYTATORSKI KLAS PIERWSZYCH

28 lutego odbył się konkurs recytatorski dla klas pierwszych. Uczestnicy zostali wyłonieni w drodze eliminacji klasowych. Uczniowie prezentowali wysoki poziom przygotowania, kostiumy i rekwizyty. A oto laureaci:

I miejsce- Franciszek Siemiński kl.1a

II miejsce- Roksana Leśniak kl.1a, Zuzanna Strojna kl.1a

III miejsce-  Dorota Baraniak kl.1b, Leon Bodek kl.1a,

Wyróżnienia: Emilia Kowalska 1b, Dominika Kosałka 1b, Natalia Moździerz 1b

                              GRATULUJEMY !

SPOTKANIE AUTORSKIE Z EWĄ ROSOLSKĄ

 13 marca 2023 roku odbyło się spotkanie z panią Ewę Rosolską – autorkę serii „Tajemnica starego witraża”. Podczas spotkania z trzecioklasistami, które odbyło się na dolnym korytarzu, autorka opowiadała o swojej pisarskiej przygodzie.
Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wsłuchiwali się w barwną opowieści o tym, jak powstał pierwszy tom „Tajemnicy starego witraża”. Pani Ewa Rosolska przyznała, że pisane przez nią książki dla młodych czytelników, to utwory pełne sekretów, niezwykłych zdarzeń, zaklęć i tajemniczych wskazówek, głównie dla osób odważnych i łaknących tajemnic.
W trakcie spotkania pisarka odpowiadała również na liczne pytania dzieci. Chętni mogli nabyć książki z dedykacjami autorki.

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT CZYTELNICZY „CZYTAM Z KLASĄ – LEKTURKI  SPOD CHMURKI”  w klasie 1a –

II moduł Podróże po Europie –Włochy

Klasa 1a zakończyła II moduł projektu  „Podróże po Europie”

Klasa 1a SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 w Krakowie ukończyła II moduł projektu. Podróżowaliśmy po Włoszech inspirując się książką” Oto jest Rzym”M. Lášek, „Kefir w Kairze” M.Rusinka oraz pozycją ” Co warto wiedzieć o krajach. Poznawaliśmy głównie stolicę- gromadząc pamiątki, zdjęcia, albumy , z których powstała wystawa. Z okazji Dnia Pizzy powstała pizza pełna rzymskich zabytków i włoskich ciekawostek zakończona degustacją prawdziwej włoskiej pizzy. Odbyło się wielkie budowanie Rzymu – starożytnego i współczesnego, z drewnianych klocków. Odbyły się również zajęcia o bezpieczeństwie w czasie podróży. Dobrej zabawie towarzyszyły włoskie piosenki. Klasa otrzymała certyfikat.

 

NAJWAŻNIEJSZE BEZPIECZEŃSTWO

Dzieci z klasy 1a kolejny raz zostały zaproszone do biblioteki szkolnej na „Czytanie  na dywanie”. Znów spotkały się z kogutkiem Ziutkiem, który tym razem wpakował się w kłopoty! Niesforny kogutek znalazł się w niebezpieczeństwie, oddalając się od mamy. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, a dzieci utrwaliły sobie ważne informacje, o tym jak dbać o swoje bezpieczeństwo.

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT CZYTELNICZY „CZYTAM Z KLASĄ – LEKTURKI  SPOD CHMURKI”  w klasie 1a –

III moduł- Podróże po świecie – Japonia

W ramach realizacji III modułu projektu „Podróże po świecie”, uczniowie klasy 1a poznawali Japonię. Dzieci zbierały informacje o Kraju Kwitnącej Wiśni oglądając filmy i reportaże .oraz czytając fragmenty książki Neli Podróżniczki. Poznawały odmienną kulturę i zwyczaje. Podczas Dnia Japońskiego dzieci przebrały się w japońskie stroje. Próbowały pisma japońskiego- odwzorowując pędzelkiem znaki Kanja. Podczas poczęstunku jadły posługując się pałeczkami. Klasa uczestniczyła również w warsztatach o Japonii w Muzeum Sztuki i Nauki Japońskiej Mangha.

Klasa otrzymała certyfikat.

 Posted by at 19:30