Rok szkolny 2017/2018

 

Wrzesień 2017

Ślubowane klas I

Dnia 4 września w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami  Integracyjnymi nr 144. Uczniowie zostali przyjęci do braci szkolnej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów przez wychowawców. Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły. 

galeria zdjęć

Zielony zakątek

Hortiterapia – nie tak popularna jak inne terapie w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, ale jakże wartościowa i bliska naturze. Polega ona na pracy związanej z utrzymaniem ogrodu – sadzeniu roślin i ich pielęgnacji. Pedagodzy specjalni wraz z chętnymi dziećmi postanowili wykorzystać dobroczynny wpływ ogrodoterapii na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka i założyli przyszkolny ogródek zwany „Zielonym zakątkiem”.

Nawiązując do jesiennej już aury zasadzili wrzosy i chryzantemy. Planują jeszcze posadzenie cebulek tulipanów, by móc w marcu wyczekiwać pojawienia się tych zwiastunów wiosny i cieszyć się ich pięknem. Efektem pierwszych zajęć hortiterapii jest wrzosowa rabata tuż przed wejściem do szkoły, którą można obejrzeć „na żywo” i na załączonych poniżej zdjęciach. Trzymajcie kciuki, żeby wszystko się przyjęło.

galeria zdjęć

Dnia 17 września w 78 rocznicę ataku sowietów na Polskę, przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w obchodach tego wydarzenia. My jako uczniowie i nauczyciele Szkoły im. Bohaterów Września 1939 zostaliśmy wręcz zobowiązani by uczcić bohaterów tamtych czasów. Najlepszym streszczeniem niech staną się słowa Metropolity krakowskiego, które zostały wypowiedziane w czasie homilii: „Stanisław Wołoszczuk pisał m.in.: „Płakali Ci, którzy opuszczali polską ziemię oraz Ci, którzy ich żegnali i pozostawali na tej opuszczonej ziemi. Ten zgiełk i lament wzbudzał przygnębienie, żal i rozpacz. Widok był przygnębiający, żałosny wręcz żałobny. Najbardziej wzruszające było to, że tak cywile jak i żołnierze wkładali do swych toreb i portfeli kwiaty, liście z drzew. Zabierali źdźbła trawy oraz grudki polskiej ziemi”.

galeria zdjęć

Akcja „Sprzątanie Świata”

recykling

 W ramach tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata” dwudziestu czterech zainteresowani przyrodą uczniów, wraz ze swoimi nauczycielami, wzięło udział w konkursie pod nazwą Krakowska Gra o Czystą Ziemię. Zajęcia polegały na spacerze (podchodach), podczas którego uczniowie poszukiwali zadań do rozwiązania. Zadania o tematyce ekologicznej zamieszczone były na tablicach ulokowanych w różnych miejscach, na ulicach Krakowa. Odnajdywanie punktów nie zawsze było  łatwe, dlatego była to bardzo atrakcyjna forma lekcji, która łączyła zabawę, kreatywne myślenie i wiedzę z ruchem na świeżym powietrzu. Rozwiązania odszukanych zadań zostaną przez uczniów spisane i wysłane na konkurs, w którym jury oceni poprawność odpowiedzi.

galeria zdjęć

ZIELONA SZKOŁA KLAS 3A I 3D

W ostatnim tygodniu września wyjechaliśmy na zieloną szkołę do Soli. Na miejscu czekało nas wiele atrakcji: spacery po okolicy, wycieczki autokarowe -„Małą pętlę Beskidu Żywieckiego”, zajęcia o ciekłym azocie w Beskidzkim Centrum Nanotechniki w Świnnej. Zwiedziliśmy również centrum Żywca, Mini Zoo, park i Pałac Habsburgów. Czas umilały nam zabawy, konkursy, turnieje i rozgrywki na świeżym powietrzu. Wieczorami mieliśmy okazję potańczyć, obejrzeć film czy wspólnie spędzić czas przy grach planszowych. Do Krakowa wróciliśmy zadowoleni i pełni miłych wspomnień.

galeria zdjęć – 25 września

galeria zdjęć – 26 września

galeria zdjęć – 27 września

galeria zdjęć – 28 września

galeria zdjęć – 29 września

galeria zdjęć – 30 września

WRZESIEŃ W ZERÓWCE A

kronika

„TAURON ARENA Kraków” – zajęcia sportowe w ramach programu „Akademia Przedszkolaka”

„Z MUZYKĄ PRZEZ WIEKI” –  koncert muzyczny Filharmonii Krakowskiej w Klubie Kuźnia.

„ŚWIĘTO ZIEMNIAKA” – gry i zabawy integrcyjne na świeżym powietrzu.

„WESOŁO SIĘ BAWIMY I CHĘTNIE SIĘ UCZYMY” – zajęcia językowo – rytmiczne w Klubie Kuźnia.

WRZESIEŃ W ZERÓWCE B

kronika

Zajęcia sportowe w TAURON ARENA Kraków

„Święto Ziemniaka” – gry i zabawy integracyjne na świeżym powietrzu. 

Koncert Filharmonii Krakowskiej pt. „Z muzyką przez wieki” w Klubie Kuźnia

ZIELONA SZKOŁA – DŹWIRZYNO 22.09.2017 –  29.10.2017

kronikaSpacery nad morzem

W indiańskiej wiosce

Wycieczka do Kołobrzegu

Nasza prywatna wydma –   plac zabaw

„Lekcje” na plaży

O wschodzie słońca

Pożegnanie

Październik 2017

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY 

6 października świętowaliśmy dzień Patrona Szkoły. Obchody rozpoczęliśmy uroczystą mszą świętą i odczytanym w jej trakcie Apelem poległych. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze przed tablicą upamiętniającą Bohaterów Września 1939 r. Uczniowie klas IV a, IV f, V c, VI b, VI c,  VII b wystąpili na akademii prezentując pełny wzruszeń i powagi program artystyczny. Spotkanie naszej szkolnej społeczności uświetnili goście: pan kapitan Franciszek Baryła oraz pani Mirosława Gruszczyńska odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Dzień Patrona szkoły okazał się dla nas prawdziwą lekcją patriotyzmu.

galeria zdjęć

Wycieczka do Muzeum AK oraz do Wygiełzowa -klasa I b

galeria zdjęć

Kronika – 3 e

kronika

Muzeum AK 8.09.2017 

Wycieczka po Krakowie 4.10.2017

Owocowe cudaki – zwierzaki

DYNIOWY DZIEŃ

PAŹDZIERNIK W ZERÓWCE A

kronika„MAJSTERKOWO”- warsztaty dla dzieci w CASTORAMIE. 

„BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY” – spotkanie z przedstawicielem Straży Miejskiej w Krakowie – poznanie zasad bezpiecznego zachowania się na drodze. 

„NASZA ZŁOTA POLSKA JESIEŃ!” – spacery i zabawy na świeżym powietrzu. 

„STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM” – czytanie bajek w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

PAŹDZIERNIK W ZERÓWCE B

kronika„MAJSTERKOWO” – warsztaty dla dzieci w CASTORAMIE

Wspólne czytanie bajek w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”

KRONIKA – KLASA I A

NA STRAGANIE…

13 października 2017r. uczniowie klasy I a przedstawili  dzieciom z zerówki inscenizację wiersza Jana Brzechwy pt. „Na straganie”. Mali aktorzy wcielili się w role fasolki, cebuli, kalarepki, buraczka… . Swoim młodszym kolegom i koleżankom udowodnili, że wiersze Jana Brzechwy uczą i bawią.  Na koniec wspólnego spotkania uczniowie klasy I a zaśpiewali piosenkę „Cukierki” podkreślając, że „Kto chce cieszyć się dobrym zdrowiem i bardzo dużo siły mieć musi warzywa oraz owoce poza cukierkami jeść”.

zdjęciazdjęciazdjęciazdjęciazdjęciazdjęcia

zdjęcia,  zdjęciazdjęcia

GRA O CZYSTĄ ZIEMIĘ

W  październiku uczniowie klas 7 uczestniczyli, z okazji Sprzątania Świata, w grze miejskiej pod hasłem „Gra o czystą ziemię”. Przemieszczali się ulicami Krakowa, według wskazówek i szukali zaszyfrowanych zadań do rozwiązania. Pomysły uczniów klasy 7a zostały docenione  i wyróżnione, dlatego zdobyli 3 miejsce wśród krakowskich grup uczestniczących w zabawie, zdobywając cenną nagrodę do pracowni biologiczno-chemicznej.

galeria zdjęć

Listopad 2017

PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

Uczniowie klas I-III uczcili 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości „Przeglądem Pieśni Patriotycznych”. Dzieci śpiewały utwory, które towarzyszyły Polakom podczas ważnych dla naszego narodu wydarzeń historycznych. Mogliśmy usłyszeć m.in. takie pieśni jak : „Rota”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Pierwsza brygada”, „Piechota”.

galeria zdjęć

LISTOPAD W ZERÓWCE A

kronika„ZACZAROWANE LITERKI” – zajęcia w Bibliotece Publicznej – Filia nr 50. 

„ANDRZEJKI” – zabawy i wróżby. 

„AUTOCHODZIK” – spotkanie z przedstawicielem Straży Miejskiej. Nauka bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym.

„DZIEŃ BAJKI” – spotkanie i zabawy z postaciami z bajek

„JEŻYKOWE OPOWIEŚCI” – zajęcia w Bibliotece Publicznej – Filia nr 48

„HISTORIA POLSKI W FILMOWYM KADRZE” – koncert Filharmonii Krakowskiej w Klubie Kuźnia

„NASZA SZKOLNA BIBLIOTEKA” – zajęcia w naszej szkolnej bibliotece. 

„W KRÓLEWSTWIE ZAKRĘCONEGO CZASU” – przedstawienie dla dzieci zorganizowane przez przedstawicieli Straży Miejskie

LISTOPAD W ZERÓWCE B

kronika

Lekcja biblioteczna w Bibliotece Publicznej na os. Bohaterów Września

„W królestwie zakręconego czasu” – spotkanie z przedstawicielami Straży Miejskiej

Koncert Filharmonii Krakowskiej w Klubie Kuźnia pt. „Historia Polski w filmowym kadrze”

„Autochodzik” – spotkanie z przedstawicielem Straży Miejskiej

„Śniadanie daje moc!”

„Zajęcia w klasie 0b” – uczymy się i bawimy.  

„W królestwie Bajek” 

Grudzień 2017

ZAJĘCIA JĘZYKOWE W INSTYTUCIE GOETHEGO – piątek,1 grudnia 2017 r.  

DSC_0186

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział po raz pierwszy w warsztatach językowych organizowanych przez Instytut Goethego w Krakowie. W animacjach językowych  uczestniczyło 15 uczniów z klas siódmych. Warsztaty prowadzone były przez native – speakerów, co wymagało od naszych uczniów znajomości podstawowego słownictwa w języku niemieckim. Uczniowie pracowali w czterech grupach, grając w przygotowane dla nich gry językowe. Było to świetna okazja, aby wzbogacić swoje słownictwo oraz porozumiewać się w języku niemieckim. Uczniowie korzystali z oryginalnych, niemieckich gier dydaktycznych oraz brali udział w zabawach ruchowych.

Taka lekcja niemieckiego na pewno długo pozostanie w ich pamięci.

Marta Piaszczyk

galeria zdjęć

WYCIECZKA KLAS SIÓDMYCH DO „EKOSPALARNI”

spalarniaUczniowie klas 7 zwiedzili Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie w dzielnicy Nowa Huta. Jest to zakład, który wykorzystuje technologie najwyższej jakości. Dzięki ścieżce edukacyjnej zorganizowanej w Ekospalarni uczniowie mieli możliwość zapoznania się bezpośrednio z procesem utylizacji odpadów i przekształcania ich w energię cieplną i elektryczną.
Mieszkańcy Krakowa rocznie produkują ponad 300 tys. ton odpadów komunalnych. Tylko 14% odpadów podlega zbiórce selektywnej i jest powtórnie przetwarzana. Pozostałe śmieci dzięki termicznemu przekształcaniu  w ZTPO nie zalegają na składowiskach tylko dają czystą energię dla mieszkańców Krakowa. Ilość wyprodukowanej energii elektrycznej odpowiada jej rocznemu zużyciu przez miejskie tramwaje. Wytworzony prąd jest wykorzystywany przez ZTPO, a nadmiar energii odprowadzany do sieci elektroenergetycznej.
Uczniowie przekonali się, że eksploatacja Ekospalarni nie powoduje hałasu, odoru, czy zanieczyszczeń powietrza. Obiekt spełnia wszystkie standardy emisyjne i dopuszczalne normy określone przez obowiązujące przepisy prawa. Ekospalarnia jest więc obiektem bezpiecznym dla ludzi i środowiska.

galeria zdjęć 

KLASA III E – KRONIKA

kronika 3eMIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BAJEK

Bajka edukacyjna

PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

Wycieczka na Wawel

Andrzejki w Klubie Mirage

 Posted by at 22:28