Rok szkolny 2017/2018

 

Wrzesień 2017

Ślubowane klas I

Dnia 4 września w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami  Integracyjnymi nr 144. Uczniowie zostali przyjęci do braci szkolnej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów przez wychowawców. Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły. 

galeria zdjęć

Zielony zakątek

Hortiterapia – nie tak popularna jak inne terapie w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, ale jakże wartościowa i bliska naturze. Polega ona na pracy związanej z utrzymaniem ogrodu – sadzeniu roślin i ich pielęgnacji. Pedagodzy specjalni wraz z chętnymi dziećmi postanowili wykorzystać dobroczynny wpływ ogrodoterapii na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka i założyli przyszkolny ogródek zwany „Zielonym zakątkiem”.

Nawiązując do jesiennej już aury zasadzili wrzosy i chryzantemy. Planują jeszcze posadzenie cebulek tulipanów, by móc w marcu wyczekiwać pojawienia się tych zwiastunów wiosny i cieszyć się ich pięknem. Efektem pierwszych zajęć hortiterapii jest wrzosowa rabata tuż przed wejściem do szkoły, którą można obejrzeć „na żywo” i na załączonych poniżej zdjęciach. Trzymajcie kciuki, żeby wszystko się przyjęło.

galeria zdjęć

Dnia 17 września w 78 rocznicę ataku sowietów na Polskę, przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w obchodach tego wydarzenia. My jako uczniowie i nauczyciele Szkoły im. Bohaterów Września 1939 zostaliśmy wręcz zobowiązani by uczcić bohaterów tamtych czasów. Najlepszym streszczeniem niech staną się słowa Metropolity krakowskiego, które zostały wypowiedziane w czasie homilii: „Stanisław Wołoszczuk pisał m.in.: „Płakali Ci, którzy opuszczali polską ziemię oraz Ci, którzy ich żegnali i pozostawali na tej opuszczonej ziemi. Ten zgiełk i lament wzbudzał przygnębienie, żal i rozpacz. Widok był przygnębiający, żałosny wręcz żałobny. Najbardziej wzruszające było to, że tak cywile jak i żołnierze wkładali do swych toreb i portfeli kwiaty, liście z drzew. Zabierali źdźbła trawy oraz grudki polskiej ziemi”.

galeria zdjęć

Akcja „Sprzątanie Świata”

recykling

 W ramach tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata” dwudziestu czterech zainteresowani przyrodą uczniów, wraz ze swoimi nauczycielami, wzięło udział w konkursie pod nazwą Krakowska Gra o Czystą Ziemię. Zajęcia polegały na spacerze (podchodach), podczas którego uczniowie poszukiwali zadań do rozwiązania. Zadania o tematyce ekologicznej zamieszczone były na tablicach ulokowanych w różnych miejscach, na ulicach Krakowa. Odnajdywanie punktów nie zawsze było  łatwe, dlatego była to bardzo atrakcyjna forma lekcji, która łączyła zabawę, kreatywne myślenie i wiedzę z ruchem na świeżym powietrzu. Rozwiązania odszukanych zadań zostaną przez uczniów spisane i wysłane na konkurs, w którym jury oceni poprawność odpowiedzi.

galeria zdjęć

ZIELONA SZKOŁA KLAS 3A I 3D

W ostatnim tygodniu września wyjechaliśmy na zieloną szkołę do Soli. Na miejscu czekało nas wiele atrakcji: spacery po okolicy, wycieczki autokarowe -„Małą pętlę Beskidu Żywieckiego”, zajęcia o ciekłym azocie w Beskidzkim Centrum Nanotechniki w Świnnej. Zwiedziliśmy również centrum Żywca, Mini Zoo, park i Pałac Habsburgów. Czas umilały nam zabawy, konkursy, turnieje i rozgrywki na świeżym powietrzu. Wieczorami mieliśmy okazję potańczyć, obejrzeć film czy wspólnie spędzić czas przy grach planszowych. Do Krakowa wróciliśmy zadowoleni i pełni miłych wspomnień.

galeria zdjęć – 25 września

galeria zdjęć – 26 września

galeria zdjęć – 27 września

galeria zdjęć – 28 września

galeria zdjęć – 29 września

galeria zdjęć – 30 września

WRZESIEŃ W ZERÓWCE A

kronika

„TAURON ARENA Kraków” – zajęcia sportowe w ramach programu „Akademia Przedszkolaka”

„Z MUZYKĄ PRZEZ WIEKI” –  koncert muzyczny Filharmonii Krakowskiej w Klubie Kuźnia.

„ŚWIĘTO ZIEMNIAKA” – gry i zabawy integrcyjne na świeżym powietrzu.

„WESOŁO SIĘ BAWIMY I CHĘTNIE SIĘ UCZYMY” – zajęcia językowo – rytmiczne w Klubie Kuźnia.

WRZESIEŃ W ZERÓWCE B

kronika

Zajęcia sportowe w TAURON ARENA Kraków

„Święto Ziemniaka” – gry i zabawy integracyjne na świeżym powietrzu. 

Koncert Filharmonii Krakowskiej pt. „Z muzyką przez wieki” w Klubie Kuźnia

ZIELONA SZKOŁA – DŹWIRZYNO 22.09.2017 –  29.10.2017

kronikaSpacery nad morzem

W indiańskiej wiosce

Wycieczka do Kołobrzegu

Nasza prywatna wydma –   plac zabaw

„Lekcje” na plaży

O wschodzie słońca

Pożegnanie

Październik 2017

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY 

6 października świętowaliśmy dzień Patrona Szkoły. Obchody rozpoczęliśmy uroczystą mszą świętą i odczytanym w jej trakcie Apelem poległych. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze przed tablicą upamiętniającą Bohaterów Września 1939 r. Uczniowie klas IV a, IV f, V c, VI b, VI c,  VII b wystąpili na akademii prezentując pełny wzruszeń i powagi program artystyczny. Spotkanie naszej szkolnej społeczności uświetnili goście: pan kapitan Franciszek Baryła oraz pani Mirosława Gruszczyńska odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Dzień Patrona szkoły okazał się dla nas prawdziwą lekcją patriotyzmu.

galeria zdjęć

Wycieczka do Muzeum AK oraz do Wygiełzowa -klasa I b

galeria zdjęć

Kronika – 3 e

kronika

Muzeum AK 8.09.2017 

Wycieczka po Krakowie 4.10.2017

Owocowe cudaki – zwierzaki

DYNIOWY DZIEŃ

PAŹDZIERNIK W ZERÓWCE A

kronika„MAJSTERKOWO”– warsztaty dla dzieci w CASTORAMIE. 

„BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY” – spotkanie z przedstawicielem Straży Miejskiej w Krakowie – poznanie zasad bezpiecznego zachowania się na drodze. 

„NASZA ZŁOTA POLSKA JESIEŃ!” – spacery i zabawy na świeżym powietrzu. 

„STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM” – czytanie bajek w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

PAŹDZIERNIK W ZERÓWCE B

kronika„MAJSTERKOWO” – warsztaty dla dzieci w CASTORAMIE

Wspólne czytanie bajek w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”

KRONIKA – KLASA I A

NA STRAGANIE…

13 października 2017r. uczniowie klasy I a przedstawili  dzieciom z zerówki inscenizację wiersza Jana Brzechwy pt. „Na straganie”. Mali aktorzy wcielili się w role fasolki, cebuli, kalarepki, buraczka… . Swoim młodszym kolegom i koleżankom udowodnili, że wiersze Jana Brzechwy uczą i bawią.  Na koniec wspólnego spotkania uczniowie klasy I a zaśpiewali piosenkę „Cukierki” podkreślając, że „Kto chce cieszyć się dobrym zdrowiem i bardzo dużo siły mieć musi warzywa oraz owoce poza cukierkami jeść”.

zdjęciazdjęciazdjęciazdjęciazdjęciazdjęcia

zdjęcia,  zdjęciazdjęcia

GRA O CZYSTĄ ZIEMIĘ

W  październiku uczniowie klas 7 uczestniczyli, z okazji Sprzątania Świata, w grze miejskiej pod hasłem „Gra o czystą ziemię”. Przemieszczali się ulicami Krakowa, według wskazówek i szukali zaszyfrowanych zadań do rozwiązania. Pomysły uczniów klasy 7a zostały docenione  i wyróżnione, dlatego zdobyli 3 miejsce wśród krakowskich grup uczestniczących w zabawie, zdobywając cenną nagrodę do pracowni biologiczno-chemicznej.

galeria zdjęć

Listopad 2017

PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

Uczniowie klas I-III uczcili 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości „Przeglądem Pieśni Patriotycznych”. Dzieci śpiewały utwory, które towarzyszyły Polakom podczas ważnych dla naszego narodu wydarzeń historycznych. Mogliśmy usłyszeć m.in. takie pieśni jak : „Rota”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Pierwsza brygada”, „Piechota”.

galeria zdjęć

99 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.

W dniu 10.11.2017  świętowaliśmy 99 rocznicę odzyskania niepodległości.

11 listopada 1918 roku to znacząca data w historii Polski – dzień odzyskania niepodległości. Tym razem organizatorzy zaprosili uczniów i grono pedagogiczne na lekcję patriotyzmu, która stała się okazją do zadumy i refleksji nad tym jak z patriotyzmu i entuzjazmu, z walki i idei wyłoniła się Polska.

W tej zadumie pomóc miał  taniec z białymi i czerwonymi płótnami przygotowany przez uczniów klasy VB. Taniec zatytułowany  „Barwy naszej ojczyzny” wywołał ogromny aplauz publiczności.

Mając na uwadze fakt, że święto niepodległości jest świętem podniosłym, ale równocześnie radosnym, uczniowie zostali zaproszeni do obejrzenia dramy łączącej historię z teraźniejszością, o wyraźnie kabaretowym charakterze.

Na zakończenie uroczystości chór pod batutą pana Sebastiana Cygana zaprosił do wspólnego odśpiewania dwóch pieśni patriotycznych, gdyż w słowach pieśni, w charakterystycznym rytmie i dobrze rozpoznawalnej melodii odbijają się dzieje Rzeczypospolitej oraz idee, które na przestrzeni wieków przyświecały Polakom.

taniec – film

galeria zdjęć

występ chóru

LISTOPAD W ZERÓWCE A

kronika„ZACZAROWANE LITERKI” – zajęcia w Bibliotece Publicznej – Filia nr 50. 

„ANDRZEJKI” – zabawy i wróżby. 

„AUTOCHODZIK” – spotkanie z przedstawicielem Straży Miejskiej. Nauka bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym.

„DZIEŃ BAJKI” – spotkanie i zabawy z postaciami z bajek

„JEŻYKOWE OPOWIEŚCI” – zajęcia w Bibliotece Publicznej – Filia nr 48

„HISTORIA POLSKI W FILMOWYM KADRZE” – koncert Filharmonii Krakowskiej w Klubie Kuźnia

„NASZA SZKOLNA BIBLIOTEKA” – zajęcia w naszej szkolnej bibliotece. 

„W KRÓLEWSTWIE ZAKRĘCONEGO CZASU” – przedstawienie dla dzieci zorganizowane przez przedstawicieli Straży Miejskie

LISTOPAD W ZERÓWCE B

kronika

Lekcja biblioteczna w Bibliotece Publicznej na os. Bohaterów Września

„W królestwie zakręconego czasu” – spotkanie z przedstawicielami Straży Miejskiej

Koncert Filharmonii Krakowskiej w Klubie Kuźnia pt. „Historia Polski w filmowym kadrze”

„Autochodzik” – spotkanie z przedstawicielem Straży Miejskiej

„Śniadanie daje moc!”

„Zajęcia w klasie 0b” – uczymy się i bawimy.  

„W królestwie Bajek” 

Grudzień 2017

ZAJĘCIA JĘZYKOWE W INSTYTUCIE GOETHEGO – piątek,1 grudnia 2017 r.  

DSC_0186

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział po raz pierwszy w warsztatach językowych organizowanych przez Instytut Goethego w Krakowie. W animacjach językowych  uczestniczyło 15 uczniów z klas siódmych. Warsztaty prowadzone były przez native – speakerów, co wymagało od naszych uczniów znajomości podstawowego słownictwa w języku niemieckim. Uczniowie pracowali w czterech grupach, grając w przygotowane dla nich gry językowe. Było to świetna okazja, aby wzbogacić swoje słownictwo oraz porozumiewać się w języku niemieckim. Uczniowie korzystali z oryginalnych, niemieckich gier dydaktycznyc

h oraz brali udział w zabawach ruchowych.

Taka lekcja niemieckiego na pewno długo pozostanie w ich pamięci.

Marta Piaszczyk

galeria zdjęć

WYCIECZKA KLAS SIÓDMYCH DO „EKOSPALARNI”

spalarniaUczniowie klas 7 zwiedzili Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie w dzielnicy Nowa Huta. Jest to zakład, który wykorzystuje technologie najwyższej jakości. Dzięki ścieżce edukacyjnej zorganizowanej w Ekospalarni uczniowie mieli możliwość zapoznania się bezpośrednio z procesem utylizacji odpadów i przekształcania ich w energię cieplną i elektryczną.
Mieszkańcy Krakowa rocznie produkują ponad 300 tys. ton odpadów komunalnych. Tylko 14% odpadów podlega zbiórce selektywnej i jest powtórnie przetwarzana. Pozostałe śmieci dzięki termicznemu przekształcaniu  w ZTPO nie zalegają na składowiskach tylko dają czystą energię dla mieszkańców Krakowa. Ilość wyprodukowanej energii elektrycznej odpowiada jej rocznemu zużyciu przez miejskie tramwaje. Wytworzony prąd jest wykorzystywany przez ZTPO, a nadmiar energii odprowadzany do sieci elektroenergetycznej.
Uczniowie przekonali się, że eksploatacja Ekospalarni nie powoduje hałasu, odoru, czy zanieczyszczeń powietrza. Obiekt spełnia wszystkie standardy emisyjne i dopuszczalne normy określone przez obowiązujące przepisy prawa. Ekospalarnia jest więc obiektem bezpiecznym dla ludzi i środowiska.

galeria zdjęć 

KLASA III E – KRONIKA

kronika 3eMIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BAJEK

Bajka edukacyjna

PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

Wycieczka na Wawel

Andrzejki w Klubie Mirage

Jasełka

KRONIKA KLASY 1A – JESIEŃ

klasa1a

Andrzejki

Autochodzik

Biblioteka Publiczna na os. Bohaterów Września – lekcja biblioteczna „Święty Mikołaj”

Dzień Dyniowy

Eksperymenty z wodą

Królestwo zakręconego czasu, czyli bajka o mądrych dzieciach 

Muzeum Armii Krajowej – lekcja muzealna „W szeregach Armii Krajowej”

Muzeum Narodowe – lekcja muzealna „Dziedzictwo”

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie – „Niech Kapela nam gra”   

Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej

Teatr Variete – Cracovia Danza „Śpiąca Królewna”

Teatr Współczesny – Opowieści z Lodowej Krainy

JASEŁKA KLASY I – III

W dniu 22.12.2017r. w Kościele p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na os. Bohaterów Września, uczniowie klas 0 – 3 obejrzeli  Jasełka przygotowane przez klasy 3c i 3e. Spotkanie to połączone było ze wspólnym kolędowaniem.

Dziękujemy uczniom i ich rodzinom za liczne przybycie.

galeria zdjęć

GRUDZIEŃ W ZERÓWCE B

kronika

„Mikołajki na sportowo”

Teatr Variete – przedstawienie „Śpiąca Królewna”

Nasze ulubione zabawki!

Zajęcia rytmiczne w Klubie Kuźnia

Przedstawienie z okazji „Dnia Osób Niepełnosprawnych”

Zajęcia z Bibliotece Publicznej na os. Bohaterów Września – zwyczaje Bożonarodzeniowe.

GRUDZIEŃ W ZERÓWCE A

kronika„MAGICZNE DOŚWIADCZENIA” – spotkanie dzieci z fizyką i chemią

„MIKOŁAJKI NA SPORTOWO!” – zawody sportowe dla dzieci

„ŚPIĄCA KRÓLEWNA” – wyjście do Krakowskiego Teatru Variete 

„TRADYCJE I OBYCZAJE BOŻONARODZENIOWE” – zajęcia z Bibliotece Publicznej

„ODWIEDZINY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA” – niezwykły gość z Laponii

„PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT” – wykonanie przez dzieci świątecznych ozdób oraz wspólne ubieranie choinki

„KLASOWE SPOTKANIE WIGILIJNE”- wspólne kolędowanie i poznawanie świątecznych obyczajów

„ŚNIADANIE DAJE MOC!” – dzień otwarty dla Rodziców

„Dzień Osób Niepełnosprawnych” – przedstawienie

 „RAZEM RAŹNIEJ” – SZKOLNE OBCHODY DNIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

14 i 15 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

W czwartek nasza sala gimnastyczna zamieniła się w studio telewizyjne programu Dzień Dobry SP 144. Program rozpoczął się od wręczenia  nagród laureatom konkursu plastycznego „Razem raźniej”, którego celem było ukazanie wartości akceptacji, szacunku, przyjaźni i wzajemnej pomocy.

Po wspaniałym rozpoczęciu w studio pojawili się goście specjalni – reprezentanci Kadry Narodowej Osób Niepełnosprawnych w Pływaniu: Oliwia Jabłońska i Przemysław Drąg.

Oliwia Jabłońska to brązowa medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro 2016 oraz wicemistrzyni paraolimpijska z Londynu 2012 na dystansie 100 metrów stylem motylkowym, a także multimedalistka Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata.

Przemysław Drąg to młody i świetnie zapowiadający się zawodnik, którego celem
i marzeniem jest dotrzeć na Paraolimpiadę w Tokio w 2020 roku i przywieźć medal olimpijski. Jest multimedalistką Letnich i Zimowych Mistrzostw Polski, który w ostatnim czasie uzyskał minima, by wystartować w Mistrzostwach Europy.

Pływacy opowiedzieli nam o swoich sukcesach oraz o trudnościach, jakie napotykają na swojej drodze zarówno na treningach, jak i w codziennym życiu.

Nie wszystkim kadrowiczom udało się dotrzeć osobiście, ale… mimo wszystko byli z nami w tak ważnym dla nas dniu. Mogliśmy obejrzeć nagranie z ich udziałem, z którego dowiedzieliśmy się jak wygląda życie sportowca.

Joanna Mendak  to polska niepełnosprawna (niedowidząca) pływaczka. Wielokrotna medalistka letnich igrzysk paraolimpijskich i mistrzostw świata. Czterokrotnie brała udział w Igrzyskach Paraolimpijskich, z czego z 3  z nich wróciła z medalami.

Wojtek Makowski polski niepełnosprawny (niewidomy) pływak, medalista igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata i Europy. W 2016 roku wystartował w Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie zdobył srebrny medal w konkurencji 100 m stylem grzbietowym w swojej kategorii. Występuje także jako raper pod pseudonimem artystycznym W.A.M. W 2016 wydał płytę pt. Czego oczy nie widzą.

Następnie przenieśliśmy się na deski teatru, by wspólnie obejrzeć spektakl pt. „Potwór”. Pewnego dnia do najspokojniejszej i najpogodniejszej wsi o nazwie Słodka Woda przybył „potwór”, który osiadł w jaskini, znajdującej się tuż na skaju lasu. Mieszkańcy byli przerażeni. Pomimo tego, że „stwór” w niczym im nie przeszkadzał, postanawiali go wypędzić. Ostatecznie okazało się, że ów „potwór” nie był groźny, a jedynie „inny” i bardzo samotny. Ratując dziewczynkę zdobył zaufanie i przyjaźń mieszkańców wsi, którzy pomogli mu zbudować dom.

Na zakończenie 144 Nutki zaśpiewały piosenkę pt. „Jest taki dzień”.

Po zakończonym programie nasi goście nie mogli opędzić się od uczniów, którzy marzyli, aby zrobić sobie z nimi zdjęcie i otrzymać autograf.

Równie dużo emocji przyniósł kolejny dzień. W piątek dwukrotnie zostało wystawione przedstawienie pt. „Potwór” jednak w nieco innej aranżacji. Wieś o nazwie Słodka Woda została zamieniona na Magiczną Polanę, której mieszkańcami były leśne zwierzęta. Spektakl obejrzały przedszkolaki z okolicznych przedszkoli oraz uczniowie klas 0–III naszej szkoły. Wszyscy z zachwytem i ogromnym przejęciem śledzili losy potwora o imieniu Konstanty, który pomógł myszce Liliance w potrzebie. A dzięki temu, że mieszkańcy wsi zrozumieli, że razem jest raźniej, polana Słodka Woda była najpogodniejszą i najcudowniejszą polaną na ziemi.

Pamiętajmy, że otwarte serca i umysły, tolerancja i wzajemny szacunek tworzą lepszy świat. Wspólnie przyjemniej spędza się czas: bawi, uczy, zdobywa nowe doświadczenia i odnosi sukcesy. Po prostu razem jest raźniej!

galeria zdjęć

film

Styczeń 2018

STYCZEŃ W ZERÓWCE A

kronika

„ZACZAROWANY IMBRYCZEK” – wykonanie przez dzieci imbryczków techniką decoupage.

„KARNAWAŁ NA BAŁKANACH” – koncert muzyczny Filharmonii Krakowskiej w Klubie Kuźnia.

„KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK” – kolędowanie w Klubie Kuźnia

„ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ BABCI I DZIADKA!” – przedstawienie teatralno- muzyczne z okazji Dnia Babci i Dziadka

„DZIADKOWIE CZYTAJĄ MŁODSZYM!” – wspólne czytanie bajek z dziadkami w ramach akcji „Starsi Czytają Młodszym”.

„W BAJKOWYM ŚWIECIE” – Bal Karnawałowy dla dzieci

STYCZEŃ W ZERÓWCE B

kronikaWarsztaty plastyczne – wykonanie upominków z okazji „Dnia Babci i Dziadka” techniką decoupage.

Koncert muzyczny Filharmonii Krakowskiej w Klubie Kuźnia pt. „Karnawał na Bałkanach”

Konkurs „Kolęd i Pastorałek” dla zerówek w Klubie Kuźnia

Zajęcia w szkolnej bibliotece – „Spotkanie z bohaterami bajek”

Przedstawienie słowno- muzyczne z okazji „Dnia Babci i Dziadka”

„Starsi czytają młodszym” – czytanie przez babcie dzieciom z zerówek bajki pt.  „Czerwony Kapturek”.

Bal karnawałowy – „W bajkowym świecie!”.

BAL  KARNAWAŁOWY  KLASY   0 – III

W dniu 30. 01. 2018r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla  dzieci klas 0 – III  w godz. od 13.00 – 16.00 w dwóch turach. Przyozdobiona w złote łańcuchy i różnokolorowe balony sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Bal rozpoczął się polonezem, w trakcie którego uczniowie mogli zaprezentować swoje wspaniałe stroje. Nauczyciele wcieleni w postaci klauna i klauninki  wprowadzili dzieci w wesoły nastrój i zachęcili do wspólnej zabawy oraz licznych konkursów.

galeria zdjęć

Luty 2018

LUTY W ZERÓWCE A

kronika„RUCH TO ZDROWIE!” – zajęcia sportowe w Tauron Arena Kraków

„BAŚŃ O ŚNIEŻYNCE – spotkanie z operą” – Koncert Filharmonii Krakowskiej w Klubie Kuźnia

„TŁUSTY CZWARTEK!” w grupie Oa

„BALONIKU NASZ MALUTKI”– zajęcia z profilaktyki mowy z logopedą

 

LUTY W ZERÓWCE B

kronikaZajęcia sportowe w Taurn Arena Kraków

Koncert Filharmonii Krakowskiej pt. „Baśń o Śnieżynce – spotkanie z operą” w Klubie Kuźnia

„Tłusty Czwartek”  w grupie Ob

Marzec 2018 

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

6 marca 2018r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 odbył się Dzień Otwarty. Mieliśmy ogromną przyjemność zaprosić dzieci wraz z rodzicami w progi naszej szkoły i pokazać jak wiele się u nas dzieje, by miały namiastkę tego, co czeka je w niedalekiej przyszłości. Z tej okazji uczniowie klas piątych, szóstych i siódmych we współpracy z młodszymi kolegami z Przedszkola nr 144 przygotowali przedstawienie zatytułowane „Witajcie w naszej bajce”.

Już sama dekoracja stwarzała możliwość przeniesienia się do baśniowej krainy- zwierzątka leśne skrywające się pod drzewami, liściasto – iglasty las, rosnące gdzieniegdzie grzyby, ptactwo leśne, a pośród tego tajemnicza, a jednocześnie kusząca słodyczą chatka Baby Jagi. Nic jednak nie było tak istotne i przykuwające uwagi widza, jak dzielne krasnale, ich nieoceniona pomoc w odnalezieniu  Babci Czerwonego Kapturka oraz popisowy taniec w rytmie skocznej muzyki. Starsi koledzy – krasnale doskonale odnaleźli się w roli przewodników i tropicieli, młodsi im wtórowali, by ostatecznie rozwiązać zagadkę zaginionej Baby Jagi i Babci. Swoje role świetnie odegrały koleżanki i koledzy z klas szóstych i siódmych wcielając się w postaci Jasia i Małgosi, Królewny Śnieżki, Czerwonego Kapturka, Baby Jagi, Babci Kapturka i detektywa.

Nie sposób nie wspomnieć o chórze pod batutą p. Sebastiana Cygana, który włożył sporo pracy we wspólne przygotowanie szkolnego show i okrasił je sporą porcją dobrej muzyki. Nasi młodsi koledzy i koleżanki przedszkolaki również dali z siebie wszystko, ćwicząc wcześniej pod okiem swoich pań – p. Agnieszki Młodnickiej i p. Marty Stolcman. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami i wystawione ponownie szerszej publiczności następnego dnia, kiedy to twórcze emocje nie zdążyły jeszcze opaść.  W ten oto sposób motto przedstawienia „ Nieważne z jakiej bajki – wszyscy jesteśmy jedną wielką rodziną” zostanie zapamiętane przez wielu!

Podczas Dnia Otwartego dzieci wraz z rodzicami miały możliwość zwiedzenia szkoły- spacerując przez wszystkie piętra oglądały sale młodszych klas oraz przeznaczone dla starszych uczniów. W czasie, gdy maluchy korzystały z przygotowanych dla nich atrakcji i zabaw, rodzice mogli porozmawiać z nauczycielami i dowiedzieć się więcej o sposobie funkcjonowania naszej placówki. 

Zapraszamy ponownie za rok!

galeria zdjęć

KONKURS DLA PRZEDSZKOLI 

Grupa uczniów z naszej szkoły, jak co roku, przygotowała konkurs dla pobliskich przedszkoli. Tym razem uczennice z klasy 5a sprawdziły wiedzę „Zerówkowiczów” dotyczącą pór roku. Dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 187 „Pod Lipami”, Przedszkola Samorządowego nr 177 oraz Przedszkola Samorządowego nr 144 mogły wykazać się znajomością zmian zachodzących w ciągu roku w przyrodzie. Konkurs dostarczył wiele radości, tym bardziej, że nie było w nim przegranych. Gratulujemy wszystkim wiedzy, zaangażowania oraz znajomości zasad fair-play.

Organizatorki: Joanna Jurek, Agnieszka Skotnicka

galeria zdjęć

ZIMA W SZKOLE 2018
Czy można spędzać ferie w szkole? Nie, to niemożliwe…. Przecież właśnie w ferie trzeba od szkoły odpocząć…  Od nauki jak najbardziej tak… ale nie od szkoły i przyjaciół. Wiedzą o tym doskonale uczestnicy akcji „Zima w szkole 2018”. W trakcie ferii mogli uczestniczyć w super warsztatach,  przygotowywać babeczki, rozwijać swoje talenty, bawić się, śmiać i rozmawiać wreszcie do woli. Byli w kinie, w różnych salach zabaw, w parku trampolin, na kręglach i w wielu miejscach, gdzie się po prostu wyśmienicie bawili. Jeśli jeszcze nie macie ochoty zapisać się na takie zajęcia w lecie, to obejrzyjcie zdjęcia. Może one was przekonają. Czekamy na was w trakcie wakacyjnego  odpoczynku.

 

MARZEC W ZERÓWCE A

kronikaSPOTKANIE Z POLICJĄ – zajęcia dydaktyczne dotyczące zasad bezpiecznego ruchu drogowego

„MUZEUM MINIATUR” – koncert Filharmonii Krakowskiej w Klubie Kuźnia

PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT WIELKANOCNYCH! – zajęcia w szkolnej bibliotece

„ABECADŁO Z PIECA SPADŁO!” – zajęcia z Bibliotece Publicznej Filia nr 50

„KOCHAMY ZWIERZAKI!” – odwiedziny klasy 2a w zerówce – zajęcia integracyjne o tematyce zwierzątek

„WIELKANOCNA OZDOBA” – konkurs wielkanocny dla zerówek

„WITAJCIE W NASZEJ BAJCE!” – przedstawienie z okazji dnia otwartego szkoły 

„Witaj Wiosno!” – przedstawienie wiosenno – świąteczne w wykonaniu klasy 1a i 1b

MARZEC W ZERÓWCE B

kronikaZajęcia sportowe w TAURON ARENA KRAKÓW

„Starsi czytają młodszym” – czytanie bajek przez uczennice klasy VI

Przedstawienie pt. „SUPERBOHATEROWIE” przygotowane przez uczniów klas starszych wspólnie z dziećmi z Przedszkola nr 144

Spotkanie z funkcjonariuszem Policji – „Zasady ruchu drogowego”

Koncert muzyczny w Klubie Kuźnia – „Muzeum miniatur”

Zajęcia w Bibliotece Publicznej na os. Kościuszkowskim – „Literowe stemple”

„Pierwszy dzień wiosny!” 

Zajęcia w Bibliotece szkolnej – „zwyczaje wielkanocne” 

Wręczenie dyplomów i nagród za konkurs „Wielkanocne ozdoby”

„W gospodarstwie wiejskim” – zajęcia integracyjne dla zerówki przygotowane przez klasę 2a

Przedstawienie wiosenno – wielkanocne

SCOTTISH DAY 

Majestatyczne zamki, malownicze krajobrazy, różnorodne kilty, a także szkocka kuchnia – tego wszystkiego mogliśmy posmakować podczas świętowania „Dnia Szkockiego” w naszej szkole.

            Szkocji przyglądaliśmy się bliżej i podziwialiśmy jej walory w środę 18 kwietnia. Na korytarzu ukazała się specjalna wystawa prac konkursowych uczniów klas czwartych, prezentująca piękno tego kraju, a na drzwiach poszczególnych sal  pojawiły się ciekawostki, dotyczące zarówno jego położenia i symboli narodowych, jak i sztuki i kultury, czy też sławnych osobistości. W tym dniu społeczność szkolna przywdziała kraciaste stroje. Wielu z nas nosiło tradycyjne kilty. Ogromną popularnością cieszył się również obiad w szkockim stylu z deserkiem w postaci owsianych ciasteczek.

            Atrakcją dnia okazał się jednak wieczorek kulturalny, podczas którego uczniowie zostali ugoszczeni brytyjską herbatą i tradycyjnymi szkockimi przysmakami. Mieli wówczas okazję pogłębić swoją wiedzę o Szkocji, oglądając film tematyczny i uczestnicząc w krótkim quizie.

Z ogromnym entuzjazmem spotkała się również nauka tańca szkockiego, a jego podstawowe kroki długo rozbrzmiewały na szkolnym korytarzu. Radości z dobrej zabawy nie było końca.

            „Dzień Szkocki” dał także możliwość wykazania się tym najbardziej ambitnym.  Powodzeniem cieszył się konkurs wiedzy o Szkocji, podczas którego uczniowie mogli zaprezentować  swoją znajomość historii, tradycji i kultury tego kraju.

            Mamy nadzieję, że dzięki wspólnemu świętowaniu nauczyciele i uczniowie naszej szkoły zachwycili się pięknem i magią Szkocji, wiele się o niej dowiedzieli oraz zapragnęli ją odwiedzić i bliżej poznać.

galeria zdjęć

Kwiecień 2018

PRZYBIJ PIĄTKĘ Z AUTYZMEM, CZYLI NIEBIESKI KWIECIEŃ W SP 144

„Nie bądź zielony w temacie autyzmu – w kwietniu bądź niebieski” to hasło przewodnie Światowego Miesiąca Wiedzy o Autyzmie. Nie mogło go również zabraknąć w naszej szkole. Cały miesiąc poświęcony był zgłębianiu wiedzy związanej ze spektrum autyzmu. We wszystkich klasach odczytywane były listy dzieci z autyzmem, w których tłumaczą one swoim rówieśnikom na czym polega ich zaburzenie. Emitowane były również filmy dotyczące autyzmu i Zespołu Aspergera. Szczególnym dniem w SP 144 był 11 kwietnia. Tego dnia zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, wyróżniali się  niebieskim ubiorem. Ponadto wszyscy mogli „przybić piątkę z autyzmem”. Nasi wychowankowie odrysowywali swoje rączki na niebieskich kartkach i przyklejali je na wspólnych klasowych plakatach, które zawisły później na szkolnym korytarzu. Magicznym momentem i symbolem solidarności ze wszystkimi osobami cierpiącymi na autyzm było zebranie się uczniów i pracowników szkoły na korytarzach i przekazanie sobie iskierki nadziei. Zwieńczeniem obchodów niebieskiego miesiąca będzie konkurs wiedzy na temat autyzmu, który odbędzie się 8 maja.

galeria zdjęć

MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH DZIELNICY XV „W LABORATORIUM MŁODEGO NAUKOWCA”.

16 kwietnia 2018 r. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 144 zorganizowała drugą edycję Międzyszkolnego Turnieju Samorządów Uczniowskich Szkół Podstawowych Dzielnicy XV. Tym razem hasło przewodnie imprezy brzmiało: „W laboratorium młodego naukowca”. Młodymi naukowcami byli przedstawiciele Samorządów Uczniowskich Szkoły Podstawowej nr 85 z os. Złotego Wieku, Szkoły Podstawowej nr 89 z os. Piastów, Szkoły Podstawowej nr 126 z os. Tysiąclecia, Szkoły Podstawowej nr 130 z os. Oświecenia oraz Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 z os. Bohaterów Września.

Wszystkie konkurencje nawiązywały do nauk przyrodniczych i matematycznych, ale również dawały uczniom możliwość wykazania się kreatywnością, refleksem i szybkością. Pierwszym zadaniem były  „Skojarzenia” , które przy okazji fantastycznych zdjęć sprawdzały zgodność myślenia. Każda drużyna wybrała dwóch przedstawicieli, który  podawali skojarzenia do prezentowanych slajdów, ale tylko te, które się powtarzały, były punktowane.  W „Sudoku” kapitanowie drużyn mogli pochwalić się szybkim myśleniem. „Tajemnicza substancja” wymagała z kolei niemałej  zręczności, ale wszyscy uczestnicy podołali temu trudnemu zadaniu. Wiele emocji wzbudził Kahoot- quiz online: tutaj liczyły się trafne i błyskawiczne decyzje, bo na punktację wpływała również szybkość udzielania odpowiedzi. Po tak natężonej koncentracji uwagi wszyscy mogli nieco się zrelaksować, puścić wodze wyobraźni i uruchomić talenty plastyczne podczas konstruowania robota. W tej konkurencji zgromadzona w sali publiczność, która przybyła na turniej z drużynami, wyjątkowo im nie kibicowała, ponieważ była zaangażowana w projektowanie urządzeń przyszłości. Podczas „Zjawisk” drużyny oglądały nagrania trzecioklasistów SP 144 i odgadywały,  o jakich zjawiskach przyrodniczych lub przedmiotach związanych z nauką mówią ich młodsi koledzy. „Głuchy telefon” był kolejną konkurencją, która wymagała wiedzy i szybkości, przydawał się też dobry słuch. Nie zabrakło też konkurencji, w której trzeba było się wykazać dociekliwością i umiejętnością zadawania właściwych pytań – w końcu nie jest łatwo odgadnąć, że jest się wirusem komputerowym, nawigacją GPS, czy Izaakiem Newtonem. W laboratorium nie mogło zabraknąć doświadczeń, więc wszyscy z zapałem eksperymentowali, aby świeże jajko unosiło się na powierzchni wody, zamiast zatonąć.

Jury składające się z opiekunów Samorządów Uczniowskich wszystkich szkół biorących udział w turnieju czuwało nad przebiegiem i  punktacją poszczególnych konkurencji. Po dwóch godzinach rozgrywek, ogłoszone zostały wyniki: pierwsze miejsce przypadło reprezentantom SU z SP 144, drugie miejsce zajęła drużyna SU  z SP 126, natomiast trzecie miejsce otrzymali przedstawiciele SU z SP 130.   Nagrody dla wszystkich drużyn, puchary i medale, a także drobne upominki dla publiczności i poczęstunek ufundowała Rada Dzielnicy XV oraz Rada Rodziców  przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144, za co serdecznie im dziękujemy.

Wszystkim drużynom gorąco gratulujemy zaangażowania, rywalizacji zgodnie z zasadami fair-play i umiejętności dobrej zabawy. Dziękujemy Opiekunom Samorządów Uczniowskich za przygotowanie zespołów i pracę Jury. Było nam bardzo miło Was gościć i wspólnie spędzić czas.

Joanna Jurek

galeria zdjęć

KONSTYTUCJA 3 MAJA

W dniu 26 kwietnia 2018 r., w naszej szkole, odbyła się uroczysta akademia związana z rocznicą uchwalenia bardzo ważnej dla wszystkich Polaków Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas 4 – 7 wraz z nauczycielami mogli wysłuchać wielu patriotycznych pieśni i wierszy oraz poczuć się wspólnotą, która chce świętować piękne daty w dziejach naszego narodu. Akademię przygotowali uczniowie z klasy  6b, 7a, 7e i 7f pod kierunkiem wychowawców, a oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny wraz ze swoimi opiekunami. Na zakończenie spotkania pan dyrektor wręczył wszystkim uczniom klas siódmych książeczki zawierające tekst Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, uświadamiając im, że to w ich rękach leży odpowiedzialności za przyszłość naszego państwa.

galeria zdjęć

KWIECIEŃ W ZERÓWCE A

kronika

„JESTEM BEZPIECZNY!” – zajęcia z FunkcjonariuszKą Policji Komendy Miejskiej w Krakowie – zajęcia dydaktyczne dotyczące profilaktyki bezpiecznych zachowań

„RUCH TO ZDROWIE!”zajęcia sportowe w Tauron Arena Kraków

„ODCIENIE LUDZKIEGO GŁOSU” – koncert muzyczny Filharmonii Krakowskiej w Klubie Kuźnia

„NIE BĄDŹ ZIELONY W TEMACIE AUTYZMU! – BĄDŹ NIEBIESKI!” – obchodzenie  Światowego Dnia Autyzmy w naszej szkole 🙂

NA SZKOLNYM PLACU ZABAW 🙂

KWIECIEŃ W ZERÓWCE B 

kronikaZajęcia rytmiczno- językowe w Klubie Kuźnia

Spotkanie z policjantką – „zasady bezpieczeństwa na co dzień”

„Starsi czytają młodszym” – czytanie bajek przez uczniów klasy VI

„Odcienie ludzkiego głosu” – koncert Filharmonii Krakowskiej w Klubie Kuźnia

Na szkolnym placu zabaw 🙂

Zajęcia sportowe w Tauron Arena Kraków

Czerwiec 2018

PARADA SZKOLNYCH PATRONÓW

Cele Parady 

  • Upamiętnienie patronów szkół i placówek oświatowych
  • Zaznajamianie uczestników parady z ważnymi postaciami które reprezentuje ich szkoła
  • Edukacja poprzez zabawę.

  Tematyka Parady

Tegoroczna VII edycja Parady Szkolnych Patronów nosi hasło: „Pochwal się Patronem!” i nawiązuje do 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Klasa 7c godnie reprezentowała Naszych Bohaterów 

 galerii zdjęć, galeria zdjęć, galeria zdjęć

KONKURS WIEDZY DLA KLAS CZWARTYCH „RAZEM W NASZEJ SZKOLE”

Uczniowie klas czwartych, jak co roku, wzięli udział w  szkolnym konkursie wiedzy –„Razem w naszej szkole”. Reprezentacje klas odpowiadały na pytania dotyczące funkcjonowania osób niepełnosprawnych w codziennym życiu. Największą wiedzą wykazali się uczniowie klasy 4f- Julia Filipowska, Krzysztof Kwatera, Iga Wantuch. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

LATO W SZKOLE

Za nami kolejna edycja Akcji „Lato w szkole”. Uczniowie pod okiem naszych nauczycieli uczestniczyli w naprawdę ciekawych wyjściach i wycieczkach. Bawili się w archeologów, samodzielnie wykonywali i piekli Krakowskie Obwarzanki, jeździli konno, byli w zoo, szyjąc buty poznawali na czym polega praca szewca, wykonywali drewniane zabawki oraz ciekawe chemiczne eksperymenty, byli w kinie, uczestniczyli w zawodach sportowych, moczyli się w fontannach, szaleli w salach zabaw, uczestniczyli w warsztatach plastycznych, a nawet nakręcili swój własny film. Atrakcji było tak dużo, że nawet nie da się tego wszystkiego wypisać. Jedno jest pewne – nikt się nie nudził, każdy mógł znaleźć coś dla siebie.  Jeśli ktoś chce przeżyć taką przygodę, to zapraszamy już w ferie.

galeria zdjęć

film

 Posted by at 22:28