Rok szkolny 2022/2023

 

Listopad

„CHEMIA I ŚWIATŁO” – POKAZ CHEMICZNY NA UJ

zdjęcia


UCZEŃ MIESIĄCA

Miło nam poinformować, iż Uczniem Miesiąca Listopada 2022 roku w Naszej Szkole została Aleksandra Foszcz- uczennica klasy 6d.
Ola jest przesympatyczną i zawsze uśmiechniętą pasjonatką tenisa stołowego, który trenuje już od 5 lat, jednocześnie biorąc udział w licznych turniejach sportowych. Jej zainteresowania jednak nie kończą się jedynie na sporcie- uwielbia biologię, wycieczki krajoznawcze, a swój wolny czas spędza z przyjaciółmi lub opiekując się ukochanym pieskiem.
Ola umiejętnie łączy swoją pasję z nauką, jej ulubionym kolorem jest zielony, a znakiem rozpoznawczym piękny uśmiech, którym dzieli się z innymi.
Serdecznie gratulujemy!


STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM.

W dniu 16 listopada uczniowie klasy 6b przyszli z wizytą do dzieci z klasy 3b w ramach akcji „Starsi czytają młodszym”. Trzecioklasiści wysłuchały czytanej przez starszych kolegów i koleżanki baśni pt. „Kopciuszek”. Choć jest to baśń znana każdemu dziecku, to interpretacja szóstoklasistów sprawiła, że słuchacze mogli jeszcze raz odkryć jej piękno.


ELEKTROODPADY MAJĄ ZASADY


ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

zdjęcia


WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA DO URZĘDU SKARBOWEGO

W dniu 2 listopada 2022r. uczniowie klasy 8e wraz z opiekunami udali się na wycieczkę zawodoznawczą do Urzędu Skarbowego. Uczniowie zostali zapoznani z funkcjonowaniem placówki, a zaangażowani pracownicy Urzędu Skarbowego przedstawili także możliwości zatrudnienia w przyszłości. W miłej atmosferze klasa 8e wzięła także udział w quizie wiedzy o placówce.

 

zdjęcia

 

Październik

 UCZEŃ MIESIĄCA – PAŹDZIERNIK

Miło Nam poinformować iż tytuł Ucznia Miesiąca Października otrzymał Szymon Świerguła- uczeń klasy 7a.

Szymon to inteligentny i pełen pasji uczeń, którego największym zamiłowaniem jest jazda na hulajnodze. Szymon poświęca swojemu hobby mnóstwo czasu, chociaż znajduję go również na naukę i spotkania z przyjaciółmi. Swoją pasją dzieli się z innymi poprzez utrwalanie wyczynów na hulajnodze w formie krótkich filmików. Jego ulubionym przedmiotem w szkole jest wychowanie fizyczne.

 


FIZYCY NA MAŁOPOLSKIEJ NOCY NAUKOWCÓW 2022

Skoro Politechnika Krakowska bierze udział w Małopolskiej Nocy Naukowców, to my fizycy z SP144 oczywiście natychmiast zjawiamy się w gościnnych jej czyżyńskich progach i spędzamy tam 4 godziny.

Było warto, bo Politechnika przygotowała na tę okazję naprawdę wiele fascynujących pokazów, prelekcji oraz eksperymentów i gdyby nie późna noc, jak również smsy od rodziców „Żyjesz”, Gdzie ty jesteś?”, to chętnie zostalibyśmy tam  jeszcze dłużej.

Z całą pewnością duże wrażenie wywarła na nas studencka pracownia bolidów, której członkowie nie tylko osiągają najwyższe poziomy zaawansowania tu i teraz, ale ciągle się rozwijają i już dziś zapraszają nas do współpracy widząc w nas swoich następców i twierdząc, że 5 lat minie jak z bicza strzelił. 

To, że grafika 3D, to dla nas pestka i potrafimy zaprojektować każdy detal udowodniliśmy pracując w programie CAD, a o tym, że tworzenie skomplikowanych elementów przestrzennych, to nasz chleb powszedni dobitnie potwierdzają nasze dokonania w laboratorium drukarek 3D.

Nie mniej interesująca okazała się hala robotów i tych dużych, i tych małych, i tych   podwodnych, nawodnych i powietrznych, przemysłowych, naukowych oraz edukacyjnych.

Naszą nieskończoną wyobraźnię wykorzystywaliśmy natomiast w eksperymentach z rzeczywistością rozszerzoną, a  wirtualne popiersia w 3D, które sobie zeskanowaliśmy zostaną już z nami na zawsze.


#sadziMydlaklimatu

zdjęcia

http://sp144.pl/wp-content/uploads/2021/10/linia856.gif

Wrzesień

WYCIECZKA KLAS PIĄTYCH DO JURA PARKU

12 października klasy piąte wraz wychowawcami udali się na całodniową wycieczkę do Jura Parku w Krasiejowie. Spacer po parku, podróż Tunelem Czasu oraz zwiedzanie Muzeum Ewolucji Człowieka było połączone z multimedialnymi seansami przybliżającymi historię powstania świata.

 

zdjęcia


ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

„Myślę o Tobie… Polsce się poświęcam. Chowaj naszego syna na dzielnego Polaka”. Te ostatnie słowa, śmiertelnie rannego podczas bitwy nad Bzurą, generał Franciszka Włada stały się mottem obchodów Święta Patrona Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144. Patronem nowohuckiej placówki są Bohaterowie Września 1939 roku.

            Początek roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 miał niezwykle intensywny charakter. Korytarze szkolne zapełniły się rosłymi ósmoklasistami, a dolne piętra wypełniła roześmiana gromada pierwszaków, o których tak naprawdę nie wypad już mówić „maluchy”. Od momentu pasowania na ucznia stali się częścią szkolnej społeczności.

            Wrzesień to szczególny miesiąc w SP 144. Oprócz typowej atmosfery towarzyszącej inauguracji nowego roku pojawiły się także dodatkowe emocje. Powodem były galowe obchody Święta Patrona Szkoły – Bohaterów Września 1939. W tym roku uroczystości zorganizowane zostały w środę 28 września. Świętowanie szkolne rozpoczęła uroczysta Msza odprawiona w Kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W odpowiedni nastrój wprowadził uczestników chór szkolny pod batutą p. Sebastiana Cygana oraz uczniowie, którzy z namaszczeniem recytowali piękne fragmenty poezji. Zainteresowanie wzbudziło wystąpienie pani Katarzyny Rusin, która przejmująco odśpiewała pieśń patriotyczną oraz przypomniała zgromadzonym elegię Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Po zakończeniu Mszy, wyprowadzono sztandar oraz złożono kwiaty i znicze przed tablicą pamiątkową upamiętniającą Patrona Szkoły. Szczególnym momentem spotkania był Apel Poległych wygłoszony przez ks. por. Jarosława Chlebdę, kapelana Wojsk Obrony Terytorialnej.

            Kolejnym punktem uroczystości był wspólny spacer, przypominający uroczysty przemarsz, w którym wzięła udział społeczność SP144. Trasa marszu nie była przypadkowa. Wyznaczała ją linia łącząca ulice, które nazwane zostały na cześć Bohaterów z Września 1939 roku. Uczniowie przeszli ulicami: Generała Kazimierza Sosnkowskiego, Franciszka Kleeberga, Generała Bernarda Monda, Obrońców Warszawy oraz Bitwy nad Bzurą. Przy każdej z ulic znajdował się punkt informacyjny, gdzie uczestnicy marszu zdobyli wiedzę na temat patronów ulic. Warto te informacje przywołać raz jeszcze:

Gen. broni Kazimierz Sosnkowski
10 września 1939 r. został mianowany dowódcą Grupy Armii Południowych. W rozpaczliwym położeniu przyjął koncepcję dowodzenia aktywnego i agresywnego. Kilkakrotnie przełamał niemieckie okrążenia. Stoczył szereg zwycięskich walk. W nocy z 15 na 16 września w Czarnokońcach, rozbił elitarny pułk zmotoryzowany SS-Standarte Germania. W niektórych starciach osobiście walczył z karabinem w ręku. 22 września, widząc bezcelowość dalszych walk (wobec kapitulacji Lwowa przed Armią Czerwoną), nakazał swym żołnierzom rozproszenie i przedzieranie się na Węgry. Sam przedostał się tam przez tereny okupowane przez Armię Czerwoną. Na początku października 1939 r. przez Szwajcarię i Francję dotarł do Wielkiej Brytanii. W latach 1943-1944 pełnił funkcję Wodza Naczelnego Polskich Sił Zbrojnych. Zmarł na emigracji w Kanadzie. Trzykrotnie odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Gen. dyw. Franciszek Kleeberg
Od 9 września 1939 r. pełnił funkcję dowódcy Samodzielnej Grupy Operacyjnej Polesie. W dniach 29-30 września, dowodzone przez niego wojsko pobiło – pod Jabłoniem i Milanowem – wysunięte kolumny oddziałów Armii Czerwonej. 6 października 1939 r., po czterodniowych walkach z Niemcami pod Kockiem, został zmuszony do kapitulacji z powodu braków w zaopatrzeniu i amunicji. Złożył broń jako ostatni polski generał. Kleeberg pozostał jedynym dowódcą Samodzielnej Grupy Operacyjnej bez porażki – przeciwnik pod Kockiem został pobity. Po bitwie dostał się do niewoli niemieckiej. Zmarł 5 kwietnia 1941 r. w obozie jenieckim. Jego symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Został trzykrotnie odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Gen. bryg. Bernard Mond
W wojnie obronnej 1939 r. dowodził 6. Dywizją Piechoty. Gen. Mond bronił korytarza pszczyńskiego, na który nacierała niemiecka 5. Dywizja Pancerna. 20 września 1939 r. wraz z dywizją złożył broń po bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. Trafił do niewoli niemieckiej. Po wyzwoleniu obozu trafił do Francji, skąd w styczniu 1946 r. wrócił do kraju i podjął pracę w Państwowym Biurze Podróży Orbis, jako kierownik oddziału. Do kraju wrócili również jego dwaj synowie, którzy znaleźli się w niemieckich obozach po Powstaniu Warszawskim. Żona i córki zginęły podczas wojny. W 1950 r. został zwolniony z powodów politycznych z pracy w Orbisie i pracował jako pomocnik magazyniera materiałów budowlanych w Spółdzielni Grzegórzki w Krakowie. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Prandoty w Krakowie. Odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Obrońcy Warszawy
Obrońcy Warszawy, to bohater zbiorowy bitwy powietrzno-lądowej stoczonej w obronie stolicy w czasie wojny obronnej 1939 r. W obliczu bezpośredniego zagrożenia miasta, 8 września utworzona została Armia Warszawa, której zadaniem była obrona Stolicy. W trakcie walk o miasto oddziały wojskowe uzyskały znaczne wsparcie ze strony ludności cywilnej, reprezentowanej przez jej prezydenta Stefana Starzyńskiego, mianowanego komisarzem cywilnym obrony Warszawy.

26 września Niemcy przeprowadzili szturm generalny. Mimo znacznej przewagi liczebnej oraz technicznej przeciwnika, około 120 tysięcy żołnierzy polskich odparło zarówno szturm z 26 września, jak i natarcia ponawiane przez Niemców w dniu następnym. Mimo to, w obliczu poważnych strat własnych (żołnierze – 2000 poległych i około 16 000 rannych, ludność cywilna – 10 000 zabitych i około 50 000 rannych), 28 września dowództwo obrony Warszawy podjęło decyzję o kapitulacji. Do niewoli trafiło 100 000 polskich żołnierzy. Podczas oblężenia zniszczeniu uległo ok. 10% zabudowy miasta.

Bitwa nad Bzurą
Ulica upamiętnia bohaterstwo polskich żołnierzy z września 1939 r. Od 9 do 22 września – dwie polskie armie Poznań i Pomorze stoczyły zacięty bój z niemieckimi 8. Armią i 10. Armią z Grupy Armii Południe Süd. Bitwa miała wyjątkowe znaczenie, ponieważ to Polacy wykazali inicjatywę i byli stroną atakującą. Bitwa nad Bzurą była największą bitwą wojny obronnej 1939 roku.

To był niezwykły dzień. Święto Patrona Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 im. Bohaterów Września 1939 przeszło już do historii. Pozostało wspomnienie niezwykłej uroczystości, której nie udałoby się zorganizować bez zaangażowania ludzi wielkiego serca.

zdjęcia

http://sp144.pl/wp-content/uploads/2021/10/linia856.gif

 

 Posted by at 19:35