Rok szkolny 2022/2023

 

Marzec

KONKURS PREZENTACJI WYBORCZYCH W RAMACH PROJEKTU UCZEŃ – OBYWATEL

Klasa 8e w dniu 28.03.2023r. uczestniczyła w kolejnym spotkaniu związanym z projektem Uczeń-Obywatel w Urzędzie Miasta Krakowa. Tym razem młodzież z krakowskich szkół biorących udział w projekcie miała wyłonić spośród siebie przyszłego prezydenta miasta Krakowa.
Kandydatem naszej szkoły była uczennica klasy 8e- Natalia Olbrot, która świetnie zaprezentowała się na scenie zarówno pod kątem merytorycznym jak i artystycznym. Walka była zacięta, startowało aż 7 kandydatów, nie udało się tym razem zdobyć podium ale trzymamy kciuki za przyszłą karierę Natalii oraz dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

zdjęcia


UCZEŃ MIESIĄCA- MARZEC

Miło nam poinformować, iż Uczniem Miesiąca Marca 2023 roku w Naszej Szkole została Laura Giereś- uczennica klasy 6d.
Laura jest ambitną i pełną pozytywnej energii uczennicą naszej szkoły. Oprócz tego iż świetnie się uczy ma również swoją wyjątkową pasję- jazdę konną. Laura trenuję od 3 lat, a nawet brała udział w ścieżce huculskiej dla juniorów w Rudawce Rymanowskiej w sierpniu 2022 roku. Konie są jej wielką pasją, ale kto z Nas nie podziwia tych wspaniałych zwierząt.
Laura pasjonuje się również pływaniem, w wolnym czasie czyta książki, co w dobie wirtualnego świata zasługuje na szczególne uznanie. Jej ulubionymi przedmiotami w szkole są plastyka i historia, a w przyszłości chciałaby zostać weterynarzem.
Trzymamy kciuki aby marzenie Laury się spełniło!

 


FIZYCY EKSPERYMENTOWALI NA UJ

Środowe popołudnie 15 marca 2023 nasi fizycy spędzili na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wzięli udział w eksperymentach z zakresu drgań i fal, które przygotowali dla nich pracownicy tamtejszej Pracowni Pokazów Fizycznych. 

Doświadczenia wskazywały na różnice i podobieństwa między falami mechanicznymi oraz  elektromagnetycznymi z uwzględnieniem ról jakie w procesie ich powstawania odgrywają oscylacje molekuł ośrodka sprężystego i ładunków elektrycznych.

Wnikliwej analizie poddane zostały rozliczne układy drgające, w tym wahadła matematyczne, fizyczne i torsyjne, jak również warunki ich wpadania w rezonanse, dudnienia i oscylacje wzajemnie prostopadłe ujawniające się się w postaci krzywych krzywych Lissajous.

Zaprezentowano także rezonansowe eksplozje układów sprężynowych, tubalne ryki cieplne powietrza, metody wyznaczania mas układów w oparciu o częstotliwości ich drgań własnych, efekt Dopplera, zastosowania radarów i wiele, wiele innych.

A gdy w auli A-1-06 światła zaczęły przygasać nasi panowie nagrodzili prelegentów gromkimi brawami i udali się na nocny spacer po zakamarkach III Kampusu UJ, który w blasku Księżyca stracił swoją naukową powagę i stał się magiczny.


SPOTKANIE AUTORSKIE Z EWĄ ROSOLSKĄ

Dnia 13 marca 2023 roku gościliśmy panią Ewę Rosolską – autorkę serii Tajemnica starego witraża. Podczas spotkania z trzecioklasistami, które odbyło się na dolnym korytarzu, autorka opowiadała o swojej pisarskiej przygodzie.
Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wsłuchiwali się w barwną opowieści o tym, jak powstał pierwszy tom „Tajemnicy starego witraża”. Pomysł na książkę dla młodzieży wyłonił się podczas wypoczynku spędzonego przez autorkę na wsi w pewnym tajemniczym domu…
Pani Ewa Rosolska przyznała, że pisane przez nią książki dla młodych czytelników, to utwory pełne sekretów, niezwykłych zdarzeń, zaklęć i tajemniczych wskazówek, głównie dla osób odważnych i łaknących tajemnic.
W trakcie spotkania pisarka odpowiadała również na liczne pytania dzieci. Chętni mogli nabyć książki z dedykacjami autorki.

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1 marca 2023 r. poczet sztandarowy reprezentował nasza szkołę w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po mszy świętej w katedrze na Wawelu, pochód prowadzony przez banderię konną i orkiestrę wojskową pomaszerował przez Rynek Główny do Galerii Wielkich Polaków w parku Jordana.

zdjęcia


W ŚWIECIE BAJEK – DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

zdjęcia


Luty

UCZEŃ MIESIĄCA

Miło nam poinformować, iż Uczniem Miesiąca Lutego 2023 roku w Naszej Szkole został Oskar Narożnowski- uczeń klasy 8e.
Lewandowski, Ronaldo, Neymar- który młody piłkarz nie chciałby dołączyć do tego zacnego grona? Zapewne każdy, ale nie każdy ma talent piłkarski taki jak nasz uczeń -Oskar. Jego największym marzeniem jest zostać piłkarzem światowej klasy.
Oskar trenuje piłkę nożną od 7 lat, uczęszcza na treningi 3 razy w tygodniu. Wraz z innymi kolegami z drużyny wygrał już wiele turniejów piłki nożnej, stając się posiadaczem dużej ilości nagród.
Poza piłką nożną Oskar lubi słuchać muzyki, jego ulubiony przedmiot to geografia.
Życzymy mu aby kiedyś poprowadził naszą kadrę do zwycięstwa!

Serdecznie gratulujemy!
Zespół ds. Ucznia Zdolnego


Styczeń

#OGARNIAM ŻYCIE

Nasza szkoła bierze udział w projekcie „ #Ogarniam życie”, organizowanym przez  Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa oraz Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną nr 2 w Krakowie. Program realizowany jest w terminie 12.01.2023 r.- 19.05.2023 r.

Celem projektu jest zachęcenie uczniów do podejmowania działań wspierających ich rozwój psychofizyczny i dobre funkcjonowanie psychospołeczne.  Realizowane będą zróżnicowane działania, zarówno uświadamiające o zagrożeniach, jak i promujące zdrowy styl życia i odpowiedzialną rozrywkę.

Reprezentantem szkoły jest klasa VII b, koordynatorami programu są uczniowie

Liliana Buras, Kacper Filo i Szymon Szatkowski z klasy VIII e oraz nauczyciele Anna Strzałba- Kotula i Agnieszka Kozek

Zapraszamy do śledzenia naszych działań na Facebooku i Instagramie.

 

 


Grudzień

WYSTAWA PRZYRODNICZA – „CZŁOWIEK CIĄGLE BADA I POZNAJE MIKRO I MAKRO ŚWIAT”

W pierwszym semestrze tego roku szkolnego uczniowie klas piątych omawiali na lekcjach biologii tematy związane z budową komórkową organizmów, a na lekcjach geografii w klasach szóstych tematy dotyczące Wszechświata i Układu Słonecznego. Efektem omawianych zagadnień są prace wykonane przez uczniów. Tworzono modele przestrzenne, lapbooki lub plakaty. Uczniowie wykazali się wielką wiedzą, umiejętnością wyszukiwania potrzebnych informacji, pomysłowością oraz zmysłem estetycznym w ujęciu tematów, dlatego na korytarzu szkoły, aby zaprezentować te prace, powstała wystawa pt. „Człowiek ciągle bada i poznaje mikro i makro świat”.  Niestety na wystawie nie zmieściły się wszystkie prace, ale dziękujemy wszystkim uczniom, którzy z pasją tworzyli zadane projekty. 

      Nauczyciele biologii i geografii


KOLĘDNICY W SP 144

W środę  (11 stycznia) uczniowie klasy 5d kolędowali w naszej szkole, odwiedzając poszczególne klasy. Przebrani za Świętą Rodzinę, Pasterzy, Mędrców, Aniołów śpiewali kolędy razem z uczniami.
Dziękujemy za zaangażowanie i dobrze spędzony czas.

ŚWIĄTECZNA NIESPODZIANKA – PODZIĘKOWANIE DLA 8E

Klasa 8e tuż przed Świętami włączyła się do akcji Świąteczna niespodzianka. Uczniowie stworzyli listy do podopiecznych hospicjum oraz zorganizowali potrzebne artykuły. Dobro się mnoży kiedy się dzieli


JASEŁKA

22 grudnia uczniowie naszej szkoły brali udział w pięknych jasełkach. Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów klasy 4b, 6b i 6c . Aktorzy z pomocą nauczycieli przygotowywali się do tego przedstawienia już od dłuższego czasu. Wiele prób i wiele wysiłku opłaciło się! Po występie zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Szkolne jasełka przybliżyły nam tematykę Bożego Narodzenia i wprowadziły nas w świąteczny, pogodny  nastrój. Przedstawienie zostało uświetnione kolędami wykonanymi przez szkolny chór.

zdjęcia


UCZEŃ MIESIĄCA – GRUDZIEŃ

Miło nam poinformować, iż Uczniem Miesiąca Grudnia 2022 roku w Naszej Szkole została Sofia Karadeniz- uczennica klasy 7b.
Sofia jest bardzo inteligentną oraz pogodną uczennicą. Jej pasją jest gra na gitarze klasycznej, instrument znalazł miejsce w jej życiu 3 lata temu. Dzięki swoim umiejętnościom Sofia brała udział m.in. w Dniu Otwartym naszej szkoły zapewniając oprawę muzyczną w trakcie przedstawienia dla maluchów.
Sofia umiejętnie łączy swoją pasję z nauką, jej ulubionym przedmiotem jest j. polski, w wolnych chwilach pomiędzy zajęciami szkolnymi, a hobby lubi grać w siatkówkę oraz zdobywać szczyty górskie. Jej marzeniem jest podróż do Japonii.

Serdecznie gratulujemy!

 

 


SZLACHETNA PACZKA – PRZEBIEG AKCJI

zdjęcia

zdjęcia z przebiegu akcji


Listopad

„CHEMIA I ŚWIATŁO” – POKAZ CHEMICZNY NA UJ

zdjęcia


UCZEŃ MIESIĄCA

Miło nam poinformować, iż Uczniem Miesiąca Listopada 2022 roku w Naszej Szkole została Aleksandra Foszcz- uczennica klasy 6d.
Ola jest przesympatyczną i zawsze uśmiechniętą pasjonatką tenisa stołowego, który trenuje już od 5 lat, jednocześnie biorąc udział w licznych turniejach sportowych. Jej zainteresowania jednak nie kończą się jedynie na sporcie- uwielbia biologię, wycieczki krajoznawcze, a swój wolny czas spędza z przyjaciółmi lub opiekując się ukochanym pieskiem.
Ola umiejętnie łączy swoją pasję z nauką, jej ulubionym kolorem jest zielony, a znakiem rozpoznawczym piękny uśmiech, którym dzieli się z innymi.
Serdecznie gratulujemy!


STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM.

W dniu 16 listopada uczniowie klasy 6b przyszli z wizytą do dzieci z klasy 3b w ramach akcji „Starsi czytają młodszym”. Trzecioklasiści wysłuchały czytanej przez starszych kolegów i koleżanki baśni pt. „Kopciuszek”. Choć jest to baśń znana każdemu dziecku, to interpretacja szóstoklasistów sprawiła, że słuchacze mogli jeszcze raz odkryć jej piękno.


ELEKTROODPADY MAJĄ ZASADY


ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

zdjęcia


WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA DO URZĘDU SKARBOWEGO

W dniu 2 listopada 2022r. uczniowie klasy 8e wraz z opiekunami udali się na wycieczkę zawodoznawczą do Urzędu Skarbowego. Uczniowie zostali zapoznani z funkcjonowaniem placówki, a zaangażowani pracownicy Urzędu Skarbowego przedstawili także możliwości zatrudnienia w przyszłości. W miłej atmosferze klasa 8e wzięła także udział w quizie wiedzy o placówce.

 

zdjęcia

 

Październik

 UCZEŃ MIESIĄCA – PAŹDZIERNIK

Miło Nam poinformować iż tytuł Ucznia Miesiąca Października otrzymał Szymon Świerguła- uczeń klasy 7a.

Szymon to inteligentny i pełen pasji uczeń, którego największym zamiłowaniem jest jazda na hulajnodze. Szymon poświęca swojemu hobby mnóstwo czasu, chociaż znajduję go również na naukę i spotkania z przyjaciółmi. Swoją pasją dzieli się z innymi poprzez utrwalanie wyczynów na hulajnodze w formie krótkich filmików. Jego ulubionym przedmiotem w szkole jest wychowanie fizyczne.

 


FIZYCY NA MAŁOPOLSKIEJ NOCY NAUKOWCÓW 2022

Skoro Politechnika Krakowska bierze udział w Małopolskiej Nocy Naukowców, to my fizycy z SP144 oczywiście natychmiast zjawiamy się w gościnnych jej czyżyńskich progach i spędzamy tam 4 godziny.

Było warto, bo Politechnika przygotowała na tę okazję naprawdę wiele fascynujących pokazów, prelekcji oraz eksperymentów i gdyby nie późna noc, jak również smsy od rodziców „Żyjesz”, Gdzie ty jesteś?”, to chętnie zostalibyśmy tam  jeszcze dłużej.

Z całą pewnością duże wrażenie wywarła na nas studencka pracownia bolidów, której członkowie nie tylko osiągają najwyższe poziomy zaawansowania tu i teraz, ale ciągle się rozwijają i już dziś zapraszają nas do współpracy widząc w nas swoich następców i twierdząc, że 5 lat minie jak z bicza strzelił. 

To, że grafika 3D, to dla nas pestka i potrafimy zaprojektować każdy detal udowodniliśmy pracując w programie CAD, a o tym, że tworzenie skomplikowanych elementów przestrzennych, to nasz chleb powszedni dobitnie potwierdzają nasze dokonania w laboratorium drukarek 3D.

Nie mniej interesująca okazała się hala robotów i tych dużych, i tych małych, i tych   podwodnych, nawodnych i powietrznych, przemysłowych, naukowych oraz edukacyjnych.

Naszą nieskończoną wyobraźnię wykorzystywaliśmy natomiast w eksperymentach z rzeczywistością rozszerzoną, a  wirtualne popiersia w 3D, które sobie zeskanowaliśmy zostaną już z nami na zawsze.


#sadziMydlaklimatu

zdjęcia

http://sp144.pl/wp-content/uploads/2021/10/linia856.gif

Wrzesień

WYCIECZKA KLAS PIĄTYCH DO JURA PARKU

12 października klasy piąte wraz wychowawcami udali się na całodniową wycieczkę do Jura Parku w Krasiejowie. Spacer po parku, podróż Tunelem Czasu oraz zwiedzanie Muzeum Ewolucji Człowieka było połączone z multimedialnymi seansami przybliżającymi historię powstania świata.

 

zdjęcia


ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

„Myślę o Tobie… Polsce się poświęcam. Chowaj naszego syna na dzielnego Polaka”. Te ostatnie słowa, śmiertelnie rannego podczas bitwy nad Bzurą, generał Franciszka Włada stały się mottem obchodów Święta Patrona Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144. Patronem nowohuckiej placówki są Bohaterowie Września 1939 roku.

            Początek roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 miał niezwykle intensywny charakter. Korytarze szkolne zapełniły się rosłymi ósmoklasistami, a dolne piętra wypełniła roześmiana gromada pierwszaków, o których tak naprawdę nie wypad już mówić „maluchy”. Od momentu pasowania na ucznia stali się częścią szkolnej społeczności.

            Wrzesień to szczególny miesiąc w SP 144. Oprócz typowej atmosfery towarzyszącej inauguracji nowego roku pojawiły się także dodatkowe emocje. Powodem były galowe obchody Święta Patrona Szkoły – Bohaterów Września 1939. W tym roku uroczystości zorganizowane zostały w środę 28 września. Świętowanie szkolne rozpoczęła uroczysta Msza odprawiona w Kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W odpowiedni nastrój wprowadził uczestników chór szkolny pod batutą p. Sebastiana Cygana oraz uczniowie, którzy z namaszczeniem recytowali piękne fragmenty poezji. Zainteresowanie wzbudziło wystąpienie pani Katarzyny Rusin, która przejmująco odśpiewała pieśń patriotyczną oraz przypomniała zgromadzonym elegię Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Po zakończeniu Mszy, wyprowadzono sztandar oraz złożono kwiaty i znicze przed tablicą pamiątkową upamiętniającą Patrona Szkoły. Szczególnym momentem spotkania był Apel Poległych wygłoszony przez ks. por. Jarosława Chlebdę, kapelana Wojsk Obrony Terytorialnej.

            Kolejnym punktem uroczystości był wspólny spacer, przypominający uroczysty przemarsz, w którym wzięła udział społeczność SP144. Trasa marszu nie była przypadkowa. Wyznaczała ją linia łącząca ulice, które nazwane zostały na cześć Bohaterów z Września 1939 roku. Uczniowie przeszli ulicami: Generała Kazimierza Sosnkowskiego, Franciszka Kleeberga, Generała Bernarda Monda, Obrońców Warszawy oraz Bitwy nad Bzurą. Przy każdej z ulic znajdował się punkt informacyjny, gdzie uczestnicy marszu zdobyli wiedzę na temat patronów ulic. Warto te informacje przywołać raz jeszcze:

Gen. broni Kazimierz Sosnkowski
10 września 1939 r. został mianowany dowódcą Grupy Armii Południowych. W rozpaczliwym położeniu przyjął koncepcję dowodzenia aktywnego i agresywnego. Kilkakrotnie przełamał niemieckie okrążenia. Stoczył szereg zwycięskich walk. W nocy z 15 na 16 września w Czarnokońcach, rozbił elitarny pułk zmotoryzowany SS-Standarte Germania. W niektórych starciach osobiście walczył z karabinem w ręku. 22 września, widząc bezcelowość dalszych walk (wobec kapitulacji Lwowa przed Armią Czerwoną), nakazał swym żołnierzom rozproszenie i przedzieranie się na Węgry. Sam przedostał się tam przez tereny okupowane przez Armię Czerwoną. Na początku października 1939 r. przez Szwajcarię i Francję dotarł do Wielkiej Brytanii. W latach 1943-1944 pełnił funkcję Wodza Naczelnego Polskich Sił Zbrojnych. Zmarł na emigracji w Kanadzie. Trzykrotnie odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Gen. dyw. Franciszek Kleeberg
Od 9 września 1939 r. pełnił funkcję dowódcy Samodzielnej Grupy Operacyjnej Polesie. W dniach 29-30 września, dowodzone przez niego wojsko pobiło – pod Jabłoniem i Milanowem – wysunięte kolumny oddziałów Armii Czerwonej. 6 października 1939 r., po czterodniowych walkach z Niemcami pod Kockiem, został zmuszony do kapitulacji z powodu braków w zaopatrzeniu i amunicji. Złożył broń jako ostatni polski generał. Kleeberg pozostał jedynym dowódcą Samodzielnej Grupy Operacyjnej bez porażki – przeciwnik pod Kockiem został pobity. Po bitwie dostał się do niewoli niemieckiej. Zmarł 5 kwietnia 1941 r. w obozie jenieckim. Jego symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Został trzykrotnie odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Gen. bryg. Bernard Mond
W wojnie obronnej 1939 r. dowodził 6. Dywizją Piechoty. Gen. Mond bronił korytarza pszczyńskiego, na który nacierała niemiecka 5. Dywizja Pancerna. 20 września 1939 r. wraz z dywizją złożył broń po bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. Trafił do niewoli niemieckiej. Po wyzwoleniu obozu trafił do Francji, skąd w styczniu 1946 r. wrócił do kraju i podjął pracę w Państwowym Biurze Podróży Orbis, jako kierownik oddziału. Do kraju wrócili również jego dwaj synowie, którzy znaleźli się w niemieckich obozach po Powstaniu Warszawskim. Żona i córki zginęły podczas wojny. W 1950 r. został zwolniony z powodów politycznych z pracy w Orbisie i pracował jako pomocnik magazyniera materiałów budowlanych w Spółdzielni Grzegórzki w Krakowie. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Prandoty w Krakowie. Odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Obrońcy Warszawy
Obrońcy Warszawy, to bohater zbiorowy bitwy powietrzno-lądowej stoczonej w obronie stolicy w czasie wojny obronnej 1939 r. W obliczu bezpośredniego zagrożenia miasta, 8 września utworzona została Armia Warszawa, której zadaniem była obrona Stolicy. W trakcie walk o miasto oddziały wojskowe uzyskały znaczne wsparcie ze strony ludności cywilnej, reprezentowanej przez jej prezydenta Stefana Starzyńskiego, mianowanego komisarzem cywilnym obrony Warszawy.

26 września Niemcy przeprowadzili szturm generalny. Mimo znacznej przewagi liczebnej oraz technicznej przeciwnika, około 120 tysięcy żołnierzy polskich odparło zarówno szturm z 26 września, jak i natarcia ponawiane przez Niemców w dniu następnym. Mimo to, w obliczu poważnych strat własnych (żołnierze – 2000 poległych i około 16 000 rannych, ludność cywilna – 10 000 zabitych i około 50 000 rannych), 28 września dowództwo obrony Warszawy podjęło decyzję o kapitulacji. Do niewoli trafiło 100 000 polskich żołnierzy. Podczas oblężenia zniszczeniu uległo ok. 10% zabudowy miasta.

Bitwa nad Bzurą
Ulica upamiętnia bohaterstwo polskich żołnierzy z września 1939 r. Od 9 do 22 września – dwie polskie armie Poznań i Pomorze stoczyły zacięty bój z niemieckimi 8. Armią i 10. Armią z Grupy Armii Południe Süd. Bitwa miała wyjątkowe znaczenie, ponieważ to Polacy wykazali inicjatywę i byli stroną atakującą. Bitwa nad Bzurą była największą bitwą wojny obronnej 1939 roku.

To był niezwykły dzień. Święto Patrona Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 im. Bohaterów Września 1939 przeszło już do historii. Pozostało wspomnienie niezwykłej uroczystości, której nie udałoby się zorganizować bez zaangażowania ludzi wielkiego serca.

zdjęcia

http://sp144.pl/wp-content/uploads/2021/10/linia856.gif

 

 Posted by at 19:35