Rok szkolny 2022/2023

 

Czerwiec

PIKNIK FIZYCZNY 2023

Stało się już tradycją, że gdy Słońce zenitalnie zbliża się do Zwrotnika Raka my miłośnicy fizyki z SP144 stroimy gitary, przygotowujemy repertuar, szlifujemy głosy i poszukujemy najlepszych lodów i pizzy w mieście, by odbyć swój doroczny Piknik Fizyczny.

Nie inaczej było w tym roku, kiedy to królowały szantowa „Bitwa”, „We wtorek w schronisku”, „Dym z jałowca” i oczywiście – pizza chłopska.

A wszystko dzięki zamiłowaniu do nauk ścisłych, naszemu Panu od fizyki i Radzie Rodziców, która wsparła nas finansowo.


ŚWIAT OCZAMI MŁODYCH – MURAL

Oto projekt muralu na ścianę szkoły, stworzony przez uczennicę klasy 7b, Aleksandrę Bańdurę. Zdobył on 1. miejsce w etapie szkolnym i został przesłany do etapu ogólnopolskiego konkursu „Świat oczami młodych”. Prace młodych eko-artystów miały przedstawiać zagrożone gatunki zwierząt, roślin i grzybów. Nie udało nam się otrzymać dofinansowania na realizację projektu w drodze konkursu, ale już zastanawiamy się, w jaki sposób pozyskać środki, by mural mógł zdobić boczną ścianę budynku SP 144. Projekt Oli bardzo przypadł nam do gustu. A Wam, jak się podoba?


FIZYKA NARZĘDZIEM HISTORII SZTUKI

Tym razem dr hab. Joanna Kowalczuk z Instytutu Fizyki Molekularnej PAN podzieliła się z naszymi fizykami wiedzą na temat zastosowania metod fizycznych w sprawdzaniu pochodzenia, ocenie stanu zachowania i renowacji dzieł sztuki.

Z wykładu Fizyka dla historii sztuki” przygotowanego m.in. dla nas w ramach cyklu  Fizyki Wartej Poznania można było bowiem dowiedzieć się jak wejść w duszę artysty np.  Van Gogha i dowiedzieć się ile razy zmieniał koncepcję swoich obrazów lub przywrócić oryginalny wygląd dzieła zniszczonego w wyniku nieudanych konserwacji, jak to się stało np. w przypadku „Amora” Jana Vermera.

Metody fizyczne to codzienność niedestrukcyjnej oceny stanu zachowania i diagnostyki obiektów historycznych, w tym rzeźb i malowideł, oraz podstawowe narzędzie weryfikacji ich autentyczności.

Żadna współczesna pracownia konserwacji zabytków nie obędzie się bowiem bez rentgenografii, autoradiografii, magnetycznego rezonansu jądrowego, różnego rodzaju spektroskopii optycznych, czy jądrowych metod datowania pochodzenia obiektów historycznych.


UCZEŃ MIESIĄCA – CZERWIEC

Miło nam poinformować, iż Uczniem Miesiąca Czerwca 2023 roku w Naszej Szkole został Bartłomiej Kowalik- uczeń klasy 8a.
Spławik, wędka, ciężarek karpiowy? Czy te nazwy wydają Wam się obce? Być może ale nie dla……….. Bartłomieja! Nasz pasjonat wędkarstwa , interesuje się tą dziedziną już od 3 lat. Od zeszłego roku rozpoczął udział w zawodach Młodzieżowego Grand Prix Okręgu Kraków, a w tym roku w maju został Mistrzem Okręgu PZW Kraków w kategorii U-15 i we wrześniu wystartuje w Mistrzostwach Polski.
Wędkarstwo to pasja wyjątkowo wymagająca- uczy cierpliwości oraz wytrwałości, a tych cech na pewno nie brakuje Bartłomiejowi.
Dodatkowo, nasz pasjonat świetnie się uczy, jego ulubionym przedmiotem szkolnym jest wychowanie fizyczne, a swój wolny czas spędza na łonie przyrody lub grając na komputerze.
Pozostają Nam jedynie życzenia:
Niech Ci zawsze sprzyja pogoda, łowiska będą pełne, niech ryby ustawiają Ci się w kolejce na haczyk, żebyś zawsze miał ryb tyle, ile chcesz!

Serdecznie gratulujemy!


DZIEŃ AMERYKAŃSKI W SP144

zdjęcia

taniec

Maj

DNI NAUKI Z CHEMII

DO CZEGO SŁUŻĄ EKSPERYMENTY CHEMICZNE?
Zanim jednak przedstawimy nasze pomysły na eksperymenty chemiczne, chcemy się zastanowić, dlaczego je robimy. Wiemy, że naukowcy robią doświadczenia, aby odkryć nowe zależności, pierwiastki i atomy. Chcą potwierdzić albo obalić hipotezy. Dopiero eksperymenty pokazują nam, jak bardzo ciekawy jest chemiczny świat. Jest to jeden ze sposobów, który umożliwia nam zdobywanie wiedzy
w praktyce.
Uczniowie klas ósmych wcielili się w rolę odkrywców samodzielnie wykonując doświadczenia. Bardzo dobrze im poszło:)
Gratulujemy!!!

1)Doświadczenie PASTA DLA SŁONIA ,
Bartosz Filo, Kacper Filo

2)Doświadczenie CHEMICZNE JOJO ,
Amelia Gawlik, Wiktoria Góral

3)Doświadczenie TĘCZA,
Joanna Sobota, Natalia Babij

4)Doświadczenie WULKAN, Antoni Żelichowski,
Jakub Chlupka

5)Doświadczenie SPALANIE MAGNEZU , Milena Zając, Nikola Gułowska, Jakub Broński.

6)Doświadczenie BADANIE ODCZYNU W PROBÓWKACH, wskaźnik: wywar z czerwonej kapusty,
Jan Kwaśnik, Antoni Kamiński

7) Doświadczenie REAKCJA ZOBOJĘTNIANIA,
Hugo Ślusarczyk, Maksym Kupiec

8)Doświadczenie Mleczny obraz
Mateusz Jachna, Adrian Gruca, Wiktor Pietrzyk

DNI NAUKI Z CHEMII

zdjęcia

UCZEŃ MIESIĄCA

Miło nam poinformować, iż Uczniem Miesiąca Maja 2023 roku w Naszej Szkole został Antoni Żelichowski– uczeń klasy 8f.
Nauka to potęgi klucz…jak wielu z Was zastanawia się kim właściwie jest prawdziwy naukowiec? Jakie umiejętności należy posiadać aby Nim zostać? Antoni to przykład idealnego pretendenta do tego miana! Jego wyniki w nauce są imponujące, bierze udział w wielu konkursach z różnych dziedzin z wysokimi wynikami.
Spośród nich warto wspomnieć o tytule finalisty konkursu kuratoryjnego z fizyki. Ten przedmiot obok informatyki to prawdziwe pasje Antoniego. Nauki ścisłe zainteresowały go już na początku szkolnej drogi, dlatego też to im poświęca najwięcej czasu.
W wolnym czasie Antoni lubi aktywnie spędzać czas- jeździ na rowerze, marząc o przyszłej naukowej karierze. Myślicie, że mu się to uda?
My jesteśmy tego pewni!

Serdecznie gratulujemy!
Zespół ds. Ucznia Zdolnego

Kwiecień

ZIELONY ZAKĄTEK

FILM


KONKURS – “ZDROWĄ KANAPKĘ, KTÓRA DAJE MOC”

Kwiecień jest miesiącem wielu akcji społecznych, naukowych. Między innymi, w tym miesiącu, 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia. 

W naszej szkole z tej okazji zwróciliśmy uwagę na ważny zwyczaj jakim jest spożywanie śniadania – posiłku, który daje energię do wszelkich działań na cały dzień!

Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w konkursie na “Zdrową kanapkę, która daje moc”.

Wszystkie osoby zostały nagrodzone za pomysł, inicjatywę i kreatywność, a także wiedzę o zdrowym żywieniu.

zdjęcia


PARK MINIATUR W INWAŁDZIE

Chcielibyście zwiedzić cały świat w 1 dzień?
Klasa 8e udowodniła, że to możliwe! W dniu 27 kwietnia Nasi Uczniowie zawitali do Parku Miniatur w Inwałdzie niedaleko Wadowic. Niczym mityczni podróżnicy przenosili się z kraju do kraju poznając najważniejsze zabytki światowej sławy. Dodatkowo zwiedzili słynną Warownię, w której mogli się wcielić w rolę nieszczęsnych skazańców, a także samodzielnie wykonać powróz. Dodatkową atrakcją był niemal żywy smok, odpowiednik naszego Smoka Wawelskiego. Moc atrakcji zapewne zapamiętają na długo!

zdjęcia


ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

W dniu 26 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Dzięki klasom 8e i 8f dowiedzieliśmy się jak istotna była ona dla zachowania suwerenności kraju oraz jak duży wpływ ma jej dziedzictwo do dzisiaj.
Część artystyczną uroczystości dopełniło przedstawienie naszego szkolnego kółka historyczno-teatralnego CARPE DIEM pt. Jeszcze Polska nie umarła oraz wyjątkowy taniec z flagami zaprezentowany przez klasę 4c. Wspólnie ze szkolnym chórem przypomnieliśmy sobie znane majowe pieśni, a słowa Witaj majowa jutrzenko…. zostaną w naszej pamięci na o wiele dłużej niż zbliżający się weekend majowy.

zdjęcia


PROJEKT#OGARNIAM ŻYCIE

 

Wizyta szkolnych ambasadorów projektu #ogarniam życie w instytucji Klimat – Energia i Gospodarka wodna.

film

 

 

 

 


KOLOROWY ŚWIAT CHEMII


DZIEŃ KULTURY ANTYCZNEJ

W dniu 18 kwietnia naszą szkołę nawiedził duch antyku- cała społeczność szkolna poczuła zapach dojrzałych winogron, smak wykwintnej oliwy oraz powiem delikatnego wiatru znad Olimpu- do świata starożytności zabrali Nas nasi uczniowie.
Mieliśmy okazję zajrzeć do greckiego teatru, w którym obejrzeliśmy niezwykłe ciekawe przedstawienie pt. Martwy język w wykonaniu szkolnego kółka teatralno-historycznego CARPE DIEM.
Z zapałem oglądaliśmy debatę mówców oraz wyjątkowo efektowny pokaz tańca Zorba w wykonaniu klasy VI a. Uroczystość zakończyła recytacja Inwokacji Pana Tadeusza w wykonaniu uczennic klas VIII.
Mamy nadzieję, iż starożytność wraz z jej licznymi zasługami na długo zostanie w naszej pamięci- nie tylko na lekcjach historii.

galeria zdjęć


UCZEŃ MIESIĄCA – KWIECIEŃ

Miło nam poinformować, iż Uczniem Miesiąca Kwietnia 2023 roku w Naszej Szkole została Sylwia Sobczyk- uczennica klasy 4d.
Czy rozpoznajecie tę utalentowaną dziewczynkę ze zdjęcia? Brawo! Sylwia reprezentowała naszą szkołę razem ze swoimi koleżankami i kolegami w konkursie organizowanym przez program You Can Dance. Jej pasją jest gimnastyka artystyczna, którą Sylwia trenuje aż 4 dni w tygodniu po 3-4 godzin.
Jej wysiłek i wielka ambicja przełożyły się na wiele wygranych wśród których największe to m.in. III miejsce na Mistrzostwach Małopolski i zdobycie klasy na Mistrzostwach Polski.
Ulubionymi przedmiotami szkolnymi Sylwii jest język polski i wychowanie fizyczne, w wolnym czasie gra na skrzypcach, udowadniając że jest uczennicą pełną wielu talentów.
Trzymamy kciuki aby Sylwia spełniła wszystkie swoje sportowe oraz prywatne marzenia!


Marzec

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU – 2023

Jak co roku w lutym i marcu rozmawialiśmy na temat bezpieczeństwa w Internecie. Przypomnieliśmy sobie jak serfować w sieci by być bezpiecznym, jak zadbać o swoje media społecznościowe i swoją prywatność, czego unikać i jak reagować na niewłaściwe treści czy zachowania.

galeria

 


KONKURS PREZENTACJI WYBORCZYCH W RAMACH PROJEKTU UCZEŃ – OBYWATEL

Klasa 8e w dniu 28.03.2023r. uczestniczyła w kolejnym spotkaniu związanym z projektem Uczeń-Obywatel w Urzędzie Miasta Krakowa. Tym razem młodzież z krakowskich szkół biorących udział w projekcie miała wyłonić spośród siebie przyszłego prezydenta miasta Krakowa.
Kandydatem naszej szkoły była uczennica klasy 8e- Natalia Olbrot, która świetnie zaprezentowała się na scenie zarówno pod kątem merytorycznym jak i artystycznym. Walka była zacięta, startowało aż 7 kandydatów, nie udało się tym razem zdobyć podium ale trzymamy kciuki za przyszłą karierę Natalii oraz dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

zdjęcia


UCZEŃ MIESIĄCA- MARZEC

Miło nam poinformować, iż Uczniem Miesiąca Marca 2023 roku w Naszej Szkole została Laura Giereś- uczennica klasy 6d.
Laura jest ambitną i pełną pozytywnej energii uczennicą naszej szkoły. Oprócz tego iż świetnie się uczy ma również swoją wyjątkową pasję- jazdę konną. Laura trenuję od 3 lat, a nawet brała udział w ścieżce huculskiej dla juniorów w Rudawce Rymanowskiej w sierpniu 2022 roku. Konie są jej wielką pasją, ale kto z Nas nie podziwia tych wspaniałych zwierząt.
Laura pasjonuje się również pływaniem, w wolnym czasie czyta książki, co w dobie wirtualnego świata zasługuje na szczególne uznanie. Jej ulubionymi przedmiotami w szkole są plastyka i historia, a w przyszłości chciałaby zostać weterynarzem.
Trzymamy kciuki aby marzenie Laury się spełniło!

 


FIZYCY EKSPERYMENTOWALI NA UJ

Środowe popołudnie 15 marca 2023 nasi fizycy spędzili na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wzięli udział w eksperymentach z zakresu drgań i fal, które przygotowali dla nich pracownicy tamtejszej Pracowni Pokazów Fizycznych. 

Doświadczenia wskazywały na różnice i podobieństwa między falami mechanicznymi oraz  elektromagnetycznymi z uwzględnieniem ról jakie w procesie ich powstawania odgrywają oscylacje molekuł ośrodka sprężystego i ładunków elektrycznych.

Wnikliwej analizie poddane zostały rozliczne układy drgające, w tym wahadła matematyczne, fizyczne i torsyjne, jak również warunki ich wpadania w rezonanse, dudnienia i oscylacje wzajemnie prostopadłe ujawniające się się w postaci krzywych krzywych Lissajous.

Zaprezentowano także rezonansowe eksplozje układów sprężynowych, tubalne ryki cieplne powietrza, metody wyznaczania mas układów w oparciu o częstotliwości ich drgań własnych, efekt Dopplera, zastosowania radarów i wiele, wiele innych.

A gdy w auli A-1-06 światła zaczęły przygasać nasi panowie nagrodzili prelegentów gromkimi brawami i udali się na nocny spacer po zakamarkach III Kampusu UJ, który w blasku Księżyca stracił swoją naukową powagę i stał się magiczny.


SPOTKANIE AUTORSKIE Z EWĄ ROSOLSKĄ

Dnia 13 marca 2023 roku gościliśmy panią Ewę Rosolską – autorkę serii Tajemnica starego witraża. Podczas spotkania z trzecioklasistami, które odbyło się na dolnym korytarzu, autorka opowiadała o swojej pisarskiej przygodzie.
Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wsłuchiwali się w barwną opowieści o tym, jak powstał pierwszy tom „Tajemnicy starego witraża”. Pomysł na książkę dla młodzieży wyłonił się podczas wypoczynku spędzonego przez autorkę na wsi w pewnym tajemniczym domu…
Pani Ewa Rosolska przyznała, że pisane przez nią książki dla młodych czytelników, to utwory pełne sekretów, niezwykłych zdarzeń, zaklęć i tajemniczych wskazówek, głównie dla osób odważnych i łaknących tajemnic.
W trakcie spotkania pisarka odpowiadała również na liczne pytania dzieci. Chętni mogli nabyć książki z dedykacjami autorki.

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1 marca 2023 r. poczet sztandarowy reprezentował nasza szkołę w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po mszy świętej w katedrze na Wawelu, pochód prowadzony przez banderię konną i orkiestrę wojskową pomaszerował przez Rynek Główny do Galerii Wielkich Polaków w parku Jordana.

zdjęcia


W ŚWIECIE BAJEK – DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

zdjęcia


Luty

UCZEŃ MIESIĄCA

Miło nam poinformować, iż Uczniem Miesiąca Lutego 2023 roku w Naszej Szkole został Oskar Narożnowski- uczeń klasy 8e.
Lewandowski, Ronaldo, Neymar- który młody piłkarz nie chciałby dołączyć do tego zacnego grona? Zapewne każdy, ale nie każdy ma talent piłkarski taki jak nasz uczeń -Oskar. Jego największym marzeniem jest zostać piłkarzem światowej klasy.
Oskar trenuje piłkę nożną od 7 lat, uczęszcza na treningi 3 razy w tygodniu. Wraz z innymi kolegami z drużyny wygrał już wiele turniejów piłki nożnej, stając się posiadaczem dużej ilości nagród.
Poza piłką nożną Oskar lubi słuchać muzyki, jego ulubiony przedmiot to geografia.
Życzymy mu aby kiedyś poprowadził naszą kadrę do zwycięstwa!

Serdecznie gratulujemy!
Zespół ds. Ucznia Zdolnego


Styczeń

#OGARNIAM ŻYCIE

Nasza szkoła bierze udział w projekcie „ #Ogarniam życie”, organizowanym przez  Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa oraz Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną nr 2 w Krakowie. Program realizowany jest w terminie 12.01.2023 r.- 19.05.2023 r.

Celem projektu jest zachęcenie uczniów do podejmowania działań wspierających ich rozwój psychofizyczny i dobre funkcjonowanie psychospołeczne.  Realizowane będą zróżnicowane działania, zarówno uświadamiające o zagrożeniach, jak i promujące zdrowy styl życia i odpowiedzialną rozrywkę.

Reprezentantem szkoły jest klasa VII b, koordynatorami programu są uczniowie

Liliana Buras, Kacper Filo i Szymon Szatkowski z klasy VIII e oraz nauczyciele Anna Strzałba- Kotula i Agnieszka Kozek

Zapraszamy do śledzenia naszych działań na Facebooku i Instagramie.

 

 


Grudzień

WYSTAWA PRZYRODNICZA – „CZŁOWIEK CIĄGLE BADA I POZNAJE MIKRO I MAKRO ŚWIAT”

W pierwszym semestrze tego roku szkolnego uczniowie klas piątych omawiali na lekcjach biologii tematy związane z budową komórkową organizmów, a na lekcjach geografii w klasach szóstych tematy dotyczące Wszechświata i Układu Słonecznego. Efektem omawianych zagadnień są prace wykonane przez uczniów. Tworzono modele przestrzenne, lapbooki lub plakaty. Uczniowie wykazali się wielką wiedzą, umiejętnością wyszukiwania potrzebnych informacji, pomysłowością oraz zmysłem estetycznym w ujęciu tematów, dlatego na korytarzu szkoły, aby zaprezentować te prace, powstała wystawa pt. „Człowiek ciągle bada i poznaje mikro i makro świat”.  Niestety na wystawie nie zmieściły się wszystkie prace, ale dziękujemy wszystkim uczniom, którzy z pasją tworzyli zadane projekty. 

      Nauczyciele biologii i geografii


KOLĘDNICY W SP 144

W środę  (11 stycznia) uczniowie klasy 5d kolędowali w naszej szkole, odwiedzając poszczególne klasy. Przebrani za Świętą Rodzinę, Pasterzy, Mędrców, Aniołów śpiewali kolędy razem z uczniami.
Dziękujemy za zaangażowanie i dobrze spędzony czas.

ŚWIĄTECZNA NIESPODZIANKA – PODZIĘKOWANIE DLA 8E

Klasa 8e tuż przed Świętami włączyła się do akcji Świąteczna niespodzianka. Uczniowie stworzyli listy do podopiecznych hospicjum oraz zorganizowali potrzebne artykuły. Dobro się mnoży kiedy się dzieli


JASEŁKA

22 grudnia uczniowie naszej szkoły brali udział w pięknych jasełkach. Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów klasy 4b, 6b i 6c . Aktorzy z pomocą nauczycieli przygotowywali się do tego przedstawienia już od dłuższego czasu. Wiele prób i wiele wysiłku opłaciło się! Po występie zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Szkolne jasełka przybliżyły nam tematykę Bożego Narodzenia i wprowadziły nas w świąteczny, pogodny  nastrój. Przedstawienie zostało uświetnione kolędami wykonanymi przez szkolny chór.

zdjęcia


UCZEŃ MIESIĄCA – GRUDZIEŃ

Miło nam poinformować, iż Uczniem Miesiąca Grudnia 2022 roku w Naszej Szkole została Sofia Karadeniz- uczennica klasy 7b.
Sofia jest bardzo inteligentną oraz pogodną uczennicą. Jej pasją jest gra na gitarze klasycznej, instrument znalazł miejsce w jej życiu 3 lata temu. Dzięki swoim umiejętnościom Sofia brała udział m.in. w Dniu Otwartym naszej szkoły zapewniając oprawę muzyczną w trakcie przedstawienia dla maluchów.
Sofia umiejętnie łączy swoją pasję z nauką, jej ulubionym przedmiotem jest j. polski, w wolnych chwilach pomiędzy zajęciami szkolnymi, a hobby lubi grać w siatkówkę oraz zdobywać szczyty górskie. Jej marzeniem jest podróż do Japonii.

Serdecznie gratulujemy!

 

 


SZLACHETNA PACZKA – PRZEBIEG AKCJI

zdjęcia

zdjęcia z przebiegu akcji


Listopad

„CHEMIA I ŚWIATŁO” – POKAZ CHEMICZNY NA UJ

zdjęcia


UCZEŃ MIESIĄCA

Miło nam poinformować, iż Uczniem Miesiąca Listopada 2022 roku w Naszej Szkole została Aleksandra Foszcz- uczennica klasy 6d.
Ola jest przesympatyczną i zawsze uśmiechniętą pasjonatką tenisa stołowego, który trenuje już od 5 lat, jednocześnie biorąc udział w licznych turniejach sportowych. Jej zainteresowania jednak nie kończą się jedynie na sporcie- uwielbia biologię, wycieczki krajoznawcze, a swój wolny czas spędza z przyjaciółmi lub opiekując się ukochanym pieskiem.
Ola umiejętnie łączy swoją pasję z nauką, jej ulubionym kolorem jest zielony, a znakiem rozpoznawczym piękny uśmiech, którym dzieli się z innymi.
Serdecznie gratulujemy!


STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM.

W dniu 16 listopada uczniowie klasy 6b przyszli z wizytą do dzieci z klasy 3b w ramach akcji „Starsi czytają młodszym”. Trzecioklasiści wysłuchały czytanej przez starszych kolegów i koleżanki baśni pt. „Kopciuszek”. Choć jest to baśń znana każdemu dziecku, to interpretacja szóstoklasistów sprawiła, że słuchacze mogli jeszcze raz odkryć jej piękno.


ELEKTROODPADY MAJĄ ZASADY


ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

zdjęcia


WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA DO URZĘDU SKARBOWEGO

W dniu 2 listopada 2022r. uczniowie klasy 8e wraz z opiekunami udali się na wycieczkę zawodoznawczą do Urzędu Skarbowego. Uczniowie zostali zapoznani z funkcjonowaniem placówki, a zaangażowani pracownicy Urzędu Skarbowego przedstawili także możliwości zatrudnienia w przyszłości. W miłej atmosferze klasa 8e wzięła także udział w quizie wiedzy o placówce.

 

zdjęcia

 

Październik

 UCZEŃ MIESIĄCA – PAŹDZIERNIK

Miło Nam poinformować iż tytuł Ucznia Miesiąca Października otrzymał Szymon Świerguła- uczeń klasy 7a.

Szymon to inteligentny i pełen pasji uczeń, którego największym zamiłowaniem jest jazda na hulajnodze. Szymon poświęca swojemu hobby mnóstwo czasu, chociaż znajduję go również na naukę i spotkania z przyjaciółmi. Swoją pasją dzieli się z innymi poprzez utrwalanie wyczynów na hulajnodze w formie krótkich filmików. Jego ulubionym przedmiotem w szkole jest wychowanie fizyczne.

 


FIZYCY NA MAŁOPOLSKIEJ NOCY NAUKOWCÓW 2022

Skoro Politechnika Krakowska bierze udział w Małopolskiej Nocy Naukowców, to my fizycy z SP144 oczywiście natychmiast zjawiamy się w gościnnych jej czyżyńskich progach i spędzamy tam 4 godziny.

Było warto, bo Politechnika przygotowała na tę okazję naprawdę wiele fascynujących pokazów, prelekcji oraz eksperymentów i gdyby nie późna noc, jak również smsy od rodziców „Żyjesz”, Gdzie ty jesteś?”, to chętnie zostalibyśmy tam  jeszcze dłużej.

Z całą pewnością duże wrażenie wywarła na nas studencka pracownia bolidów, której członkowie nie tylko osiągają najwyższe poziomy zaawansowania tu i teraz, ale ciągle się rozwijają i już dziś zapraszają nas do współpracy widząc w nas swoich następców i twierdząc, że 5 lat minie jak z bicza strzelił. 

To, że grafika 3D, to dla nas pestka i potrafimy zaprojektować każdy detal udowodniliśmy pracując w programie CAD, a o tym, że tworzenie skomplikowanych elementów przestrzennych, to nasz chleb powszedni dobitnie potwierdzają nasze dokonania w laboratorium drukarek 3D.

Nie mniej interesująca okazała się hala robotów i tych dużych, i tych małych, i tych   podwodnych, nawodnych i powietrznych, przemysłowych, naukowych oraz edukacyjnych.

Naszą nieskończoną wyobraźnię wykorzystywaliśmy natomiast w eksperymentach z rzeczywistością rozszerzoną, a  wirtualne popiersia w 3D, które sobie zeskanowaliśmy zostaną już z nami na zawsze.


#sadziMydlaklimatu

zdjęcia

http://sp144.pl/wp-content/uploads/2021/10/linia856.gif

Wrzesień

WYCIECZKA KLAS PIĄTYCH DO JURA PARKU

12 października klasy piąte wraz wychowawcami udali się na całodniową wycieczkę do Jura Parku w Krasiejowie. Spacer po parku, podróż Tunelem Czasu oraz zwiedzanie Muzeum Ewolucji Człowieka było połączone z multimedialnymi seansami przybliżającymi historię powstania świata.

 

zdjęcia


ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

„Myślę o Tobie… Polsce się poświęcam. Chowaj naszego syna na dzielnego Polaka”. Te ostatnie słowa, śmiertelnie rannego podczas bitwy nad Bzurą, generał Franciszka Włada stały się mottem obchodów Święta Patrona Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144. Patronem nowohuckiej placówki są Bohaterowie Września 1939 roku.

            Początek roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 miał niezwykle intensywny charakter. Korytarze szkolne zapełniły się rosłymi ósmoklasistami, a dolne piętra wypełniła roześmiana gromada pierwszaków, o których tak naprawdę nie wypad już mówić „maluchy”. Od momentu pasowania na ucznia stali się częścią szkolnej społeczności.

            Wrzesień to szczególny miesiąc w SP 144. Oprócz typowej atmosfery towarzyszącej inauguracji nowego roku pojawiły się także dodatkowe emocje. Powodem były galowe obchody Święta Patrona Szkoły – Bohaterów Września 1939. W tym roku uroczystości zorganizowane zostały w środę 28 września. Świętowanie szkolne rozpoczęła uroczysta Msza odprawiona w Kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W odpowiedni nastrój wprowadził uczestników chór szkolny pod batutą p. Sebastiana Cygana oraz uczniowie, którzy z namaszczeniem recytowali piękne fragmenty poezji. Zainteresowanie wzbudziło wystąpienie pani Katarzyny Rusin, która przejmująco odśpiewała pieśń patriotyczną oraz przypomniała zgromadzonym elegię Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Po zakończeniu Mszy, wyprowadzono sztandar oraz złożono kwiaty i znicze przed tablicą pamiątkową upamiętniającą Patrona Szkoły. Szczególnym momentem spotkania był Apel Poległych wygłoszony przez ks. por. Jarosława Chlebdę, kapelana Wojsk Obrony Terytorialnej.

            Kolejnym punktem uroczystości był wspólny spacer, przypominający uroczysty przemarsz, w którym wzięła udział społeczność SP144. Trasa marszu nie była przypadkowa. Wyznaczała ją linia łącząca ulice, które nazwane zostały na cześć Bohaterów z Września 1939 roku. Uczniowie przeszli ulicami: Generała Kazimierza Sosnkowskiego, Franciszka Kleeberga, Generała Bernarda Monda, Obrońców Warszawy oraz Bitwy nad Bzurą. Przy każdej z ulic znajdował się punkt informacyjny, gdzie uczestnicy marszu zdobyli wiedzę na temat patronów ulic. Warto te informacje przywołać raz jeszcze:

Gen. broni Kazimierz Sosnkowski
10 września 1939 r. został mianowany dowódcą Grupy Armii Południowych. W rozpaczliwym położeniu przyjął koncepcję dowodzenia aktywnego i agresywnego. Kilkakrotnie przełamał niemieckie okrążenia. Stoczył szereg zwycięskich walk. W nocy z 15 na 16 września w Czarnokońcach, rozbił elitarny pułk zmotoryzowany SS-Standarte Germania. W niektórych starciach osobiście walczył z karabinem w ręku. 22 września, widząc bezcelowość dalszych walk (wobec kapitulacji Lwowa przed Armią Czerwoną), nakazał swym żołnierzom rozproszenie i przedzieranie się na Węgry. Sam przedostał się tam przez tereny okupowane przez Armię Czerwoną. Na początku października 1939 r. przez Szwajcarię i Francję dotarł do Wielkiej Brytanii. W latach 1943-1944 pełnił funkcję Wodza Naczelnego Polskich Sił Zbrojnych. Zmarł na emigracji w Kanadzie. Trzykrotnie odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Gen. dyw. Franciszek Kleeberg
Od 9 września 1939 r. pełnił funkcję dowódcy Samodzielnej Grupy Operacyjnej Polesie. W dniach 29-30 września, dowodzone przez niego wojsko pobiło – pod Jabłoniem i Milanowem – wysunięte kolumny oddziałów Armii Czerwonej. 6 października 1939 r., po czterodniowych walkach z Niemcami pod Kockiem, został zmuszony do kapitulacji z powodu braków w zaopatrzeniu i amunicji. Złożył broń jako ostatni polski generał. Kleeberg pozostał jedynym dowódcą Samodzielnej Grupy Operacyjnej bez porażki – przeciwnik pod Kockiem został pobity. Po bitwie dostał się do niewoli niemieckiej. Zmarł 5 kwietnia 1941 r. w obozie jenieckim. Jego symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Został trzykrotnie odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Gen. bryg. Bernard Mond
W wojnie obronnej 1939 r. dowodził 6. Dywizją Piechoty. Gen. Mond bronił korytarza pszczyńskiego, na który nacierała niemiecka 5. Dywizja Pancerna. 20 września 1939 r. wraz z dywizją złożył broń po bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. Trafił do niewoli niemieckiej. Po wyzwoleniu obozu trafił do Francji, skąd w styczniu 1946 r. wrócił do kraju i podjął pracę w Państwowym Biurze Podróży Orbis, jako kierownik oddziału. Do kraju wrócili również jego dwaj synowie, którzy znaleźli się w niemieckich obozach po Powstaniu Warszawskim. Żona i córki zginęły podczas wojny. W 1950 r. został zwolniony z powodów politycznych z pracy w Orbisie i pracował jako pomocnik magazyniera materiałów budowlanych w Spółdzielni Grzegórzki w Krakowie. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Prandoty w Krakowie. Odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Obrońcy Warszawy
Obrońcy Warszawy, to bohater zbiorowy bitwy powietrzno-lądowej stoczonej w obronie stolicy w czasie wojny obronnej 1939 r. W obliczu bezpośredniego zagrożenia miasta, 8 września utworzona została Armia Warszawa, której zadaniem była obrona Stolicy. W trakcie walk o miasto oddziały wojskowe uzyskały znaczne wsparcie ze strony ludności cywilnej, reprezentowanej przez jej prezydenta Stefana Starzyńskiego, mianowanego komisarzem cywilnym obrony Warszawy.

26 września Niemcy przeprowadzili szturm generalny. Mimo znacznej przewagi liczebnej oraz technicznej przeciwnika, około 120 tysięcy żołnierzy polskich odparło zarówno szturm z 26 września, jak i natarcia ponawiane przez Niemców w dniu następnym. Mimo to, w obliczu poważnych strat własnych (żołnierze – 2000 poległych i około 16 000 rannych, ludność cywilna – 10 000 zabitych i około 50 000 rannych), 28 września dowództwo obrony Warszawy podjęło decyzję o kapitulacji. Do niewoli trafiło 100 000 polskich żołnierzy. Podczas oblężenia zniszczeniu uległo ok. 10% zabudowy miasta.

Bitwa nad Bzurą
Ulica upamiętnia bohaterstwo polskich żołnierzy z września 1939 r. Od 9 do 22 września – dwie polskie armie Poznań i Pomorze stoczyły zacięty bój z niemieckimi 8. Armią i 10. Armią z Grupy Armii Południe Süd. Bitwa miała wyjątkowe znaczenie, ponieważ to Polacy wykazali inicjatywę i byli stroną atakującą. Bitwa nad Bzurą była największą bitwą wojny obronnej 1939 roku.

To był niezwykły dzień. Święto Patrona Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 im. Bohaterów Września 1939 przeszło już do historii. Pozostało wspomnienie niezwykłej uroczystości, której nie udałoby się zorganizować bez zaangażowania ludzi wielkiego serca.

zdjęcia

http://sp144.pl/wp-content/uploads/2021/10/linia856.gif

 

 Posted by at 19:35