Działania Szkolnego Koła Wolontariatu w roku szkolnym 2019/2020

 

 Pierwsze spotkanie Szkolnego Koła Wolontariatu.

betterlogo314 września 2019 roku odbyło się pierwsze spotkanie uczniów z klas siódmych i  ósmych, którzy chcą zostać wolontariuszami i  działać w Szkolnym Kole Wolontariatu. W trakcie spotkania wolontariusze zostali zapoznani z regulaminem Szkolnego Koła Wolontariatu, zasadami współpracy, przekazywania informacji. Wysłuchali informacji o planowanych akcjach i zostali zachęceni do poszukiwania nowych akcji, które będziemy mogli realizować w szkole.

Została wybrana Rada Wolontariatu w składzie: Gabriela Stępień, Wiktoria Klimczyk, Emilia Worożko.

55 Wolontariuszy, ochoczo ruszyło do pracy.

Kredkobranie

kredkobranie„Kredkobranie” to pierwsza akcja w którą zaangażowali się nasi wolontariusze w bieżącym roku szkolnym. Już drugi rok  pomagamy dzieciom i młodzieży o polskich korzeniach, a mieszkającym na terenach dawnych Kresów (aktualnie na obszarach znajdujących się poza granicami Polski) Zbieraliśmy przybory szkolne, materiały plastyczne i nowe egzemplarze lektur szkolnych. Kredkobranie to akcja organizowana w całej Polsce, a miała na celu  pokazać zamieszkującym poza granicami Rzeczypospolitej polskim dzieciom i młodzieży, że ich przyjaciele z „Macierzy” pamiętają o nich i w miarę swoich możliwości chcą im pomóc. W dniach 23 – 27 września wolontariusze zorganizowali zbiórkę przyborów szkolnych, które przekazali fundacji Ignatianum. Zostaną one wysłane do potrzebujących rodaków i na pewno wywołają nie jeden uśmiech. Każdemu, kto włączył się  w nasza akcje serdecznie dziękujemy.

Pomagamy Fundacji „Promień Nadziei”

promień nadzieiSzkolne Koło Wolontariatu kontynuuje współpracę z Fundacja Promień Nadziei, a nasi Wolontariusze zobowiązali się pomagać Fundacji w realizacji ich statutowych działań. Akcje odbywają się w sklepach, hipermarketach – wolontariusze zbierają fundusze do puszek, pomagają pakować zakupy, rozdają informacje o działalności Fundacji.

Dzień Muffinki

W dniu 21.10.2019r. odbyła się akcja charytatywna ,,Dzień muffinki” organizowana przez  Szkolne Koło Wolontariatu. W tym dniu pomaganie miało smak muffinek. Tym samym rozpoczęliśmy starania o certyfikat „Szkoła z Pasją Pomagania” przyznawany przez Fundację Alma Spei. Pierwsze zadanie to spełnienie mikołajkowego marzenia podopiecznego Fundacji. Aby zebrać fundusze na prezent Wolontariusze sprzedawali samodzielnie upieczone przez siebie babeczki. Dzięki dobremu sercu wolontariuszy, uczniów i nauczycieli zebraliśmy kwotę: 968,21 zł, która pozwoli kupić cudowny prezent ciężko choremu chłopcu. Dziękujemy

galeria zdjęć

Tydzień Postaci z Bajek

W dniach 04-07.11.2019 r. odbyła się akcja ”Tydzień Postaci z Bajek” organizowana przez  Szkolne Koło Wolontariatu. Wolontariusze, przebrani za postacie z bajek, sprawdzali wiedzę uczniów klas 0-3, poprzez zadawanie im zagadek z różnych bajek. Uczniowie każdej klasy na zakończenie bajkowego dnia otrzymali dyplom dla klasy oraz zakładki do książek własnoręcznie robione przez wolontariuszy. Ponadto każdy klasa miała okazję zapozować do zdjęcia na specjalnie przygotowanej bajkowej ściance.

Rymowane wierszyki bardzo podobały się najmłodszym uczniom, a wspólna zabaw przyniosła wiele radości i tym małym i tym dużym. Moc bajek i bajkowych postaci znowu zdziałała cuda.

galeria zdjęć

Kwesta Listopadowa

W dniu 02.11.2019r. na Cmentarzu Prądnik Czerwony odbyła się akcja charytatywna ,,Kwesta Listopadowa”. Już po raz trzeci Szkolne Koło Wolontariatu we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” zbierało fundusze na rzecz podopiecznych hospicjum.

galeria zdjęć

BohaterOn w Twojej Szkole

W połowie października nasza szkoła zaangażowała się po raz kolejny w ogólnopolską akcję „BohaterOn w Twojej Szkole”. Otrzymaliśmy materiały informacyjne i edukacyjne od fundacji Rosa, która koordynuje przedsięwzięcie.

Zgodnie z regulaminem zadaniem każdej zgłoszonej do projektu placówki było przeprowadzenie akcji pisania kartek, laurek bądź listów do żyjących uczestników Powstania Warszawskiego.

Nasi uczniowie przygotowali skrzynkę, do której należało wrzucać kartki dla Powstańców, powiesili plakaty informujące o akcji, ogłosili akcję przez radiolę. Zebrane prace odesłano na adres fundacji Rosa. Z pewnością wywołają wzruszenie u osoby, która je otrzyma.

galeria zdjęć

 Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

 klub szkół unicef Ponieważ nasza szkoła przystąpiła do klubu szkół UNICEF w dniu 20 listopada świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W ramach święta uczniowie oraz nauczyciele SP 144 ubrali się na niebiesko, by solidaryzować się z dziećmi na całym świecie. Wolontariusze przygotowali plakaty, z których została stworzona wystawa. Ponadto napisali oni listy do uczniów klas młodszych (1-3), w których wyjaśnili czym jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, dlaczego jest on dla nas ważny oraz złożyli życzenia młodszym kolegom i koleżankom. Drzwi sal lekcyjnych udekorowali fragmentami Konwencji Praw Dziecka. Zarówno klasy młodsze jak i starsze otrzymały ciekawe materiały do przeprowadzenia lekcji dotyczącej Praw Dziecka (prezentacje, kahoot, zadania). Na długich przerwach zrobione zostały „niebieskie” grupowe zdjęcia.

galeria zdjęć

 

Mikołajkowe marzenia

Udało się nam spełnić mikołajkowe marzenie ciężko chorego chłopca. Zakupiliśmy dokładnie to, co było w liście do Świętego Mikołaja, a także dołożyliśmy od siebie małą niespodziankę. Myślimy, że dzięki temu na twarzy Mateusza zajaśnieje promienisty uśmiech.

001

„Idą święta, nie o smsie, lecz o kartce pamiętaj”

ida_swieta_11W dniach  10-12 grudnia 2019 roku odbyła się akcja świąteczna  ,,Idą święta, nie o smsie, lecz o kartce pamiętaj” organizowana przez  Szkolne Koło Wolontariatu. Celem naszej akcji było zwrócenie uwagi wszystkich, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, jak również kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych. Wolontariusze wspólnie z uczniami klas I-III redagowali życzenia świąteczne, pomagali zaadresować kartki oraz towarzyszyli najmłodszym uczniom w drodze na pocztę, aby wysłać te  kartki do ich rodzin.

galeria zdjęć

Kiermasz mikołajkowo- świąteczny

 W dniach 5 i 6 grudnia 2019 r. odbył się w szkole kiermasz mikołajkowo- świąteczny dla uczniów klas 1- 8. Wolontariusze własnoręcznie wykonali ozdoby, przygotowali ogłoszenie na stronę internetową szkoły oraz plakat. Dochód ze sprzedaży wyniósł 220 zł.  Pieniądze  zostały przekazane Fundacji Alma Spei.

galeria zdjęć

„Serducho dla Marysi”                        

 W dniu 20.01.2020r. odbyła się akcja charytatywna ,,Serducho dla Marysi” organizowana przez  Szkolne Koło Wolontariatu. Akcja była organizowana we współpracy z Fundacją „Wygrajmy Siebie”.

Fundacja „Wygrajmy Siebie” zorganizowała akcję pomocy 11-miesięcznej, która potrzebuje terapii genowej. To jedyna metoda mogąca pomóc Marysi, cierpiącej na zanik mięśni typu pierwszego (dziewczynka, nie podnosi główki, nie oddycha samodzielnie). 

Akcja „Serducho dla Marysi” rozpoczęła się w Krakowie, mieście gdzie w Szpitalu Dziecięcym, leczyła się dziewczynka. W akcji „Serducho dla Marysi” chodziło przede wszystkim o rozpropagowanie wiedzy o przypadku dziewczynki i konieczności pomocy. Akcja polegała na utworzeniu z uczniów  serca i zrobienia zdjęcia z góry, tak by było widać, kształt utworzonej figury. Z przesłanych zdjęć organizatorzy utworzyli grafikę jednego ogromnego serca. 

galeria zdjęć

Słodkie walentynki – serce za serce

14 lutego Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało kiermasz „Słodkie Walentynki”. Słodycze w kształcie serc: lizaki, pierniki, galaretki i babeczki cieszyły się ogromną popularnością wśród uczniów, zarówno młodszych jak i starszych. Tegoroczne Walentynki były tym słodsze, że uczniowie okazali serce potrzebującym: zebrana kwota 480 zł została przekazana Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Dziękujemy.

galeria zdjęć

Bajkowy Dzień Otwarty Szkoły
W dniu 26 lutego naszą szkołę odwiedziło bardzo dużo znamienitych gości. Były to nie tylko przedszkolaki, które przyszły z rodzicami zwiedzić szkołę. Byli to również mieszkańcy świata bajek. A wśród nich czarownice, klaun, jednorożce, Czerwony Kapturek, wróżki, księżniczki, Królewna Śnieżka, Coco, a nawet sam Shrek i Fiona. To właśnie w te postacie wcielili się nasi cudowni wolontariusze, którzy specjalnie na tą uroczystość przygotowali małe przedstawienie. Wykazali się olbrzymimi talentami aktorskimi i zostali bardzo serdecznie przyjęci przez wszystkich dzieciaków. Dzieciaki natomiast mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu bajek, a ponieważ była wspaniała, zostali za to hojnie nagrodzeni. Wszystkim bardzo się podobało. 
Mamy nadzieję Kochane Przedszkolaki, że zobaczymy się z Wami już we wrześniu. 
 Posted by at 20:43