Rok szkolny 2023-2024

 

HISTORIA PISMA I  KSIĄŻKI

14 września klasa 2a uczestniczyła w zajęciach bibliotecznych w Bibliotece Publicznej filia 48. Dzieci zostały zaproszone w podróż w czasie , poznając historię piśmiennictwa od czasów ludzi zamieszkujących jaskinie. Była to podróż wirtualna, wypełniona praktycznymi zadaniami. Było to m.in. pisanie rysikiem na specjalnych „tabliczkach” czy piórem maczanym w atramencie. Można było również zostać drukarzem i spróbować druku za pomocą specjalnie układanych pieczątek. Zajęciom towarzyszyły pozytywne emocje i wrażenia.

zdjęcia

SMACZNE I ZDROWE SĄ OWOCE KOLOROWE…

Bogactwo darów jesieni, tym razem owoców było inspiracją do  ”  smacznych” zajęć w klasie 2a. A wszystko zaczęło się od … śliwek, przyniesionych w ramach programu „Owoce w szkole”. Na następny dzień dzieci przyniosły również swoje owoce z naszych  sadów. Były zagadki o owocach, były wiersze polskich poetów , a nawet owocowe piosenki. Na koniec odbyła się degustacja wszystkich przyniesionych owoców, pokrojonych i rozłożonych na talerzykach przez panie. Hmmm….pycha !!!

zdjęcia

SPOTKANIE Z GRZEGORZEM KASDEPKE

25 października miało miejsce fascynujące spotkanie w Bibliotece filia 48 z panem Grzegorzem Kasdepke. Uczestniczyła w nim klasa 2a i 3c. Pisarz opowiadał o swoich książkach, prowadząc rozmowy i wymieniając uwagi z młodymi czytelnikami. Dzieci miały  dużo pytań dotyczących warsztatu pracy pisarza oraz mnóstwo próśb i pomysłów na dalsze przygody swoich ulubionych bohaterów. Na koniec był czas na wspólne zdjęcia oraz wpisy do książek i autografy. To będą niezapomniane chwile.

zdjęcia

NAJLEPSZA ZUPA NA ŚWIECIE

Klasa 2a wysłuchała książki „Najlepsza zupa na świecie” Susanny Isern. To piękna opowieść o tym, co w życiu ważne – o przyjaźni, która nie tylko daję , ale uczy też dawać. Dzieci poznały przepis na najlepszą zupę na świecie, a następnie stworzyły własny przepis na „przyjacielską” zupę klasy 2a , w której oprócz warzyw znalazły się m.in.: koleżeństwo, dyskrecja, miłość, pomoc, żarty , zabawy, szacunek, serce, dobry humor. Zajęcia w ramach innowacji „Enter – czytanie” przeprowadziła pani Monika Pierzynka.

zdjęcia

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „EUROPA I JA”

W tym roku szkolnym klasa 2a przystępuje do realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Europa i ja”. Głównym celem projektu jest przybliżenie dzieciom wiedzy na temat krajów Europy- kultury, języka, świata przyrody, położenia geograficznego itp. Uczniowie klasy 2a będą poznawali Grecję. Pierwsze zajęcia dotyczyły położenia Grecji na kontynencie europejskim, wynikających z tego ukształtowania terenu i specyfiki klimatu. Dzieci poznały tez greckie symbole narodowe- flagę i godło oraz wysłuchały hymnu i poznały jego słowa.

zdjęcia

KONKURS CICHEGO CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM

Kolejna edycja konkursu „Cichego czytania ze zrozumieniem” dla uczniów klas trzecich przyniosła nowe wyzwania. Po przeczytaniu tekstu przyrodniczego, należało wykonać szereg zadań sprawdzających jego rozumienie. Każdy miał okazje sprawdzić swoje umiejętności. A oto wyniki konkursu:

 I MIEJSCE     OLIWIA GRZENIA KL.3C

  II MIEJSCE     LILIANNA SKÓRSKA KL.3A

  III MIEJSCE     MILENA GÓRSKA KL.3B

Michał Kocik kl.3a

Olha Pachaczuk kl.3c

Lena Włosek  kl.3a

Nadia Majcherczyk kl.3b

Weronika Hyjek kl.3b

Magdalena Kuźniar kl.4a

Oliwia Baumgartner kl.3a

Natalia Parzelska kl.3a  

CZYTANIE NA DYWANIE

Klasa 2a gościła w bibliotece szkolnej na kolejnych zajęciach „Czytanie na dywanie”. Pani Monika zapoznała dzieci z twórczością pisarki Zofii Staneckiej, w związku z mającym się odbyć spotkaniem z pisarką. Dzieci miały okazję posłuchać fragmentów jej książek i wypożyczyć wybraną książkę .

zdjęcia

CZY PANI NAM POCZYTA…?

W tym roku kontynuujemy w klasie 2a akcję rozpoczętą w ubiegłym roku- „Czy pani nam poczyta?” Podczas przerw śniadaniowych i kiedy dzieci potrzebują odpoczynku , chętnie słuchają  czytanych przez panią książek . Były to „Czekoladki dla sąsiadki’- Doroty Gellner i „W kraju Polan”- Zofii Staneckiej.

SPOTKANIE Z ZOFIĄ STANECKĄ

W Bibliotece Publicznej filia 48 miało miejsce spotkanie z pisarką Zofią Stanecką. Pani Stanecka opowiadała o warsztacie swojej pracy. Były to zabawne historyjki, ilustrowane rysunkami, w trakcie opowiadania przez panią Zofię. Dzieci słuchały również fragmentów książek czytanych przez autorkę. Był czas na pamiątkowe zdjęcia i autografy.

zdjęcia

W STAROŻYTNYM EGIPCIE

Klasa 2a „odwiedziła” starożytny Egipt podczas zajęć w bibliotece na os. Bohaterów Września. Dzieci dowiedziały się gdzie i jak żyli dawni Egipcjanie, w co wierzyli oraz co to sa hieroglify. Dzieci odbyły również „wycieczkę” w poszukiwaniu ukrytej mumii, a następnie wykonał własne mumie i sarkofagi. Wszyscy dobrze się bawili.

zdjęcia

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „EUROPA I JA”C.D

W ramach projektu dzieci z klasy 2a wykonały kolejne regulaminowe zadanie. Wraz z paniami zaprojektowały kartkę pocztową z zabytkami Krakowa.  Kartka została wysłana do organizatorów projektu i zyskała ich uznanie.

 zdjęcia


ŚWIĄTECZNIE  W BIBLIOTECE  PUBLICZNEJ

Przed świętami uczniowie klasy 2a uczestniczyli w świątecznych zajęciach warsztatowych. Dzieci poznały ciekawe zwyczaje i tradycje związane z Bożym Narodzeniem obchodzone w różnych krajach na świecie. Niektóre z nich były śmieszne i zabawne, inne straszne, a nawet dla nas dziwne…Dzieci wysłuchały kolędy Cicha noc w 16 językach, a nawet nauczyły się jej zwrotki w języku migowym. Obijały kijem hiszpańskiego pieńka Tio, którego się karmiły                         i przykrywały kocykiem , by w końcu przyniósł łakocie i prezenty. Na koniec dzieci wykonały świątecznego trolla – zabawnego pomocnika Świętego Mikołaja.

  zdjęcia

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „EUROPA I JA”C.D

W ramach realizacji zadań projektu, uczniowie klasy 2a poznawali ciekawe,  greckie, bożonarodzeniowe tradycje. Inspiracją do działań była książka S.M Brand „Święta na świecie”. Dzieci dowiedziały się dlaczego Święty Mikołaj nie przynosi prezentów greckim dzieciom ora kto i kiedy je rozdaje. Co robią złośliwe trolle Kallikantzari i dlaczego w każdym domu jest „świecący statek” zamiast choinki. Uczyliśmy się również wypowiadać po grecku świąteczne życzenia, co okazało się trudnym zadaniem.

zdjęcia

 Posted by at 20:52