Działania Szkolnego Koła Wolontariatu w roku szkolnym 2018/2019

 

betterlogo3

Pierwsze spotkanie Szkolnego Koła Wolontariatu.

18 września odbyło się pierwsze spotkanie naszego Szkolnego Koła Wolontariatu. Przyszło bardzo dużo chętnych uczniów klas siódmych i ósmych.
I już wtedy wiadomo było, że w tym roku Wolontariusze będą działać bardzo prężnie. Okazywali olbrzymią gotowość i chęć do pracy.

Wybrano Radę Wolontariatu, czyli chętnych uczniów, którzy będą w szczególny sposób kierować pracami Koła.

W skład Rady weszli: Szymon Olesiński, Mateusz Warmus, Gabriela Chmielewska, Kamila Pietrzykowska.

26195389_1607729542639054_4573596404389381088_nPomagamy Fundacji „Promień Nadziei”

29 września odbyła się pierwsza akcja charytatywna w ramach współpracy Szkolnego Koła Wolontariatu z Fundacją Promień Nadziei. Wolontariusze zbierali fundusze do puszek, pomagali pakować zakupy, rozdawali informacje
o działalności fundacji.  Akcja miała miejsce w sklepie Auchan przy ul. Mackiewicza 17. Tu szczególnie pomagali: Nikol Guzy, Joanna Chorąży, Wiktoria Klimczyk,  Anna Kaczmarska , Natalia Duran, Aleksandra Kądziołka, Natalia Kapała, Gabriela Chmielewska. Dziękujemy za zaangażowanie.

galeria zdjęć

Kredkobranie – 100 uśmiechów na Stulecie”

„Kredkobranie – 100 uśmiechów na Stulecie” to akcja w która zaangażowali się nasi wolontariusze. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to dobra okazja, aby dzieciom i młodzieży o polskich korzeniach, a mieszkającym na terenach dawnych Kresów (aktualnie na obszarach znajdujących się poza granicami Polski) ofiarować dary w postaci przyborów szkolnych, materiałów plastycznych i nowych egzemplarzy lektur szkolnych. Kredkobranie miało na celu  pokazać zamieszkującym poza granicami Rzeczypospolitej polskim dzieciom i młodzieży, że ich przyjaciele z „Macierzy” pamiętają o nich i w miarę swoich możliwości chcą im pomóc. W dniach 24 – 28 września wolontariusze zorganizowali zbiórkę przyborów szkolnych, które przekazali fundacji Ignatianum. Zostaną one wysłane do potrzebujących rodaków i na pewno wywołają nie jeden uśmiech.

IMG_20180928_140726

Dziękujemy każdemu, kto włączył się do akcji.

podziękowanie 1

„Dzień uśmiechu”

W dniach 5 – 6 października nasi wolontariusze pomagali w kolejnej  akcji charytatywnej zorganizowanej przez Fundację Promień Nadziei w Centrum Handlowym Krokus.   Była to akcja wyjątkowa, ponieważ w jej trakcie świętowaliśmy Dzień Uśmiechu. W czasie akcji odbyła się zbiórka past i szczoteczek do zębów, które zostaną przekazane do Specjalnego  Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 3 w Krakowie. Wolontariusze zbierali także fundusze do puszek, rozdawali ulotki informujące o przeprowadzanej akcji. Byli to Roksana Bartosik, Natalia Dzięga, Gabriela Kubowicz, Marlena Mikrut, Kamila Pietrzykowska, Karolina Luty, Mateusz Warmus,  Julia Armatys, Zuzanna Bruziewicz, Szymon Grzyb, Zuzanna Koral, Karolina Kurek, Karina Szot, Liliana Szot.

galeria zdjęć

„Promień Nadziei”

12 – 13 października  odbyła się kolejna akcja charytatywna w ramach współpracy Szkolnego Koła Wolontariatu z Fundacją Promień Nadziei. Wolontariusze zbierali fundusze do puszek, pomagali pakować zakupy, rozdawali informacje o działalności fundacji.  Akcja miała miejsce w sklepie Piotr i Paweł w Galerii Serenada. Byli to: Patrycja Goslar, Partycja Adamczyk, Wiktoria Żądło, Izabela Szostak, Roksana Bartosik, Daniel Nabagło, Natalia Dzięga, Gabriela Kubowicz Kornelia Sendor, Natalia Jurzec, Weronika Kuc, Natalia Duran, Natalia Kapała, Szymon Olesiński, Gabriela Antoniuk, Karina Szot, Lilianna Szot, Karolina Kurek, Gabriela Guśtak, Maciej Tokarz, Aneta Charnik, Zuzanna Bruziewicz, Szymon Grzyb, Aleksandra Kądziołka, Krzysztof Maciejas, Anna Kaczmarska, Joanna Chorąży, Jakub Dziekan, Kaja Mikurda, Anna Murawska, Kinga Pieprzycka, Olga Benesz.

galeria zdjęć

„Pola Nadziei”

W środę 31 października wolontariusze z naszej szkoły wspólnie z kolegami  i koleżankami biorącymi udział w zajęciach z elementami ogrodoterapii posadzili cebulki kwiatowe. Tym razem były to żonkile wkomponowane w nową rabatę, której urok będziemy mogli podziwiać wiosną. Ta pora roku, napawająca wszystkich energią, podkreśloną przez intensywną żółć kwiatów z pewnością przyniesie nowe inspiracje ogrodowe i zapał do pracy. Kwitnące żonkile to także nasz wkład w szerzenie idei opieki hospicyjnej w ramach XXII już akcji Pola Nadziei organizowanej przez Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Polecamy obserwować nasz ogródek, gdyż wiele się w nim zmienia. Na osobę, która jako pierwsza zaobserwuje wiosną przebijające się spod ziemi narcyzy, czeka upominek. Wychwycone zmiany należy zgłosić do jednej z pań: Agnieszki Skotnickej, Agnieszki Kozek lub Elżbiety Wesołowskiej. Życzymy powodzenia!

galeria zdjęć

„Kwesta Listopadowa”

Koniec października, początek listopada to dla naszych wolontariuszy kolejna możliwość pomocy podopiecznym Hospicjum Świętego Łazarza. Po raz drugi uczestniczyliśmy w Kweście Listopadowej na Cmentarzu w Batowicach. Kwestujący rozdawali zapałki, chorągiewki, ulotki. Zebrane fundusze na pewno pomogą ciężko chorym podopiecznym fundacji. Kwestowali Wiktoria Anusz, Natalia Dzięga, Daniel Nabagło, Izabela Szostak, Klaudiusz Topór, Kamila Pietrzykowska, Natalia Kapała, Gabriela Szuba, Anna Kaczmarska, Szymon Wąs, Nikola Jurzec, Weronika Mech, Jakub Dziekan, Kacper Guzik, Wiktoria Żądło, Anna Chlipała, Karolina Luty, Szymon Olesiński, Karolina Sendor, Patrycja Goslar, Anna  Murawska, Kaja Mikurda, Karina Szot, Patryk Mikrut, Mateusz Warmus, Karolina Kurek, Zuzanna Bruziewicz, Lilianna Szot, Kinga Pieprzycka, Julia Armatys.

 galeria zdjęć

„Dla Niepodległej z Fundacją Promień Nadziei”

9 – 10 listopada  odbyła się kolejna akcja charytatywna w ramach współpracy Szkolnego Koła Wolontariatu z Fundacją Promień Nadziei. Tym razem w Centrum Handlowym Krokus nasi Wolontariusze wykonywali kotyliony, które wręczali robiącym zakupy. Chcieli tym samym uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie pomagali też w zbiórce funduszy na cele statutowe Fundacji. Byli to: Benesz Olga, Guzik Kacper, Murawska Anna, Rosiek Magdalena, Joanna Chorąży, Wiktoria Klimczyk, Zuzanna Zych, Anna Kaczmarska

galeria zdjęć

logo_matioPomoc Fundacji Matio”

6 listopada  odbyła się kolejna akcja charytatywna w ramach współpracy Szkolnego Koła Wolontariatu z Fundacją Matio. Jest to Fundacja opiekująca się i wspierająca dzieci chore na mukowiscydozę. Wolontariusze w siedzibie fundacji pomagali w pracach biurowych – pakowali do kopert foldery informacyjne o działalności fundacji, adresowali koperty. W Fundacji działali Luty Karolina, Armatys Julia, Bruziewicz Zuzanna, Grzyb Szymon, Koral Zuzanna, Kurek Karolina, Lewicka Olga, Szot Karina, Wilk Weronika.

galeria zdjęć

podziękowanie 2

Obraz1Społeczno- edukacyjny PROGRAM KOMPAS edycja IV

W ramach Ogólnopolskiego Społeczno – edukacyjnego Programu Kompas, dzięki współpracy wolontariuszy z Fundacją Promień Nadziei uczniowie naszej szkoły wzięli udział w trzech tematycznych  warsztatach:

„Porozumienie bez przemocy” – klasy ósme

Uczniowie zdobywali podstawowe informacje na temat metody Porozumienia Bez Przemocy oraz jej twórcy, Marshalla Rosenberga, uczyli się korzystać z metody komunikacji Porozumienia Bez Przemocy, nabywali umiejętność nadawania komunikatów typu „ja”, rozwijali zdolność empatii wobec innych oraz wobec samych siebie, wiedzę, świadomość oraz praktyczną umiejętność wyrażania swoich emocji oraz potrzeb.

„Mnemotechniki” – klasy czwarte

Uczniowie zdobywali podstawowe wiadomości na temat funkcjonowania pamięci i procesu zapamiętywania, poznawali rożne rodzaje mnemotechnik i wypróbowywali ich działanie w praktyce, rozwijali kreatywność, pomysłowość i nieszablonowe myślenie.

„Kompetencje społeczne – współpraca” – klasy siódme

Uczniowie zdobywali podstawowe informacje na temat kompetencji społecznych, wzbogacili swoje kompetencje społeczne w zakresie: współpracy, umiejętności rozwiązywania konfliktów oraz asertywności, rozwijali takie umiejętności jak: empatia, autorefleksja, rozumienie zasad społecznych, poszanowanie praw innych, planowanie, inspirowanie, wyzwalanie energii do działania, nastawienie na realizację celu w relacji z innymi ludźmi.

Serdeczne podziękowania składamy Panu Maciejowi Pietrzyckiemu za przeprowadzenie zajęć, dziękujemy  Fundacji Promień Nadziei.

„Dzień Muffinki”

W dniu 13.11.2018r. odbyła się akcja charytatywna ,,Dzień muffinki” organizowana przez  Szkolne Koło Wolontariatu w ramach projektu i konkursu ,,Szkoła z pasją pomagania”.

Wolontariusze za symboliczną złotówkę  sprzedawali samodzielnie upieczone babeczki.  Zebrane fundusze pomogą spełnić mikołajkowe marzenie Łucji –  podopiecznej Fundacji Hospicjum Alma Spei.

Podczas akcji wolontariusze zebrali kwotę: 502,02 zł. Serdecznie dziękujemy za taki odzew i tak wielkie zaangażowanie w organizację akcji.

 galeria zdjęć

 

 Posted by at 21:22