Rok szkolny 2015/2016

 

WRZESIEŃ  2015

7 września 2015 r. w Krakowie obchodziliśmy  76. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę i Dzień Sybiraka. 

Uroczystość patriotyczno-religijna rozpoczęła się na Cmentarzu Rakowickim przy Symbolicznej Mogile – Pomniku Ofiar Komunizmu modlitwą za poległych – wszystkie Ofiary sowieckiego i  niemieckiego totalitaryzmu, oddaniem hołdu bohaterom tragicznych wydarzeń sprzed 76 lat oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy. Następnie po uroczystej Mszy św. w Bazylice Mariackiej  uczestnicy uroczystości wraz z Kompanią Honorową Wojska Polskiego, Orkiestrą Wojskową i pocztami sztandarowymi przemaszerowali ulicą Grodzką na Plac im. Ojca Gen. Adama Studzińskiego, przed Krzyż Pamięci Narodowej i Tablicę Zesłańców Sybiru, gdzie odbyły się główne uroczystości: Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców. Podczas uroczystości przed Krzyżem Katyńskim przemawiał także – składając osobiste świadectwo – kapitan Włodzimierz Wolny, jeden z ostatnich żyjących obrońców Lwowa z 1939 roku.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych  i samorządowych, wojska, organizacji kombatanckich i niepodległościowych, rodzin Sybiraków, instytucji kultury oraz liczne reprezentacje małopolskich  szkół.

Wspólnie oddaliśmy hołd obrońcom Polski przed niemiecką i sowiecką agresją w 1939 roku oraz ofiarom okupacji Polski przez ZSRS i III Rzeszę. W sposób szczególny uczciliśmy Sybiraków oraz obrońców Lwowa.

zapraszamy do galerii 

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

W dniu 25 września 2015 roku nasza szkoła obchodziła Święto Patrona, którymi są Bohaterowie Września 1939. Cała społeczność szkolna zgromadziła się w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, aby wziąć udział w uroczystej Mszy św. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni kombatanci. Mszę św. poprzedziło wprowadzenie sztandarów: szkoły i organizacji kombatanckich, odśpiewanie państwowego hymnu, apel poległych oraz słowno – muzyczny montaż przypominający początek wojny i bohaterskich obrońców naszej ojczyzny. Następnie dzieci wraz z nauczycielami, rodzicami i zaproszonymi gośćmi przeszli do budynku szkoły. Uczniowie klas młodszych, w salach lekcyjnych, wzięli udział w zajęciach poświęconych Patronowi Szkoły, a uczniowie z klas 4 – 6 wraz zgromadzili się na sali gimnastycznej, aby kontynuować świąteczne obchody. Uczestnicy obejrzeli prezentację i krótki film związany z Bohaterami Września 1939, wysłuchali okolicznościowych wierszy i wspólnie odśpiewali kilka patriotycznych pieśni.

W związku z obchodami, każda klasa przystrojona została w okolicznościowe gazetki ścienne, a na korytarzu szkoły przygotowano patriotyczną wystawę. Oto kilka zdjęć z obchodzonych uroczystości.

zapraszamy do galerii

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

1 września 2015 roku w naszej szkole  odbyła się  uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016 połączona ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych. 130 sześcio i siedmiolatków uroczyście  ślubowało na sztandar szkoły. Uroczystość poprzedziła część artystyczna przygotowana przez byłą klasę 3c. Następnie  dyrekcja  szkoły dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ogromnym ołówkiem – jak czarodziejską różdżką, ramion swoich podopiecznych- wymawiając słowa „Pasuję Cię na ucznia”.  Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Uroczystość zakończyła się zdjęciami  grupowymi  i  indywidualnymi .

zapraszamy do galerii

PAŹDZIERNIK 2015

ENJOY MY ORIGIN – GOŚĆ Z GRUZJI W  NASZEJ SZKOLE

12 października nasza szkoła rozpoczęła pracę nad projektem edukacyjnym  „Enjoy my Origin”. W tym celu zaprosiła do współpracy Elenę – studentkę z Gruzji, która prowadziła zajęcia z uczniami przez ponad tydzień. Swoją obecnością urozmaicała zajęcia języka angielskiego w klasach V – VI.

Elena przedstawiła uczniom kulturę i obyczaje panujące w Gruzji, zadbała o to, aby nasi uczniowie uczyli się języka angielskiego, jednocześnie się bawiąc. Co więcej, dzieci brały czynny udział w konwersacji, przez co doskonaliły swój językowy warsztat.

Ze spotkań z  Gruzinką dowiedzieliśmy się, że godnymi zobaczenia miejscami w jej kraju,  poza stolicą Tbilisi, są np. malowniczo położone gruzińskie wioski, wraz z otaczającymi je górami Kaukazu. Gruzja to kraj pięknej, surowej natury i urzekających krajobrazów, oraz nietypowej w swych nazwach kuchni gruzińskiej.

Atrakcją dla naszych uczniów okazał się także alfabet gruziński, który w niczym nie przypomina alfabetu polskiego i angielskiego i wydaje się wręcz niemożliwy do opanowania. Uczniowie z ciekawością prosili o zapis ich imion w języku gruzińskim.

Dzięki projektowi Enjoy My Origin uczniowie naszej szkoły mogli już po raz trzeci przekonać się, że znajomość języków obcych i otwartość na kulturę innych krajów mogą nieść ze sobą wzbogacające i inspirujące spotkania. Spotkania, które pokazują, że trud włożony w naukę procentuje.

TYDZIEŃ DOBREGO CHLEBA

Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

Podnoszą z ziemi przez uszanowanie

Dla darów Nieba….

Tęskno mi, Panie...

Cyprian Kamil Norwid

W październiku, od kilku lat w Polsce obchodzony jest Tydzień Dobrego Chleba. Celem kampani jest podniesienie świadomości konsumentów na temat odżywczych i zdrowotnych właściwości chleba, roli błonnika zawartego w chlebie z pełnego przemiału oraz znaczenia produktów zbożowych w prawidłowej diecie.

W związku z tym uczniowie klas 5 wzięli udział w wycieczce do Radzionkowa w którym zwiedzali Muzeum Chleba. Brali udział w pieczeniu i degustacji bułeczek, zapoznali się  ze starodawnymi przyrządami do wypieku chleba, tradycjami, zwyczajami związanymi  z pieczeniem, dzieleniem się i spożywaniem chleba.

Przy okazji uczniowie zwiedzili znajdująca się w tym rejonie Zabytkową Kopalnię Rud Srebronośnych i skansen maszyn parowych.

 zapraszamy do galerii

LISTOPAD  2015

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2015

10 XI w naszej szkole uczniowie klas młodszych świętowali rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski. Wzięli udział w apelu przygotowanym przez uczniów klas trzecich. Poznali najważniejsze wydarzenia związane z walką o niepodległość oraz wielkich Polaków, pracujących dla Ojczyzny. Zwieńczeniem uroczystości był przegląd pieśni patriotycznych oraz piękne odśpiewanie hymnu państwowego przez wszystkich uczniów.

zapraszamy do galerii

GRUDZIEŃ 2015

JASEŁKA

21.12 klasy 0-III  SP 144 wzięły udział w Jasełkach przygotowanych przez klasę 1b i 3a . Tym razem świąteczne kolędowanie  odbyło się w góralskiej atmosferze. Mali górale i góralki z klasy pierwszej , wsparte aniołami , pasterzami i Mędrcami ze Wschodu z klasy trzeciej tańczyły,  śpiewały i grały na instrumentach kolędy i pastorałki  góralskie Świętej Rodzinie. Niezwykłą niespodziankę zrobili dzieciom rodzice – mamy, które wcieliły się w role Heroda, Anioła, Diabła i Śmierci .Jasełka zakończyły się pięknymi życzeniami skierowanymi do dzieci, rodziców, grona pedagogicznego oraz dyrekcji przekazanymi z błogosławieństwem od Bożej Dzieciny.

Potem do „ Akcji” wkroczyły klasy 4b i 5d wraz z chórem, które przygotowały jasełka według scenariusza Marcina Kobierskiego pt. „ Korzenie”. Głównym celem przedstawienia, było podkreślenie jak ważna w życiu człowieka jest rodzina jej tradycje i korzenie. I tym samym na progu Nowego już 2016 Roku, życzymy Wam – Nie zapominajcie o sowich korzeniach.

zapraszamy do galerii

BAL  KARNAWAŁOWY  KLAS  0 – III

W środę 10 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla  dzieci klas 0 – III  w godz. od 9.00 – 12.30 w dwóch turach. Przyozdobiona w różnokolorowe łańcuchy, serpentyny i balony sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Zjawiskowy wygląd, wprowadził dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcielone w bohaterów znanych bajek i filmów w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy, którą prowadzili  animatorzy z  Dziecięcego Centrum Tańca „Majery”. Po zakończeniu balu, wszystkie dzieci krokiem tanecznym udały się do swoich sal na słodki poczęstunek.

 zapraszamy do galerii

Marzec 2016

POWITANIE WIOSNY W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM NR 144 W KRAKOWIE

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny uczniowie klas 1c i 1d odwiedzili pobliskie Przedszkole Samorządowe nr 144. Przedszkolaki zaprezentowały gościom bogaty program artystyczny o tematyce wiosennej. Pierwszaki zatańczyły  poleczkę, zainscenizowały tańcem przybycie wiosny oraz zaśpiewały wiosenne piosenki. Uczniowie wręczyli również przedszkolakom własnoręcznie wykonane upominki- biedronki i motylki.

Pod koniec wizyty wszyscy pożegnali zimę – spalając kukłę Marzanny i głośnymi okrzykami powitali wiosnę. Następnie gospodarze niosąc wiosenny gaiki odprowadzili gości pod szkołę.

zapraszamy do galerii

PRZEDSTAWIENIE WIOSENNO-ŚWIĄTECZNE KLAS PIERWSZYCH

Z okazji nadejścia wiosny oraz Świąt Wielkanocnych uczniowie klas pierwszych zaprezentowali program artystyczny o tematyce wiosenno-świątecznej. Przybliżyli widzom staropolskie zwyczaje świąteczne: malowanie i święcenie jej, śmigus-dyngus, biesiadowanie przy stole. Występ ubarwiony został tańcami: „Wiosennym walcem”, „Polką” oraz korowodem z gaikiem. Pierwszaki zaśpiewały również wiosenno-świąteczne piosenki. Swój występ zakończyły życzeniami dla wszystkich przybyłych gości.

zapraszamy do galerii

Kwiecień 2016

SOBOTA W KINIE

W sobotę 16 IV 2016 r. chętni uczniowie klas 0-VI uczestniczyli w wyjściu do Multikina. Wspólnie oglądnęli film „Księga dżungli”, a następnie posilili się w McDonaldzie.

zapraszamy do galerii

PIANA MYDLANA

W poniedziałek 18 IV 2016 r. chętni uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Piana mydlana”. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość samodzielnego zrobienia naturalnego, glicerynowego mydełka.

zapraszamy do galerii

Maj 2016

MANUFAKTURA CZEKOLADY

W sobotę 7 V uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach w „Manufakturze czekolady”. podczas zajęć samodzielnie wykonali pyszne pralinki. Następnie udali się na spacer po krakowskim Rynku.

zapraszamy do galerii

KONKURS „W ŚWIECIE ZWIERZĄT”

W kwietniu i maju uczniowie klasy 6a: Klaudia Guzik, Kamila Karpała, Dawid Górka i Kacper Samolej pod opieką pani Joanny Jurek i  pani Agnieszki Skotnickiej przygotowali i przeprowadzili konkurs w pobliskich przedszkolach. Odwiedzili zerówkowiczów z Samorządowego Przedszkola nr 144, Samorządowego Przedszkola nr 187 „Pod Lipami” oraz Samorządowego Przedszkola nr 177. Tym razem przygotowali konkurs wiedzy „W świecie zwierząt”. Miał on formę „parady kłamców”. Przedszkolaki odpowiadały na pytania dotyczące wyglądu, zwyczajów i  środowiska życia różnych zwierząt. Zabawa dostarczyła uczestnikom wiele radości tym bardziej,że w konkursie nie było przegranych. Wszyscy otrzymali cukierki i pamiątkowe naklejki. Uczniowie zostali miło przyjęci i ugoszczeni przez swoich młodszych kolegów.

WYCIECZKA DO STRAŻY POŻARNEJ

Uczniowie klas pierwszych odwiedzili Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą numer 2 przy ul. Rzemieślniczej w Krakowie. Podczas wizyty dzieci zapoznały się z charakterem pracy strażaków, zobaczyły sprzęt jakim posługują się na co dzień. Podczas wizyty zwiedzili „Bezpieczny domek”,w którym znajdowały się pomieszczenie imitujące mieszkanie. Wzięli również udział w próbnej ewakuacji. Na koniec zobaczyli prezentację multimedialną, która pokazała uczniom sytuacje w jakich pojawia się ogień i wyjaśniła jak prawidłowo zachować się w takich sytuacjach.

galeria zdjęć

SPOTKANIE Z AUTOREM KAROLEM KOZŁOWSKIM

10 maja naszą szkołę odwiedził  krakowski autor książek dla dzieci pan  Karol Kozłowski. Opowiadał  uczniom jak powstają książki, skąd czerpie tematy i inspiracje do swoich utworów, jak długo trwa proces pisania. Podczas spotkania dzieci mogły kupić  książeczki autorstwa naszego Gościa, do których wpisywał imienne dedykacje.

galeria zdjęć

71 ROCZNICA  ZAKOŃCZENIA DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ

09 maja 2016 r.Europa świętowała zakończenie drugiej wojny światowej. Sztandar naszej szkoły wraz z uczniami był obecny na uroczystych obchodach przy Pomniku Armii Krajowej. Pamięć o Rodakach którzy walczyli o suwerenną i wolną Polskę , jest wpisana w tradycje naszej szkoły.

CZERWIEC 2016

UCZTA U WIERZYNKA

W dniu 15 czerwca klasy 6a i 6d wybrały się do restauracji  Wierzynek, aby uczcić ukończenie szkoły podstawowej. Uczta, co prawda nie trwała tak długo, jak historyczna uczta u Mikołaja Wierzynka, ale wszyscy mogliśmy nacieszyć się atmosferą panującą w restauracji, mieszczącej się  w kamienicy, której mury pamiętają jeszcze czasy Kazimierza Wielkiego. Przy muzyce klasycznej delektowaliśmy się daniami podanymi przez jakże profesjonalnych i sympatycznych kelnerów.  Aż dziw bierze, że żadna z tac nie wysunęła im się z rąk odzianych w białe rękawiczki. Co do kuchni…. znakomita , polska i podana w oryginalny sposób. Choć nie każdemu przypadło do gustu połączenie słodkiego i słonego smaku schabu w sosie z suszonej śliwki, to już deser – kremówka na lustrze sosu malinowego – okazał się być rewelacją!:) Dzieci, a właściwie młodzież, wyglądała – co tu dużo pisać – przepięknie, odświętnie i w takiej też atmosferze pożegnała rok szkolny 2015/2016 i uczciła zakończenie podstawówki. A jak to wszystko wyglądało, zobaczcie sami…..

zapraszamy do galerii

FIVE O’CLOCK

zapraszamy do galerii

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO  – KLASY I – III

Dnia 24 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 dla klas 0 – III. Pan Dyrektor pogratulował uczniom wspaniałych wyników i osiągnięć w nauce. Wręczono odznaki wzorowego ucznia, nagrody książkowe oraz podziękowania dla Rodziców. Dla uczniów klas trzecich dzień ten był zakończeniem pierwszego etapu edukacji i pożegnaniem z wychowawcami.
Podsumowaniem tej wyjątkowej uroczystości był nastrojowy montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów klas II B i II D przygotowany przez panie M. Łęczycką, K. Surmę i I. Małecką.

zapraszamy do galerii

 Posted by at 17:52