Rok szkolny 2011/2012

 

 WRZESIEŃ 2011

  

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO – KLASY I

 

1 września na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012 dla uczniów klas pierwszych.
W imieniu całej społeczności szkolnej powitali ich przewodniczący Samorządu Szkolnego i przedstawiciele klas starszych. Uczniowie klasy IIa przygotowali dla nowych kolegów i koleżanek przedstawienie pt. „Kopciuszek”. W tej baśniowej atmosferze uczniowie z uśmiechami na twarzy rozpoczęli swój pierwszy rok nauki w naszej szkole.

 

Zapraszamy do Galerii

 

 

 

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

 

Dnia 30.09.2011r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły – Bohaterów Września 1939.

 

Dyrekcja Szkoły, Nauczyciele oraz uczniowie świętowali ten Dzień wspólnie z zaproszonymi gośćmi – przedstawicielami Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, a także Rady Dzielnicy XV.

 

Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w Kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Podczas
Mszy Św. ks. Marcin Meres, wygłaszając kazanie bardzo mocno podkreślił rolę Ojczyzny w życiu każdego człowieka, szczególnie tak młodego, jak uczniowie szkoły podstawowej! Wyeksponował też znaczenie dla ojczystego kraju takich wartości jak serce, rozum, pamięć.

 

Pod  hasłem „Ojczyźnie – serce, rozum, pamięć” odbyła się też szkolna akademia. Uczniowie, wygłaszając wiersze i monologi związane z II wojną światową oraz poświęcone Ojczyźnie, a także śpiewając patriotyczne pieśni oddali hołd Bohaterom Września 1939r. Pod koniec uroczystości  delegacja uczniów naszej  Szkoły  złożyła kwiaty i zapaliła znicz pod tablicą upamiętniającą Patrona.

 

Zapraszamy do Galerii

 

 

 

PAŹDZIERNIK 2011

 

DZIEŃ MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZY

 

Dnia 06.10.2011 r. po raz kolejny odbył się w naszej szkole konkurs dla uczniów klas szóstych, obchodzony jako Dzień Matematyczno-Przyrodniczy. W rywalizacji, prowadzonej na boisku szkolnym, wzięli udział uczniowie najstarszych klas, podzieleni na 5-cio osobowe zespoły. Zadaniem każdej drużyny było rozwiązanie 5 zadań o tematyce przyrodniczej i 5 zadań matematycznych, sprawdzających wiedzę i umiejętności szóstoklasistów z zakresu wymienionych przedmiotów. Konkurs, jak co roku, podobał się wszystkim uczestnikom m.in. ze względu na nietypową formę i przebieg. Problemy i zagadnienia, z którymi się zmagali były ciekawe, miały charakter praktyczny i wymagały współpracy w grupie.

Największą ilość punktów, zajmując czołowe miejsca w konkursie, uzyskali:

 

Miejsce 1.

Jasiński Adam, Patriak Antonina , Hrabia Patryk, Piwowarska Wiktoria, Kamiński Igor

Miejsce 2.

Pawińska Nikola, Jasiński Michał, Pacyga Dagmara, Duroń Krzysztof

Miejsce 3.

Baraniak Magdalena, Kuca Bartłomiej, Zgraja Paulina, Gawrońska Lilianna, Dymek Oliwia

Miejsce 4.

Bartosik Angelika, Rybaczek Izabela, Kosmala Kacper, Kołodziejczyk Michał, Szuba Wiktoria

Zapraszamy do Galerii 

 

 

ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

 

Dzień Komisji Edukacji Narodowej obchodziliśmy w tym roku na wesoło. Uczniowie klas  IV-VI wcielili się w rolę nauczycieli, którzy w żartobliwy sposób opowiadali o trudzie swojej pracy.

 

Zaprezentowano także różne postawy uczniów wobec nauki.  Mieliśmy okazję zobaczyć  zbiór „ziółek” naszej szkoły wśród których byli: Zapominajek Pechowy, Boligłówka Pospolita, Ziewacz, Wykrętnica i Ściągacz. Akademię ubarwił występ chóru.

 

Na zakończenie uczniowie obiecali poprawę zachowania i zaangażowanie w naukę. Nie zabrakło również serdecznych życzeń i podziękowań dla pracowników szkoły.

 

Zapraszamy do Galerii

  

 

ŚWIĘTO ZIEMNIAKA 

 

17 października 2011 r. klasy 2b, 2c i 2e uczestniczyły w Ekologicznej Imprezie Integracyjnej pod nazwą „Święto Ziemniaka” w Łazach k. Jerzmanowic. Atrakcji było wiele. Odbyły się liczne konkursy i zabawy z wykorzystaniem ziemniaków (m.in. konkurs na największy ziemniak oraz ziemniak o najdziwniejszym kształcie). Zabawom towarzyszyła radość i uśmiech na twarzach dzieci. Wszyscy jednak czekali na najważniejsze – smaczne, pieczone ziemniaczki, których degustacja zwieńczyła cały wyjazd.

 Zapraszamy do Galerii

 

 

 

ŚLUBOWANIE KLAS I

 

    Uroczystość  Ślubowania klas I miała miejsce w dniu 18.X.2011 r. o godz. 17.30 w sali gimnastycznej naszej szkoły.Tuż po godzinie 17.00 pierwszoklasiści zaczęli zajmować miejsca na Sali. Choć miny mieli przerażone, bardzo dostojnie prezentowali się w odświętnych strojach i kolorowych biretach.Otuchy dodawali im wzruszeni rodzice, którzy przybyli na uroczystość w bardzo licznym gronie…

 

Zapraszamy do Galerii

 

 

LISTOPAD 2011  

  

PRZEGLĄD PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ DLA KLAS I – III

 

W  93 rocznicę odzyskania przez Polskę  Niepodległości został zorganizowany przegląd piosenki patriotycznej dla klas I-III. Dzieci wyśpiewały takie pieśni  jak: ”Warszawskie dzieci” , ”Pierwsza brygada” , ,,Wojenko, wojenko”, ”Warczą karabiny” ,”Marsz strzelców”, ”Przybyli ułani pod okienko”. Uczniowie wystąpili w strojach galowych ozdobionych kotylionami w barwach narodowych. Przeżyliśmy  wspólnie, radośnie to święto.

 

Zapraszamy do Galerii

 

  

ZAJĘCIA OTWARTE Z PRZYRODY DLA KLAS 4 – 6

 

8 listopada 2011r. w godzinach popołudniowych, odbyły się zajęcia z przyrody pt. „Owoce smaczne i zdrowe, jesienią kolorowe”.

W czasie zajęć uczniowie poznali cykl rozwojowy roślin. Na fotografiach prześledzili kolejne etapy rozwoju roślin, od kiełkowania nasion, aż po wytworzenie owoców. Dowiedzieli się, jakie są sposoby zapylenia i rozsiewania nasion. Mieli również okazję poznać typy owoców oraz wartości odżywcze zawarte w owocach surowych, suszonych albo w nasionach.

Największą radość sprawiła uczniom degustacja owoców, podczas, której mieli możliwość spróbowania wielu egzotycznych owoców.

Na zakończenie zajęć wszyscy ulepili z gliny owoce winogrona albo wiśni.

 

  

 

 

ŚWIĘTO ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI      

 

10 listopada 2011 r. nasza szkoła obchodziła 93 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Organizatorzy wraz z aktorami (uczniami) tak zaplanowali formułę obchodów tego święta, aby wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w tej uroczystości. Tematem przewodnim były wielkie a zarazem przełomowe wydarzenia z historii Polski. Edukacyjny charakter uroczystości podkreślał tożsamość  i znaczenie symboli narodowych

 Zapraszamy do Galerii

 

 

PREZYDENCJA POLSKI W RADZIE UNII EUROPEJSKIEJ

 

 Z okazji Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej uczniowie Koła Historycznego wraz  z opiekunem przygotowali wystawę okolicznościową, która przypomina całej społeczności szkolnej państwa zrzeszone w Unii Europejskiej wraz z symbolami oraz znane zabytki architektury w Europie. Wystawa ma charakter edukacyjny.

 Zapraszamy Do Galerii

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

 

W poniedziałek 21 listopada nasza szkoła przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Życzliwości. Przedstawiciele Samorządu odczytali przez szkolny radiowęzeł pozdrowienia
i miłe słowa dedykowane koleżankom i kolegom.

Uczniowie wzięli udział w loterii ”Jak być życzliwym”, gdzie oprócz rad dotyczących życzliwości mogli wylosować cukierka. Mamy nadzieję, że wskazówki takie jak: podaj pomocną dłoń, zacznij dzień uśmiechem, dobro powraca będą stosowane nie tylko raz
w roku, w Dzień Życzliwości.

 

Zapraszamy do Galerii

 

 

 

WYCIECZKA DO NIEPOŁOMIC

 

22 listopada 2011r. klasy 3a i 3b były na wycieczce w Niepołomicach. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach, podczas których obserwowali niebo, galaktyki, loty w kosmos  oraz najnowsze badania naukowców. Po krótkiej przerwie zwiedzali  Zamek Królewski w Niepołomicach. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Zapraszamy do Galerii.

 

 

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA 

 

 

 

16. listopada 2011r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Przy muzyce bawiło się 213 uczniów z klas IV-VI. Główną atrakcję stanowiła loteria fantowa, w czasie której rozlosowano 100 nagród. Radosci było co niemiara!

 

Zapraszamy do Galerii

 

 

 

 

GRUDZIEŃ 2011 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

 

Dnia 5 grudnia 2011 roku uczniowie klas 0-III obchodzili Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji klasy I b, II b, II d, III d przygotowały przedstawienie „ W królestwie czekolady”, którego głównym bohaterem był niesłyszący król. Bajka uwrażliwiała na potrzeby osób niepełnosprawnych, uczyła tolerancji  i akceptacji wobec nich. Ważne treści zostały przedstawione w przystępny dla młodego widza sposób.  Mamy nadzieję, że bajkowi bohaterowie zostaną w sercach uczniów na dłużej i że dzieci będą brały z nich przykład w życiu codziennym.

 Zapraszamy do Galerii

 

 

TYDZIEŃ MISYJNY 2011

 

W związku z tygodniem misyjnym naszą szkołę odwiedzili misjonarze, którzy pomagają najbardziej potrzebującym ludziom z Afryki. Przybliżyli uczniom ideę misji i realia życia na tym kontynencie.Zaprezentowali  efekty swojej działalności m.in. budowę studni i szkoły. Uczniowie mogli też obejrzeć przedmioty codziennego użytku oraz maski i inne elementy kultury afrykańskiej.

Zapraszamy do Galerii

 

 

MIKOŁAJKI 2011 

 

 

 

„Święty Mikołaju, na Ciebie czekamy. Przez okno zmarznięte ciągle wyglądamy. Przyjdź do nas w gościnę, szczerze zapraszamy, wierszyk Ci powiemy, piosenkę zaśpiewamy.”

Tymi słowami uczniowie naszej szkoły witali św. Mikołaja, który wraz ze swoją świtą zawitał do nas 6 grudnia. W asyście aniołów, niesfornego diabła i górala, w osobie księdza Marcina Meresa, rozdawał cukierki. Zgodnie z obietnicą, w zamian za słodkości uczniowie śpiewali różne piosenki i recytowali wiersze. Wizyta św. Mikołaja wprowadziła wszystkich w świateczny nastrój.  

 

Zapraszamy do Galerii

 

   

 

 

 

RYBY MAJĄ GŁOS

  

W dniu 13.12.2011 r. nauczyciele przyrody po raz kolejny zorganizowali dodatkowe zajęcia przyrodnicze dla wszystkich chętnych uczniów klas IV – VI. To przedświąteczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Ryby mają głos”. Uczniowie mogli zobaczyć jak zbudowane są ryby, czym się odżywiają i jakie mają zwyczaje. Dzięki multimedialnym prezentacjom dzieci poznały wiele różnych gatunków organizmów żyjących zarówno w słonej jak i słodkiej wodzie.  Następnie rozwiązywano związaną z tematem krzyżówkę, a potem wykonywano ozdoby na świąteczny stół (oczywiście z motywem rybki). Spotkanie zakończył pyszny poczęstunek złożony z kromeczek chleba posmarowanych pastami z różnych gatunków ryb. 

 

 

 

 

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

 

Tradycją naszej szkoły  stał  się kiermasz bożonarodzeniowy organizowany w grudniu.  Także w tym roku uczestnicy Warsztatu Rękodzieła Artystycznego przygotowali  mnóstwo ozdób i dekoracji , które mogły pełnić rolę prezentów świątecznych. Kiermasz cieszył się dużym powodzeniem, a dochód ze sprzedaży prac dzieci został przeznaczony na zakup materiałów, które zostaną  wykorzystane na  kółku plastycznym.

 

 

        

 

 

 

Dnia 5 grudnia 2011 roku uczniowie klas 0-III obchodzili Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji klasy I b, II b, II d, III d przygotowały przedstawienie „ W królestwie czekolady”, którego głównym bohaterem był niesłyszący król. Bajka uwrażliwiała na potrzeby osób niepełnosprawnych, uczyła tolerancji  i akceptacji wobec nich. Wa
w przystępny dla młodego widza sposób.  Mamy nadzieję, że bajkowi bohaterowie zostaną w sercach uczniów na dłużej i że dzieci będą brały z nich przykład w życiu codziennyKOLĘDNICY

 

„ A gdy zabłyśnie gwiazda w błękitnej dalekości,

będziemy z sobą dzielić opłatek- chleb miłości

A łamiąc okruch biały, wśród nocy świętej ciszy,

Niech się serca nasze jak dzwon rozkołyszą”.

22 grudnia odbyły się wigilie klasowe. Urozmaicił je pochód „Kolędników” z klasy 4a. Diabełki sprawiały trochę kłopotów, ale uczniowie i nauczyciele naszej szkoły byli dla nich bardzo wyrozumialiJ. Mamy nadzieję, że życzenia wypowiedziane przez kolędników spod Złotej Gwiazdy wszystkim się spełnią!

 

 

Zapraszamy do Galerii

 

 

 

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE W KLASIE 2B

 

21 grudnia 2011 roku w godzinach popołudniowych w klasie 2b obyło się Spotkanie Opłatkowe z udziałem rodziców. Uczniowie pod okiem swoich wychowawczyń przygotowywali się do tej uroczystości od początku grudnia. Pięknie ozdobili klasę, jednak przede wszystkim przygotowali część artystyczną, którą zaprezentowali swoim rodzicom na samym początku spotkania. Później nastąpiło tradycyjne łamanie się opłatkiem oraz wspólne kolędowanie przy pięknie przystrojonym stole. Ostatnią część spotkania stanowił smaczny poczęstunek przygotowany przez mamy oraz rozmowy przy stole. Zarówno wszyscy goście, jak i dzieci, z uśmiechem na twarzach żegnali się, opuszczając szkołę.

 

 

Zapraszamy do Galerii

 

 

 

 

JASEŁKA 

 

Podczas uroczystego Apelu Świątecznego uczniowie klas 6e i 6f  przedstawili Jasełka „Boże Narodzenie na dworcu”.  Było to współczesne spojrzenie na Święta Bożego Narodzenia. Bezdomni przebywający na dworcu, znudzeni i zagubieni, nie oczekują świąt. Wolą dni powszednie, kiedy wokół jest pełno ludzi.

 

W trakcie przedstawienia dworzec odwiedzają: pasterz, Maryja, Józef, Dziecię, Trzej Królowie, Herod. Spotkanie tak nieoczekiwanych gości przypomina bezdomnym, że kiedyś słyszeli już o tych postaciach, ale dla teraz już nie mają dla nich znaczenia. Jednak Maryja wyjaśnia, że Jezus rodzi się każdego dnia dla wszystkich ludzi, a Boże Narodzenie powinno trwać zawsze w naszych sercach. W bezdomnych następuje przemiana, czego symbolem jest założenie białych strojów i dzielenie się opłatkiem.

Po przedstawieniu uczniowie złożyli życzenia Dyrekcji i Nauczycielom, po czym wszyscy wspólnie śpiewali kolędy.

Jasełka zostały uświetnione instrumentalnym koncertem kolęd w wykonaniu uczniów klas czwartych i piątych.

Swoje talenty zaprezentowali:

Pola Jędrecka z kl. 4e, Damian Krawczyk i Michał Olesiński z kl. 5c, Magdalena Górnikiewicz i Zuzanna Kowalska z kl. 5e.

Chór zaśpiewał tradycyjne kolędy oraz pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe : Gore gwiazda Jezusowi, Gloria, Niechaj zawsze będą święta, Kolęda płytnie z wysokości.

 

 

Zapraszamy do Galerii

 

 

 

STYCZEŃ 2012

 

DZIEŃ PRZYJACIELA

 

31 stycznia w naszej szkole obchodzony był Dzień Przyjaciela. Wspólne  wesołe zabawy i wręczanie prezentów wykonanych przez dzieci sprawiły wiele radości wszystkim uczestnikom. Mamy nadzieję, że zawarte w tym dniu nowe znajomości przetrwają, a może nawet rozwiną się w przyjaźnie.   

 

Zapraszamy do Galerii

 

 

 

MARZEC 2012

 

DZIEŃ WODY

 

W dniu 22 marca 2012 wszyscy zainteresowani  zagadnieniami przyrodniczymi uczniowie klas 4 – 6 mogli spotkać się na dodatkowych zajęciach zorganizowanych z okazji Światowego Dnia Wody. W czasie spotkania uczniowie korzystając z oglądanych prezentacji multimedialnych zastanawiali się nad problemami takimi jak na przykład: jakie są zasoby wody na ziemi, ile wody występuje w organizmach żywych, czy też jakie jest zużycie wody do wykonywania codziennych czynności. Dzieci w grupach wykonywały także plakaty obrazujące jak ważna jest czysta woda w życiu każdego człowieka. Zapoznały się też  z dekalogiem ekologicznym. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokaz mikroskopowy organizmów żyjących w kropli wody, a pochodzącej z naszych miejskich wodociągów. Całe spotkanie upływało w miłej atmosferze, którą wspomagało degustowanie różnego rodzaju wód mineralnych.

   

 

 

 

TYDZIEŃ BRYTYJSKI

 

 

W dniach 19-23 marca 2012r. w naszej szkole nauczyciele języka angielskiego zorganizowali Tydzień Brytyjski. Był to czas sprzyjający pogłębieniu wiedzy  i zainteresowań dotyczących życia w Wielkiej Brytanii. Szkoła została udekorowana plakatami z zakresu historii, kultury i sztuki brytyjskiej, a  wszystkie pomieszczenia i sale lekcyjne przybrały angielskie nazwy. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa, na której można było zobaczyć portret Królowej Elżbiety II, malowidła zabytków oraz  miniaturki kamiennego kręgu Stonehenge, koła obserwacyjnego London Eye, potwora z Loch Ness czy też londyńskiego autobusu i budki telefonicznej. Codziennie wszyscy uczniowie mieli okazję wysłuchać krótkich audycji prezentujących  ciekawostki o Wielkiej Brytanii, a dla klas czwartych zorganizowane zostały interesujące multimedialne lekcje kulturowe o Szkocji wraz z pokazem układania kiltu. 22 marca 2012 r. został ogłoszony Dniem Flagi Brytyjskiej, kiedy to uczniowie mieli okazję pomysłowo zaprezentować się w barwach flagi Zjednoczonego Królestwa.

 

Tydzień Brytyjski zakończył się dnia 23 marca 2012r.  dwoma przedstawieniami  w języku angielskim – „Snow White and the Seven Dwarfs” oraz „Cinderella”. W role bohaterów wcielili się uczniowie klas piątych i szóstych. Grze aktorskiej towarzyszył występ chóru.

 

Zapraszamy do Galerii

 

 

 

DNI OTWARTE

 

W lutym i marcu odbyły się Dni Otwarte.  Przybyłych  gości powitał Dyrektor, który przedstawił bogatą ofertę naszej szkoły: wysoko wykwalifikowaną kadrę, w tym specjalistów, nowocześnie wyposażone sale lekcyjne i pracownie przedmiotowe oraz różnorodne zajęcia pozalekcyjne, itp. Przyszli uczniowie i ich rodzice mieli również okazję obejrzeć przedstawianie pt: „W Krainie Czekolady” przygotowane przez klasy pierwsze, drugie i trzecie.  Uczniowie  Samorządu Szkolnego, przebrani za postacie z bajek, rozdawali dzieciom drobne upominki i częstowali słodyczami.

 

      Każdy mógł zwiedzić wszystkie sale lekcyjne oraz wziąć udział w atrakcyjnych zajęciach przygotowanych przez nauczycieli. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się sala Integracji Sensorycznej oraz tablice interaktywne.

 

Rodzice mogli także zasięgnąć  informacji od nauczycieli i specjalistów na temat funkcjonowania szkoły.

 

    Mamy nadzieję, że przyszli uczniowie nie mogą już doczekać się września, kiedy zaczną naukę w naszej szkole

 

Zapraszamy do Galerii

 

 

KIERMASZ WIELKANOCNY

 

W dniach 19 i 20 marca po raz trzeci w naszej szkole odbył się kiermasz wielkanocny zorganizowany przez dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe.

 

Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem rodziców, uczniów i nauczycieli. Dzięki ich hojności zebrano kwotę 900zł.

 

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w przygotowaniach ozdób wielkanocnych, szczególnie dzieciom za radosne ich rozprowadzanie i zaangażowanie w akcję. Dochód
z kiermaszu przeznaczony zostanie na bieżące potrzeby świetlicy.

 

Zapraszamy do Galerii

 

 

   KWIECIEŃ 2012

 

ŚWIĘTA WIELKANOCNE

 

 

W dniu 4.04.2012 r. odbył się uroczysty apel z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Uczniowie klasy 5c przedstawili okolicznościowy program na Wielkanoc, na podstawie „Małego Księcia”, pt. „Szukam przyjaciela”.

 

Uroczystość rozpoczął występ Natalii Serafin, która wyrecytowała wiersz Wisławy Szymborskiej „Schyłek wieku”.

 

Przedstawienie „Szukam przyjaciela” opowiadało o Małym Księciu, który na swej drodze spotykał ludzi zajętych codziennymi sprawami: biznesmena, ucznia i uczennicę oraz miss szkoły. Dla tych osób najważniejsze w życiu były sława, pieniądze i wiedza. Zabrakło czasu na przyjaźń. Mały Książę zauważył, że ludzie są smutni, ponieważ nie mają przyjaciół. Zrozumiał, że najważniejsza jest miłość, którą daje nam Bóg. „Niespokojne jest serce człowieka, dopóki nie spocznie w Bogu”. Ta miłość objawiła się w męce, śmierci
i zmartwychwstaniu Chrystusa. Po przedstawieniu uczniowie złożyli życzenia na nadchodzące Triduum Paschalne i Święta Wielkanocne, aby wszyscy uwierzyli, że prawdziwa przyjaźń, która ma swoje źródło w Chrystusie Zmartwychwstałym, nigdy nie umiera. Na zakończenie chór szkolny wykonał pieśni: „Na drugi brzeg” oraz „Chrystus zmartwychwstan jest”.

 

Zapraszamy do Galerii

 

 

 

DZIEŃ ZDROWIA

 

W dniu 7 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Zdrowia. Z tej okazji uczniowie klas IV – VI, w czasie godzin wychowawczych zastanawiali się nad problemami związanymi ze zdrowiem. Wszyscy przypomnieli sobie zasady prowadzenia higienicznego trybu życia, a następnie w klasach IV omówiono zasady zdrowego odżywiania, w klasach V zagadnienia związane z aktywnym wypoczynkiem, a w klasach VI z wolnością od nałogów. Uczniowie wykonywali różne ćwiczenia i zadania przygotowane wcześniej przez nauczycieli przyrody. Efektem pracy uczniów były plakaty, które później zostały umieszczone na szkolnym korytarzu, na wystawie pt. „Zdrowy człowiek na czystej planecie”.

 

Zapraszamy do Galerii

 

 

DZIEŃ ZIEMI

 

Z okazji obchodów Dnia Ziemi uczniowie wzięli udział w konkursie „Drzewo różnorodności” organizowanym przez Urząd Miasta Krakowa Wydział Kształtowania Środowiska. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu makiety z surowców wtórnych zainspirowanej motywem drzewa. Konkurs cieszył się ogromną popularnością, uczniowie wykonali wiele pięknych, interesujących i ciekawych prac. Niestety tylko jedno drzewo mogło reprezentować naszą szkołę na krakowskich obchodach Dnia Ziemi 2012. Spośród wielu pięknych drzew jury szkolnego etapu konkursu wyłoniło pracę uczennic z klasy 4c  Kasi Cholewy i Gabrysi Golonki.

Kolejnym etapem obchodów Święta Ziemi był konkurs „Eko – klasa”. Uczniowie z klas 4-6 przez pięć kolejnych dni odpowiadali na pytania wywieszane na tablicy ogłoszeń przez nauczycieli przyrody. Pytania dotyczyły ekologii i ochrony środowiska. Cały tydzień trwała również zbiórka butelek plastikowych i makulatury. Klasa, która prawidłowo odpowiedziała na pytania konkursowe i zebrała największą ilość surowców wtórnych otrzymała tytuł „Eko – klasy”. W tym roku zwyciężyła klasa 5c, drugie miejsce zajęła klasa 4a, trzecie – klasa 5b.

Na zakończenie obchodów Dnia Ziemi uczennice z klas 4a i 4e zaprezentowały w poszczególnych klasach krótką formę sceniczną poświęconą aktualnym problemom ekologicznym Ziemi.

 

Zapraszamy do Galerii

 

 

 

RAZEM W NASZEJ SZKOLE

 

W kwietniu odbyła się kolejna edycja konkursu wiedzy o osobach niepełnosprawnych „Razem w naszej szkole”.  Brali w niej udział przedstawiciele wszystkich  klas IV.  Uczestnicy solidnie  przygotowali się do konkursu i wykazali się dobrą znajomością zagadnień.  Zwyciężyła klasa IV e w składzie: Weronika Baradziej, Weronika Konieczna i Dorota Zagórska.

 

Gratulujemy.

 

Zapraszamy do Galerii

 

 

Mały i Duży Samorząd Szkolny zorganizował akcję „Wiosenne Priama aprilis”. Wszystkie klasy przyszły ubrane zgodnie z wylosowanym wcześniej kolorem a dodatk

 

 

Mały i Duży Samorząd Szkolny zorganizował akcję „Wiosenne Priama aprilis”. Wszystkie klasy przyszły ubrane zgodnie z wylosowanym wcześniej kolorem a dodatkowo każda klasa miała atrybut np. okulary słoneczne. W ten dzień nasza szkoła mieniła się barwami tęczy. Dziękujemy za zaangażowanie w zabawę.

Na szczególne wyróżnienie zasługują klasy:

0a, 0b, 1a, 1d, 1e, 1f, 2a, 2b, 2c, 2d, 3a, 3b, 3c, 3d, 3e,4c,5a,5c,6a,6b,6c,6f

DYSKOTEKA W RYTMACH  ROCK AND ROLLA.

 

W czwartek 26 kwietnia odbyła się dyskoteka w stylu lat 60-tych i 70-tych oraz w rytmach  rock and rolla.

W czasie zabawy  przenieśliśmy  się w szalone lata 60-te i 70-te. Pomogły nam w tym specjalnie przygotowane stroje, a mianowicie bufiaste bluzeczki w kwiatki i groszki, kolorowe  sukienki oraz koszule, spodnie dzwony, stylizowane dżinsy, opaski, koraliki i rzemyki.

Specjalnie przygotowana muzyka nawiązująca do  tamtych lat niemal natychmiast wciągnęła wszystkich w swój rytm. Przeboje muzyczne z polskich i zagranicznych scen, a przede wszystkim rock and roll  sprawił, że nie było czasu na nudę.

Podczas dyskoteki wybraliśmy  Królowe Rock and Rolla oraz nagrodziliśmy tych, którzy zaprezentowali najciekawszą stylizację lat 60-tych i 70-tych.

 

Zapraszamy do Galerii

  

 

 

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI  3 MAJA

 

28 kwietnia 2012 r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 im. Bohaterów Września 1939 w Krakowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji  3 Maja. Uczniowie klasy IV i VI przybliżyli swoim kolegom te ważne historyczne chwile. Tego dnia dzieci cofnęły się w czasie. Przypomniały sobie, jak to kiedyś było i co wydarzyło się 3 maja 1791 roku dzięki przedstawieniu teatralnemu pt. „W warsztacie szewskim”. To była dla nich ważna lekcja historii.

 

Zapraszamy do Galerii

 

 

 MAJ 2012

 

PRELEKCJA NA TEMAT "UDZIAŁ POLAKÓW W II WOJNIE ŚWIATOWEJ"W KLASIE VD.

 

9 maja 2012 r., w związku z przypadającą dzień wcześniej 67 rocznicą zakończenia II wojny światowej, pracownik Muzeum Armii Krajowej Przemysław Wywiał wygłosił dla uczniów kl.Vd prelekcję na temat "Udział Polaków w II wojnie światowej". W jej trakcie przedstawił zarówno wkład żołnierzy polskich w zwycięstwo aliantów, jak i losy polskiej ludności cywilnej w okupowanym kraju.

Wykład, wzbogacony prezentacją multimedialną, spotkał się z dużym zainteresowaniem piątoklasistów, którzy wzięli udział w dyskusji, wykazali się wiedzą na temat omawianych zagadnień i zadawali pytania związane z tematyką wojenną. Uczniowie mogli się dowiedzieć o przyczynach wybuchu wojny, przebiegu kampanii wrześniowej, terrorze pod okupacjami niemiecką i sowiecką, działalności Rządu RP na Uchodźstwie, walce Polskich Sił Zbrojnych, fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Na koniec spotkania uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ofertą Muzeum Armii Krajowej. Po wakacjach skorzystają z zaproszenia i kolejne spotkanie odbędzie się już na nowej ekspozycji.

 

 

 

 

FESTYN INTEGRACYJNY W KORZKWI

 

Jak co roku nasza szkoła brała udział w Festynie Integracyjnym w Korzkwi.  Impreza odbyła się 23 maja 2012r. pod hasłem „Euro 2012 na wesoło”. Każda placówka reprezentowała jeden z krajów uczestniczących w ME 2012. Nasza szkoła  wystąpiła jako zespół Irlandii. Festyn rozpoczął się skromną uroczystością przy Głazie Papieskim na Błoniach, gdzie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz. Wszyscy uczestnicy odśpiewali ulubioną pieśń Papieża Jana Pawła II pt. „Barka”. Następnie pod eskortą policji udaliśmy się na miejsce, gdzie czekało na nas mnóstwo atrakcji, m.in. defilada uczestników z flagami państw, prezentacja strojów narodowych, konkursy sportowe, rzeźbienie w glinie, jazda konna, zabawa na dmuchanych zamkach, wielki bal sportowców i kibiców oraz poczęstunek. Wszyscy uczestnicy Festynu otrzymali miłe upominki i słodycze. Niezapomniane przeżycia pozostaną z nami na długo. Z utęsknieniem oczekujemy na kolejny festyn.

 

 

Zapraszamy do Galerii

 

 

 

DZIEŃ SZTUKI

 

W dniu 30. maja 2012 roku odbył się Dzień Sztuki. Każda klasa mogła wykazać się zapałem twórczym i artystyczną fantazją. Poczynając od malowanych buziek czwartoklasistów, które przeistoczyły się w kolorowe motyle, sympatyczne zwierzaki i barwne obrazki a skończywszy na dziełach szóstoklasistów tworzonych „na żywo” podczas przerw i lekcji na korytarzach szkolnych – wszystko tętniło sztuką.

 

Uroczyście otwarto też Galerię Sztuki Żywej, miejsca jedynego w swoim rodzaju, bo stworzonego z wyjątkowego materiału – człowieka. W świecie malarstwa i rzeźby znalazły się: sztuka starożytnego Egiptu oraz wybitne dzieła Leonarda da Vinci, Vincent van Gogha, Jana Matejki, Pablo Picasso, Edvarda Muncha, odtworzone przez uczniów klas piątych. Klasy szóste przygotowały prace na temat: „Moja muzyka – nawiązanie do abstrakcji”. Za najlepszy obraz uznano dzieło klasy 5e i 6c.

 

Jak przystało na dobrą galerię mogliśmy cieszyć się również pięknem muzyki oraz tańca współczesnego i dancehall w wykonaniu Natali Bryk, Madzi Górnikiewicz, dziewcząt z klasy 6a przygotowanych pod kierunkiem pani Moniki Kiwak. Mieliśmy również przyjemność wysłuchać utwory wielkich mistrzów w aranżacji Kacpra Zycha i Damiana Krawczyka. Chór zaprezentował figlarną piosenkę Marka Grechuty pt.„Nie dokazuj”.

 

Nasza galeria nie obeszłaby się bez słowa. I to żywego słowa! Wiersz Jana Twardowskiego pt.„Kąkol i zazdrośnicy” recytowała Natalia Serafin, a „Rozmowę liryczną” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przeprowadzili Maciek Czarnecki i Pola Jędrecka.

 

Nasza galeria otwarła również dwa dodatkowe oddziały. Pierwszy to prace naszej byłej uczennicy, absolwentki tej szkoły – Katarzyny Janik. Drugi oddział to kącik poetycki, w którym prezentowano poezję uczniów naszej szkoły.

 

Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy wam i sobie wielu wrażeń. Gratulujemy wszystkim młodym twórcom i zachęcamy do „rozwijania skrzydeł”.

 

 

Zapraszamy do Galerii

 

 

 

 

 CZERWIEC 2012

 

FESTYN RODZINNY 2012

 

W  piątkowe popołudnie 1 czerwca na ternie naszej szkoły odbył się rodzinny festyn z okazji Dnia Dziecka.

Do ostatnich godzin ważyła się decyzja czy festyn się odbędzie, a wszystkiemu winna była pogoda. Od rana padał  deszcz i wszystko wskazywało na to, że pogoda się nie zmieni w najbliższym czasie.

Podjęto decyzję, aby imprezę przenieść do budynku szkolnego.

Była  to bardzo dobra decyzja. Dyrekcja szkoły  udostępniła salę gimnastyczną oraz dwie kondygnacje budynku na rozmieszczenie wszystkich atrakcji dla swoich milusińskich.

Festyn rozpoczęli uczniowie chóru szkolnego wiązanką przebojów piłkarskich, zagrzewając  do sportowych konkurencji   w myśl przygotowania do Euro 2012.

Była to świetna okazja dla zapracowanych rodziców, by wspólnie z pociechami spędzić mile czas.

Nauczyciele przygotowali przeróżne zabawy i  konkurencje. Nie zabrakło zawodów sportowych, malowania twarzy  w barwach narodowych, konkursów plastycznych, kącika zabaw w j. angielskim  i wielu innych atrakcji.  Uczestnicy zabawy otrzymywali nagrody, które ufundowała Rada Dzielnicy XV Mistrzejowice.

Bogaty program był okazją do zaprezentowania przez naszych uczniów umiejętności artystycznych.  Zaproszeni goście uatrakcyjnili nasz festyn, np. występ zespołu baletowego ,,Gaduły”, pokazy cheerleaderek i układ taneczny zespołu hiphopowego  z klubu ,,Kuźnia’, występ zawodników Szkoły Sztuk Walk Wschodnich ,,Alfa’’, zawody hokeja stołowego  oraz turniej gier logicznych z Młodzieżowego Ośrodka ,,Flota Młodych – Port Kraków, taniec w wykonaniu pań Olgi i Mariny z Ukrainy, piosenki  latynoskie w wykonaniu Oliwii Furman  to tylko część tego programu.

W późniejszych godzinach rozpogodziło się i impreza częściowo przeniosła się przed budynek.

Festyn był okazją do prezentacji  umiejętności strażaków. Strażnicy  miejscy  organizowali zabawy dydaktyczne z zakresu ruchu drogowego, ratownicy medyczni przeszkolili rodziców w udzielaniu pomocy przedmedycznej.

Największą atrakcją okazał się mecz piłki nożnej  pomiędzy tatusiami  uczniów.

Ojcowie mogli przez chwilę zapomnieć o codziennych trudach i być podziwiani przez własne dzieci.

Przez całe popołudnie przed szkoła prowadzona była akcja honorowego krwiodawstwa. To już druga akcja zorganizowana przez nauczycieli tej szkoły. Możliwość dzielenia się tym, co mamy najcenniejsze była wspaniałym zwieńczeniem dnia. 

Organizatorzy mieli okazję udowodnić, że szkoła to nie tylko ławki i tablica, ale również miejsce na zabawę, spotkanie rodzinne oraz integrację środowisk.

 

 

Zapraszamy do Galerii

 

 

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012

 

Dnia 29.06.2012 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012 w klasach I- III. Uroczystość rozpoczęła się od odczytania oraz wręczenia nagród 99 uczniom spośród 350, którzy zostali wpisani do Złotej Księgi. Przy dźwiękach muzyki oskarowej Johna Townera Williamsa laureatom gratulowali dyrektor SP 144 p. Stanisław Piech oraz wicedyrektor p. Małgorzata Kubik. W dalszej części uczniowie klasy II c wraz z wychowawcami p. Adelą Kapałą oraz p. Beatą Drej  przygotowali dla wszystkich uczniów klas młodszych oraz rodziców przedstawienie „ Bo co może mały człowiek ”, w którym wyrażali nie tylko radość ze zbliżających się wakacji, ale także przypominali o zasadach bezpiecznego spędzania czasu wolnego oraz o trosce o środowisko naturalne człowieka. Po zakończeniu wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas po świadectwa szkolne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zJASEŁKA JjA

Podczas uroczystego Apelu Świątecznego uczniowie klas 6e i 6f  przedstawili Jasełka „Boże Narodzenie na dworcu”.  Było to współczesne spojrzenie na Święta Bożego Narodzenia. Bezdomni przebywający na dworcu, znudzeni i zagubieni, nie oczekują świąt. Wolą dni powszednie, kiedy wokół jest pełno ludzi.

W trakcie przedstawienia dworzec odwiedzają: pasterz, Maryja, Józef, Dziecię, Trzej Królowie, Herod. Spotkanie tak nieoczekiwanych gości przypomina bezdomnym, że kiedyś słyszeli już o tych postaciach, ale dla teraz już nie mają dla nich znaczenia. Jednak Maryja wyjaśnia, że Jezus rodzi się każdego dnia dla wszystkich ludzi, a Boże Narodzenie powinno trwać zawsze w naszych sercach. W bezdomnych następuje przemiana, czego symbolem jest założenie białych strojów i dzielenie się opłatkiem.

Po przedstawieniu uczniowie złożyli życzenia Dyrekcji i Nauczycielom, po czym wszyscy wspólnie śpiewali kolędy.

Jasełka zostały uświetnione instrumentalnym koncertem kolęd w wykonaniu uczniów klas czwartych i piątych.

Swoje talenty zaprezentowali:

Pola Jędrecka z kl. 4e, Damian Krawczyk i Michał Olesiński z kl. 5c, Magdalena Górnikiewicz i Zuzanna Kowalska z kl. 5e.

Chór zaśpiewał tradycyjne kolędy oraz pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe : Gore gwiazda Jezusowi, Gloria, Niechaj zawsze będą święta, Kolęda płytnie z wysokości.

 

21 grudnia 2011 roku w godzinach popołudniowych w klasie 2b obyło się Spotkanie Opłatkowe z udziałem rodziców. Uczniowie pod okiem swoich wychowawczyń przygotowywali się do tej uroczystości od początku grudnia. Pięknie ozdobili klasę, jednak przede wszystkim przygotowali część artystyczną, którą zaprezentowali swoim rodzicom na samym początku spotkania. Później nastąpiło tradycyjne łamanie się opłatkiem oraz wspólne kolędowanie przy pięknie przystrojonym stole. Ostatnią część spotkania stanowił smaczny poczęstunek przygotowany przez mamy oraz rozmowy przy stole. Zarówno wszyscy goście, jak i dzieci,
z uśmiechem na twarzach żegnali się, opuszczając szkołę.zannn

Za

Zapraszamy Z

 

 Posted by at 14:25