PROJEKTY

 

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Podstawą nowoczesnego nauczania w zakresie nauk przyrodniczych, technicznych, artystycznych i matematycznych (STEAM) jest łączenie teorii z praktyką czego bazę stanowią dobrze wyposażone pracownie przedmiotowe.

Odkrywanie przez zabawę, obserwacje i doświadczenia to najlepsza z dróg to rozwijania zarówno zdolności analitycznych jak i kreatywnych. Nic bowiem nie stymuluje bardziej do krytycznego myślenia i nie rozwija lepiej zainteresowań i nie pobudza wyobraźni niż możliwość obcowania z nowoczesnymi technologiami.

Dlatego z ogromną radością przyjęliśmy inicjatywę Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pt. Laboratoria Przyszłości dzięki, której otrzymaliśmy środki w wysokości  186.000 zł.  na zakup pomocy dydaktycznych do nowoczesnego nauczanie takich przedmiotów jak: informatyka, fizyka, technika, plastyka czy język polski.

Za sprawą Laboratoriów Przyszłości  uczniowie naszej szkoły zyskali unikatową możliwość pracy na drukarce 3D, sterowania robotami, przeprowadzania, wizualizacji i utrwalania skomplikowanych eksperymentów i obserwacji fizycznych, oraz komfortowej nauki języka ojczystego w unowocześnionej pracowni.

Znając naszych uczniów oraz ich rozliczne talenty jesteśmy przekonani, że  skwapliwie wykorzystają te nowe możliwości i w dającej się przewidzieć  przyszłości usłyszymy o ich licznych sukcesach naukowych, technicznych i artystycznych.

Dokonaliśmy następujących zakupów:

Długopisy Banach 3D

Peny 3D zmieniają rysunki w przestrzenne, kolorowe obiekty.  To niezwykła, twórcza zabawa z wykorzystaniem biodegradowalnych filamentów, które są bezpieczne dla uczniów. Szkoła posiada 12 sztuk do wykorzystania podczas zajęć plastyki w klasach IV-VII.

Mikroskop Eco dwuokularowy

Nowoczesny mikroskop ma zintegrowaną kamerę 5MP. Pozwala na śledzenie obrazu na ekranie monitora interaktywnego, możliwość łatwego nagrywania i zapisywania filmów, obrazów, dokonywania pomiarów. Wszystkie elementy optyczne pokryte są powłoką antyrefleksyjną. Cztery obiektywy immersyjne 4x, 10x oraz S40 i S100 pozwalają pokazywać badany obiekt całej klasie na żywo.

Zestaw trwałych preparatów mikroskopowych

Bogaty zestaw preparatów mikroskopowych, przedstawiających komórki roślinne, zwierzęce, grzybowe i oraz bakteryjne, tkanki roślinne i zwierzęce, drobne elementy budowy zwierząt, roślin. To wszystko w połączeniu z  mikroskopem ECO oraz kamerą pozwoli oglądać mikro świat, na żywo, całej klasie.

Do pracowni komputerowej zakupiliśmy: zestawy robotów Thymio (4 zestawy po 6 robotów), tablety graficzne Huion, drukarkę 3D, 2 kamery cyfrowe wraz ze statywami, i 2 aparaty cyfrowe.  

Robot Thymio – robot edukacyjny dla każdego .Thymio ma wbudowany moduł komunikacji bezprzewodowej. Współpracuje z 5 językami programowania (VPL, Scratch, Blockly, Aseba, Python.) o różnym stopniu zaawansowania. Ma 6 zaprogramowanych fabrycznie trybów, czujniki zbliżeniowe oraz programowalne diody LED. Jest też kompatybilny z klockami Lego Bricks i Technic. Dodatkowo robot Thymio posiada czujnik śledzenia linii, uchwyt na pisak oraz hak do przyczepienia dodatkowych zabawek. 

Tablety graficzne – Huion (2 sztuki z wyświetlaczem oraz 50 sztuk bez wyświetlacza)  – to niezastąpione narzędzie pracy w różnego rodzaju programach graficznych. Zakupiliśmy modele z wyświetlaczem oraz bez. Tablety posiadają pasywne piórka z rozpoznawalnymi stopniami nacisku, wykrywają również kąt nachylenia piórka oraz mają programowalne przyciski. Dodatkowo mają możliwość połączenia zarówno z komputerem jak i z urządzeniem mobilnym na Androidzie.   

Drukarka 3D   MakerBot Sketch wraz z dodatkowymi biodegradowalnymi  filamentami w różnych kolorach oraz bogatą bazą danych gotowych (model 3D). 

Pracownia fizyczna wzbogaciła się o:

  1. kamerę 4K, projektor, teleskop, mikroskopy cyfrowe,
  2. zestawy konstrukcyjne i pomiarowe do mechaniki, termodynamiki, elektryczności, magnetyzmu, elektroniki i optyki,
  3. zintegrowane środowisko pomiarowe Einstein Labmate wyposażone w czujniki wilgotności, temperatury powierzchniowej, natężenia światła, promieniowania UV, etc.
  4. profesjonalny zestaw do pomiarów próżniowych, tor powietrzny, lodówkę, nowoczesne regulowane i ergonomiczne stoliki zarówno do codziennej pracy jak i wykonywania doświadczeń,
  5. zasilacze, generatory fal mechanicznych, multimetry, fotoogniwa, modele ogniw wodorowych, elektrowni wiatrowych, i wiele innych.

Wyposażyliśmy również dwie sale lekcyjne  (zakupiono stół warsztatowy, szafy narzędziowe, stojak na mapy, komodę).

 Posted by at 14:39