Rok szkolny 2014/2015

 

ROK SZKOLNY 2014/2015

UROCZYSTE OBCHODY 75 ROCZNICY AGRESJI SOWIECKIEJ NA POLSKĘ

17 września na Cmentarzu Rakowickim wspominaliśmy wydarzenia sprzed 75-lat. Władze Krakowa, kombatanci, młodzież szkolna oddali cześć bohaterom z 1939 r. Na uroczystościach nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszej szkoły.

zapraszamy do galerii

 

ODBLASKOWA SZKOŁA

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 144 włączyli się w akcję „Odblaskowa Szkoła” .  W jej ramach odbyło się spotkanie ze Straż Miejską i Policją. Uczniowie zapoznali się z istniejącymi w ruchu drogowym zagrożeniami oraz poznali istotną rolę odblasków. Dzięki tej akcji zostali uświadomieni ,że nawet mały element odblaskowy może niejednokrotnie uratować życie  .  Dzieci wzięły udział w licznych konkursach. Dzięki Radzie Rodziców ,Przewodniczącemu Dzielnicy XV Piotrowi Serafinowi  oraz Firmie „Cando” zostały zakupione kamizelki  (250 szt.) oraz inne gadżety odblaskowe dla uczniów. 

W ramach akcji zostały również przeprowadzone 3 konkursy:  

1) Konkurs wiedzy „Jestem widoczny. Jestem bezpieczny”

I miejsce – Katarzyna Ludwa 3 d

II miejsce – Emilia Worożko 3 d

III miejsce – Weronika Mech – 3c

Wyróżnienie – Daria Dubiel 3 a, Weronika Zbylut 3 a

2) Konkurs plastyczny na projekt plakietki odblaskowej

I miejsce – Jakub Cudek 2 a

II miejsce – Karolina Zbylut 1 f

III miejsce – Jakub Wójcik 2a, Mateusz Filipczyk 1b

Wyróżnienie – Weronika Zbylut 3 a, Gabriela Antoniuk 3 a, Alicja Nogieć 3 a, Weronika Świątek 1 e, Kacper Cisowski 2 c

3) Konkurs plastyczny „Odblaskowa Szkoła” – prace zostały przekazane do Gazety Krakowskiej

Bądźmy widoczni-bądźmy bezpieczni!

zapraszamy do galerii

GRA MIEJSKA

Jesienne zmagania  z elektroodpadami  w elektrokonkursie… – prezentacja

 

MISJONARZE KLARETYNI

DSC00061

 

 

Misjonarze Klaretyni w SP 144 – zdjęcia

 

 

 

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 

7 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości . W tym dniu uczniowie  klas  0- III przypięli do odświętnych strojów, własnoręcznie  wykonane biało- czerwone kotyliony.

Uroczystą akademię dla klas młodszych przygotowały pod kierunkiem wychowawców dzieci z  klas  2 a  i  3 a.  W ich wykonaniu wysłuchaliśmy  patriotycznych wierszy  i piosenek  , a chór szkolny zaprezentował pieśni  o tematyce niepodległościowej.

zapraszamy do galerii

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI KLAS 4-6 

Uroczystość Odzyskania Niepodległości Polski obchodziliśmy w naszej szkole angażując wszystkie klasy do aktywności oraz postawy patriotycznej. Uczniowie klas 4, 5 i 6 przygotowali symbole polskości – ważne postacie, teksty, krajobrazy, miasta i zabytki. Mieli również możliwość wyrażenia swojego zdania na temat Ojczyzny. W tekście  „Młodzi Polacy o Niepodległej Polsce” uczniowie w szczerych i ciepłych słowach wypowiadali się za co kochają swój kraj, z czego są dumni,  co chcieliby zmienić.

Uroczystą akademię dla klas starszych przygotowały pod kierunkiem wychowawców klasy 4b, 4c, 5c oraz uczennice: J. Galus, W. Wyżga, J. Szafrańska. W kolejnych odsłonach ruchomej dekoracji przemierzaliśmy dzieje Polski od jej początków, poprzez czasy rozbiorów i odzyskania niepodległości do dnia, który tworzymy dziś, wspólnie w SP 144. Poczet sztandarowy i samorząd zaprezentował oraz omówił symbolikę naszego sztandaru, a chór towarzyszył śpiewem pieśni patriotycznych.

zapraszamy do galerii

PAŹDZIERNIK  MIESIĄCEM  BIBLIOTEK  SZKOLNYCH

W czwartkowy poranek uczniów naszej szkoły zmierzających na lekcje zaintrygowały kolorowe strzałki na schodach,  prowadzące do… biblioteki  szkolnej. To  specjalne zaproszenie dla młodych  czytelników. Uczniowie klas 0- III, którzy razem  z nauczycielami przybyli do biblioteki, poznali tajemniczą   „  Historię pewnej książki”, której kartki  ocalałe z pożaru  znaleźli powieszone na drzwiach swoich klas. Dzieci przechodząc korytarzem i czytając fragmenty baśni , bajek i legend rozpoznawali ich tytuły. Każda klasa dostała swoją zagadkę. Po odgadnięciu tytułu dzieci mogły wypożyczyć książkę ze swoją baśnią czy wysłuchać jej czytanej przez nauczyciela. Uczniowie  wykonali ilustracje, które można oglądać  na drzwiach sal lekcyjnych.                                                                                                            

 W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” chcąc wzbogacić naszą szkolną bibliotekę o nowe pozycje książkowe, zwróciliśmy się do uczniów  z prośbą o podarowanie symbolicznej złotówki na ich zakup. Każda zakupiona książka będzie darem od konkretnej klasy- adnotacja w książce. Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji.

zapraszamy do galerii

MIKOŁAJKI

Jak co roku uczniów Naszej Szkoły odwiedził Święty Mikołaj.  Przybył wraz z pomocnikami, którzy pomagali mu rozdawać cukierki. Dzieci tradycyjnie były zachwycone wizytą Gościa. Twierdziły, że cały rok były grzeczne, a …obiecywały poprawę.

zapraszamy do galerii

NIETYPOWA LEKCJA PRZYRODY

we_2014 Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Z tej okazji uczniowie klas  czwartych wraz z nauczycielami przyrody odwiedzili Gabinet Weterynaryjny  PRZYJACIEL. Pani weterynarz zaprezentowała, na czym polega jej praca oraz  do czego służą narzędzia, które znajdują się w gabinecie. Wspólnie z uczniami  omówiła podstawowe zasady opieki nad hodowanymi zwierzętami i ich  wymagania, obowiązki hodowcy oraz najczęstsze przyczyny wizyty u lekarza  weterynarii. Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali pytania. Byli  ciekawi jak leczy się duże i niebezpieczne zwierzęta, czy psom leczy się zęby,  czy żółw może jeść sałatę…..?

Bardzo dziękujemy za gościnę

zapraszamy do galerii

UCZEŃ – OBYWATEL

15 XII 2014r w ramach projektu „UCZEŃ-OBYWATEL odwiedziliśmy Urząd Miasta Krakowa.  Wiemy już,czym jest samorząd miejski,skąd się wziął,i jak funkcjonuje dziś.Poznaliśmy historię Pałacu Wielopolskich.Znamy kompetencje Prezydenta MK.
Na kolejnych spotkaniach więcej historii……………

 zapraszamy do galerii

PRZEGLĄD ŚWIĄTECZNEJ PIOSENKI

new-design

75 rocznica Zbrodni Katyńskiej
 
9 kwietnia 2015 r. przedstawiciele uczniów wraz z sztandarem Naszej szkoły brali udział w obchodach rocznicowych Zbrodni Katyńskiej. Podczas uroczystości oddano hołd bohaterom i ofiarom zbrodni na polskich jeńcach wojennych dokonanej w 1940 r. w ZSRR. 
Zginęli bo byli elitą Narodu. 
Żywa pamieć o Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykownii – musi być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń. 
zapraszamy do galerii.  

 ROCZNICA KONSTYTUCJI 3 MAJA – „MAJOWA JUTRZENKA”

Drudzy na świecie pierwsi w Europie. Po 224 latach pamiętamy o przodkach którzy wznosząc się ponad podziały uchwalili dokument porządkujący prawną organizację Państwa. Na tej Konstytucji wzorowały się inne Narody. Dumni, z naszych pradziadów co roku przypominamy to wydarzenie. W tym roku klasy IV – VI po obejrzeniu prezentacji pt „Z kart historii” wzięły udział w quizie wiedzy o Konstytucji. Następnie wyłonili spośród siebie 5osobowe zespoły, które wzięły udział w grze terenowej pt. „Majowa Jutrzenka”. Poszczególne stanowiska tematyką nawiązywały do podstaw naszej narodowości. 
  1. 3 maja pędzlem malowany
  2. znana melodia i znane słowa a razem znaczą Duma Narodowa
  3. z orłem przez wieki
  4. szlachecki styl
  5. prawa człowieka
  6. konstytucyjna wykreślanka.
Bawiąc się nasi uczniowie, pokazali, że korzenie naszej historii nie są im obce. 
Dziękujemy i gratulujemy !
zapraszamy do galerii.

„TAJEMNICE POWIETRZA”

W dniach 27 – 30 kwietnia 2015r. uczniowie klas 0 – III brali udział w warsztatach edukacyjnych „Tajemnice powietrza” z cyklu „Fizyka dla Smyka.

To kolejne pokazy naukowe przygotowane przez Akademię Nauki, które mają na celu przybliżenie dzieciom tajemnic otaczającego świata. Wszyscy mieli okazję brać aktywny udział w eksperymentach, które przybliżyły nam prawa fizyki. Dowiedzieli się, co to jest powietrze i ile waży. Dlaczego nie odczuwamy  jego nacisku na nas samych. Na zakończenie mierzyliśmy siłę uczuć do naszych bliskich.

zapraszamy do galerii

„SMACZNE I ZDROWE WARZYWA I OWOCE”  

Dnia 17. kwietnia 2015 roku uczniowie z klasy 1d zaprosili swoich kolegów z klas pierwszych i zerowych  na przedstawienie pt. „Smaczne i zdrowe warzywa i owoce”. Były wiersze o warzywach i owocach, piosenki, ciekawe stroje oraz spotkanie z panią Higienistką. Poruszane były bardzo ciekawe tematy: zasady zdrowego odżywiania się, zachęcanie do jedzenia warzyw i owoców i promowanie zdrowego stylu życia.

owoce 1

owoce 2

Dnia 30.marca 2015 roku odbył się w szkole Konkurs Recytatorski dla uczniów klas pierwszych pt. „Wiosenne przebudzenie”. Do konkursu przystąpiło 20 uczniów z klas 1a, 1b, 1c, 1d,1e, 1f. Komisja Konkursowa wyłoniła pięciu laureatów:

I miejsce – Zofia Świder

II miejsce – Jagoda Walentowicz i Maciej Majka

III miejsce – Julia Wilusz, Daniel Majczyk, Bartłomiej Kocik

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i słodkie upominki.

owoce 3

DZIEŃ AMERYKAŃSKI W SP 144

Kto jest prezydentem USA? Co zawdzięczamy Kolumbowi? Ile jest stanów w Stanach? Czym zajmują się kowboje? Kiedy Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości? Na te i inne pytania odpowiedź można było uzyskać w naszej szkole podczas Dnia Amerykańskiego zorganizowanego przez nauczycieli języka angielskiego dnia 9 czerwca. Rano swą wiedzę na temat USA sprawdzili w konkursie uczniowie klas IV-VI.  Potem naszymi korytarzami maszerowali m.in. kowboje, kowbojki, Indianki, postacie z amerykańskich filmów. Na jeden dzień ożyła nawet Statua Wolności. W szkolnej stołówce można było skosztować amerykańskiej zupy z fasoli preriowej i pysznych hamburgerów. Na przerwach słuchaliśmy amerykańskiej muzyki: od country przez rap, hip-hop aż po współczesny pop. Uczniowie i nauczyciele próbowali swoich sił również w niełatwej sztuce rzucania lassem. Nigdy wcześniej nasza szkoła nie pachniała tak popcornem, masłem orzechowym czy amerykańskimi ciasteczkami z czekoladą. Po takim dniu, wielu z nas z pewnością chciałoby polecieć do USA, żeby na własne oczy zobaczyć Nowy Jork, górę Mount Rushmore, Biały Dom czy Wielki Kanion.

zapraszamy do galerii

DONIESIENIA Z ARTYSTYCZNYCH DZIAŁAŃ POZALEKCYJNYCH

W ciągu całego roku szkolnego intensywnie działały kółka plastyczne dla klas 4-6. Uczniowie tworzyli różnorodne prace wykorzystując ciekawe techniki plastyczne, uczestniczyli w licznych pozaszkolnych konkursach plastycznych. Efekty działań młodych twórców podziwiać mogliśmy na kiermaszu z okazji Dnia Matki, na korytarzach naszej szkoły, a także na wystawach w krakowskich domach kultury. W zakładce „Sukcesy uczniów” znajdziecie informacje o zwycięzcach konkursów, a w galerii wszystkie prace plastyczne wysyłane na etap międzyszkolny. Siedmiu uczniów naszej szkoły zdobyło najwyższe lokaty w konkursach międzyszkolnych, a czterech wyróżniono.

                Trzy uczennice podjęły się długoterminowego zadania malarskiego, którego efektem były piękne obraz: „Niebiański koń” wyk. Emilia Gołębiowska, „Wiosenne kwiaty” wyk. Oliwia Sewiło oraz „Zachód na safari” wyk. Julia Zych.

Gratulujemy twórczej pracy wszystkim uczęszczającym na kółka plastyczne oraz uczestnikom konkursów.

zapraszamy do galerii

SZKOLNY FESTYN – ,,Z rodziną po Europie”

19 czerwca 2015 roku o godz. 15.00  słowami ,,Oj Będzie  zabawa… będzie się działo…..”  rozpoczął się festyn rodzinny ,,Z rodziną po Europie”. Ze względu na deszczową pogodę został przeniesiony na teren szkoły, ale to w niczym nie przeszkodziło fantastycznej zabawie. Celem imprezy było nie tylko zintegrowanie rodziców i  dzieci, ale również  włączenie wszystkich uczestników do wspólnej zabawy. Nauczyciele przygotowali wiele atrakcji, z których mogli skorzystać zarówno dorośli jak i dzieci.  Na szczególną uwagę zasłużyły  prezentacje artystyczne uczniów naszej szkoły, którzy przygotowywali się pod kierunkiem swoich wychowawców. Ten wspaniały program artystyczny zawierał różne  piosenki, tańce, kabarety. Dzieci parodiowały artystów świata muzyki. Ponadto zorganizowano wiele stoisk ,między innymi : stanowisko brytyjskie, przyrodnicze, układanki+ origami, symultana szachowa, Klub Bezpiecznego Puchatka, loteria fantowa i wiele innych. Najmłodsi brali udział w zawodach sportowych, konkursach, w Autochodziku , gdzie byli nagradzani drobnymi upominkami. Na festynie gościliśmy przedstawicieli Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej, instruktorów tańca nowoczesnego i baletu z Klubu Kuźnia, Klubu Mirage, Klubu tańca Mayery, którzy zaprezentowali nam swój program. Ze wszystkimi tymi klubami nasza szkoła współpracuje, a  nasi uczniowie rozwijają swój talent. W trakcie festynu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najoryginalniejsze ciasto w kształcie  dowolnej flagi państwa należącego do UE. Wypieki były tak wspaniałe , że jury postanowiło wyróżnić wszystkie. Najmłodsi  chętnie kupowali watę cukrową, popcorn i lody, a dorośli mogli  odpocząć przy kawie , zjeść przepyszne domowe wypieki i zakosztować  coś konkretnego, np. kiełbaskę z grilla, hamburgery oraz sałatki z europejskiego stołu.

Dziękujemy wszystkim za wspólną, dobrą zabawę.

 zapraszamy do galerii

 Posted by at 22:46