Rok szkolny 2018/2019

 

Rok szkolny 2018/ 2019

     Trzeci   rok   pracy  ze  Szkolnym  Projektem  Czytelniczym   „Bohaterowie z książek

czytanie

W BIBLIOTECE JAGIELLOŃSKIEJ

24.09.2018 roku uczniowie klasy 2 a uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Bibliotece Jagiellońskiej. Dzieci zwiedziły bibliotekę, zobaczyły wiele cennych książek i dokumentów oraz zapoznały się ze sposobami korzystania z księgozbioru. Z pracownikami biblioteki przemierzyły drogę jaką pokonuje książka od momentu jej zamówienia aż do odbioru. Uczniowie zwiedzili także czytelnię oraz wiele innych ciekawych pomieszczeń niedostępnych na co dzień dla użytkowników biblioteki. Pracownicy biblioteki w ciekawy sposób opowiedzieli młodym czytelnikom o historii Biblioteki Jagiellońskiej oraz o jej zbiorach.

biblioteka2

biblioteka 

 

 

25 pażdziernika  klasa 3a została zaproszona przez panie bibliotekarki do magicznego miejsca w naszej szkole – BIBLIOTEKI. Dzieci  w pełen humoru sposób dowiedziały się czego nie wolno robić w bibliotece ,  oraz  co  wolno, co można  i  co trzeba !  Wiedzą już, że zawsze mogą tu liczyć na życzliwe przyjęcie, uśmiech i fachową poradę . Biblioteka to miejsce nie tylko  do nauki ale i odpoczynku, relaksu. To drzwi do świata przygód, magii i fantazji . Bądź tu częstym gościem  …

 ZAPRASZAMY

biblioteka1

galeria zdjęć

  Starsi  czytają  młodszym  „Śpiąca królewna”

15 listopada w ramach szkolnej akcji „Starsi czytają młodszym” klasa 3a zaprosiła dzieci z zerówki do obejrzenia i wysłuchania baśni „O Śpiącej królewnie”. Przedstawienie było kukiełkowe, a grze aktorskiej towarzyszył narrator . Nastroju dodawała specjalnie dobrana muzyka. Przedszkolakom podobało  się przedstawienie zakończone słodkim poczęstunkiem.

krolewna

galeria zdjęć

DZIEŃ  BAŚNIOWEJ POSTACI

zamek15 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Baśniowej Postaci. W tym dniu mogliśmy podziwiać spacerujące po naszej szkole królewny, księżniczki, Kota w butach, Babę  Jagę, Pinokia, Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosię , Puchatka, Misia Uszatka  i wiele,  wiele innych bajkowych postaci. Wszystkie można było podziwiać podczas specjalnych spotkań z wróżkami, które zachęcały dzieci do czytania baśni i bajek. Każde dziecko otrzymało informator dla rodziców na temat znaczenia czytania dla rozwoju dziecka. Na drzwiach sal lekcyjnych pojawiły się fragmenty nadpalonych kartek z książki, która została uratowana z pewnej biblioteki z pożaru. W specjalnym liści do dzieci książka prosiła by odgadnąć tytuły legend i baśni , które w niej się znajdowały. Następnie dzieci miały wykonać ilustrację do wybranej bajki. Dziękujemy klasie 0a, 1a. 2a i 3a których prace mogliśmy podziwiać. To dla nich Baba Jaga przekazała czarodziejskie pierniki. Dziękujemy tym, którzy zaangażowali się w to wydarzenie, a szczególnie rodzicom za przygotowanie strojów dla dzieci.

galeria zdjęć

zdjęcia

DZIEŃ WCZEŚNIAKA.

19 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień wcześniaka. Dzieci miały okazję dowiedzieć się  kto to są  wcześniaki  i jakimi są  wielkimi wojownikami. Z książki „Mój brat jest wcześniakiem” czytanej przez nauczyciela poznały historię takiego właśnie maluszka i jego rodziny. Miały okazję do zadawania pytań i dzielenia się własnymi doświadczeniami. Na znak solidarności można było mieć na sobie w tym dniu coś w kolorze fioletowym . Klasa 3a wykonała zawieszki w formie fioletowych skarpeteczek.

wczesniak

POLSCY NOBLIŚCI

Uczniowie klas trzecich podczas zajęć poznali sylwetkę wybitnego naukowca Alfreda Nobla oraz historię ufundowanej przez niego prestiżowej Nagrody Nobla. Szczególną uwagę poświęcono na prezentację sylwetek wybitnych Polaków uhonorowanych ta nagrodą. Uczniowie klasy 3a mieli za zadanie wyszukać wykorzystując różne źródła informacji w tym również technologii informacyjnej do wykonania plakatu o wybranym nobliście. Prace zrealizowano w ramach Szkolnego Projektu Czytelniczego „Bohaterowie z książek”.

Prace można oglądać na wystawie przy wejściu do szkoły oraz przy bibliotece szkolnej.

noblisci

 galeria zdjęć

„FOTO SAFARI” – CZYLI PODRÓŻ DO ŚWIATA KSIĄŻEK

 Od listopada 2018 roku prowadzone są w bibliotece spotkania zatytułowane „Foto Safari czyli podróż do świata książek”. Biorą w nich udział klasy 6-8. Zajęcia te są jedną z form propagowania czytelnictwa wśród młodzieży.

Na początku zajęć uczniowie  dobierają się w pary „fotograf-aparat”, a następnie oglądają wystawę zdjęć z wydawnictw albumowych. Potem tworzą w myślach własny, wirtualny „album fotograficzny”. W dalszej części zajęć nauczyciel bibliotekarz przedstawia, jak książką można się bawić, wymyślając różne ciekawe tematy, analizując poszczególne jej elementy jak: budowę, tekst, ilustracje.

  W realizacji tych zajęć bardzo ważny jest element zabawy. Foto Safari ma za zadanie aktywować uczniów, rozwijać ich wyobraźnię i zdolności intelektualne. Jednak priorytetem podejmowanych działań jest  „odczarowanie” negatywnego stosunku do książki.

aparat

galeria zdjęć

DZIEŃ  POSTACI  Z  BAJEK  W  BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 Dnia 07 listopada 2018 roku nauczyciele bibliotekarze zorganizowali dla uczniów klasy 2c zajęcia czytelnicze z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.

Spotkanie rozpoczęło się od przybliżenia postaci Walta Disneya – fenomena wśród twórców postaci bajkowych. Następnie odbył się konkurs „Jaka to melodia” – odgadywanie z jakiej bajki Disneya pochodzi prezentowany fragment muzyczny.

Kolejnym zadaniem było rozpoznanie tytułów lub postaci z bajek na podstawie wysłuchanych zagadek. Dzieci poznały piosenki ,,Na wyspach Bergamutach”, „Bo fantazja, fantazja”.

Ostatnią zabawą był „Magiczny kuferek” – odgadywanie za pomocą zmysłu dotyku losowanych rekwizytów oraz skojarzenie ich z bajkami z jakich pochodzą

bajki

 

 Z WIZYTĄ  W BIBLIOTECE  PUBLICZNEJ

W dniu 6 lutego uczniowie klasy Ic wzięli udział w lekcji odbywającej się w Bibliotece Publicznej na os. Bohaterów Września. Zajęcia były prowadzone w charakterze czytelniczo –plastycznym w oparciu o bohaterów znanych baśni i bajek. Uczniowie zwiedzili bibliotekę  i czytelnię oraz poznali pracę pani bibliotekarki. Na koniec zajęć zostali zapoznani z regulaminem biblioteki oraz z zasadami wypożyczania książek.

biblioteka

W  KRAINIE  WALTA  DISNEYA

 4 lutego klasa 3a została zaproszona do udziału w zajęciach zorganizowanych przez panie w bibliotece szkolnej. Dzieci rozpoznawały postacie bajkowe z filmów Disney’a, rozwiązywały zagadki a także uczyły się piosenek i tańczyły. Czas szybko upłynął a zabawa była wyśmienita!

disney

galeria zdjęć

WITAMY W BIBLIOTECE SZKOLNEJ  –    PASOWANIE NA CZYTELNIKA                            

W lutym i na początku marca 2019 roku, uczniowie klas pierwszych brali udział w zajęciach pt.„Witamy w bibliotece szkolnej – pasowanie na czytelnika”. Celem spotkań było zapoznanie najmłodszych uczniów z pracą biblioteki szkolnej, z zasadami poszanowania książek oraz wypożyczenie pierwszej książki.

            Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając książkę oraz zapoznali się z zasadami korzystania z biblioteki szkolnej.

            Po takim wprowadzeniu pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Następnie nasi nowi czytelnicy otrzymali zakładki do książki i wypożyczyli swoją pierwszą lekturę.

pasowanie

galeria zdjęć

KONKURS  PIĘKNEGO CZYTANIA

W dniach 12-14 lutego 2019 roku w  bibliotece szkolnej odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Celem konkursu była promocja czytelnictwa, prezentacja własnych umiejętności, porównanie ich z umiejętnościami innych oraz doskonalenie talentu pięknego czytania.

 W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-III (wytypowani  przez wychowawców) oraz chętni czytelnicy z klas IV-VIII. Ze względu na duże zainteresowanie konkursem (zgłosiło się ok. 100 chętnych), przesłuchania odbywały się przez trzy dni. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować do czytania fragment ulubionej książki z literatury dla dzieci i młodzieży.

Ocenie podlegała : dykcja, interpretacja tekstu, umiejętne operowanie akcentem, wyczucie rytmu oraz zachowanie limitu czasu (ok. 2 min.). Zwycięzców wyłoniła komisja w skład której wchodzili :

w kl. 1:

Anna Trybulska – przewodnicząca

Anna Lisak

Monika Pierzynka

w kl. 2-3:

Bogumiła Figlewicz – przewodnicząca

Agnieszka Witowska

Monika Pierzynka

w kl. 4-8:

Kamila Król – przewodnicząca

MonikaPierzynka                                                               

Mistrzowie czytania oraz wyróżnieni otrzymali dyplomy, zakładki i nagrody książkowe.

 GRATULUJEMY!

czytanie

galeria zdjęć

STARSI  CZYTAJĄ  MŁODSZYM

W dniu 19 lutego klasę I c odwiedziła klasa 7a. W ramach akcji „Starsi czytają młodszym” starsi koledzy przeczytali dzieciom bajkę pt. „Podróż przez kontynenty”. Młodsi uczniowie przysłuchiwali się uważnie treści bajki, ale również oglądali ilustracje książki w formacie 3D za pomocą specjalnych okularów. Spotkanie to dostarczyło wielu miłych wrażeń zarówno młodszym jak i starszym uczniom.

kartka

„MÓJ  REGION MAŁOPOLSKA.”

Prace w formie albumu, powstały w celu poznania atrakcji regionu i promowania interesujących turystycznie miejsc  Małopolski – malowniczych obszarów przyrodniczych, unikalnych zabytków czy miejsc rozrywki.

Albumy zostały wykonane jako praca długoterminowa przez uczniów klasy 3a  przy współudziale rodziców, którym dziękujemy za wsparcie.

Prace są efektem realizacji Szkolnego projektu czytelniczego „Bohaterowie’ z książek” – cele

– poszukiwanie informacji na dany temat w różnych źródłach,

–  praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy

malopolka

galeria zdjęć

CZY  SMOKI  SĄ  WŚRÓD  NAS ?

W dniu 5 marca uczniowie klasy Ic udali się do Biblioteki Publicznej na os. Bohaterów Września, w której mieli możliwość obejrzenia spektaklu  pt.”Co mogą smoki, a czego nie” w wykonaniu Teatru Otwartego TO. Dzieci aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu. Przez zabawę i humor uczniowie zostali zachęceni do wypożyczania i czytania książek.

smok

MIESIĄC  JĘZYKA  OJCZYSTEGO  2019

W ramach obchodów Miesiąca Języka Ojczystego, 14 marca klasa 3a wzięła udział w warsztatach zorganizowanych w Bibliotece Publicznej na osiedlu Bohaterów Września. Zajęcia zostały przygotowane przez studentki kierunku Edytorstwo , a ich tematem była „Ilustracja książkowa literatury dziecięcej”. Dzieci oglądały prezentację multimedialną , będącą inspiracją do wykonania własnych ozdobnych inicjałów wzorowanych na średniowiecznych księgach. W drugiej części uczniowie byli ilustratorami- tworzyli rysunki rzeczy  rozpoczynających się na wylosowana literę. Rysunki te zostaną  wykorzystane do stworzenia cyfrowego elementarza. Zajęcia te były twórcze i spotkały się z dużym zaangażowaniem dzieci.

mowa

 

W  KRAINIE   GRENLANDII

Książka Aliny i Czesława Centkiewiczów pt.;  „Anaruk Chłopiec z Grenlandii” stała się inspiracją do poznania tego odległego regionu świata. Uczniowie klasy 3a wyszukali w różnych źródłach informacje dotyczące położenia , obszaru, klimatu,  fauny i flory, zwyczajów i życia codziennego mieszkańców Grenlandii. W ten sposób powstały plakaty zawierające ciekawostki, zdjęcia i rysunki.

grenlandia

ZERÓWKA   W BIBLIOTECE.

Nasza zeróweczka jest częstym gościem w bibliotece. Ostatnio 2 kwietnia odbyło się spotkanie z książką ” Kogutek Ziutek: Z kurnika w świat” Barbary Sudoł. Pani Monika czytała dzieciom o przygodach  kogutka. Dzieci były bardzo zainteresowane i stwierdziły, że chętnie poznają dalsze losy dzielnego Ziutka.

Spotkania będą więc  kontynuowane.

kogutekgaleria zdjęć

 Posted by at 14:31