Rok szkolny 2018/2019

 

NARODOWE CZYTANIE – 2018

„Każdy ma swoje miejsce ulubione w dzieciństwie. To jest ojczyzna duszy.” 
 Stefan Żeromski „Przedwiośnie”
Czytaliśmy, chociaż niełatwe wyzwanie to było. Zamiast Jego 100 słów użyjemy krótkiego „ok” „mhm”. Ale „Polacy nie gęsi i swój język mają” – a więcej go mają im więcej czytają.
ŻYCZYMY WAM TEGO WSZYSTKIM
Nar czyt
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

„Stęskniła się szkoła za nami, wszystkimi swoimi ławkami. Katedra tęskni i Biały Orzeł i telewizor
w świetlicy, a kreda wprost się doczekać nie może, tak pisać chce po tablicy.” /Ludwik Jerzy Kern „Przed pierwszym dzwonkiem”/

Początek roku szkolnego 2018/2019 w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 miał niezwykle intensywny charakter. Korytarze szkolne zapełniły się rosłymi ósmoklasistami, a dolne piętra wypełniła roześmiana gromada „zerówkowiczów i pierwszaków”. W tym roku naukę w szkole rozpoczęło prawie sto pociech, o których tak naprawdę nie wypad już mówić „maluchy”. Od momentu pasowania na ucznia stali się częścią szkolnej społeczności.

            Wrzesień to szczególny miesiąc w SP 144. Oprócz typowej atmosfery towarzyszącej inauguracji nowego roku pojawiły się także dodatkowe emocje. Powodem były galowe obchody Święta Patrona Szkoły – Bohaterów Września 1939. W tym roku uroczystości zorganizowane zostały w piątek 28 września. Świętowanie szkolne rozpoczęła uroczysta Msza odprawiona w Kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W odpowiedni nastrój wprowadził uczestników chór szkolny pod batutą p. Sebastiana Cygana oraz uczniowie, którzy z namaszczeniem recytowali piękne fragmenty poezji. Zainteresowanie wzbudziło wystąpienie pani Katarzyny Rusin, która przejmująco odśpiewała pieśń patriotyczną. Całość zamknął Apel Poległych oraz wzruszające wystąpienie kapitana w stanie spoczynku, pana Franciszka Baryły, prezesa Koła Światowego Związku Armii Krajowej. Po zakończeniu Mszy, wyprowadzono sztandary oraz złożono kwiaty i znicze przed tablicą pamiątkową.

            Kolejnym punktem obchodów były uroczystości na terenie szkoły. Spotkanie „Polska Niepodległa” otwarły występy szkolnego chóru, który zainicjował wspólne śpiewanie znanych i lubianych pieśni patriotycznych. Uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz goście wypełnili całe boisko szkolne, a gromki śpiew niósł się jeszcze długo echem po nowohuckim osiedlu. Szczególne zainteresowanie uczestników imprezy wzbudziły pokazy grupy rekonstrukcyjnej Oddziału Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4 -ego Ułanów Zaniemeńskich. Przystojni miłośnicy historii z wielką pasją opowiadali historię 4. Pułku. Z ogromną zwinnością prezentowali żołnierskie popisy. Następnie prowadzili indywidualne rozmowy
z zainteresowanymi oraz oprowadzali dzieci na koniach, tłumacząc specyfikę trudnej żołnierskiej misji.

            Sporo emocji wzbudził szkolny, patriotyczny bieg sztafetowy, w którym wzięli udział uczniowie starszych klas wraz z rodzicami i nauczycielami. Wejście na podium zarezerwowane było dla tych uczniów, którzy oprócz dobrego wyniku w biegu sprawnie odpowiedzieli na quiz patriotyczny. Po podsumowaniu wyników wyłoniono zwycięzców na poszczególnych poziomach nauczania. Chociaż wyniki biegu były zróżnicowane, to wszyscy uczestnicy mieli świadomość wygranej, ponieważ rozgrywkom towarzyszyły słowa twórcy nowożytnych igrzysk, barona Pierre de Coubertina: „Istotą igrzysk nie jest zwyciężać, ale wziąć udział. Nie musisz wygrać, bylebyś walczył dobrze.” Wśród nauczycieli medal odebrali nauczyciele wychowania fizycznego.

Najmłodsi uczniowie szkoły rywalizowali na torze przeszkód zorganizowanym pod nazwą „Poligon malucha”. Próbowali sił w rzucie do celu oraz w zadaniach plastycznych: „Kotyliony” i „Drzewa patriotyczne”. Z zaciekawieniem zwiedzali wóz strażacki.

Na terenie boisk szkolnych rozlokowano stanowiska przygotowane przez nauczycieli szkoły: „BohaterOn – Kartka dla Powstańca”,  „Historyczne czytanie”, „Księga pamiątkowa”, „Kredkobranie – sto uśmiechów na stulecie”, wystawy „Za mundurem panny sznurem” oraz „To jest szkoła z historią”.

Wszyscy miłośnicy słodkości i wojskowych specjałów szturmowali stanowiska gastronomiczne.

W „Cafe Bohater” popularnością cieszyły się ciasta przygotowane przez uzdolnione mamy uczniów.
W cieniu szkolnych drzew rozstawiono kawiarniane stoliki, które przyciągały wszystkich miłośników domowych wypieków. Szkolna stołówka, „Domowy obiadek”, częstowała doskonałą grochówką.

To był niezwykły dzień. Cieszymy się, że pogoda okazała się dla nas łaskawa, a goście dopisali. Święto Patrona Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 im. Bohaterów Września 1939 przeszło już do historii. Pozostało wspomnienie niezwykłej uroczystości, której nie udałoby się zorganizować bez zaangażowania ludzi wielkiego serca – rodziców i nauczycieli SP144. Dziękujemy!

 galeria zdjęć

pisali o nas

KRAKOWSKA GRA O CZYSTĄ ZIEMIĘ

zimiaW październiku 2018 roku grupa uczniów z klasy 7 A wraz z nauczycielem geografii wzięła udział w konkursie ekologicznym pod hasłem „Krakowska Gra o czystą Ziemię”, zorganizowanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Konkurs ten zorganizowano w formie podchodów, a jego głównym założeniem było znalezienie zadań w różnych punktach miasta oraz rozwiązanie zadań merytorycznych. Zadania dotyczyły wiedzy z zakresu: zasad selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, przetwarzania surowców, cyklu życia produktu, miejsc przetwarzania odpadów w Polsce oraz podmiotów zajmujących się zbiórką odpadów. Uczniowie udzielili odpowiedzi na pytania konkursowe, a karta z odpowiedziami przesłana została do oceny przez jurorów konkursu.

Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość, że praca uczniów naszej szkoły została doceniona i wyróżniona czwartym miejscem, zwłaszcza że w konkursie wzięło udział 51 zespołów z krakowskich szkół. Otrzymaliśmy też zaproszenie na uroczyste rozdanie nagród w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, gdzie w dniu 16.11.2018 r. wręczono uczniom pamiątkowy dyplom, okazjonalne gadżety oraz dla szkoły „Najnowszą Encyklopedię Kosmos” i zestaw płyt DVD pt. „Błękitna Planeta”. Po rozdaniu nagród czekała wszystkich szczególna nagroda w postaci pokazu naukowego związanego ze zjawiskami optycznymi.

SZKOLNA GALA OSKARÓW

Dnia 12.10.2018r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

W tym roku miała ona zupełnie inny charakter, ponieważ uczniowie w tajnym głosowaniu postanowili wybrać i nagrodzić nauczycieli, którzy ich zdaniem zasługują na szczególne uznanie w kształtowaniu i rozwijaniu ich osobowości oraz talentów.

 Wytypowano 7 kategorii. Każdy uczeń z klas 4 – 8 mógł oddać swój głos na nauczycieli – pedagogów Rady Pedagogicznej SP 144. Uroczysta gala rozdania statuetek Nauczycielskich Oskarów obfitował w chwile spontanicznych reakcji. Burze głośnych oklasków dla nagrodzonych sprawiły, iż uroczystość stanowiła wyjątkowe dopełnienie tajnych  wyborów uczniów, które w świetle reflektorów rozbłysły jeszcze bardziej. Dobry humor i zabawa dopełniły całości uroczystości.

Nominacje dotyczyły kategorii:

1: ZŁOTY WYKŁADOWCA

Zwyciężczyni: p. Marlena Podgórska.

2:ZŁOTY MIKROFON

Zwycięzca: p. Sebastian Pietrykowski.

3: SOKOLE OKO

Zwycięzca: p. Tomasz Szkodziński

4: MISTRZ POMOCY DYDAKTYCZNYCH

Zwyciężczyni: p. Irena Kurowska

5: MODNY NAUCZYCIEL

Zwyciężczyni: p. Teresa Bogacz.

6: BRATNIA DUSZA

Zwyciężczyni: p. Katarzyna Ząbkowska-Kruczek.

7: ULUBIONY NAUCZYCIEL

Zwyciężczyni: p. Katarzyna Ząbkowska-Kruczek

Ponadto przyznane zostały trzy Honorowe Oskary dla: p. dyrektora Stanisława Piecha, pani dyrektor Moniki Symber-Ozgi oraz p. dyrektor Małgorzaty Kubik.

 Galę poprowadzili uczniowie: Marlena Mikrut z klasy 8b oraz Mateusz Warmus z klasy 8f.

galeria zdjęć

WIDOWISKO DUMA I RADOŚĆ

W dniu 19.10.2018 r. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 im. Bohaterów Września 1939 reprezentowana przez liczną grupę uczniów klas ósmych wzięła udział w Widowisku Dumy i Radości. Uroczystość ta, związana z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, miała wyjątkowy charakter. Na wzgórze wawelskie przybyli uczniowie oraz nauczyciele ze szkół z całego województwa małopolskiego. Mszę Świętą odprawił Jego Ekscelencja ks. arcybiskup Marek Jędraszewski. Następnie nastąpił przemarsz barwnego korowodu w kierunku Parku Jordana, gdzie odbyła się część artystyczna oraz poczęstunek.

Nasi uczniowie swoimi strojami nawiązali do tradycji największej grupy etnograficznej województwa małopolskiego – krakowiaków.

galeria zdjęć

       W środę 31 października wolontariusze z naszej szkoły wspólnie z kolegami i koleżankami biorącymi udział w zajęciach z elementami ogrodoterapii posadzili cebulki kwiatowe. Tym razem były to żonkile wkomponowane w nową rabatę, której urok będziemy mogli podziwiać wiosną. Ta pora roku, napawająca wszystkich energią, podkreśloną przez intensywną żółć kwiatów z pewnością przyniesie nowe inspiracje ogrodowe i zapał do pracy. Kwitnące żonkile to także nasz wkład w szerzenie idei opieki hospicyjnej w ramach XXII już akcji Pola Nadziei organizowanej przez Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Polecamy obserwować nasz ogródek, gdyż wiele się w nim zmienia. Na osobę, która jako pierwsza zaobserwuje wiosną przebijające się spod ziemi narcyzy, czeka upominek. Wychwycone zmiany należy zgłosić do jednej z pań: Agnieszki Skotnickej, Agnieszki Kozek lub Elżbiety Wesołowskiej.

Życzymy powodzenia!

galeria zdjęć

Chór Szkolny 144 Nutki przy Szkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 w Krakowie wystąpił w XVI Krakowskim Konkursie Tradycyjnej Pieśni i Piosenki Polskiej z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości, który odbył się  13 listopada 2018r w Młodzieżowym Domie Kultury „Dom Harcerza”. Uczniowie z klas IV-VIII pod okiem pana mgr Sebastiana Cygana i pani mgr Barbary Hamali dzielnie ćwiczyli w każdy poniedziałek utwór „Biały Krzyż- Czerwone Gitary”. Uczennice oraz jeden uczeń zaprezentowali się w galowych strojach. Przesłuchania rozpoczęły się o godzinie 11:00. Wyniki konkursu nie są jeszcze znane, jednak z niecierpliwością uczniowie oraz opiekunowie oczekują na wyniki.

20181113_11041720181113_11042520181113_110428

 KRONIKA  KLASY „0”
11 LISTOPADA  – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Aby uczcić 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas IV b, V a, V f, VI c, VII c pod opieką swoich nauczycieli przygotowali akademię. Zaprosili wszystkich na lekcję historii, w czasie której przybliżyli nam, jak ważna dla całego narodu polskiego była i jest data 11 listopada 1918 r. Na koniec uroczystości dowiedzieliśmy się,   że w dalszym ciągu powinniśmy walczyć o Polskę, tym razem już nie zbrojnie, ale starając się byś każdego dnia dobrymi Polakami i patriotami. Podsumowaniem tych słów było odśpiewanie Hymnu Szkoły.
hhhh 001
KRONIKA KLASY I C
 kronika
 Zdjęcia w Instytucie Goethego 

W dniu 1 lutego  br.  uczniowie klas VIII naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach „LeYo!” w Instytucie  Goethego w Krakowie.

„LeYo!” jest to seria książek dla dzieci, wydana przez niemieckie Wydawnictwo Carlsen, dostępnych w Bibliotece Goethe-Institut w Krakowie. Książki „LeYo” to umiejętne połączenie obrazu, dźwięku i kreatywnej zabawy. Dzięki bezpłatnym aplikacjom na smartfony lub tablety pięknie ilustrowane książki ożywają i pozwalają poprzez interaktywną zabawę zrozumieć świat wokół nas. Książka stanowi punkt wyjścia do zabawy, bez niej na urządzeniach nie można byłoby posłuchać muzyki, zobaczyć ukrytych w ilustracjach obrazów czy wziąć udziału w grze. Podczas warsztatów przekonaliśmy się, że książki te poprzez interaktywne działania dodatkowo motywują do nauki j. niemieckiego. 

Marta Piaszczyk

KONKURS  „BAJKOWO-KOLOROWO”tygrysek

śnieżkaW lutym, za sprawą kilku naszych czwartoklasistów,  w okolicznych przedszkolach zrobiło się bajkowo i kolorowo. Emila Bala, Gabriela Młodnicka, Kacper Krawczyk i Marek Pawlikowski z 4d odwiedzili zerówkowiczów w Przedszkolu Samorządowym nr 177, Samorządowym Przedszkolu nr 187 „Pod Lipami” oraz Samorządowym Przedszkolu nr 144. Nasi uczniowie wcielili się w postacie z bajek  i pod opieką p. Agnieszki Skotnickiej oraz  p. Joanny Jurek przeprowadzili konkurs wiedzy o bohaterach literatury dziecięcej. Formuła konkursu oraz słodki smak wygranej spodobały się przedszkolakom, a organizatorzy byli pod wrażeniem wiedzy i umiejętności współpracy  w grupie swoich młodszych kolegów i koleżanek.

galeria zdjęć

KRONIKA KLASY 1 C

kronikaTeatrzyk w bibliotece

Pasowanie na czytelnika

Czytanie bajki przez kl.7a

Zajęcia w bibliotece publicznej

Autochodzik

Zajęcia w bibliotece publicznej

Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa w czwartek 21 marca na terenie naszej szkoły organizowany był kiermasz charytatywny na rzecz Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „TĘCZA” w Krakowie.

Dzięki Waszemu wsparciu udało się nam zebrać 1344 zł.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w kiermasz, a  w szczególności rodzicom za pyszne domowe wypieki!!!

galeria zdjęć

 Posted by at 22:23