Rok szkolny 2018/2019

 

Wrzesień 2018

NARODOWE CZYTANIE – 2018

„Każdy ma swoje miejsce ulubione w dzieciństwie. To jest ojczyzna duszy.” 
 Stefan Żeromski „Przedwiośnie”
Czytaliśmy, chociaż niełatwe wyzwanie to było. Zamiast Jego 100 słów użyjemy krótkiego „ok” „mhm”. Ale „Polacy nie gęsi i swój język mają” – a więcej go mają im więcej czytają.
ŻYCZYMY WAM TEGO WSZYSTKIM
Nar czyt
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

„Stęskniła się szkoła za nami, wszystkimi swoimi ławkami. Katedra tęskni i Biały Orzeł i telewizor
w świetlicy, a kreda wprost się doczekać nie może, tak pisać chce po tablicy.” /Ludwik Jerzy Kern „Przed pierwszym dzwonkiem”/

Początek roku szkolnego 2018/2019 w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 miał niezwykle intensywny charakter. Korytarze szkolne zapełniły się rosłymi ósmoklasistami, a dolne piętra wypełniła roześmiana gromada „zerówkowiczów i pierwszaków”. W tym roku naukę w szkole rozpoczęło prawie sto pociech, o których tak naprawdę nie wypad już mówić „maluchy”. Od momentu pasowania na ucznia stali się częścią szkolnej społeczności.

            Wrzesień to szczególny miesiąc w SP 144. Oprócz typowej atmosfery towarzyszącej inauguracji nowego roku pojawiły się także dodatkowe emocje. Powodem były galowe obchody Święta Patrona Szkoły – Bohaterów Września 1939. W tym roku uroczystości zorganizowane zostały w piątek 28 września. Świętowanie szkolne rozpoczęła uroczysta Msza odprawiona w Kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W odpowiedni nastrój wprowadził uczestników chór szkolny pod batutą p. Sebastiana Cygana oraz uczniowie, którzy z namaszczeniem recytowali piękne fragmenty poezji. Zainteresowanie wzbudziło wystąpienie pani Katarzyny Rusin, która przejmująco odśpiewała pieśń patriotyczną. Całość zamknął Apel Poległych oraz wzruszające wystąpienie kapitana w stanie spoczynku, pana Franciszka Baryły, prezesa Koła Światowego Związku Armii Krajowej. Po zakończeniu Mszy, wyprowadzono sztandary oraz złożono kwiaty i znicze przed tablicą pamiątkową.

            Kolejnym punktem obchodów były uroczystości na terenie szkoły. Spotkanie „Polska Niepodległa” otwarły występy szkolnego chóru, który zainicjował wspólne śpiewanie znanych i lubianych pieśni patriotycznych. Uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz goście wypełnili całe boisko szkolne, a gromki śpiew niósł się jeszcze długo echem po nowohuckim osiedlu. Szczególne zainteresowanie uczestników imprezy wzbudziły pokazy grupy rekonstrukcyjnej Oddziału Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4 -ego Ułanów Zaniemeńskich. Przystojni miłośnicy historii z wielką pasją opowiadali historię 4. Pułku. Z ogromną zwinnością prezentowali żołnierskie popisy. Następnie prowadzili indywidualne rozmowy
z zainteresowanymi oraz oprowadzali dzieci na koniach, tłumacząc specyfikę trudnej żołnierskiej misji.

            Sporo emocji wzbudził szkolny, patriotyczny bieg sztafetowy, w którym wzięli udział uczniowie starszych klas wraz z rodzicami i nauczycielami. Wejście na podium zarezerwowane było dla tych uczniów, którzy oprócz dobrego wyniku w biegu sprawnie odpowiedzieli na quiz patriotyczny. Po podsumowaniu wyników wyłoniono zwycięzców na poszczególnych poziomach nauczania. Chociaż wyniki biegu były zróżnicowane, to wszyscy uczestnicy mieli świadomość wygranej, ponieważ rozgrywkom towarzyszyły słowa twórcy nowożytnych igrzysk, barona Pierre de Coubertina: „Istotą igrzysk nie jest zwyciężać, ale wziąć udział. Nie musisz wygrać, bylebyś walczył dobrze.” Wśród nauczycieli medal odebrali nauczyciele wychowania fizycznego.

Najmłodsi uczniowie szkoły rywalizowali na torze przeszkód zorganizowanym pod nazwą „Poligon malucha”. Próbowali sił w rzucie do celu oraz w zadaniach plastycznych: „Kotyliony” i „Drzewa patriotyczne”. Z zaciekawieniem zwiedzali wóz strażacki.

Na terenie boisk szkolnych rozlokowano stanowiska przygotowane przez nauczycieli szkoły: „BohaterOn – Kartka dla Powstańca”,  „Historyczne czytanie”, „Księga pamiątkowa”, „Kredkobranie – sto uśmiechów na stulecie”, wystawy „Za mundurem panny sznurem” oraz „To jest szkoła z historią”.

Wszyscy miłośnicy słodkości i wojskowych specjałów szturmowali stanowiska gastronomiczne.

W „Cafe Bohater” popularnością cieszyły się ciasta przygotowane przez uzdolnione mamy uczniów.
W cieniu szkolnych drzew rozstawiono kawiarniane stoliki, które przyciągały wszystkich miłośników domowych wypieków. Szkolna stołówka, „Domowy obiadek”, częstowała doskonałą grochówką.

To był niezwykły dzień. Cieszymy się, że pogoda okazała się dla nas łaskawa, a goście dopisali. Święto Patrona Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 im. Bohaterów Września 1939 przeszło już do historii. Pozostało wspomnienie niezwykłej uroczystości, której nie udałoby się zorganizować bez zaangażowania ludzi wielkiego serca – rodziców i nauczycieli SP144. Dziękujemy!

 galeria zdjęć

 Posted by at 22:23